Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ανάκτηση αυτοελέγχου έπειτα από αίτημα αποδέσμευσης του υποτακτικού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος iolanda, στις 5 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. iolanda

    iolanda Contributor

    Με αφορμή το σχόλιο της @margarita_nikolayevna στο νήμα "Η μη χρήση, είναι χρήση;" ας μου επιτραπεί μια ερώτηση προς τους/τις Κυρίαρχους/ες.
    Αν ένα υ/σ δεν νιώθει πλέον καλά μέσα στη σχέση, για διάφορους λόγους που μπορεί να συμβεί αυτό και εφόσον αιτηθεί αποδέσμευση η οποία γίνεται αποδεκτή, όμως δυσκολεύεται ή αδυνατεί να ανακτήσει τον έλεγχο που έχει παραδώσει, θα προσφέρατε τη βοήθεια Σας αν υπήρχε παράκληση από το υ ;
    Εάν ναι, με ποιους τρόπους;
    Προς υ:
    Βρεθήκατε ποτέ σε ανάλογη θέση;
    Να νιώθετε πως θέλετε να βγείτε από μια σχέση Κ/υ αλλά ταυτόχρονα να νιώθετε πως αδυνατείτε;
    Ζητήσατε βοήθεια από τον Κύριο/Κυρία σας;
    Εάν ναι με ποιό τρόπο σας προσφέρθηκε αν σας προσφέρθηκε;
     
    Last edited: 5 Σεπτεμβρίου 2020
  2. Discerning

    Discerning Contributor

    Η ιδιότητα, κατάσταση, θέση... που λαμβάνει/έχει ο καθένας στο BDSM, κινείται σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας εκάστου. Ο μαλάκας βανίλα, δεν αλλάζει με το που βαπτιστεί Κ. Ομοίως και ο έχων κυριαρχική προσωπικότητα. Μαλάκας θα παραμείνει, (ίσως γίνει και χειρότερος, λόγω "εξουσίας" που δεν μπορεί να διαχειριστεί) και ως τέτοιος θα σκέφτεται - πράττει. Απεναντίας ο άνθρωπος με ποιότητα, αρχές, αξιοπρέπεια και εντονότερα τα θετικά, θα κινηθεί ανάλογα.

    Στην περίπτωση των υ, πιστεύω πως μια υγιής Κ/υ σχέση, προσθέτει σημαντικά στην προσωπική τους ωρίμανση, με ό,τι/όσα αυτό συνεπάγεται.

    Σχετικά με την ερώτηση, πάντα υποστηρίζω πως δεν υπάρχει manual, και κάθε περίπτωση έχει τα δικά της μοναδικά χαρακτηριστικά. Υπάρχουν σχέσεις που έληξαν άδοξα ή προβληματικά (sic), υπάρχουν και αυτές που τερμάτισαν ομαλά, είτε λόγω συμπλήρωσης του κύκλου τους, είτε άλλων παραγόντων.

    Υ.Γ Ο πρώτος Κ, δύσκολα ξεπερνιέται, και ακόμα δυσκολότερα ξεχνιέται, αν μπορεί να μπει σε "γενική" διατύπωση.
     
  3. rosenrot

    rosenrot Regular Member

    Όχι δεν έχω βρεθεί ποτέ σε τέτοια θέση όμως όπως με ξέρω δε θα ήθελα να με βοηθήσει ο πρώην Κ σε αυτό. Η διατήρηση επαφής μαζί του θα έκανε ακόμα πιο δυσκολη την αποδέσμευση . Θα προτιμούσα να με βοηθήσει σε αυτό κάποιος δικός μου άνθρωπος ή κάποιος άλλος Κ , ως μεντορας ίσως.

    Υ.Γ. Δεν έχει σημασία αν είναι ο πρώτος ή ο 2ος Κ. Σε κάποιες κοπέλες ίσως . Σε μένα προσωπικά, ο πρώτος Κ ξεπεράστηκε πολύ πολύ εύκολα σε σχέση με τον επόμενο.
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ναι
    Όχι.

    Έφτασα να πάθω κάτι σαν αμόκ επειδή δεν μπορούσε να συμβαδίσει αυτό που ήθελα ( να μείνω ) και αυτό που χρειάζομουν ( να φύγω ) συν το γεγονός ότι το διαχειρίζομουν καθαρά και μόνο εγώ και όχι ο Άλλος, ε και βγήκα.
     
  5. iolanda

    iolanda Contributor

    Ίσως να συμβαίνει αυτό επειδή τη δεύτερη φορά είσαι πιο συνειδητοποιημένη, σίγουρα όμως έχει να κάνει κυρίως με τις προσωπικότητες και τη σχέση την ίδια.

    Και το διαχειριστήκατε μόνη σας ή με βοήθεια από φίλους;

    Αν σας έλεγε "Κύριε δεν νιώθω πλέον καλά μέσα σε αυτή σχέση και παρακαλώ να με αποδεσμεύσετε , αλλά δεν νιώθω πως μπορώ να τα καταφέρω μόνη μου , μπορείτε παρακαλώ να με βοηθήσετε;"
    Ας μην πιάσουμε παρακαλώ τους λόγους και τις αιτίες και ας πάρουμε ως δεδομένο πως εσείς δέχεστε την αποδέσμευση.
    Θα δεχόσασταν και την παροχή βοήθειας και υπό ποιά μορφή;
    Ή θα λέγατε "μεγάλο κορίτσι είσαι, βγάλτα πέρα μόνη σου αφού θες να φύγεις".
     
  6. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Μετά;
    Με τρομερή βοήθεια από κάποιον που ο,τι και να πω θα είναι λίγο.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ναι και το έχω κάνει, είτε όντας απλά "εκεί" όταν ήθελαν να μιλήσουν, είτε δρώντας σαν μέντορας (με την ουσιαστική έννοια του όρου, όχι την κατ' επίφαση και παρεξηγήσιμη που απέκτησε ο όρος όταν ... γίναμε πολλοί) και εξηγόντας το γιατί νοιώθουν όπως νιώθουν όταν τα συναισθήματα και η συνήθεια τις εμπόδιζαν να δουν καθαρά το όποιο πρόβλημα στην ανάκτηση του ελέγχου χωρίς να επεμβαίνω στην διαδικασία λήψης της εκάστοτε απόφασης
     
  8. iolanda

    iolanda Contributor

    Σας ευχαριστώ για την απάντηση.
    Θεωρώ χρήσιμο το θέμα που πραγματεύεται το νήμα και ευχαριστώ τη @Θρυαλλίς που το μετέφερε, η ποικιλία απόψεων πάντα προσφέρει σε όλους.
     
    Last edited: 5 Σεπτεμβρίου 2020
  9. Discerning

    Discerning Contributor

    Οταν δεν νιώθει καλά η υ, σε σημείο να ζητήσει αποδέσμευση, συνήθως φεύγει χωρίς να ζητήσει βοήθεια από τον Κ. Μου έχει τύχει, στο να μη μπορεί να αντεπεξέλθει, και να ζητήσει βοήθεια στη λειτουργία της έξω από τη σχέση. Λειτούργησα συμβουλευτικά και επεξηγηματικά όταν το χρειαζόταν. Οταν σταματά μια σχέση ομαλά, δεν υπάρχει λόγος να μη βοηθήσεις. Απεναντίας. Εμπειρικά, έχω διαπιστώσει πως δεν είναι συχνό φαινόμενο, το να ζητά τη βοήθεια του Κ, εφόσον έχει επιλέξει η ίδια την αποδέσμευση.
     
  10. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Βασικος (μου) κανονας: Αν δεν εισαι ετοιμη, μην μπαινεις. Αν δεν εισαι ετοιμη μην βγαινεις.
    Τα "νομιζω" σου, μονο κακο κανουν.
    Οταν βρισκεσαι 'μεσα' την ευθυνη την εχω εγω, πριν και μετα, δικο σου ολο!
     
  11. iolanda

    iolanda Contributor

    Πώς ορίζετε το "έτοιμη να βγει";
     
  12. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Όχι. Θα σας αφήσουμε να περάσετε το στερητικό αυτο σύνδρομο, για να διαλέξετε τι σας πονάει λιγότερο.

    Εμείς η τα στερητικά σας.