Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 8 Ιανουαρίου 2012.

  1. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Ελεύθερος είναι αυτός που δεν χρειάζεται να λέει ψέματα στη ζωή του
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    @tender lilly.
    Στη ζωή όλα μπορούν να συμβούν, όλες οι σχέσεις χωράνε, αυτές που καταλαβαίνουμε και αυτές που δεν καταλαβαίνουμε...Υπάρχουν σχέσεις συντροφικές, σχέσεις μη συντροφικές, σχέσεις που οι άνθρωποι μπρούν και σχέσεις που δεν μπορούν, θέλουν ή δε θέλουν,σχέσεις έτσι, σχέσεις αλλιώς. Σε αυτές περιλαμβάνω και σχέσεις που ο Κ δε θέλει κοινή κοινωνική ζωή με την υ, είτε γιατί δεν μπορεί (πχ παντρεμένος) είτε γιατί δε θέλει (για δικούς του λόγους), επίσης δε θεωρώ απαρίτητο στοιχείο σε ια βδσμ σχέση την κοινή κοινωνική ζωή. Άλλο είπα. Αυτό που είπα, είναι ότι αν αφαιρεθούν μια μια όλες οι φλούδες της λογικής και των σχημάτων, όλες οι φλούδες του όλα γίνονται μόνο του σπανού τα γενια δε γίνονται. τότε αυτό που βλέπω όχι μόνο βιωματικά, να συνδέει σαν μια κόκκινη κλωστή αυτές τις σχέσεις είναι ότι ο Κ δεν πολυγουστάρει, όχι ότι δεν γουστάρει. Φυσικά και δεν υπάρχουν αξιώματα στις σχέσεις... φυσικά και μπορεί να συμβαινει κάτι άλλο ιδιαίτερο ανάμεσα σε δύο τρεις κλπ ανθρώπους (και να μιλήσουμε για το πόσο ξεχωριστή είναι κάθε σχέση και πόσο μοναδική και μάλιστα όταν είναι ασύμμετρη) και δεν ξέρω τί που ξεφεύγει από την κοινή αντίληψη αλλά γενικά η αποφυγή οποιασδήποτε κοινής κοινωνικής ζωής είναι κάτι που πρέπει κανείς να το σκεφτεί πολλές φορές και να μην το προσπερνάει αβίαστα λέγοντας ο Κ ξέρει. Θέλω να διευκρινίσω ότι την κοινωνική ζωή, δεν την βλέπω ως μόστρα δύο ανθρώπων, ούτε μόνο ως δήλωση.
     
  3. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Αν δούμε λίγο την "ανάγκη" ως κλίμακα καταλαβαίνουμε ότι για κάθε άτομο η ανάγκη κλιμακώνεται αλλά και αποκλιμακώνεται διαφορετικά.

    Ούτως ειπείν, πού θα βρεις άστεγο να του δώσεις καμαμπέρ και να σου πει "άμα δεν έχει βατόμουρο, δεν το θέλω";

    Για τις ανάγκες που αναφέρονται (υποταγή, συντροφικότητα) έχω την, ως συνήθως, κάπως προβοκατόρικη ερώτηση: είναι πράγματι ασύνδετες;

    Τουτέστιν, υπάρχει γυναικεία υποταγή που κατανέμεται σε πιθανώς αλλεπάλληλα αλλά "ασύνδετα" ολιγόωρα; Υποταγή κατά ριπάς; Και δείχνει αυτό "υποτακτικότητα";

    Κοινώς, ξαναρωτώ την γαργαροποιηθείσα πρότερη ερώτησή μου: γιατί αυτό το φόρουμ έχει τόσες λίγες γυναίκες που δηλώνουν μπότομ;

    Dream

    ΥΓ. Για το συγκεκριμένο παράδειγμα, συμφωνώ με tender. Γενικώς οι Κυρίαρχοι είναι και μονόχνωτοι, μη σου πω και λίγο μουρόχαυλοι περί τα κοινωνικά. Αντε βρες τί του φταίει του μιρλιάρη και δεν το πάει το κορίτσι θάλασσα. Εγώ, κορίτσια, για να σας δώσω τη συμβουλή που θα 'γραφα στη στήλη μου σε τέτοια ερώτηση, θα 'λεγα: "Μη δίνεις κοπελιά τόσο σημασία στα κοινά κοινωνικά, μάθε αν έχει μιλήσει για σένα στους σημαντικούς του ανθρώπους. Αν ναι, στο βάθος βλέπω στεφάνι. Ή τέλος πάντων "κολλάρο", πώς το λέτε εσείς..."

    Αυτά 
     
  4. Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Τώρα εσείς το πάτε αλλού όμως. Γιατί δεν μιλάμε για τέτοιου είδους διαφορά. Η ουσία δεν είναι κατ'εμε στη βόλτα ή στη θάλασσα, αν βγαίνουν πολύ και αν διασκεδάζουν αλλά αν ο Κυριαρχος είναι περήφανος για την υποτακτική του, την υπολογίζει και σέβεται ως ανθρωπο και σύντροφό του. Αυτό ασφαλώς μπορεί να το διαπιστώσει η υποτακτική. Αν δεν της αρέσει μπορεί να φύγει ή να ζητήσει αποδεσμευση. Όταν όμως δεν το κάνει και μένει; τι ανάγκες καλύπτει όταν υπάρχει κάτι που απασχολεί το μυαλό της τόσο πολύ και την ενοχλεί;
     
  5. GCHL

    GCHL Hijo de la Luna

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Όλοι έχετε δίκιο. Πλην όμως μην παραβλέπετε ένα βασικό κανόνα που ισχύει σε όλες τις ανθρώπινες σχέσεις. Ακόμη κι ο υποτασσόμενος ασκεί κάποιας μορφής αδιόρατη εξουσία στον εξουσιαστή του και χωρίς αμφότεροι να έχουν απόλυτη επίγνωση του τι συμβαίνει πάνω στον οίστρο τους, παρασύρονται ο ένας από τον άλλο στο ξέφρενο παιχνίδι του ερωτισμού. Κι οι δυό έχουν δικαιώματα κι υποχρεώσεις στην συνεύρεση. Κι οι δυό ικανοποιούνται από την ευχαρίστηση του άλλου και μοχθούν για να την προκαλέσουν. Δεν υπάρχουν ετικέτες λοιπόν κατ' εμέ, εκτός αν ευκαιριακά και απλά συνευρίσκονται, υποκρίνονται και παίζουν ψυχρά ένα θεατρικό ρόλο.
     
  6. drosoylita

    drosoylita New Member

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Οπως ηδη εχει ειπωθει,δεν μπορουμε να ξερουμε τους λογους που ενας Κ δεν μπορει η' δεν θελει να εχει κοινωνικες συναναστροφες μαζι με την υ του,αρα ειναι ασκοπο να κρινουμε η' εστω να βγαζουμε μονοπλευρα συμπερασματα.Στην τελικη αν δεν ειναι ενταξει,αργα η' γρηγορα θα φανει και απο πολλες αλλες αιτιες.
    Οσον αφορα την υ,το να μην καλυπτονται βασικες αναγκες της-οπως κατ'εμε ειναι αυτη της συντροφικοτητας- σημαινει μετριοτητα.Και οταν το συνειδητοποιησει στο βαθμο που πρεπει και μονον τοτε,βρισκει και την δυναμη να φυγει.
    Βεβαια παντα υπαρχει η περιπτωση του να μενεις,εχοντας επιγνωση,στο μετριο γιατι φοβασαι την μοναξια,αυτος ειναι και βασικος παραγοντας -περαν της αναγκης για υποταγη- για να πνιγεις βασικες αναγκες...
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Numquam ponenda est pluralitas sine necessitate.

    -- William of Ockham
     
  8. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Γιατι δεν την σεβεται οταν δεν την "βολταρει"? αυτο δεν το εχω πολυκαταλαβει ακομα.
    Θα προτιμουσα καποιον τετοιο παρα καποιον που με "βολταρει" και γελανε μαζι μου και οι πετρες ας πουμε, γιατι μαζι με μενα εχει κι αλλες πεντε κρυφα ομως τη μια απο την αλλη......λεω ενα παραδειγμα.
    Ο σεβασμος δεν εχει να κανει με την κοινωνικη εικονα ενος ζευγαριου αλλα με τα μεταξυ τους....Και αν καποιος δεν νοιωθει ετοιμος να ειναι και συντροφος για καποιο διαστημα φανταζομαι, αλλα μονο Κυριαρχος, δεν νομιζω οτι ειναι ελλειψη σεβασμου.
    Για τα δικα μου δεδομενα παντα μιλαω.
     
  9. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Δηλαδη?
     
  10. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Ειδικά για τη θάλασσα, θα υποθέσω ότι δεν την πάει
    επειδή θεωρεί το άλειμμα μιας υποτακτική πλάτης με Αμπρ Σολέρ
    υποτιμητικό για την Αυτού Κυριαρχικότητά Του.

    Σε όλα τ’ άλλα, συμπαθάτε με ομού μετά της tender,
    αλλά στο χωριό μου, όταν κάποιος ήθελε να καμαρώσει για κάτι,
    το έβγαζε βόλτα στην πλατεία.
    Θα μου πείτε, γούστο του καθενός να κυριαρχεί ιδιωτεύοντας.
    Πολύ σωστά.
    Δεν κοινωνικοποιείται όμως κανείς για να προβάλει τα βίτσια του
    αλλά επειδή αισθάνεται την ανάγκη να συνυπάρχει με άλλους,
    όσους και όποιους επιλέγει αυτός, πάντα με τα γούστα του.
    Δεν πάει κάποιος να πιεί ένα κρασί με παρέα
    ως ταχυδρόμος, φούρναρης ή καστανάς,
    κατ’ αντιστοιχία ούτε ως ορφανός από γονείς, οπαδός της ΑΕΚ,
    κυρίαρχος, υποτακτικός ή διαβητικός.
    Καλώς ή κακώς, πάει ως χαρακτήρας, προσωπικότητα και ιδιοσυγκρασία,
    κανονικά δε, με αυτόν που έχει πλάι του, από πάνω του ή από κάτω του.

    Τουτέστιν,
    Όταν είναι μουρόχαυλος και μονόχνοτος,
    δεν είναι ως φούρναρης, καστανάς, υποτακτικός, κυρίαρχος ή διαβητικός,
    αλλά ως άνθρωπος.


    Υ.Γ.
    Στο σέσσιον, αγαπούλα
    στην παρέα, με κουκούλα

    θα το πάμε δηλαδή;
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Master DO,

    εσείς λέτε άλλο πράγμα νομίζω, λέτε πως αν ο Κυρίαρχος θέλει παρείστικες καταστάσεις και να περνάει μέρος του κοινού χρόνου του ζευγαριού έτσι, γιατί να μην το κάνει. Λάθος κάνω;

    Αυτό που υποστηρίζω είναι πως οι ανάγκες του υποτακτικού ατόμου είναι ευρύτερες. Π.χ. θέλει χρόνο με τον Κυρίαρχο, είναι μια ανάγκη αυτή, αν δεν αντικρίζεται και μάλιστα συμμετρικά από πλευράς Έτερου τότε είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα για τη σχέση αυτών των δύο ανθρώπων. Δεν είναι όμως υπόθεση του υποτακτικού ατόμου να έχει άποψη για το πώς θα περνάει αυτός ο χρόνος που είναι μαζί με τον Κυρίαρχο.

    Όταν βλέπω πολύ συγκεκριμενοποιημένη ανάγκη υποτακτικού ατόμου μου μυρίζει γινάτι. Μη με παρεξηγείτε, έτσι το έβλεπα και για μένα.

    Κατά τ άλλα, καμία αντίρρηση είναι αλήθεια πως στα χωριά έτσι γίνεται, μόνο που εδώ δεν είναι χωριό, δηλαδή αν βγάλει κάποιος στην πλατεία τον άνθρωπό του από καμάρι ενδεχομένως κανείς να μη γυρίσει να το δει...
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Αναγκη υποταγης vs αναγκη συντροφικοτητας

    Nομίζω ότι άλλο είναι ένας Κ να έχει χαμηλή κοινωνικότητα, να είναι μοναχικός και άρα έτσι κι αλλιώς περιορισμένη κοινωνική ζωή και άλλο ένας Κ να είναι μια χαρά κοινωνικός να έχει καλή μέχρι έντονη κοινωνική ζωή και να μην επιθυμεί την υ μέσα σε αυτή. Για τον πρώτο Κ, δε νομίζω ότι ερίζουμε στο παρόν νήμα. Για τη δεύτερη νομίζω ότι συζητάμε γιατί αυτή κυρίως άπτεται ζητημάτων συντροφικότητας Δεν συμφωνώ ότι ένας Κ κυκλοφορεί με περηφάνια την υ του στο κοινωνικό του περίγυρο είναι χαρακτηριστικό ντε και καλά ενός Κ όπως και δεν συμφωνώ ότι το να μην την κυκλοφορεί δεν λέει σημαντικά πράγματα αν ο Κ διάγει κανονικότατη κοινωνική ζωή Γιατί και οι δύο απόψεις βλέπουν την κοινωνική ζωή, ως μόστρα, ως εικόνα ως επιφάνεια από την αντίθετη όχθη. Ο μεν πρώτος κυκλοφορεί την υ του ως το πορσικό του (και του εύχομαι και οι άλλοι να την βλέπουν ως πόρσε και όχι ως μπακατέλα)και ο δε δεύτερος δεν την κυκλοφορεί είτε γιατι του χαλάει τη μόστρα είτε γιατί θεωρεί ότι η κοινωνική ζωή ως επιφάνεια δεν έχει ιδιαίτερη σημασία και άρα αυτό δε μειώνει τίποτε την βδσμ σχέση. Όμως εγώ από την αρχή ισχυρίστηκα κάτι άλλο. Ότι όταν η επιθυμία είναι έντονη, τότε αυτή θα θέλει θα πιέζει, θα σπρώχνει να επεκταθεί σε όλα τα επίπεδα της ζωής των δυο. Γιατί νομίζω ότι το πρώτο χαρακτηριστικό της Κυριαρχίας είναι η επέκταση και στο ερωτικό πεδίο η επιθυμία είναι ο πυρήνας του. Με αυτή τη σκέψη έγραψα 'δεν πολυγουστάρει' και όχι τίποτε εγκεφαλικότητες και ούτε αν είναι Κ ή Λ, έχοντας στο μυαλό μου την ένταση της επιθυμίας. Γιατί όμως επικεντρωθήκαμε σε αυτό? Γιατι κατά την άποψή μου η κοινωνική ζωή είναι ένας από τους δύο κεντρικούς άξονες στον ανθρώπινο βίο και όσο και να θέλουμε να το ξεπεράσουμε με ευκολία δεν ξεπερνιέται η άτιμη. Ο άλλος είναι το ζευγάρι, που και αυτό θα μπορούσε να ενταχθεί στον άξονα κοινωνικότητα, οπότε τί μας μένει? Αυτό που λέγεται αιώνες, ότι ο άνθρωπος είναι ον κοινωνικό. Και γιατί μια τέτοια συμπεριφορά του Κ έρχεται σε ευθεία αντίθεση με την ανάγκη της υ για συντροφικότητα.

    Εν κατακλείδι αμφιβάλλω αν η ζωή του ανθρώπου, όπως και η ίδια η ζω διαχωρίζεται με ξεκάθαρες γραμμές και όρια επί μακρόν, παρά μόνο κατ εξαίρεση. Συνήθως η ζωή διαχέεται,ρέει, επεκτείνεται αλλιώς συρρικνώνεται και πεθαίνει. Και όταν βλέπω τεχνητά όρια και διαχωρισμούς είμαι υποψιασμένη.