Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αναρχικός και αμφί

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος TheWildOne, στις 25 Οκτωβρίου 2009.

  1. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Τελευταία έχω γνωρίσει ενα αγόρι το όποιο είναι αρκετά διαβασμένο και με ενδιαφέρουσες απόψεις. Φυσικά δεν είναι μπαχαλάκιας αλλά πιο θεωρητικός αναρχικός. Πρόσφατα μάλιστα μου εξομολογήθηκε οτι είναι αμφισεξουαλικός. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως αυτό το άτομο που είναι υπέρ της αυτονομίας και κατά των αφεντικών ψάχνει στα κρυφά να βρεί μάγκες να τον γαμήσουν και ύστερα να βγεί έξω με την κοπέλα του. Ίσως τελικά να μην είναι όσο ψαγμένος φαίνεται;

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Bi αλλά έχω πρόβλημα όταν αυτοί κρύβονται και το παίζουν πιο άντρες απο άλλους. Στην τελική βούλωσε το κιόλλας και μη κάνεις κήρυγμα και συ ανθρωπάκι είσε όπως τα άλλα...

    Θέλω γνώμες. Ευχαριστώ...
     
  2. Lost Hours

    Lost Hours Regular Member

    Κάποτε ένας είχε πει οτι ο χειρότερος μπάτσος είναι μέσα μας. Αυτό από μόνο του εξηγεί τις επιλογές του αγοριού και επίσης επιβεβαιώνεται από την δική σου αντίληψη
     
  3. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Αναρχικός και αμφί


    Μα καλά, αμφισεξουαλικός δεν δηλώνει ο άνθρωπος; Ποιό είναι λοιπόν το αμάρτημά του; Το ότι δεν το ομολογεί στην κοπέλα, προφανώς; Άλλος ένας λοιπόν, μέσα σε μυριάδες, που κρύβει την αλήθεια από το ταίρι του. Καμμία πρωτοτυπία... Τί γνώμες να πούμε, λοιπόν; Είναι ένα θέμα χιλιοσυζητημένο...

    Όσο γιά το ότι είναι υπέρ της αυτονομίας και ταυτοχρόνως ψάχνει "μάγκες" να τον πηδήξουν, γιατί συγχέεις την πολιτική με την κάβλα; Κατά την ίδια έννοια, αριστερός και Μάστερ, θα έστεκε ποτέ;




     
  4. danos

    danos Regular Member

    Απάντηση: Αναρχικός και αμφί

    αυτο το ΄΄παιζουν΄΄ και εμενα με εχει απασχολιση αρκετα.τι να πεις¨? κοσμος.......................
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Αναρχικός και αμφί


    Είσαι σίγουρος πως είχε δίκιο αυτός ο ένας, Lost hours; Εγώ πάντως πιστεύω πως ο χειρότερος μπάτσος είναι πάντα δίπλα μας, και υποχρεώνει το φοβισμένο ανθρωπάκο μέσα μας είτε να κρύβεται ακόμη πιό βαθειά, ή να ενδίδει στη λογική του "if you can't beat them, join them"...


     
  6. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Θές να πείς οτι εγώ είμαι ο μπάτσος στο θέμα; Όχι δεν είμαι μπάτσος γιατί ούτε ξύλο θα του ρίξω ούτε φυλακή θα τον βάλω να συμμορφωθεί. Δε θα το έκανα ούτε να είχα εντολες να το κάνω...
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Αναρχικός και αμφί

    α) Το να δέχεται κανείς διείσδυση δεν συνεπάγεται πως είναι κατά της αυτονομίας. Αν έστεκε η συνεπαγωγή δεν θα υπήρχαν γυναίκες αντίθετης ιδιολογίας.

    β) Το να είναι κάποιος αμφισεξουαλικός δεν συνεπάγεται πως δέχεται διείσδυση από άνδρες. Μπορεί να εφαρμόζει ο ίδιος διείσδυση.

    γ) Το να δέχεται κανείς διείσδυση δεν συνεπάγεται ότι είναι bottom ή sub. Αν ο που διεισδύει θεωρείται "αφεντικό" τότε δεν θα υπήρχαν κυριαρχικές γυναίκες.

    δ) Από το γραπτό σου δεν συμπεραίνει κανείς πως αποκλείεται η σύντροφος του εν λόγω κυρίου να είναι ενημερωμένη για τις προτιμήσεις τους, αλλά και γενικώς δεν προκύπτει από πουθενά ότι είναι κανείς υποχρεωμένος να ενημερώνει τους μη ενδιαφερόμενους για τις προτιμήσεις του, και συνεπώς το να μην το κάνει, δεν τον καθιστά ανειλικρινή και ψοφοδεή.

    ε) Οποιαδήποτε σεξουαλική πρακτική μπορεί να ερμηνευτεί συμβολικώς με πολλούς τρόπους, συνεπώς η σύνδεση του πολιτικού μας φρονήματος με το BDSMικό status μας είναι μάλλον αδόκιμη. https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/t16511/#post260587

    Αγαπητέ MindMaster, το να είναι κανείς αριστερός με κριτήριο το πώς λ.χ. αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να μοιράζεται το δημόσιο χρήμα, δεν είναι ένα και το αυτό με το να είναι αναρχοφιλελεύθερος, όπως περιγράφει ο νηματοθέτης. Μπορεί να είναι αριστερός αλλά προσκείμενος σε απολυταρχικά καθεστώτα και υπέρμαχος του κρατικού παρεμβατισμού, όπου η Αρχή θα είναι ο ίδιος. Ένα συνονθύλευμα σταλινικής θεώρησης και BDSM. Να υποχρεώνει τον υποτακτικό του να φοράει καπέλο του κόκκινου στρατού και butt plug, να στέκεται προσοχή και να φωνάζει: "Όλα για το μέτωπο!" (Αν και προσωπικά θα προτιμούσα τη σκηνή με τον ανακριτή του Sta-si που ρωτά τον ανυποψίαστο υποτακτικό / κρατούμενο "Τί σχέση έχεις με τα γεγονότα της 30ης Φεβρουαρίου του 1939;")

    Λίγο πιο δύσκολο θα ήταν να γίνει προβολή κάποιου συμβολισμού στην περίπτωση όπου πρότεινες ο Master να είναι φιλελεύθερος, και όχι αριστερός. Με την έννοια πως θα έπρεπε να δικαιολογηθεί κάπως το δικαίωμά του να δίνει εντολές και όχι να θέτει προτάσεις προς συζήτηση. Αλλά με λίγη προσπάθεια θα βρίσκαμε και τότε μια λογικοφανή εξήγηση. Το BDSM είναι τόσο προσωπική υπόθεση που καθείς μπορεί να προβάλει σε αυτό οτιδήποτε δικό του χάρην σεξουαλικής απόλαυσης.  
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Αναρχικός και αμφί


    Δεν ξέρω, αγαπητή, εάν αυτή ήταν μιά προσπάθεια γιά κάποιου είδους χιούμορ, ούτε το αστείο όμως κατάφερα να διακρίνω, ούτε την οποιαδήποτε ουσία στο σχολιασμό των λόγων μου, μιά και -εάν σοβαρολογούσες και δεν αστειευόσουν τελικώς- ξεκίνησες από μιά τελείως λάθος αφετηρία, και από παραδοχές παντελώς άσχετες με τη δική μου σκέψη. Όσο γιά το τί σημαίνουν οι όροι "αριστερός", "δεξιός", "φιλελεύθερος", "αναρχοφιλελεύθερος", "απολυταρχία" κλπ κλπ κλπ, δεν έχω καμμία διάθεση να τα συζητήσω μαζί σου (είναι πράγματα που εσύ ξέρεις μόνο από βιβλία, φυλλάδες και συγράμματα ενώ εγώ τα έχω ζήσει όλ' αυτά και τά 'χω νοιώσει στο πετσί μου λίγο ή πολύ), γιατί πέραν του ότι δεν υπάρχει κοινή γλώσσα γιά συζήτηση επ' αυτών, οι κανονισμοί του φόρουμ απαγορεύουν εάν δεν κάνω λάθος, την πολιτικολογία...

    (Γιά άλλη μιά φορά βρήκα ειρωνικό το σχόλιό σου, και πιθανώς και πάλι θα μου πεις ότι δεν ήταν. Ίσως πρέπει να προσέχεις λίγο περισσότερο, και να σκέφτεσαι λίγο βαθύτερα και σφαιρικότερα όταν γράφεις κάτι, εάν όντως δεν έχεις πρόθεση να θίξεις...).


     
  9. Lost Hours

    Lost Hours Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Αναρχικός και αμφί

    Ναι πιστευω ότι έχει δίκιο, τουλάχιστον οπως το έχω εκλαβει εγώ, δηλαδή όλα τα κοινωνικά στερεότυπα να μορφοποιουνται μέσα μας σε μην και δεν, για το τι είναι σωστό και τι όχι, ανεξαρτήτως τι πραγμάτικα θα θέλαμε να κάνουμε και χωρίς να το καταλάβουμε κάνουμε κάτι που ενώ νιώθουμε ότι είναι στραβό δε μπορούμε να το συγκεκριμενοποιήσουμε. Για παράδειγμα ο νηματοθέτης απορεί πως γίνεται ένας αντιεξουσιαστης άνθρωπος να είναι αμφι, προφανώς σε μένα, αυτός ο ανθρωπος αφου νιώθει αυτό που λέμε εσωτερική ελευθερία με την επιλογή του έχει καταφέρει να παραμερίσει τον στερεότυπο του άντρα που συνδέεται με τον όρο του γαμιά της γειτονιάς. Θεωρώ ότι η εσωτερική επανάσταση, η αλλαγή μέσα μας πρέπει να προέχει της κοινωικής επανάστασης ώς γενική έννοια.

    Έχω την εντύπωση ότι αυτά που έγραψα MindMaster δεν διαφοροιποιούνται αισθητά με την δική σου άποψη, κάνω λάθος; Αν ναι, θα επιθυμούσα διευκρινήσεις  rage 

    ---------- Post added at 16:25 ---------- Previous post was at 16:23 ----------

    'Οχι σαφώς και δεν εννοώ αυτό
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αναρχικός και αμφί


    Και τις διευκρινίσεις τις θέλεις σε έντονο τόνο, αν κρίνω από το smiley;

    Όχι, δεν διαφοροποιούνται...  


     
  11. Lost Hours

    Lost Hours Regular Member

    Οχι το smiley, υπονοούσε τρελή πολυλογία καθώς άμα υπηρχε διαφοροποίηση θα έπρεπε να ειπωθεί αναλυτικα για την καταλάβω!
     
  12. TheWildOne

    TheWildOne Regular Member

    Re: Απάντηση: Αναρχικός και αμφί

    Καταρχήν αν για σένα κάτι είναι χιλιοειπωμένο το καλύτερο που να εχεις να κάνεις είναι να απέχεις όπως γίνεται παγκοσμίως σε όλα τα φόρα. Η αν θές να συμμετέχεις δώσε και κανα λίνκ να μορφωθούμε.

    Το πρόβλημα είναι το εξής, πως ο συγκεκριμένος μπορεί να δηλώνει υπέρ της αυτονομίας όταν ψάχνει κυριαρχικά αρσενικά, έστω και για λίγο. Στο μυαλο μου φαντάζει οξύμορο! Δηλαδή υποσυνείδητα τον ελκύει η «απολυτη/δυναμική» συμπεριφορά αλλά συνειδητά είναι κατά της. Η μήπως το γεγονός ότι θα είναι μαζί με τον εραστή του για λίγο τον δικαιολογεί;

    Συνοπτικά το πρόβλημα είναι το εξής: πως μπορεί ένα παθητικό ψυχοσεξουαλικά άτομο να μεταμορφώνεται ξαφνικά σε ενεργητικό επαναστάτη και αν μπορεί να το κάνει γιατί να μη το κάνει παντού και πάντα ώστε να είναι αξιοσέβαστο από όλα τα μέλη της κοινωνιάς, ειδικά δε όταν κηρύττει νέους τρόπους ζωής; Μήπως η ενεργητικότητα αυτή είναι φαντασιακή και με τα πρώτα δυνατά χτυπήματα φύγει; Κάποια σκοτινη πτυχή μου θα ήθελε να το δοκιμάσει…


    Στην τελική ξέρει η δε ξέρει τον εαυτό του;