Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αναρχικός και αμφί

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος TheWildOne, στις 25 Οκτωβρίου 2009.

  1. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    "Aκριβείς" δε γνωρίζω αν είναι. That's the point. Με την απλότητα και την "αναγωγή στη μονάδα" μπορεί να βγεί μια άκρη. Ξεκινάς απο εκεί και "χτίζεις": "ναί, αυτά είναι τα βασικά, και μετά διακλαδώνονται ως εξής" ή "οχι, δεν είναι αυτοί οι αρχετυπικοί διαχωρισμοί, είναι αυτοί και αυτοί".
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Αναρχικός και αμφί


    Διαφωνώ. Οι άνθρωποι είναι πάρα πολύ σύνθετοι σε σχέση με την απλή αριθμητική, δεν μπορούν να συγκριθούν μαζί της. Δεν υπάρχει μονάδα γιά να γίνει αναγωγή, δεν ισχύει το 1+1=2. Είναι τελείως λάθος μιά τέτοια βάση λοιπόν, γιά να "χτίσεις" εκεί πάνω, οτιδήποτε...

    Αλλά ας μην το μακρύνουμε, θα έλεγα...

     
  3. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Ok- συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει ο,τιδήποτε σύνθετο που να μη μπορεί να αναχθεί σε επιμέρους απλά components.
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Αναρχικός και αμφί

    Θα συμφωνήσω με τον MM. Άλλωστε η ελληνική αλφάβητος έχει 24 γράμματα. Η camera obscura μας παρέθεσε δύο "γράμματα". Ακόμη και η αλφάβητος έιναι πιο σύνθετη. 
     
  5. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Re: Απάντηση: Αναρχικός και αμφί

    Όταν θες να πείς "αυγό", δε χρησιμοποιείς και τα 24.
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Αναρχικός και αμφί

    όχι, χρησιμοποιείς 4, αλλά δύο γράμματα μόνο σε επιφωνήματα "ωχ" "αχ" , άρθρα ο, η, το κλπ και σε κάτι σαν 'επ'' 'απ'"... , α! και κραυγούλες μωρουδίστικες, όπως "γκ" "μπ", ελπίζω να γίνομαι κατανοητή.
     
  7. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Όχι, δε γίνεσαι. Kαι να σου εξηγήσω γιατί:

    "Όν".

    Ορίστε.
    Δύο γράμματα αρκούν για να σε (με, μας) ορίσουν.
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

     

    Εξαιρετικό σχόλιο camera_obscura - από τα καλύτερα του forum. Βάζει τα πράγματα στη θέση τους, αποσαφηνίζει έννοιες και συσχετισμούς εννοιών και μπορεί να βοηθήσει αρκετούς να βγουν από τη σύγχυση υπό την οποία τελούν αναφορικά με τις έννοιες αυτές. Το ότι εμφιλοχώρησε ο αριστερισμός σε ένα νήμα που μνημονεύει αναρχία, ανατρεπτικότητα ή φιλελευθερισμό είναι πραγματικά ενδεικτικό της σύγχυσης αυτής. Και σαφώς συμπνέουσα με το ίδιο λανθασμένο σκεπτικό είναι η ταύτιση της ανδρικής ομοφυλοφιλίας ή αμφιφυλοφιλίας με την παθητικότητα, την υποτακτικότητα και εν τέλει την αναγωγή των ιδιοτήτων αυτών σε επίπεδο αξιών - όλα τούτα ταυτοχρόνως με το οξύμωρο της υποστήριξης της θέσης πως η σεξουαλικότητα και η κοσμοθεωρία ή η πολιτική θέση ενός είναι ιδιότητες άνευ κοινού αποχρόντα λόγου και κατά άλλο τρόπο αλληλένδετες...
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Αναρχικός και αμφί

    Πού ακριβώς "εμφιλοχώρησε ο αριστερισμός στο νήμα"; Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου το δείξεις, γιά να δούμε και πού είναι η σύγχυση;


    Κάποιου τα Ελληνικά δεν βοηθούν γιά να βγει νόημα εδώ, ας υποθέσω ότι φταίνε τα δικά μου. Τί ακριβώς εννοεί η υπογραμμισμένη φράση, σε απλούστερα Ελληνικά;

     
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Αναρχικός και αμφί

    Σωστό ΚΑΙ αυτό 
     
  11. Aetos30

    Aetos30 Regular Member



    Αυτό πρόσεξε το λίγο. Διάβασε το ξανά και ,αν θέλεις, πες μου με τι μοιάζει.

    Να συμπληρώσω ότι τα διάφορα «ουαί υμίν» δεν είναι καλά ως τρόπος αντίληψης και ως τρόπος ανάλυσης.
    Κατά τα άλλα camera_obscura πως είναι δυνατόν να γράφεις ακριβώς αυτά που θέλω να γράψω εγώ; 
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Αναρχικός και αμφί


    Δεν το βρίσκω. Θα με βοηθήσεις;