Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ανδρισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 9 Ιουνίου 2008.

  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανδρισμός


    Καλύτερα αφελείς και αχάριστος (στα μάτια της πλειοψηφίας; ) παρά την μια να τρώω ζεστή την σούπα της θρησκείας και μετά από 6-7 μήνες τον χυλό τις πατρίδας χωρίς να κοιτάζω τα βρωμόχερα αυτού που μου τα σερβίρει.

    Υστερόγραφο: Α και μια και σέβεσαι παραδόσεις κτλ. φρόντισε να βάζεις κανένα τόνο και μην σφάζεις την γλώσσα της πατρίδας σου. (χο χο χο)
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Ανδρισμός

    για καθε συζητηση περι ανδρισμου και αξιων , εχω καθε καλη διαθεση να κουβεντιασω .....
    με μικροτητες που οραματιζονται να ληφθουν υποψην , ως σοβαρη συζητηση , ευχαριστω , δεν θα παρω ....
     
  3. budfox

    budfox New Member

    δέν ξέρω πλέον άν στην σημερινή εποχή τα 2 φύλα είναι τόσο διαφορετικά. Η γυναίκα πλέον συμπεριφέρεται σάν τον άνδρα, οπότε έχει πολλές φορές πολύ ανδρισμό (δύναμη,πείσμα,άποψη)
     

  4. ΆΝΤΡΑΣ... Ο άντρας είναι δυνατός (αυτό δεν σημαίνει πως δεν κλαίει..),
    είναι εργατικός, η κολόνα του σπιτιού τρυφερός και ρομαντικός ενίοτε...
    που και που ξενοκοιτάει κιόλας για να έρθει αργότερα και να εκτιμήσει ακόμα περισσότερο αυτό που ήδη έχει...
    Εμένα έτσι μου'μαθε η γιαγιά μου, τι να κάνω και εγώ, την πιστεύω 
     
  5. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: Ανδρισμός

    Άντρας κάποιος δεν γίνετε με λόγια και με χρήματα.Γίνετε με της πράξεις του και τα βαθιά του αισθήματα. Φίλο να έχει το δυστυχή, το δυνατό εχθρό του, και όπου σταθεί και όπου βρεθεί το δίκαιο για οδηγό του.(Μαντινάδα)
     
  6. MySelf

    MySelf Regular Member

    Απάντηση: Ανδρισμός

    Με μια φραση, εκεινος που δεν φοβαται την "αδυναμια" του.
     
    Last edited: 24 Φεβρουαρίου 2010
  7. Mike4518

    Mike4518 New Member

    Απάντηση: Ανδρισμός

    Κάπου είχα διαβάσει ότι οι άντρες υπερέχουν έναντι των γυναικών στον νοητικό και σωματικό τομέα (φυσική δύναμη) και οι γυναίκες υπερέχουν έναντι των ανδρών στον ψυχικό και συναισθηματικό τομέα.

    Όλα αυτά βέβαια σηκώνουν μεγάααααλη συζήτηση πλέον, όπου τα στερεότυπα των φύλων αλλάζουν και συγχέονται συνεχώς.

    Βασικά πιστεύω, ότι το ανδρικό πρότυπο με όσες ζυμώσεις και αλλαγές που έχει υποστεί δεν είναι πλέον αυτό που ήταν - το ίδιο ισχύει και για το γυναικείο φυσικά.

    Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι τα δυο φύλα είναι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος και ότι όσες αλλαγές έχουν γίνει με τον καιρό στον ανδρικό πρότυπο προέρχονται από το γυναικείο και το ίδιο ισχύει για το γυναικείο αντίστροφα.

    Υπάρχει μια συνεχόμενη και σταθερή τάση "ανταλλαγής" και σύγχυσης χαρακτηριστικών των φύλων που μάλλον θα συνεχιστεί και φαίνεται ότι είναι η φυσική συνέχεια των πραγμάτων.

    Ίσως είναι εκτός θέματος τα παραπάνω, γι' αυτό θα πω τι πιστεύω πως ήταν ο άνδρας παλιά, όπου τα πρότυπα του άνδρα και της γυναίκας ήταν περισσότερο παγιωμένα: άνδρας ήταν αυτός που φρόντιζε για την επιβίωση της οικογένειας ή της φυλής και την προστασία της από φυσικούς κινδύνους - πολλές φορές καταχρηστικά, όμως αυτό είναι δευτερεύον.

    Αυτό νομίζω πλέον ότι ισχύει είναι ότι ο άνδρας είναι πιο ενεργητικός από την γυναίκα, η οποία είναι περισσότερο παθητική. Οι έννοιες "ενεργητικός" και "παθητικός" δεν αναφέρονται κυρίως στον σεξουαλικό τομέα αλλά σε όλους τους τομείς της ζωής. Φυσικά σηκώνει ΚΑΙ αυτό μεγάλη συζήτηση πλέον, όμως αναφέρομαι στον πυρήνα της ανδρικής και γυναικείας υπόστασης, αν αφαιρέσει κανείς με μαεστρία τα στρώματα της προσωπικότητας που εμποτίζουν την ψυχολογική συνείδηση.

    Έτσι κι αλλιώς το φύλο είναι ένα σύνολο ιδιοτήτων που έχουν σχέση με τη φυσική υπόσταση, γιατί η ψυχή (ο πυρήνας της ανθρώπινης υπόστασης) ως γνωστόν δεν έχει φύλο.
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Ανδρισμός

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. vautrin

    vautrin Contributor

  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Ανδρισμός

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Ανδρισμός

    Εχει δει κανεις πως ειναι οι ιαπωνες τελευταια?

    kim hyun joong | Tumblr

    Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://www.sabetudo.net/wp-content/uploads/2010/05/Kim-Jaejoong.jpg

    Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://img1.ak.crunchyroll.com/i/spire3/07242008/2/6/7/b/267b1d19087930_full.jpg

    Και αυτος ειναι ο andrej pejic. Εχει αξιολογηθει ως ο 15ος πιο ωραιος ανδρας αναμεσα στα 50 πιο δημοφιλη ανδρικα μοντελα του κοσμου.

    Google Αποτελέσματα Eικόνων για http://assets.denimblog.com/6/67/67b8cf6c_andrej-pejic-by-armin-morbach2.jpeg

    Αληθεια, ειναι αντρας.
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ανδρισμος ειναι οι αξιες που φτιαχνουν εναν αντρα ... ειναι οσα δεν θα ζητουσαμε απο μια γυναικα (η οποια διακρινεται για αλλες αρετες και ικανοτητες , οπως η ευαισθησια)

    η ψυχη του ... να ειναι ξεκαθαρη (ως προς την ταυτοτητα της) και θαραλεα
    ο λογος του ... να βασιζεται στην γνωση και να πρατει οτι υποσχεται
    η αφοσιωση και αξιοπιστια απενατι στις υποχρεωσεις και τις δεσμευσεις του
    οι φιλοι του .... ναι ναι ... η ποιοτητα των φιλων ενος αντρα , μαρτυρα πολλα για τον ιδιο ... ο αντρας πρεπει να εχει φιλους που θα ειναι διπλα του στους αγωνες και τις μαχες που κληθει να δωσει στην ζωη .. αντρας διχως φιλους πραγματικους / συμπολεμιστες , ειναι αντρας μειωμενης αποδοτικοτητας ....

    .... αν επισης δεν ψηφιζει μνημονιακα κομματα , θεωρειται προσον .....