Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ανδρισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 9 Ιουνίου 2008.

  1. Maley

    Maley Contributor

    ..ανδρισμος είναι κατι που δεν εχει ερμηνεια..η κατι που εχει τοσες ερμηνειες που καμμια δεν του ταιριαζει.
     
  2. fractal

    fractal Regular Member

    Ανδρας είναι αυτός που άμα φάει μια κλωτσά στα αρχίδια κλαίει.
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Φαίνεται το θέμα έθιξε ευαίσθητες χορδές. Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

    Προφανώς δεν τα ασπάζομαι, γι αυτό και είπα:
    Μόλις έστειλες τον Αχιλλέα. Αλλά ίσως και να μην τον παραδέχεσαι ως άντρα. Σύμφωνα με τα πρότυπα της τότε εποχής βέβαια, ήταν.

    Όσο για το γιατί το έκανε, νομίζω πως μία φράση από την τριλογία Dune του Frank Herbert να δίνει την απάντηση. Λέει για τον ήρωα που κλαίει τους νεκρούς, σε έναν κόσμο όπου το νερό είναι πολύτιμο: “He gives water to the dead.”

    Μου άρεσαν εκ πρώτης όψεως αυτές οι δύο απόψεις:

    Το μόνο πρόβλημα βέβαια είναι τι γίνεται όταν ο συγκεκριμένος είναι ένα άθλιο χαμερπές σκουλίκι, αν αυτά που νιώθει είναι ποταπά και μικρόψυχα.

    Αυτά θα μπορούσε να είναι χαρακτηριστικά εξίσου γυναικών και αντρών ανεξαρτήτως σεξουαλικών προτιμήσεων.

    Μετράμε λοιπόν τον ανδρισμό ενός άντρα με μέτρο την γυναίκα που έχει δίπλα του; Ενδιαφέρον.

    Οι δύο παρακάτω απόψεις συνδυάζονται ωραία:

    Dolmance, νομίζω πως αυτό που περιγράφεις είναι ένας Άνθρωπος ανδρείος. Μπορεί να είναι γυναίκα ή άντρας ανεξαρτήτως σεξουαλικών προτιμήσεων. Αυτός που δεν φοβάται μάλλον είναι χαζούλης, δεν έχει συναίσθηση του τι παίζεται. Το να θεωρήσει όμως κάτι ανώτερο από τον φόβο δείχνει ότι είναι ανδρείος.

    Και άρα ίσως ο ανδρισμός να μην είναι τίποτα άλλο τελικά από αυτό που περιγράφει η female, ένας ορισμός βάσει της εκάστοτε κοινωνίας και τίποτε παραπάνω.

    Heinrich, δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι, πραγματικά.
    Αν αυτό το απόσπασμα μας λέει κάτι:

    «Γονατισμένος πίσω από το βράχο του ο καπετάν Μιχάλης, ήσυχος, αποφασισμένος, σημάδευε κάθε νιζάμη που ξεπρόβαινε, κατακούτελα. Μια σφαίρα του ‘χε σκίσει το μάγουλο, μια άλλη καρφώθηκε στο μερί του. Τα άιματά του έτρεχαν, μα δεν ένοιωθε πόνο. Κάπου κάπου έριχνε μια ματιά στον ανιψιό του, που πολεμούσε ακούνητος δίπλα του…

    - Ελευτερία ή θάνατος! Μούγκριζε κοιτάζοντας τους Τούρκους. Ελευτερία ή θάνατος!

    Κι άλλη χαρά, πίκρα, λαχτάρα, δεν του ‘χε απομείνει…

    - Μη φοβάσαι, ανιψιέ, στράφηκε ο καπετάν Μιχάλης στον Κοσμά. Δεν υπάρχει σωτηρία, ζήτω η Κρήτη!

    Στο μάλε βράσε της σφαγής μπάρμπας κι ανιψιός χώρισαν. Έζωσαν οι νιζάμηδες τον Κοσμά, ανεβοκατέβαιναν τα μαχαίρια, πιάστηκαν μέση με μέση. Στράφηκε ο καπετάν Μιχάλης, είδε τον ανιψιό, αναποδογύρισε τους νιζάμηδες, έσπασε τον μπλόκο τον εδικό του και χίμηξε να τον λευτερώσει.

    - Βάστα, ανιψιέ, του φώναξε, έρχουμαι!

    Μα δεν πρόλαβε.

    - Έρχεται αυτός, καπετάν Μιχάλη! του φώναξε χαχαρίζοντας ένας ντόπιος τουρκαλάς και του πέταξε καταπρόσωπο το κεφάλι του Κοσμά.

    Άπλωσε ο καπετάν Μιχάλης το χέρι, άρπαξε από τα μαλλιά, ανάερα, το σφαμένο κεφάλι, το σήκωσε αψηλά, σαν μπαϊράκι, άγρια λάμψη περέχυσε το πρόσωπό του. Χαρά ‘ταν ετούτη απάνθρωπη, περφάνια, πείσμα θεοτικό για καταφρόνια του θανάτου; Για αγάπη για την Κρήτη αβάσταχτη; Ο καπετάν Μιχάλης σήκωσε αψηλά το σφαμένο κεφάλι, άνοιξε το στόμα, φώναξε:

    - Ελευτερία ή…

    Μα δεν πρόφτασε να τελειώσει. Μια μπάλα μπήκε στο στόμα του. Μια άλλη πέρασε από το δεξό του μελίγγι και βγήκε από το ζερβό. Κι ο καπετάν Μιχάλης έπεσε κάτω τ’ ανάσκελα και σκόρπισαν οι μυαλοί του στις πέτρες.» ("Καπετάν Μιχάλης," Καζαντζάκης).

    Τότε ο Dolmance (με την ερμηνεία της Emma) έχει δίκιο. Όπως και ο Heinrich. Και η female.
     
  4. loreato

    loreato Regular Member

    Απάντηση: Ανδρισμός

    Ανδρισμός; Κάτι σαν ιδιότητα που εμπεριέχει αρετή ανύπαρκτη στη γυναίκα; Αστειευόμαστε; Αν πάλι εννοούμε πως "οι άντρες δεν κλαίνε" και τα άλλα γνωστά των στρατόκαβλων, ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Συγκινούμενος κλαίω! Κι είμαι μεγάλο αγοράκι, ώστε να μη νομίζω πως η αξία μου έγκειται στ' αρχίδια μου. Το αντριλίκι το πλήρωσε ακριβά ο κόσμος και το πληρώνει κάθε φορά που το τέλειο πρότυπό του, το ανθρωποειδές με κράνος και ασπίδα, εκδηλώνει τη μαγκιά του πάνω σε άοπλους αδύναμους.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Έχασα την μυρωδιά του ανδρισμού, από τότε που μπήκα στην διαδικασία να προσπαθώ να αποκωδικοποιήσω το πως νιώθει μία γυναίκα. Μήπως να αρχίσω να ασχολούμαι μόνο με τους άνδρες;
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Ανδρισμός

    Οι τρείς που αναφέρεις όντως έχουν, κατά το σύνηθες, δίκιο. Κι η τέταρτη, η το πάλαι ποτέ δαιμονιώδης, όταν δεν ζαχαρώνει υπέρμετρα, πολύ καλά ερμηνεύει - ας κάνει πως τάχα δεν κατέχει την ελληνικήν.
    Εσένα, ποιός θα σε ορμηνέψει, dora κουζουλή;
    Για να μη πηγαίνει το μυαλό μου από τον Καζαντζάκη στον Καρυωτάκη:
    ".....Κι ο Μιχαλιός επέθανε στρατιώτης.
    Τον ξεπροβόδισαν κάτι φαντάροι,
    μαζί τους ο Μαρής και ο Παναγιώτης.
    Απάνω του σκεπάστηκεν ο λάκκος,
    μα του άφησαν απέξω το ποδάρι.
    Ήταν λίγο μακρύς ο φουκαράκος".
     
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Ανδρισμός

    Απ' ότι βλέπω, σπρώχνονται.
    Μα η κουζουλή φωνάζει:
    Δεν έχω ανάγκη εγώ
    από κανέναν άντρα.
    Μόν' την ψυχή μου αγρικώ
    και τη ζωή μου ορίζω
    τη λευτεριά μου Ντολμανσέ
    εγώ δεν την χαρίζω. 
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Έκλαιγε ο Αχιλλέας κατά εκδοχή (γ);
     
  9. Guest05

    Guest05 Guest

    Βρέθηκε κανείς Αντάμης να απαντήσει;
     
  10. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Ανδρισμός

    1. Ακόμη και η φυσική γλυκύτητα, σε αυτούς που έχουν συνηθίσει (ή βολεύονται με/αυτοπροφυλάσσονται πίσω από) την πίκρα του σκέτου καφέ, είναι πολύ -βλέπε ζαχάρωμα-. Note: Εγώ δεν πίνω καν καφέ.
    2. Την Ελληνικήν την κατέχω. Αυτή την οποία μιλάει κάποιος, ο οποίος, ενώ απευθύνεται σε όλους, δεν αποσκοπεί να κατανοηθεί μόνο από τους λίγους ή/και, κυρίως, από εαυτόν. Σε οποιαδήποτε άλλη Ελληνικήν, πλέον, δίνω τόση αδιαφορία όση -εξ'αυτής- λαμβάνω  
     
    Last edited: 11 Ιουνίου 2008
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ξαναβλέποντας το κείμενό σου αντιλαμβάνομαι ότι όταν αναφέρεσαι στην αντρική περηφάνεια εξαιρείς τις περιπτώσεις α και β (αυτή η ψυχοπονιά θα σε φάει DRS). 

    Να σου θυμίσω ότι μεγαλύτερη drama queen από τον Αχιλλέα δεν υπήρχε. Πράγμα που κατά την άποψή μου δεν ' ν' κακό. Δεν περιμένω (πια) τον άντρα στημένη στη γωνιά με την καραμπίνα μπας και τον πιάσω να φέρεται αδύναμα. Βρίσκω την συνολική αποδοχή ενός ατόμου πολύ πιο λειτουργική και λογική, παραδεχόμενη το γεγονός ότι όλοι έχουμε τις στιγμές μας, καλές ή κακές, μικρές ή μεγάλες.
     
  12. Orana

    Orana New Member

    Men are here to give Pleasure and Pain.
    Real men...