Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ανθρώπινη φύση ή διαστροφή;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος greekfetishlover1980, στις 19 Νοεμβρίου 2021.

  1. greekfetishlover1980

    greekfetishlover1980 Regular Member

    Η κοινωνία στην μεγάλη της πλειοψηφία χαρακτηρίζει τα φετίχ/kink/BDSM, σαν διαστροφή, με κάποια παρακλάδια να χαρακτηρίζονται σαν «αρρωστημένα», «βρώμικα», η «ανομαλα».

    Γιατί όμως κάποιοι άνθρωποι έχουμε μεγαλύτερο ενδιαφέρον για «μη φυσιολογικές πρακτικές»; Είναι φαντασία; Εινσι βιόματα; Είναι γονίδιά; Γεννιόμαστε έτσι, γινόμαστε έτσι, η είναι συνδυασμός όλων.

    Αναρρωτιεμαι αν υπάρχει ανάμεσά μας κάποιος ειδικός (ψυχολόγος, ψυχίατρος, γενετιστής, εξελικτικός βιολόγος) που να μπορεί να δώσει μια τεκμηριωμένη επιστημονική άποψη.

    Σε προσωπικό επίπεδο έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά με το θέμα, διαβάζοντας πολλά επιστημονικά βιβλία σχετικά με εξέλιξη, ανθρωπολογία, βιολογία, ψυχολογία για να κατανοήσω ανθρώπινες συμπεριφορές. Έχω λοιπόν αναπτύξει τις δικές μου ερμηνείες πάνω σε αυτά που έχω διαβάσει, τα οποία όμως δεν θα ήθελα να παραθέσω δημόσια καθώς δεν είμαι αρμόδιος και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ από κάποιον.

    Η πηγή αυτών των «διαστροφών» έχουν ενδιαφέρον τόσο για την απενοχοποίηση κάποιον πρακτικών σαν κοινωνικά φαινόμενα όσο και για τη κατανοήση τελικά του τι είμαστε σαν είδος. Όπως απενοχοποιείται σιγά σιγά η ομοφυλοφιλια (και κάτ επέκταση ολη η LGBTQ κοινότητα) και γίνεται κοινωνικά αποδεκτή, έτσι πιστεύω πως θα είναι καλύτερα όταν αποδεχθούμε ο ένας τον άλλον ως φυσιολογικοί.

    Αν αποδεχτούμε την λογική ότι έτσι γεννηθήκαμε, τότε αυτόματα αποδεχόμαστε ότι είναι γονιδιακό θέμα και το κληρονομήσαμε από τους γονείς μας. Φαντάζομαι δεν είμαστε η πρώτη γενιά φετιχιστών που εμφανίζεται στον πλανήτη. Αυτό το φαινόμενο συμβαίνει χιλιάδες χρόνια. Συνεπώς με κάποιον τρόπο μεταδίδεται από γενιά σε γενιά. Εγώ δεν έχω μιλήσει ποτέ με οικογενειακό η φιλικό κύκλο για τέτοιο ενδιαφέρον, όλοι όμως ξέρουμε ότι υπάρχει.

    Αν πάλι σκεφτούμε ότι είναι θέμα βιοματων, τότε αναγκάστηκα ισχύει κάτι μας επηρέασε στην ζωή μας που δεν επηρέασε τους άλλους.

    Η άλλη εκδοχή έχει να κάνει με την στρατηγική που ακολουθεί ο κάθε άνθρωπος προκειμένου να τεκνοποιήσει. Αν θεωρήσουμε ότι αυτό είναι βιολογική ανάγκη κάθε εμβρίου οργανισμού και λειτουργούμε ανταγωνιστικά για το ποια γονίδιά θα επικρατήσουν στην φύση, τότε κάνοντας πράγματα πέρα από το συνηθισμένο, αποκτάς περισσότερες σεξουαλικές εμπειρίες και έχεις περισσότερες πιθανότητες να αφήσεις πολλούς απογόνους. Ένας νόμος τις εξέλιξης λέει ότι καμμία συμπεριφορά δεν περνάει στην επόμενη γενιά αν αυτή η συμπεριφορά δεν βελτιώνει τις πιθανότητες των γονιδίων να επικρατήσουν. Συνεπώς αν τα φετίχ δεν βοηθούν κάπου στον στόχο αυτό, μάλλον δεν θα υπήρχαν,

    Ίσως λοιπόν γι’ αυτό η κοινωνία αντιμετωπίζει έτσι την σεξουαλική διαφορετικότητα, καθώς μας θεωρεί απειλή γιατί για τον μέσο όρο έχουμε περισσότερες εμπειρίες κι επιλογές.

    Εσείς τι λέτε;
     
  2. Master_mind_Ath

    Master_mind_Ath Mind the gap.

    Για εμένα δεν έχει καμία σημασία του τι είναι. Η κατηγοριοποίηση είναι το πρώτου μεγάλος λάθος αν και χρήσιμη μερικές φορές για παράδειγμα όταν μας βοηθάει να πλησιάζουμε η να απομακρυνόμαστε από αυτά που ψάχνουμε.
    Επίσης όλες αυτές η ηθικές αξίες και κατηγορίες αλλάζουν από τόπο σε τόπο και από τη μια χρονική περίοδο στην άλλη.
    Εμείς εδώ τρώμε χοιρινό σε κάποια άλλη χώρα όχι και κάποιο δεν τρώνε καθόλου κρέας.
    Κάνε αυτό που θέλεις, αν μπορείς βρες και άλλους να μην νιώθεις μοναξιά και μην σε νοιάζει παραπάνω.
    Αντιμετώπισα πρόσφατα ένα πρόβλημα ως διεστραμμένος και εγγεγραμμένος σε αυτό το BDSM site γιατί κάποιος είδε το πρόσωπο μου και πληροφορίσε μια κοπέλα που βγήκα για το άτομο μου και πλέων δεν θέλει να μου μιλήσει. Προφανώς γιατί είμαι διεστραμμένος για αυτή.

    Χαίρομαι πολύ για αυτό γιατί με έβγαλε από τον κόπο να την εξελίξω!!!!
     
  3. greekfetishlover1980

    greekfetishlover1980 Regular Member

    Το να μην μας νοιάζει τι λένε οι άλλοι είναι σχετικό. Όλοι έχουμε ανάγκη από ανθρώπους που μας καταλαβαίνουν. Όταν κάτι είναι περιθωριοποιημένο επιβιώνει underground. Ο περισσότερος κόσμος φοβάται να «βγει από δην ντουλάπα» για θέματα που δεν είναι κοινωνικά αποδεκτά.

    Αν και κάποια πράγματα δεν αφορούν κανέναν και ειδικά τα συγκεκριμένα αν δεν ζήσεις πολύ προσωπικές στιγμές με κάποιον δεν θα τα καταλάβεις, ούτε είναι κάτι παράνομο, παρ όλα αυτά υπάρχει προκατάληψη.

    Δεν λέω ότι πρέπει όλα να αρέσουν σε ολους, αλλά πως να το κσνουμε; Όταν λες σε κάποια ότι σου αρέσουν οι μπάμιες, δεν σου κόβει την καλημέρα επείδη δεν τις τρώει εκείνη.
     
  4. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Η δικη μου θεώρηση είναι συνδυαστική.
    Κατά τη δική μου αντίληψη δεν είναι η αιτία μονο κ ένας η ο άλλος παραγοντας.
    Δεν είναι μόνο η γενετική προδιαθεση ή μόνο η ατομικη ψυχολογία ή μόνο περιβαλλοντικά εθεθίσματα που αναφελξαν την περιέργρια ή ευνόησαν τον πειραματισμό.
    Αυτους τους παραγοντε; τους φανταζομαι να κοινουνται και να διαμορφώνονται ένα σύστημα συντεταγμένων x, y, z, οπου έστω x η γενετικη προδιαθεση, y η ατομικη του ψυχολογικη κατασκευη και z το κοινωνικό περιβαλλον
    Καθένας με έλξη ( η και απωση) προς τα οποια φετιχ εχει διαφορετικές συντεταμένες x, y, z.
    Σε άλλον επαιξε πιο πολυ ρόλο η βιολογική προδιαθεση, σε άλλον η προσωπικη του ψυχολογικη κατασκευη (με καθε πιθανο παραγοντα διαμορφωσης), σε άλλον κοινωνικές επιρροές και ερεθίσματα.
    Και τα x,y,, z μεταβάλλονται, το καθένα διαφορετικά, με την πάροδο του χρόνου.

    Τόσο πολυπλοκα τα πράγμτα.
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

  6. greekfetishlover1980

    greekfetishlover1980 Regular Member

    Μήπως τελικά μας εξιτάρει και το γεγονός ότι είναι taboo? Μήπως αν ήταν συνηθισμένο να μην μας προκαλουσε ενδιαφέρον;
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Θα θέλατε να τα αναφέρετε ;
     
  8. greekfetishlover1980

    greekfetishlover1980 Regular Member

    Πολύ ευχαρίστως.

    Έχω διαβάσει:

    The Selfish Gene - Richard Dawkings

    Sperm Wars - Robin Baker

    The Red Queen - Matt Ridley

    The Evolution of Desire - David Buss

    The Female Brain - Louann Brizendine

    The Human Animal - Desmond Morris

    The Human Zoo - Desmond Morris

    The Naked Ape - Desmond Morris

    Games Primates Play - Dario Marstripieri

    Influence - Robert Cialdini


    Θέλω να διαβάσω:


    50 ways to get a Yes - Robert Cialdini

    Why women have sex - David Buss

    Nature vs Nurture - Matt Ridley

    The Male Brain - Louann Brizendine

    Peoplewatching - Desmond Morris

    The Naked Woman - Desmond Morris

    Sex and Rank - Sergei Morozov

    Monkeyluv - Robert Sapolsky

    Sapiens - Yuval Harari

    The Mating Mind - Geoffrey Miller

    Υπαρχει μεγάλη βιβλιογραφία αν έχει κάποιος χρόνο και όρεξη. Προσωπικά τελευταία δεν έχω πολύ χρόνο, αλλά γενικά θεωρώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα.

    Αν κάποιος / κάποια θέλει την δίκη μου ερμηνεία για όσα έχω διαβάσει, μπορεί να με ρωτήσει να του κάνω μια περίληψη.
     
    Last edited: 19 Νοεμβρίου 2021
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Διαβάστε και αυτό
    https://www.politeianet.gr/books/97...toria-tis-sexoualikotitas-protos-tomos-205120

    Αυτό
    https://www.protoporia.gr/sant-markhsios-nte-oi-120-meres-twn-sodomwn-9789604648962.html

    Και αυτό
    https://www.politeianet.gr/books/9789603259
    398-empeirikos-andreas-agra-o-megas-anatolikos-197013
     
  10. greekfetishlover1980

    greekfetishlover1980 Regular Member

  11. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Σχεδόν όλα είναι εξελικτικής ψυχολογίας.
    Μόνο τη μία διάσταση, της γενετικής/βιολογικης/εξελικτικής προδιάθεσης προσεγγίζουν, κι αυτή ελλιπώς. Χωρίς βιολογία (έστω και στη διάσταση της sociobiology και της psychobiology) και νευροεπιστημες φοβαμαι πως ακομα.και η διασταση της γενετικης/βιολογικής ή και βιοχημικός προδιάθεση δεν θα γίνει πληρως αντιληπτή άυτη η διάσταση.
    Για την επιρροη της ατομικής ψυχολογίας στο ζητημα, απαιτειται μελετη της ψυχαναλυτικης προσεγγισης κι ερμηνείας της σεξουαλικοτητας (Φρουντ, Λακαν,Γιουγκ). Διαφωτιστικός σε ορισμενα πεδία και ο Φρομ, ενώ η μελέτη θα πρέπει να επεκταθει και σε άλλους κλάδους αλλα και σχολές τη; ψυχολογίας.
    Για να σχηματίσει κανείς ολο το περίγραμμα του φετιχισμου, θα πεεπει να συμπεριλάβει συμπεριφορικές κοινωνιολογικές και ιστορικες, οπως και φιλοσοφικές προσεγγισεις εκφάνσεων της σεξουαλικοτητας, του ηδονισμού ως φιλοσοφικη θεώρηση κλπ

    Μερικές σχετικες προτάσεις ως προς το τελευταίο σκέλος των ανω

    https://www.amazon.com/Fetish-Fashi...776R9VFC,B08M9FWFWK,B0154O5FYC&srpt=ABIS_BOOK

    https://www.amazon.com/Psychology-B...2,0062500694,1088735045,B09L8FVF9C,B0082BA7H0

    https://www.amazon.com/Fetish-Sexua...2,0062500694,1088735045,B09L8FVF9C,B0082BA7H0

    https://www.amazon.com/Fetish-Webst...r_1_18?keywords=fetish&qid=ίί&s=books&sr=1-18

    https://www.amazon.com/Lovers-Pinch...8d769&pd_rd_wg=miVMq&pd_rd_i=1538111179&psc=1


    Το Σκ θα κοιταξω τη βιβλιοθηκη μου και θα επανελθω (εχω πολλα βιβλια οποτε θελει λιγο χρονο το ψαξιμο).
     
  12. greekfetishlover1980

    greekfetishlover1980 Regular Member

    Μπόλικη τροφή για…σκέψη.

    Η αλήθεια είναι πάντως ότι δεν έχω ασχοληθεί με βιβλιογραφία που να ασχολείται με τα φετίχ και τον σαδομαζοχισμό. Προφανώς και κάποια χρήση έχουν στην ζωή μας αλλιώς δεν θα υπήρχαν.

    Συμπεραίνω με τα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα ότι τα φετίχ μας δίνουν την δυνατότητα να εξερευνήσουμε την σεξουαλικότητα μας, να αποκτήσουμε περισσότερες εμπειρίες και κατ’ επέκταση να αφήσουμε περισσότερους απογόνους, που είναι και ο απώτερος στόχος κάθε έμβιου οργανισμού.

    Δεν αποκλείω, διαβάζοντας περισσότερο, να διαφοροποιήσω τις απόψεις μου.