Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αντίσταση κι Αντίδραση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 27 Αυγούστου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δεν καταλαβαίνω την ένσταση όμως...

    Που είναι το κακό στο να εφαρμόζεται σε αυτούς που το αποζητάνε;

    Υπάρχει κάποια επιτροπή που θα κρίνει την "ηθική" της υποταγής; Γιατί είμαι σίγουρος ότι αυτό που ενοχλεί πιότερο από όλα δεν είναι η "βαρβαρότητα" της, αλλά η αποτελεσματικότητα της...
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δεν κρινεται η ηθικη της υποταγης.Κρινεται η ηθικη των μεθοδων που χρησιμοποιουνται προς επιτευξιν της .Ιδιως οταν αυτες εφαρμοζονται επι ατομων που τις αγνοουν,η δεν συνειδητοποιουν την δυναμικη τους.
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σ' αυτό συμφωνώ. Για αυτό θα ήταν καλό να την ξεδιπλώσουμε, για να την κατανοήσουν.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θα ήθελα να πω κάτι.
    Πολλές από αυτές τι μεθόδους τις χρησιμοποιούν οι Αφέντες αυθόρμητα.
    Προσωπικά ο Κύριος μου από την αρχή μου μίλησε για τις μεθόδους και είπε πως δεν επιθυμεί να τις κάνει χρήση.

    Ο λόγος που μετάφρασα το κείμενο-ποταμός -συγνώμη αν σε κούρασε underherfeet θα προσπαθήσω να μην το ξανακάνω lol- ήταν γιατί η ίδια ήθελα να το κατανοήσω περισσότερο και να βοηθήσω εμένα, να δω πως δεν είμαι η μόνη που έχει αντιδράσεις κι αντιστάσεις, πως όποιος νομίζει πως σκλάβα σημαίνει αυτόματα καμιά αντίδραση και απόλυτη υπακοή δεν ξέρει τι λέει και υπάρχουν μεθόδοι να ξεπεράσω κάποια κολλήματα μου όταν μπορέσω να κατανοήσω τους μηχανισμούς τους.

    Από κει και πέρα εγώ απλά το παράθεσα, ο καθένας οτι θέλει παίρνει απ αυτό.
     
  5. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Re: Αντίσταση κι Αντίδραση

    Τώρα με μπέρδεψες. Να ξεδιπλώσουν τη θεωρία εννοείς; Ή τη δυναμική;
     
    Last edited: 29 Αυγούστου 2008
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    QUOTE=Ηλίας;191777]Σ' αυτό συμφωνώ. Για αυτό θα ήταν καλό να την ξεδιπλώσουμε, για να την κατανοήσουν.
    [/QUOTE]

    εγω αυτο το μεταφραζω:"γι'αυτο θα ηταν καλο να την εφαρμοσουμε,ωστε να τους τουμπαρουμε/πλασουμε/εξανδραποδισουμε/φαμε(αν μιλησουμε για κακους λυκους) ".

    υ.γ 1 Αν κατσουν και το αναλυσουν ,λαρα,ειναι λογικο να αναπτυχθουν αντιστασεις στις μεθοδους καμψεως των αντιστασεων.Θα μπλεξουν τα πραγματα.
    υ.γ 2 δεν με κουρασες.Το διαβασα με μεγαλο ενδιαφερον. 
    υ.γ 3 καλο σαββατοκυριακο.
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αντίσταση κι Αντίδραση

    Αυτό το άσμα έχει και Αντίσταση και αντίδραση....



    Αυτό περιορίζεται στην Αντίσταση



    Αυτό είναι σκέτη αντίδραση

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Μια σκλαβα θέλει όσο κι Ο Κύριος της να καμφθούν οι αντιστάσεις της. Δεν είναι συνειδητές!!! Είναι εμπόδιο και για την ίδια στο δρόμο που επέλεξε.

    Δεν τα διαβάζει για να δει "α τι μου ετοιμάζει ο μοχθηρός κακός λύκος να κάμψει τις αντιστάσεις και αντιδράσεις μου ελα να δούμε να του την φέρουμε!"
    Τα διαβάζει για να δει με ποιους τρόπους η ιδια μπορει ευκολότερα να τις νικήσει.

    Υ.Γ. Καλό Σ/Κ και σε σένα  
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Αντίσταση κι Αντίδραση

    Τη θεωρία.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πάντως ωφελήθηκα τρομερά από το νήμα, με βοήθησε να συνειδητοποιήσω πως πολλές φορές μπορούμε να παρερμηνεύσουμε την αντιμετώπιση της αντίστασης από Τον Κυρίαρχο, σαν αδιαφορία, κακό Σαδισμό ή ακόμη και επιθυμία για τερματισμό της σχέσης, όταν στην πραγματικότητα απλά Αυτός συνεχίζει να μας νοιάζεται τόσο πολύ ώστε να φτάνει στα άκρα για να μας βοηθήσει να γίνουμε καλύτερες σκλάβες για τον Ίδιο  

    ΝΙώθω η πιο τυχερή σκλάβα στον κόσμο!
    Σας ευχαριστώ Υπέροχε μου Αφέντη!
     
    Last edited: 31 Αυγούστου 2008
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που δεν αναγνωρίζει τη βία, την επιβολή, τους χειρισμούς εντός οποιασδήποτε ασύμμετρης διαπροσωπικής σχέσης. Έχει βέβαια εργολαβικά αναλάβει ο Dolmance τη διακύρηξη του πολιτικής υπόστασης του BDSM, αλλά νομίζω πως και μία "ερασιτεχνική" θεώρηση των κοινωνιών αρκεί για να καταστήσει σαφές πως οι ανθρώπινες σχέσεις διέπονται από κοινά στοιχεία.

    Συμφωνώ απόλυτα. Υπάρχουν φορές που τεκμηριώνουμε εντός μας ορθολογιστικά την αναγκαιότητα (ή τις ωφέλιμες συνέπειες) μίας αλλαγής, αλλά "κάτι" συμβαίνει και δεν προχωράμε σε αυτή. Θα ήταν άδικο να αξιολογήσω συλλήβδην την ικανότητα ενός στην αυτο-επιβολή αν και παρατηρώ συχνά πως κάποιοι άνθρωποι ό,τι κάνουν το κάνουν σωστά, ενώ κάποιοι άλλοι αξιολογούνται (από εμένα) καθόλα αρνητικά. Άδικο καθώς οφείλω να αναγνωρίσω πως η συνάφεια ενός με το περιεχόμενο μίας αλλαγής του δίνει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι ενός άλλου.

    Μιλώντας για αυτο-επιβολή, μιας και αυτή πιστεύω πως είναι το ζητούμενο ενός κυρίαρχου από το σκλάβο του εφόσον αποτελεί την ιδιότητα αυτή που θα αποτελέσει με τη σειρά της εργαλείο υλοποίησης και όλων των επικείμενων απαιτήσεών του (κάποια στιγμή ο εκπαιδευμένος σκλάβος, δέον είναι να βρίσκει μόνος του τους τρόπους με τους οποίους θα υπερπηδήσει τα όποια προσκόμματα στην καλή εξυπηρέτηση του αφέντη του), θα ήθελα να σημειώσω ότι προσωπικά κρίνω την προτεινόμενη λύση 4)ε) του αρχικού κειμένου ως την πλέον κατάλληλη για την εξάσκηση της αυτοεπιβολής σε έναν νέο σκλάβο, αλλά και την πλέον ενδεδειγμένη για έναν εκπαιδευμένο σκλάβο - ενδεδειγμένη με την έννοια πως απαλλάσει τον αφέντη του από την εφαμοργή των χειρισμών που απαιτούνται για όλες τις άλλες προτεινόμενες μεθόδους.
     
  12. an8h

    an8h Regular Member

    Απάντηση: Αντίσταση κι Αντίδραση

    εγώ έπαθα την πλάκα μου μ' αυτό το άρθρο
     

    λειτούργησε ως επιφοίτησή για τα ερωτήματα που είχα μπαίνοντας στο φόρουμ

    μπορώ να ξαναβάλω kudos;  

    +1000