Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 20 Ιουνίου 2008.

  1. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    H zinnia την ανέφερε.

    Πρόβλημα υπάρχει. Ας πούμε πως φταίει η μητέρα ή και ο πατέρας και θα πέσουμε αρκετά μέσα. Η απόδοση ευθυνών μπορεί να απαλύνει λίγο την ενοχή αλλά δε λύνει το πρόβλημα. Σημασία έχει να το αναγνωρίσουμε και κυρίως να είμαστε διατεθειμένοι να το αντιμετωπίσουμε. Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για υπερβάσεις. Να είμαστε έτοιμοι να αναθεωρήσουμε την εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας, να αναχθούμε πέραν του καλού και του κακού ώστε να δούμε αυτό που πραγματικά συμβαίνει, ότι κι αν είναι, και ενδεχομένως, να ζητήσουμε βοήθεια ικανού ειδικού.

    Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Ο σαδισμός για παράδειγμα μπορεί να είναι απλώς η νευρωσούλα μας και το πιο βαθύ πρόβλημά μας να είναι η άρνησή του, αν αυτή η άρνηση είναι εκδήλωση βαθειάς ενοχικότητας όπου το κοριτσάκι πρέπει να είναι καθαρό, λογικό και να μην κάνει κακές πράξεις. (παραδείγματα δίνω – δεν κάνω καμιά διάγνωση).

    Η λογική ανάλυση (πάντα χρήσιμη) δεν είναι το κατάλληλο εργαλείο γι αυτά τα πράγματα. Οδηγεί πιο βαθιά το άτομο στο δαίδαλο των λογικών αντιφάσεων και χάνει την εικόνα. Εδώ χρειάζεται «συναισθηματική κατανόηση», αποδοχή πως «έτσι είναι τα πράγματα» χωρίς αξιακές κρίσεις και σταδιακή αποδοχή τους. Για να δεις το βυθό της λίμνης πρέπει να περιμένεις να ηρεμήσει το νερό.

    Έτσι «το θηρίο», που όσο το ’χουμε αλυσοδεμένο φαντάζει τρομερό, ξεδοντιάζεται. Δε θα εξαφανίσουμε τις νευρώσεις μας. Απλά μπορούμε σταδιακά να τις φέρουμε στο φώς, να τις αποδεχθούμε, να τις εξημερώσουμε, να μάθουμε να ζούμε μ’ αυτές και να τις διαχειριζόμαστε χωρίς να βλάπτουμε τον εαυτό μας και τους άλλους και ίσως να τις χαρούμε κατευθύνοντάς τις σε δημιουργικά κανάλια.

    ΥΓ. Κρίνοντας από τις ερωτήσεις σου Syrah, έχω την εντύπωση πως είτε δε διάβασες προσεκτικά τα προηγούμενα πόστ μου, είτε δεν κατάλαβες το πνεύμα μου, είτε πως διαφωνείς. Αν συμβαίνει το τελευταίο μη συνεχίζεις να ρωτάς και με βάζεις και γράφω  
     
    Last edited: 24 Ιουνίου 2008
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Παρακαλώ να ενημερωθώ: Αν δολοφονήσω τη Ντόρα, μετά πρέπει να την καταβροχθίσω κιόλας;
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    DRD, συμφωνώ απόλυτα. Η κυριαρχία προαπαιτεί αυτοκυριαρχία και η αυτοκυριαρχία δεν ευνοείται από το σαδισμό.

    Θα το σκεφτώ ενδελεχώς και ίσως απαντήσω.

    Δεν διαβάζω ποτέ διαγώνια και δεν θα μπορούσα να διαφωνώ εφόσον δεν έχω άποψη/αντίληψη επί του θέματος. Ισχύει εν μέρει το δεύτερο ενδεχόμενο που παρέθεσες, αλλά το δουλεύω.
     
  4. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Ζητώ απάντηση από τους αρμοδίους!
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Ναι, θα μου κάμεις μεγάλη χάρη. Μετά από αυτό το νήμα η υπαιτιότητα κάθε θανάτου υποτακτικού, ακόμη και από βαθιά γηρατειά ίσως αποδοθεί σε μένα, αν όμως τη φας, η υπόθεση παραπέμπει σε κανιβαλισμό. Εγώ νίπτω τας χείρας μου γι αυτούς τους παλιανθρώπους τους κανίβαλους.
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Να τη δώκουμε να τη φάει ο Ρεχάγκελ! Απεδείχθη, προηγουμένως, ότι οι Γερμανοί είναι κανίβαλοι - ή εδέσματα.
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι ο Χάϊνριχ φον Κλάϊστ ήτο Γερμανός ποιητής. Άρα η συμπεριφορά του με την ερωμένη του ήτο αναμενόμενη.
     
  8. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Re: Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Το γνωριζουμε. Αλλα αυτοκτονησε, ταση που δεν εχω διακρινει ακομη στον Χαινριχ.
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Έλα στον παππού.
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Επειδή κατέχω και τον τίτλο της γερμανοτραφούς στρατόκ**λης του forum, και επειδή ο Heinrich von Kleist ήταν επίσης και αυτός ο κύριος:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Kleistschmenzin1.jpg
    υποψιάζομαι ότι δεν θα με εξυπηρετούσε ένας τέτοιος ελιγμός αγαπητέ μου.

    Να την φας μοναχός σου - ας μη δημιουργούμε επιπλοκές. Αν δεν μπορείς (Γιατί να μην μπορείς; Πάνω από 55kg δεν πρέπει να είναι η D.) κάλεσέ με σε δείπνο. (Ενημέρωσέ με δύο ή τρεις ημέρες νωρίτερα για να συνεννοηθώ με τη διαιτολόγο μου. Επίσης μην είναι Τετάρτη ή Παρασκευή - νηστεύω. Ευχαριστώ.)
     
  11. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Πριν πεινάσουν μαγειρεύουν. Έξοχα έξοχα
     
  12. Guest05

    Guest05 Guest

    Γελάτε γελάτε αλλά κάποια στιγμή εμείς οι αληθινοί ανθρωποφάγοι θα γίνουμε το μέλλον του κόσμου.