Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 20 Ιουνίου 2008.

  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Εξοκέλλουμε επικινδύνως Heinrich von Kleist, να επιστρέψουμε στο θέμα καλύτερα.  
     
  2. Guest05

    Guest05 Guest

    Μη φοβάσαι Συρα. Νηστεύω.
     
  3. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Μπερδεύτηκα

    Μια μέσα στο φεγγάρι
    και μια στην ηδονή
    μια μες στο θάνατο
    και μια μες στη ζωή

    Μα κάρφωσα τα μάτια μου
    στου φεγγαριού τις ρίζες
    κι έχουνε τα παντέρημα
    παντοτινά χαθεί

    Μπερδεύτηκα

    Κι αυτό κανείς
    κι αυτό κανείς
    δεν μου το συγχωρεί

    Μάνος Χατζιδάκις, Μίνως Αργυράκης
     
    Last edited: 26 Ιουνίου 2008
  4. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Συγγνώμη αλλά αναρωτηθήκατε ποτέ αν όλα αυτά που γράφει είναι μόνο για να στρέψει το ενδιαφέρον της κοινότητας επάνω της, για να έχει να ασχοληθεί με κάτι; Είναι μια μορφή σαδισμού κι αυτή.  

    Από την άλλη, ένας σαδιστής που θέλει να τον αναγνωρίζουν δεν θα έμπαινε ποτέ στη διαδικασία να πει τι πρόκειται να κάνει ή ποιες είναι οι φαντασιώσεις του, αν αυτές δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν. Φάσκεις και αντιφάσκεις σε πολλά σημεία.

    Σκεφτείτε λοιπόν και την εκδοχή της μοναξιάς, της απελπισίας κάποιου ανθρώπου που θέλει να κρατηθεί από κάτι για να τον/την αναγνωρίσουν σαν ύπαρξη και οντότητα σε αυτήν την κοινότητα. Έστω και αρνητικά. Μη γίνεστε τόσο σκληροί. Λίγη κατανόηση δεν βλάπτει. Άλλωστε μια παροιμία λέει "Σκυλί που γαυγίζει, δεν δαγκώνει"
     
  5. MastersHammer

    MastersHammer Regular Member

    Ολα τα καλα παιδια σε οικογενειακη φωτογραφια
    Richard Ramirez,Ted Bundy,Charles Whitman,Zodiac,Albert Fish,John Wayne Gacy,Jeffrey Dahmer
    David Berkowitz,Edmund Kemper,Richard Speck,Ed Gein,Albert DeSalvo,Charles Manson......
    Αντε και στα δικα σας
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Και η υποταγή προαπαιτεί αυτοκυριαρχία και η αυτοκυριαρχία δεν ευνοείται από το μαζοχισμό.
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Αντίφαση Vol.1: Σαδισμός: Αισθητική vs Ηθική

    Ακριβώς.  
     
  8. Xάϊνριχ φον Κλάϊστ wrote:

    "Μα αυτό δεν καταλαβαίνεις. Ένα σαδιστή δεν τον ενδιαφέρει καθόλου αν ο άλλος είναι μαζοχιστής ή όχι και τι αυτός ζητά. Αντλεί ηδονή από το υποκείμενο στο οποίο πάνω σαδίζει.

    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Ένας «φίλος» μου κάποτε σοδόμιζε την κυρία ενός σκλάβου παρουσία του. Η ηδονή του δεν πήγαζε από τον πόνο που προκαλούσε στην κυρία αυτή αλλά από τον έμμεσο πόνο που προκαλούσε στον σκλάβο, ο οποίος έβλεπε την «θεά του» να υποφέρει στα χέρια ενός σαδιστή.

    Η σχέση του σαδιστή με την κυρία ήταν συναινετική, καθώς υπήρχε έρωτας μεταξύ τους, με τον σκλάβο δεν είχε καμία σχέση συναίνεσης. Ο σαδιστής.

    Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι τώρα τι λέω ."


    Το παραπάνω παράδειγμα που αναφέρεις είναι ατυχές, μιας και εμπεριέχει σε όλο του το φάσμα μια κάποια συναίνεση (επίσης καλό θα ήτανε να μην πολυπιστεύεις "φίλους").
    Ένα παράδειγμα από πλευράς σου θα έπρεπε να εμπεριέχει τον Κατσούλα, τον Δημητροκάλη και την Μαργέτη... στην καλύτερη. Έτσι το αστείο σου θα ήτανε αδιαμφισβήτητα μαύρο και όχι γκρίζο, όπως τώρα.
     
  9. Guest05

    Guest05 Guest

    Ουδεμία συναίνεση Σύριε. Ο σκλάβος έκλαιγε σαν αρνί που το σφάζουν.
    Όσο για το τριο που αναφέρεις είναι εντελώς ντεκαβλέ και ερασιτεχνικό.
     
  10. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Ανατρέχοντας στις σελίδες του παρελθόντος, στην προσπάθεια Μου να βρω τις S/M (και όχι τις ΒDSM, που ήταν πάντα ανύπαρκτες) τάσεις σου, δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεσαι σε αυτές.

    Απ ότι λοιπόν αντιλαμβάνομαι, ο σαδισμός και μάλιστα σαδισμός χωρίς συναίνεση σου πρόεκυψε ξαφνικά, Κλάιστ!
    Πρώτη φορά σε βλέπω να υποστηρίζεις με τόση μανία και ένταση το S/M...

    Επειδή νομίζω ότι έχω αρκετές εμπειρίες πια στο χώρο γενικότερα και μπορώ να κρίνω κάποια πράγματα και σαν μεγαλύτερη σου θα σου συνιστούσα να κόψεις λίγο την φόρα που έχεις πάρει τελευταία, αραδιάζοντας μας ένα σωρό αβίωτες π@π@ρολογίες, γιατί θα σε πάρει ο κατήφορος και μετά μην τον είδατε το Παναγή!

    Θα πρέπει να προσέξεις την μεταστροφή σου αυτή ιδιαίτερα, διότι μπορεί να είναι ένδειξη και να εμπεριέχει μέχρι και παρενέργειες.
     
    Last edited: 26 Ιουνίου 2008
  11. Guest05

    Guest05 Guest

    Παρελθόντος; Παρελθόντος μου; Και τι γνωρίζεις εσύ για το δικό μου παρελθόν;
    Εύα ξεκόλλα μου, γιατί δεν έχω όρεξη.
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Το παρελθόν του καθενός φαίνεται, στα όσα έχει γράψει ο καθένας από Ε/εμάς,
    από τότε που έγινε μέλος σε αυτό το forum... Αυτά λειτουργούν κατι σαν παρακαταθήκη, u know?

    Άσε που όλοι λίγο έως πολύ κάτι γνωρίζουμε ο ένας για τον άλλο παραπέρα....
    και ξέρεις καλά τι εννοώ, έτσι δεν είναι "Συκοφάντη Μπαστούνι"?
    Μάνο, εσύ ξεκόλλα και πήγαινε στην γωνιά σου, γιατί το παρατράβηξες το "σκοινάκι".
    Ποιος εσύ, που "σκοινάκι", δεν είχες πιάσει ποτέ στα χέρια σου έως τώρα και που από πάνω,
    όσους το έπιαναν τους περιέπαιζες.
    Ήσουν καλύτερος και συμπαθέστατος όταν έλεγες ωραία αστειάκια…
    και μίλαγες για πεολειξίες, αιδιοληξίες και άλλα συναφή, έστω και αν ήσουν πάντα εκτός θέματος του BDSM.
     
    Last edited: 26 Ιουνίου 2008