Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αντικείμενο ηδονής

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 11 Μαρτίου 2007.

Tags:
  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Παλιά μόνο η σκέψη πως για κάποιον δεν είμαι τίποτα πέρα από αντικείμενο ηδονής ήταν αρκετό για να με αποτρέψει από οποιαδήποτε σχέση μαζί του.

    Τώρα χάρη Στον Κύριο Electro-pain το να είμαι απλά ένα αντικείμενο ηδονής είναι κάτι που απολαμβάνω και αποδέχομαι σαν κάτι που αντίθετα από ότι πίστευα δεν με υποτιμά, άλλά μου επιτρέπει να απολαύσω το σεξ απόλυτα, απογυμνωμένο από οτιδήποτε άσχετο προς αυτό.
    Ίσως γιατί πλέον δεν νιώθω να έχουν οποιαδήποτε σχέση οι εξωτερικές κρίσεις και απόψεις του οποιουδήποτε με το ποια εγώ είμαι, έτσι μπορώ να επιλέξω να είμαι κάθε συγκεκριμένη στιγμή ότι γουστάρω και να είμαι όσο πουτάνα γουστάρω για όσο το γουστάρω και να νιώθω καλά με αυτό.
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    θα ήθελα να πω ότι ο υποτακτικός όταν μετατρέπετε σε κάτι τέτοιο (αντικείμενο δηλαδή) απελευθερώνετε από αρκετά δεσμά και φοβίες ,από την άλλη Ο/Η Κυρίαρχος νιώθει την εμπιστοσύνη άρα είναι και πιο ζεστός στην "ανταμοιβή" , άποψη μου βέβαια όλα αυτά όσο αφορά την υγιές έκφραση του ζητήματος που θίγει ο Ηλίας

    οπώς παντού υπάρχουν κινδύνοι (ακόμα και το να βλέπεις στρουμφάκια) ναι έχει κινδυνούς όπως απώλεια προσωπικότητας ,και τρέχα γύρευε μετά σε ψυχιάτρους...
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής



    Αυτό που γράφεις και ρωτάς δεν με απασχόλησε ποτέ,
    ίσως γιατί το αντικείμενο ηδονής στο μυαλό μου το είχα πάντα
    σα να λέμε ‘’ πάμε να κάνουμε μια παρτουζα να φάμε μερικούς
    για να χύσουμε πιο πολλές φορές και να περάσει το βράδυ μας ‘’ ,
    και εγώ είμαι πολλά χρόνια έξω από αυτή την λογική .
    Συμφωνώ πως το να νιώθει κάποιος έτσι , και να θέλει να ζει έτσι ,
    δεν είναι καθόλου υποτιμητικό , αντίθετα είναι πολύ όμορφο , άμα του αρέσει .

    Το αντιλαμβάνομαι σαν ένα παιχνίδι μεταξύ βανίλα ανθρώπων ,
    το αντιλαμβάνομαι σαν ένα παιχνίδι σε ένα βανίλα ζευγάρι
    όταν θέλουν κάτι άλλο για ποικιλία στην σεξουαλική τους ζωή ,
    το αντιλαμβάνομαι μέσα σε μια Κinky σχέση,
    το αντιλαμβάνομαι επίσης όταν μια γυναίκα είναι νυμφομανής .

    Για να ενταχθεί όμως μέσα σε μια Μ/ς σχέση πιστεύω
    πως αυτή πρέπει να έχει γερά θεμέλια και υπόβαθρο τέτοιο
    έτσι ώστε ο κάθε ένας να έχει αντιληφθεί πλήρως το ρόλο του ,
    για να μην υπάρχει καν σκέψη σαν αυτή που ανέφερες στο αρχικό σου ποστ ,
    ( δυσφορία ).
    Το αντικείμενο ηδονής , δεν είναι κάτι λιγότερο η περισσότερο
    από όλες τις άλλες λειτουργίες μιας υποτακτικής μέσα σε μια τέτοια σχέση ,
    και εφόσον ο Κυρίαρχος επιλέξει να την χρησιμοποιεί και έτσι ,
    είναι απολύτως φυσιολογικό , όπως όλα τα άλλα .

    Παρόλα αυτά ,
    παίζουν πολλά εδώ ,
    μια και για τον κάθε έναν το Μ/ς είναι τελείως διαφορετικό
    όπως έχουμε δει τόσο καιρό εδώ μέσα και όχι μόνο ,
    που το συναινετικό και το μη συναινετικό συγκρούονται ,
    και εκει ισως να ειναι και το ζητουμενο στο καθε ζευγαρι
    που θα πρεπει να βρει την λυση ,
    καθοριζοντας τι σχεση εχει .
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής

    Ορθό ανάσα μου και πιστεύω γνωστό προς όλους . Πόσοι όμως πιστεύεις ότι αντιλαμβάνονται ουσιαστικά την αναγκαιότητα αυτού που είπες και επενδύουν σε αυτό ;
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής


    δεν με αφορα Ηλια ,

    ειναι θεμα αντιληψης του καθε ενος
    τι θελει απο την ζωη του και πως .

     
     
  6. blindfold

    blindfold Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής

    γιατί αυτό ;
    πότε θα καταλάβετε ότι ο ορισμός vanilla είναι κάτι που έχει να κάνει με την ανάγκη των δυτικών να βάζουν ταμπέλα ,αν στο M/s δεν υπάρχει αγάπη έρωτας τότε τι κάνεις μαζί του/ης κάτι τόσο προσωπικό ; το vanila ορίζετε ως το mainstream, το βαρετό, το flat δεν μπορεί να εμπεριέχει κάποιου είδους παιχνίδια απλά παλινδρομικές κινήσεις.

    παρόλα αυτά συμφωνώ στο τελευταίο σου που ,ότι δεν μας αφορά τι αντιλαμβάνετε ο άλλος, εφόσον δεν είναι σύντροφος/ισα μας (δεν εννοώ την πολιτική έννοια της λέξης σύντροφος..)
     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής

    οταν θα καταλαβεις και εσυ πως οι δικες σου αποψεις
    ειναι μονο δικες σου και οταν μπορεσεις να ξεχωρισεις
    τι σημαινουν οι λεξεις και πως της χρησιμοποιει ο καθε ενας,
    και οταν θα παψει να υπαρχει κριτικη για τις σκεψεις
    του καθε ανθρωπου εδω μεσα και πως αντιλαμβανετε αυτος τα πραγματα .

    με λιγα λογια οταν θα μαθουμε να σεβομαστε τον αλλο .

    ελπιζω να καταλαβες τωρα το .... πότε , ποτέ !
     
  8. Mannia

    Mannia Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αντικείμενο ηδονής

    Μπορει να ειμαι λιγο εκτος θεματος αλλα, θα συμφωνησω εδω.
    Οταν θα γινουν ολα αυτα που αναφερει η anasia τοτε θα αλλαξουν πολλα πραγματα γενικοτερα, προς το καλυτερο εννοειτε.

    Υ.Γ. Δεν αναφερομαι προσωπικα σε κανεναν, δεν υπαρχει λογος και εννοειτε ουτε στον blindfold.
     
  9. blindfold

    blindfold Contributor

    well επειδή αυτά που είπα ,τα είπα και πρέπει να τα υποστηρίξω
    θα απαντήσω (δεν είχα σκοπό )αν δεν έβλεπα ότι νομίσταε πως μίλησα προσωπικά για την anasia αλλά το πλυθηντικό δεν το χρησημοποίησα επειδή θεωρώ την anasia κρυφοDom ,ούτε επειδή είναι μεγαλήτερης ηλικίας από εμένα...

    απλά ήταν κάτι πολύ εμφανής της ιδεολογίας που υπάρχει αναμέσα Σ/σας, βασικά δεν θα το έλεγα ιδεολογία αλλά τυπικολαγνεία

    εαν σε μία ερωτική πράξη η κοπέλα προτιμά να είναι από πάνω τότε είναι κυρίαρχη ! (εν δυνάμη ) δεν μπορούμε να λέμε για m/s d/s bdsm και ούτω καθεξής και να μην εννοούμε ότι υπάρχει έρωτας πάθος ) , εδώ μέσα άκουσα ότι ο ορισμός Bdsm ξεκίνησε απο την ομολοφυλική κοινότητα ...

    για μένα vanilla προσδιορίζετε η απλή παλινδρομική κίνιση που έχει σκοπό την αναπαραγωγή ...

    δηλαδή όταν μια κοπελίτσα σου πέρνει πίπα και σε κοιτάει πρόστυχακαι εσλυ την βρίζεις δεν είναι παίγνιο εξευτελισμού ; πρέπει να την λες και σκλάβα για να γίνει bdsm ;

    και όσο αφορά την κριτική εδώ μέσα εκφέρουμε απόψεις αν υπάρχει και κριτική πάνω σε αυτό δεν είναι κακό αλλά το αντίθετο(είτε μας κάνει πίο δυνατούς, είτε μας βελτιώνει) ,αν δεν την αντέχετε τότε απλά λυπάμε είστε αδύναμοι (δεν μιλάω ως δυνατός.. )

    Υ.Γ. ξεκολήστε ομαδικώς από τους ορισμούς η ζωή είναι ρευστή και δεν χωρά σε ένα κάναβο ...
     
  10. Emma

    Emma Contributor

    Αντικείμενο ηδονής σεξουαλικό ή γενικά; Γιατί ηδονή δεν προσφέρει μόνο το σεξ. Θα ήταν ενδιαφέρον να γίνει ο διαχωρισμός.
     
  11. female

    female Contributor



    Φοβάμαι πως δεν έχω καταλάβει πώς ορίζεις τα πράγματα. Όταν λέμε "σεξουαλικό", υποθέτω πως εννοούμε και "περι-σεξουαλικό". Υπ' αυτή την έννοια, υποθέτω πως το spanking, το μαστίγωμα, οι λαγνείες κλπ., μπορούν να θεωρηθούν σεξουαλικά - περι-σεξουαλικά στιγμιότυπα, είτε υπάρξει κάποια διείσδυση είτε όχι.


    "Ηδονή" με την ευρεία έννοια επίσης μπορεί κανείς να ονομάσει τη πολύ μεγάλη ευχαρίστηση, και μάλιστα σχετιζόμενη με αίσθημα χαλάρωσης από ένταση, ή αντίθετα, ευχάριστο "φούσκωμα" από μεγάλη ευχαρίστηση. Το γκολ που καθορίζει το οτι η ομάδα σου παίρνει το παγκόσμιο πρωτάθλημα; Η ηδονική κατανάλωση κοντοσουβλίου ή τηγανιτών καλαμαρακίων και χωριάτικης στο παραθαλάσσιο ταβερνάκι μετά από ένα ωραίο κολύμπι στη παραλία, με μεγάλη όρεξη; Η πρώτη ματιά που θα ρίξεις στην καινούργια σου Πόρσε ; ... ; Οτιδήποτε παρόμοιο -- με καταλαβαίνεις...


    Πώς ακριβώς ορίζεις τις έννοιες αυτές;




    (Για κάποιο λόγο παραμένω πεπεισμένη πως, φευ, οι άνθρωποι γενικά -- κοινωνικά αντικείμενα -- έχουμε μικρότερη αξία ως αντικείμενα από το πατάκι της Πόρσε... )



     
  12. Emma

    Emma Contributor


    Απάντησες πολύ σωστά μόνη σου  

    1. Αντικείμενο ηδονής: (Συγκεκριμένη έννοια) Χρήση για σεξουαλική ικανοποίηση και μόνο.
    2. Αντικείμενο ηδονής: (Ευρεία έννοια) Χρήση για οτιδήποτε προσφέρει ευχαρίστηση και λοιπά θετικά/επιθυμητά συναισθήματα (με ή χωρίς sex included).
    (μιλώντας πάντα για άτομα ως "αντικείμενα")

    Σχετικά με αυτό που έγραψες μέσα στις παρενθέσεις, γνώμη μου είναι ότι εξαρτάται με τί μετράει την (οποιαδήποτε) αξία ο καθένας και ποιός/πού/πότε/γιατί την μετράει.