Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterAndreas, στις 1 Ιουνίου 2011.

  1. cassie

    cassie Regular Member

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub

    Aναγνωριζω απολυτα αυτο στο οποιο αναφερεσαι λαρα... το να μη μπορεις να εισαι κατι αλλο...

    Και ειναι οντως μια δυσκολη κατασταση να αποδεχτεις, οπως ηταν και για μενα. περασα απο σαραντα κυματα... το πολεμησα... το αγκαλιασα... εκανα οτι δεν υπαρχει... το αποδεχτηκα... το αγνοησα... με αποτελεσμα να παθω κανα-δυο σοβαρες κρισεις υποτακτικοτητας (ή σκλαβοσυνης, οπως θελεις πες το, αφου το ενα ειναι συνεχεια του αλλου).

    Γιατι να ειμαι ετσι;
    Γιατι να μη μπορω αλλιως;
    Γιατι να ειναι αυτο (οπως πολυ σωστα λες) το σημειο αναφορας μου;

    Κι ομως...

    ειμαι κι εγω ανθρωπος... κανω λαθη... δειχνω ανηπακοη καμμια φορα (οι λογοι δεν εχουν σημασια, θα παμε σε αλλο νημα)...

    Αναλογα την περιπτωση, ο Αφεντης θα το αντιμετωπησει με τον καταλληλο τροπο:
    μπορει να μην ηταν σαφεις οι εντολες Του
    μπορει η σκλαβα να ηταν ανυπακοη εσκεμμενα (αααααλλη πονεμενη ιστορια)
    μπορει να το εκανε κατα λαθος
    μπορει να μην υπηρξε ανηπακοη in the first place
    μπορει... χιλια δυο...

    Αν ομως αποσυρει την Κυριαρχια Του, ολα τελειωνουν.
    Και ειναι πολλοι λιγοι αυτοι που καταλαβαινουν τις συνεπειες που εχει αυτο σε ατομα σαν εμας...

    Eτσι δεν ειναι;

    cassie
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub

    Mπορώ και γώ με τη σειρά μου να δεχτώ την δικιά σου αλήθεια ως τέτοια, την συγκεκριμένη χρονική στιγμή που την βιώνεις.
    Θα μπορούσα να την σχολιάσω, αλλά δεν το κάνω,πρωτίστως διότι θεωρώ πως ένα δημόσιο βήμα διαλόγου δεν ενδείκνυται για συζητήσεις ατομικών βιωμάτων αλλά και διότι δεν έχουμε μία διαπροσωπική σχέση ικανή να μου δώσει το θάρρος η το δικαιωμα να σκαλίσω αυτήν την αλήθεια σου.

    Προφανώς όμως,αυτή η συγκεκριμένη αλήθεια σου δεν ίσχυε στο παρελθόν , αφου πρόσφατα κατέληξες σ΄αυτήν.
    Αν αυτό ισχύει, θα πρέπει να δεχτεις την παροδικότητα, την μεταβλητότητα της αλήθειας σου,η οποία κάποια στιγμή στο μέλλον ,όπως και στο παρελθον δεν θα ταυτίζεται με την σημερινή, εκτός αν θεωρείς
    πως η πορεία (σου) , η ιστορία (σου) έχει ένα αναπόφευκτο και προκαθορισμένο τέλος (σκοπό) , το οποίο εσυ είχες την τύχη να διαυγάσεις και να ακουμπήσεις στα μισά της αναμενόμενης βιολογικής σου ύπαρξης.

    Σε κάθε περίπτωση πάντως, θεωρώ πως πρέπει να αναγνωρίσεις πως αυτό που βιώνεις (τώρα) εσύ δεν μπορεί να ισχύει αξιωματικά για όλες τις γυναίκες η τους άντρες που έχουν επιλέξει να αυτοπροσδιορίζονται ως σκλάβοι.

    Η δικιά μου αλήθεια ,τέλος,λέει πως απαιτείται ενας συγκεκριμένος Αλλος ( Αλλη για να μην παρεξηγούμεθα   ) που θα με εμπνεύσει, που θα εμπιστευθώ , που θα επενδύσω συναισθηματικά ,ωστε να να υποταχθω ψυχή τε και σώματι και όχι εν μια νυκτί βεβαίως ,αλλά με την διαδικασία που εσυ ορθώς κατα την γνώμη μου έχεις περιγράψει.

    Ταύτα , με την ανοχή ελπίζω του νηματοθέτη διότι ξεφυγαμε , παλι ,απο το θέμα. 
     
  3. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub


    Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την δική σου άποψη Λάρα, και κυρίως με αυτό που υποστηρίζει εκείνος, σχετικά με την τιμωρία σου. Αν δηλαδή διαισθανόταν πως η τιμωρία που σου επιβάλει, σου προσέφερε ευχαρίστηση, τιμωρία σου θα ήταν η στέρησή της.
    Παράλληλα όμως, να επισημάνω πόσο διαφορετικά γούστα και απόψεις έχετε οι τρεις γυναίκες που ανταλλάξατε σχόλια, στο συγκεκριμένο σημείο του νήματος, και πόσο διαφορετικοί θα έπρεπε να είναι μεταξύ τους, οι τρεις αντίστοιχοι Master για να αισθάνεστε ικανοποιημένες και οι τρεις. Είναι αφάνταστα περίπλοκες οι ανθρώπινες σχέσεις και θα δυσκολευτεί πολύ ο MasterDo, να συντάξει τους “ιερούς κανόνες του BDSM”, ακόμα και αν τα βρει με την Dora και το παλέψουν από κοινού και στην απίθανη περίπτωση που η Παλιοτέντερ, εσύ και άλλα άτομα με άποψη,θάβατε προσωρινά τα τσεκούρια του πολέμου διευκολύνοντας το θεάρεστο έργο. 
     
  4. zou

    zou

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub

    τωρα το καταλαβες οτι οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι περιπλοκες??? εγω πολλα πολλα χρονια πριν!
     
  5. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub


    Και σκέψου πως είσαι μόνο 24.....μικρούλι  Δεν στροφάρω που λέει η κόρη μου, αλλά όταν βρεί τα σκούρα, σε μένα έρχεται για λύσεις:lol2:.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub

    lol

    είμαι έξω απ το χορό προσώρας και τραγουδάω όπως θέλω, η zou εξήγησε πάρα πολύ καλά τα της τιμωρίας και πολύ χάρηκα και έτσι θα ήθελα να είναι και για μένα αν ποτέ σπάσει ο διάολος το ποδάρια του και προκύψω ανυπακουη σε σχέση Κυριαρχίας - υποταγής.

    Σας κάναμε το νήμα πανηγύρι του Αγ.Παντελεήμονα   η ζουζουνέλ φταίει που δεν έκατσε ωραία και καλά για απο πίσω.
     
  7. Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub

    Άν για x λόγους αδυνατώ να πάω εκεί που με πάει,
    δηλαδή να προχωρήσω μπροστά άρα κατ'επέκταση
    να Τον υπακούσω, κατά συνέπεια και
    να Τον ακολουθήσω τότε δεν θα τα παρατήσω.
    Δεν θα κάνω βήμα πίσω.

    Έχω την ανάγκη να είμαι... εκεί




     
  8. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub


    Ποιός το γαμάει το νήμα, ωραία συζήτηση να γίνεται μεταξύ σας (με την ευκαιρία, πολύ με φτιάχνει το ντοπαλό και ένοχο υφάκι σου, να το κρατήσεις). Όσο για την Ζουζουνέλ...με κούρασε αλλά χαλάλι της άξιζαν οι προσπάθειες μου...με ταξίδεψε. Μας παιδεύετε, αλλά τι θα κάναμε χωρίς εσάς. Σας λατρεύω όλες.
     
  9. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub

    Εσύ, ποιό από τα δύο ήδη τιμωρίας αναζητάς..... και γιατί την προκαλείς???
     
  10. zou

    zou

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub

    δεν προκαλω τιποτα αγαπητε Αντρεα... Αλλα και να προκαλουσα... αν διαβαζες πιο πριν.....

    ....θα καταλαβαινες οτι σιγουρα δεν θα προκαλουσα την πραγματικη τιμωρια στο Συντροφο μου...
     
  11. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub

    Ωραία...καλό είναι να φοβάσαι και κάτι.  
     
  12. zou

    zou

    Απάντηση: Αντιμετώπιση ανυπακοής Sub

    Πιστευεις οτι ειμαι ατρομητη?