Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αν δεν με προσεγγίσεις όπως εγώ χρειάζομαι γιατί να σου δοθώ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Paladin, στις 20 Μαρτίου 2015.

  1. Paladin

    Paladin brattiness loading....

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την υπέροχη αφιέρωση!
     
  2. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat

    Να είσαι καλά...    
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Γενικώς αγαπητέ, όλοι είναι λάθος, είναι "μαλάκες Ευρω-πέη", εμείς είμαστε οι μόνοι σωστοί, συν την μόνιμη επωδό μας του ότι όταν εμείς φιλοσοφούσαμε αυτοί ήταν πάνω στα δέντρα κλπ κλπ...

    Και να σου πω και κάτι;
    Μιλάμε, μιλάμε για τον στραβό γιαλό και έλεος δηλαδή, αν περιμέναμε τις θεωρίες του ενός και του αλλουνού για να απαντήσουμε ΟΛΑ τα υπαρξιακά μας βουδουσουμικά ερωτήματα!!!!

    ΕΛΕΟΣ.... 

    Ή που θα ψάχνουμε τις τέλειες ενσαρκώσεις των ιδεατών Κ και υ (perv, switch και όλα τα συμπαραμαρτούντα στάτους) μέσα από τα λιγότερο ή περισσότερο "σοβαρά" ποστς εδώ μέσα ή οπουδήποτε αλλού;

    Κάποιος που διαβάζει πολλά, εντόπια και διεθνή fora, ξέρει ότι η παπαρολογία ευδοκιμεί παντού...

    Ωρέ αδελφές και παλικάρια είναι της μοίρας μας γραφτό να γενόμαστε μαλλιά κουβάρια...


    Άμα κάνω μία (ανέλπιδη) προσπάθεια να σοβαρευτώ και να τοποθετηθώ επί του θέματος θα πω -για μία ακόμη φορά- πως "έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε"...

    Λιγότερο ή περισσότερο σοβαρά συμπεράσματα δικά μου, με μία έντιμα χαζή και ευθεία προσέγγιση αναγκαστικά από το στάτους που δηλώνω ή νιώθω να με εκφράζει περισσότερο....

    α) Γιατί να ρισκάρει κανείς για σένα ρε φιλενάδα, αν δεν είναι βέβαιος ότι θέλει να γίνει (και όχι μόνο να λέγεται) Κύριός σου? Είναι όλοι οι άνθρωποι σε θέση να το κάνουν αυτό θαρρείς, μόνο και μόνο επειδή ασχολούνται λιγότερο ή περισσότερο σοβαρά με το bdsm? Κατ΄εμέ είναι προτίστως θέμα χαρακτήρα και όχι στάτους....

    β) Άμα περιμένεις να σε ''αγγίξει'' κάποιος μέσα από τα γραπτά σας και μόνο, κάποια γενικότερη παρανόηση παίζει και πρέπει να το δεις αυτό...(υπάρχει η περίπτωση να συμβεί και αυτό, αλλά αυτό είναι μία ένδειξη, δεν υποκαθιστά τις πραγματικές σχέσεις)

    γ) Γιατί καλές/οι/α μου συν-υ πρέπει κάποιος να μας ''αποπλανεί''? Ξκιουζάτε με, αλλά δεν το πιάνω...Δεν νιώθω Αλίκη σε καμία ''χώρα θαυμάτων'' και ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω υποταγή με εσάνς αποπλάνησης γιατί δεν θυμάμαι κιόλας, έχει αιώνες από τότε που ήμουν έφηβη και κάτι τέτοιο ήτο εφικτό...Θα ασχοληθώ με ότι μου κεντρίζει το μυαλό και το σώμα, ει δυνατόν χωρίς να αποπλανεί κανείς, κανέναν...(τρε ξενερουά για μένα και το παιχνίδι της αθώας κορασίδας που αναζητά στιβαρά Κυριαρχικά μπράτσα να νιώσει ασφάλεια και να αφεθεί σε ονειρικά βουδουσουμικά ταξίδια...)

    δ) Οι παραγγελίες Κ με συγκεκριμένες προδιαγραφές που δίδονται? Πιο εργοστάσιο τους κατασκευάζει? Θα ήταν θεμιτό αυτό ακόμη κι αν ξέφευγε από γκραν γκινιόλ χιούμορ? Σε τι ακριβώς θαρρούμε ότι διαφέρει το bdsm από την πραγματική ζωή που το trial and error μας δείχνουν τι είναι τελικά ''καλό'' και ''αρμόζον'' για μας? Ποιος νομίζει ότι θα του πέσει το ιδανικό Κ στο κεφάλι εξ΄ουρανού, μόνο και μόνο επειδή το ευχήθηκε ολόψυχα ή ποντάροντας στο νόμο των πιθανοτήτων?

    ε) Ουδόλως διαφέρουν οι Κ από τον εν γένει εαυτό τους ένθεν και ένθεν εκείθεν και εντεύθεν...'Αμα δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ποιοι άνθρωποι ''κάνουν'' για σένα και ποιοι όχι, μήπως, -λέω μήπως- το πρόβλημα δεν είναι αμιγώς βουδουσουμικό...Θα βρεθούν πολλοί, θα ειπωθούν πολλά, άλλα θα μείνουν λόγια, άλλα θα είναι προβολές του υποσυνείδητου και παίζει και πολύ γουοναμπί απ΄όλες τις πλευρές....Ποιος λοιπόν να κρίνει ποιον και για ποιον λόγο? Ας κάνουμε την αυτοκριτική μας πρωτίστως κι ας έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά διαρκώς....

    στ) Πφφφφφφ...ούτε εγώ δεν αντέχω αυτήν την απαρίθμηση...μοιάζει ατέλειωτη....anyway, εμπεριστατωμένα λοιπόν μιλώντας περί ''ανεκπλήρωτων υποσχέσεων'' και ''βαρύγδουπων δηλώσεων'' αν δεν αποφοιτήσαμε μόλις από το νηπιαγωγείο, ας συνειδητοποιήσουμε ότι αυτό γινόταν, γίνεται και θα γίνεται, γιατί το μικρόβιο υπάρχει μέσα μας... τα λέμε/νε για να τα πιστέψουμε/νε καμιά φορά, μη νομίζεις...τις προθέσεις, βάλτες κάτω και βγάλε τα συμπεράσματά σου, χωρίς ψόγο για τους άλλους που πρώτα δεν θα έχεις εξαντλήσει στην αυτοκριτική σου...(τα λέω σε σένα για να τα ακούω κι εγώ, έχω απώτερα κίνητρα, μη νομίζεις, χιχιχιχιχιχιχιχι )

    Για να μην τοποθετηθώ και στα υπόλοιπα τοιουτοτρόπως και περιπτωσιολογικά, θα πω ότι και για μένα ισχύει ότι ΠΡΕΠΕΙ να το θαυμάζω το αρσενικό (εν προκειμένω αφού μιλάμε για Κ ας το πούμε έτσι, αλλά ισχύει γενικότερα η τοποθέτησή μου πέρα από στάτους). Μίλησες όμως μόνη σου για ''φιλτράρισμα''...για μένα είναι το πλέον αυτονόητο...θαυμασμός, εκμετάλλευση, φρούδες ελπίδες, ψευδεπίγραφοι έρωτες, κίβδηλα συναισθήματα, οκ, το έχουμε δει το έργο να παίζεται παντού, ανέκαθεν μεταξύ ανθρώπων...Χωρίς να θέλω να σε ξενερώσω τελείως, και πάλι στατιστικά μιλώντας, δεν μπορούμε όλοι να συγχρωτιστούμε με όλους...(και ευτυχώς δηλαδή, μεταξύ μας τώρα, ευτυχώς σου λέω... )
    Και πως να ''θαυμάσεις'' έναν άνθρωπο, έναν άνδρα, ένα Κ, όταν δεν τον έχεις ζήσει στην ταπεινή πραγματικότητα, δεν έχεις καταλάβει ποια είναι η στάση του απέναντι στην ζωή εν γένει, τους ανθρώπους και τις σχέσεις? Απορώ...Για την ταπεινότητά μου, ο θαυμασμός δεν περιορίζεται στην βουδουσουμική δεινότητα και στην Μαστεροντομοσύνη, αλλά σε ό,τι αυτός ο άνθρωπος πρεσβεύει στον αγώνα που δίνουμε όλοι εκεί έξω...Αλλιώς, απλά διαχωρίζουμε το bdsm από την υπόλοιπη ζωή και κρίνουμε σύμφωνα με αυτά τα κριτήρια....Και φυσικά με την ίδια θεώρηση μην ξεχνάς ότι και οι Κ αναζητούν ποιότητες, αρετές και ενδεχομένως θα ήθελαν να μπορούν να θαυμάζουν τα υ τους...(αν θέλουμε να είμαστε και ολίγον δίκαιοι )

    Ουδόλως συμφωνώ με την θεωρία ότι ο/η Κ είναι η απάντηση σε όλα τα ερωτήματα και όλες μας τις ανασφάλειες....Και σε αυτήν την θεώρηση τους προσδίδουμε υπερφυσικές ικανότητες που σε καμία των περιπτώσεων δεν οφείλουν να διαθέτουν...Full time job δεν μπορεί να είναι αφενός (κι αν ήταν σίγουρα θα συνοδευόταν από βαρέα και ανθυγιεινά ένσημα, believe me) και αφ΄ετέρου δεν είναι υποχρεωμένος να συναγωνίζεται τον Γιάλομ σε ψυχαναλυτικές ικανότητες...
    Αν το κρατήσουμε στο μέτρο του πραγματικού και του ρεαλιστικού, δεν πρέπει να έχει κανένα υ ανεδαφικές προσδοκίες ως προς τα ''χαρίσματα'' του ιδανικού Κ...
    Την μαγεία δεν μπορούμε να την περιμένουμε με το καλημέρα σας, ούτε και με όλους τους ανθρώπους που αλληλεπιδρούμε...
    Νομίζω ότι δεν θα είχε και καμία πραγματική αξία αν συναντιόταν τόσο εύκολα άλλωστε...
    Για μένα καλώς κάνει και δεν απαντάται συχνά, το αντίθετο θα με ανησυχούσε ως προς την αλήθεια και την γνησιότητά του...
    Στο τέλος, η ζωή έχει διδάξει, πως ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει, με ό,τι συνεπάγεται αυτό... 

    ΥΓ Καλημέρα σας και συγνώμη για την πρωϊνή παράκρουση....  Ελπίζω μετά τον πρωϊνό καφέ όλα αυτά να συνεχίζουν να βγάζουν κάποιο -έστω και αόριστο- νόημα.... 
     
  4. whisperer

    whisperer Regular Member

    ωχου μωρε με τα σεντονια πρωι πρωι  
    να συνδεθει αμεσα το νημα με τις αιτιες πυγοραπισματος και τα σεντονια να καταχωρηθουν ως σοβαρη αιτια   
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    Γι' αυτό το κάνω μη νομίζεις.... 
     
  6. chrysanthi

    chrysanthi Guest

    Στις ανθρώπινες σχέσεις,πόσο μάλλον στις ερωτικές,τα θέλω κτλ είναι πάντα υποκειμενικά κι ελευθερα.
    Υπακούουν μόνο στον κανόνα της συμβατότητας της επικοινωνίας μεσω αλληλεπιδρασης με τον ετερο.
    Οποιαδηποτε αλλη αναλυση/στηλιτευση/απολογια περι των ορεξεων του αλλου/ης φιλτραρεται μεσω του φυσικου φιλτρου της αυτογνωσιας..
     
  7. aethereal

    aethereal Guest

     
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Κάποιες φορές τα εύλογα αυτά ερωτήματα μας γεννώνται από μια αδράνεια (έτσι έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε και είναι πολύ λογικό αυτό) αλλά και από έναν φόβο - τι αλλαγές θα φέρει ο Άλλος στον εαυτό, στη ζωή μας;

    Και έτσι λησμονούμε κάτι (εγώ το έχω κάνει πάρα πολλές φορές   ): ότι ίσως κάποιες φορές, ο Άλλος ίσως τελικά ξέρει καλύτερα από εμάς το τι και το πώς. Ίσως το "εγώ χρειάζομαι" να μην είναι τόσο πραγματικό ή ωφέλιμο αλλά ένας φόβος και μια άμυνα. Και αν ο άλλος πάει "με τα νερά μας" ίσως μας κάνει πιο πολύ κακό παρά καλό τελικά αφού θα μας αφήσει στις παλιές μας άμυνες.
    Αυτή είναι η γνώμη μου και η εμπειρία μου και δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνουν και λάθη σε αυτή τη διαδικασία ή ότι δεν υπάρχουν κάποιοι κακοπροαίρετοι.

    Ναι είναι έτσι. Αλλά το ερώτημα είναι "ε και;". Προσπερνάς και αδιαφορείς  
     
  9. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @margarita_nikolayevna εχω την εντυπωση οτι η @Paladin με ολα αυτα που γραφει μιλαει για τον τροπο που θα την προσεγγισει καποιος στην αρχη και το πως θα της εμπνευσει την απαραιτητη εμπιστοσυνη ωστε να τον αποδεχτει σαν Κυριος της και μετα να αφεθει και εσυ για το σημειο που η σχεση υπαρχει ηδη, τον εχεις αποδεχτει ως Κ σου, τον εμπιστευεσαι που εχει ως αποτελεσμα να λες οτι τελικα ξερει καλυτερα απο εμενα τι χρειαζομαι και πως....

    Ειναι πολυ δυσκολο και θελει πολυ δουλεια να φτασεις στο σημειο να πεις οτι καποιος σε ξερει καλυτερα απο εσενα. Τονιζω οτι απαραιτητο να γινει αυτο, αλλιως ποιο το νοημα, αλλα μετα απο πολυ καιρο, χρονο και παρατηρηση.

    Εαν δεν εχω καταλαβει κατι σωστα διοσθωσε με σε παρακαλω
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ευχαριστώ!! Σύντομα