Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Αν εμφιλοχωρεί Έρως....." πού παει το M/s-D/s?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Dome of Affection, στις 10 Απριλίου 2006.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αν βαθαίνει... Αν υπάρχουν κάποια στάδια "πιο υποτακτικά" από άλλα...
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @margarita_nikolayevna

    H φράση έχει βαθύ νόημα.-

     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Έχει ενδιαφέρον απλά δεν ξέρω αν συμφωνώ.
    Η εικόνα ενός ανθρώπου που ζητάει - ζητάει και ας μην παίρνει μου φαίνεται κάπως. Και δεν ξέρω αν είναι όντως υποτακτική συμπεριφορά αυτό.
    Ευχαριστώ πάντως, θα το σκεφτώ, έχει πολύ ενδιαφέρον  
     
  4. conner

    conner Contributor


    Συμφωνώ @Ice and fire , μπορείς να είσαι ευτυχισμένος χωρίς να υπάρχει έρωτας
     
  5. Νιώθω πως μπήκαμε σε έναν όμορφο φαύλο κύκλο (ελληνιστί: loop): Ο έρωτας γεννά την ανάγκη για υποταγή, ή το αντίθετο. Υπάρχει σχέση κ/υ χωρίς έρωτα? Ο έρωτας είναι προαπαιτούμενο, επακόλουθο, συγκολλητική ουσία ή ένα συναρπαστικό τίποτα?

    Κατ' αρχάς θεωρώ πως σχέση χωρίς συναίσθημα δεν υπάρχει (εκτός αν μιλάμε για άτομα πλήρως αποκομμένα από το συναίσθημά τους. Αυτά τα άτομα όμως κάνουν πραγματικά σχέσεις?).

    1) Εν αρχή ήν η περιέργεια (μωρέ καλός είναι/ και γαμώ τους παίδαρους/ μπλιαχ/ θέλω τη μαμά μου)
    2) Στη συνέχεια (προϊούσης της γνωριμίας) η συμπάθεια και η αίσθηση συμβατότητας.
    3) Ακολουθεί το συναίσθημα. Εδώ η γκάμα είναι πλούσια. Από απλή έλξη/οικειότητα μέχρι έρωτας.
    Παράλληλα ξεκινά να χτίζεται η εμπιστοσύνη.

    Κατά τη γνώμη μου η σχέση κ/υ (ή οποιουδήποτε άλλου τύπου) αρχίζει ουσιαστικά στο τρίτο στάδιο. Η χρονική διάρκεια των σταδίων ποικίλει. Μπορεί κάποιοι να περάσουν τα στάδια ακόμα και σε μία μέρα, αν και η εμπιστοσύνη θέλει το χρόνο της...

    Ο έρωτας επομένως δεν είναι απαραίτητος. Από την άλλη, ούτε τα μπαχαρικά είναι απαραίτητα για να απολαύσεις το φαγητό σου...
     
  6. Οι Έλληνες είχαν βαθιά επίγνωση της αβεβαιότητας. Γι αυτό θεοποίησαν την Ειμαρμένη, που σε κάποιες από τις κοσμογονίες τους θεωρείται ανώτερη από τους θεούς.
    Η ύψιστη αβεβαιότητα προκύπτει από το γεγονός της θνητότητάς μας. Ο Πλάτωνας όρισε τη Φιλοσοφία ως "μελέτη θανάτου" Αυτό τα λέει όλα.

    Ακόμα και η διττή φύση του Ερωτα (από τη μία ο ανώτερος, ψυχικός έρωτας που συναντάμε στο Συμπόσιο και από την άλλη ο άτακτος σκανδαλιάρης φτερωτός θεός) καταμαρτυρά τη συνεχή τριβή των Ελλήνων με την αβεβαιότητα...
     
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @margarita_nikolayevna επανηλθα 2 φορες. 
    Δεν ειναι του του στυλ μου η υπεραναλυση, νομιζω οτι γινομαι κουραστικη με αυτον τον τροπο πραγματικα και προσπαθω να καταλωνω το χρονο μου σε Προσωπο και οχι σε αποψεις.

    Η λεξη Trust δεν ειναι απαραιτητο συστατικο για ολους. Υπαρχει κοσμος που βαδιζει με κλειστα ματια. Η αναγκη μου ξανατονιζω ειναι η υποταγη και οχι ο Ερωτας.

    Αντικατεστησε τη λεξη Ερωτας με τη λεξη καυλα για να καταλαβεις ισως τον τροπο που σκεφτομαι.
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Θα έλεγα ότι η λέξη trust είναι πολύ πιο απαραίτητη από τον έρωτα ακόμη και για μένα.
    Δεν επιμένω όμως, σεβαστή η αποχή  
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    οΟΟΟ..., εδώ θα έπεφτες από τον 5ο με μάτια κλειστά, σε αυτό κολλάς;   
    Mην με συγχύζεις.-
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τώρα τι να σου πω, ρε, iron man...

     
  11. Mad, άσε, ξέρω. Εϊναι μέρα γκρίνιας σήμερα.
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ... αγαμίας θα έλεγα, bla,bla,bla!