Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος SlaveRose, στις 16 Απριλίου 2011.

Tags:
  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    Συγγνώμη για την παρεμβολή αλλά μήπως μπορεί να μου δώσει κανείς ένα παράδειγμα «δίκαιης» τιμωρίας η οποία πρέπει να εφαρμοστεί για να λύσει κάποιο ζήτημα;

    Η συζήτηση και η συνεννόηση μεταξύ δύο ώριμων ανθρώπων δεν αρκούν;
     
  2. SlaveRose

    SlaveRose Regular Member

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    μήπως τελικά για να συγχωρέσεις κάποιον .. είναι πολύ σημαντικό να δεις στα μάτια του ότι πραγματικά έχει μετανοιώσει που σε πλήγωσε .. αν σε πλήγωσε .. ή ότι τεσ παντ έχει πραγματικά καλή διάθεση απέναντι σου .. χωρίς εγωισμούς .. δεν ξέρω και πάλι είναι δύσκολο ..
    μπορείς να συγχωρέσεις κάποιον που σε 'ακύρωσε' και σε πρόδοσε .. 
     
  3. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    Μπορείς να μην συγχωρέσεις κάποιον που αγαπάς;
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    Πως εσύ ορίζεις αν σε καλύπτει μια σχέση? Ποια είναι τα καίρια χαρακτηριστικά της σχέσης?
    Αυτά όλα είναι υποκειμενικά.
    Κάποιος θα έλεγε πως έχασε το ποιοτικό όταν η κοπέλα πήρε 3 κιλά, κάποια άλλη όταν δεν ασχολείται μαζί της κάποιος 24/7, κάποιος τρίτος κάτι άλλο.

    Εφόσον επέλεξα να αγαπήσω κάποιον, σημαίνει πως ως άτομο έχει και εκείνα τα χαρακτηριστικά αλλά και την ικανότητα να με καλύψει.
    Πως αυτά μπορούν να αλλάξουν?
    Θα αλλάξει ο χαρακτήρας του? Ξαφνικά θα μεταμορφωθεί από κάτι σε κάτι άλλο στα 30 και βάλε?

    Το μόνο που βρίσκω πιθανό να αλλάξει είναι η επιθυμία του να με καλύψει, ή κάποιες άλλες καταστάσεις να καθιστούν τη συνέχιση της σχέσης αδύνατη.
    Τότε ο καθένας τραβά το δρόμο του, αλλά ποτέ δεν μπορεί για μένα, ακόμα κι αν μη γένοιτο αναγκαστώ να τραβήξω το δρόμο μου, να Χάσει Κάποιος που μου προσέφερε τόσα την εκτίμηση και τον σεβασμό μου.

    Αλλά καμία μακροχρόνια σχέση όπως έχω ξαναπεί δεν είναι εύκολη και δεν δίνεται έτοιμη στο πιάτο. Ίσως μόνο οι δικές μου να είναι έτσι, δεν ξέρω, ίσως όλος ο υπόλοιπος κόσμος να βρίσκει την απόλυτη ευτυχία χωρίς να χρειαστεί να αλλάξει στο παραμικρό, να δουλέψει πάνω σε οποιαδήποτε θέματα κ.ο.κ.

    Η απροθυμία να δουλέψει κάποιος σε ένα γάμο, σε μια σχέση, είναι αυτό που ονομάζω προσωπικά fastfood.
    Εσύ μπορείς να έχεις τους δικούς σου ορισμούς για σχέσεις, απολαύσεις και προχειρα φαγητά.
    Στην τελική εφόσον εμείς οι δυο δεν αποτελούμε ζευγάρι, δεν τίθεται θέμα να πείσει κανείς κανένα.  

    Εγώ δεν μπορώ  
    Αφιερωμένο λοιπόν


    Αφού τα πάμε καλά με τη συγνώμη

    και καταθέτω τα όπλα μου στο γέλιο σου

    αφού μιλάμε ίδια γλώσσα

    μη ζητάς κι άλλα τόσα

    από αυτά που η καρδιά μπορεί

    να αγαπάει και να συγχωρεί
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    Ίσως να μπορείς. Ίσως και όχι. Εξαρτάται από την περίπτωση.

    Πρώτα όμως, σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται να φροντίσεις να αγαπάς εξίσου τον εαυτό σου, ώστε να μην τον "ρίχνεις" κάθε φορά που συγχωρείς τον άλλο.

    Είναι πολύ, μα πάρα πολύ, λεπτό το ζήτημα. Τόσο λεπτό που δεν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας. Στην τελική και κανόνας να υπήρχε, ο καθένας πράττει πάντα με βάση αυτό που του λέει το μυαλό του και η καρδιά του.
     
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?


    Συμφωνώ απόλυτα!

    Υγ. Αιρετικέ, ασχέτως τι λένε οι επικριτές σου, γράφεις ουσιώδες απόψεις και απόψεις που έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
     
    Last edited: 28 Απριλίου 2011
  7. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    Από προσωπική εμπειρία ένα έχω να πω...Αν το γυαλί σπάσει, δεν ξανακολλά.
    Είναι όπως το κλαδί ενός δέντρου. Αν το τσακίσεις μία φορά
    υπάρχει περίπτωση να ισιώσει ποτέ? Μπορεί όμως να βγάλει νέα κλαδιά
    και να αναπτυχθεί πολύ καλύτερα απ΄ότι πριν.
    Έτσι και στις σχέσεις όταν το γυαλί ραγίζει, αν αγαπάμε τον εαυτό μας,
    βγαίνουμε πιο δυνατοί. Αν λοιπόν είμαστε καλά, μπορούμε να συγχωρήσουμε
    και να προχωρήσουμε μπροστά.
    Και όπως είπε και η Uther δεν γίνεται να μη συγχωρήσεις κάποιον που αγαπάς.
    Προσωπικά πάντα συγχωρούσα και θα συγχωρώ τους ανθρώπους
    γιατί έχω μάθει να παρατηρώ και τις δύο όψεις του νομίσματος.
    Έπίσης έτσι έχω κι εγώ το περιθώριο λάθους.
     
  8. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    Σε μία φράση όπως αυτή του νήματος ο καθένας αναλύει τα σημαινόμενά του.

    Αν δεν αγαπάς τον εαυτό σου δεν μπορείς να αγαπήσεις κάποιον άλλο.

    Συγχωρώ δεν σημαίνει σου δίνω και το άλλο μάγουλο.

    Στις - κατά την κρίση μου - αξιόλογες σχέσεις, η αρχική ισορροπία "Ή εγώ 'Η εσύ" αλλάζει. Το πως θα διαμορφωθεί είναι θέμα του ζευγαριού.

    Απαραίτητη προϋπόθεση για τα παραπάνω είναι να έχει αντιληφθεί κάποιος ότι μόνο εμείς πληγώνουμε τον εαυτό μας και για αυτό το λόγο τον μόνο άνθρωπο που έχουμε να συγχωρέσουμε είναι ο εαυτός μας και ότι για να συγχωρέσεις οποιονδήποτε θα πρέπει να έχεις σταματήσει να φορτώνεις την ευθύνη των συναισθημάτων σου σε άλλους.
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    Rep ιδιαίτερα για το μαυρισμένο κομμάτι.

    Ένα από τα σημαντικά μαθήματα για τον καθένα αναμφισβήτητα, αλλά ιδιαίτερα για τους υποτακτικούς που εξ όσων έχω παρατηρήσει, έχουν μια ιδιαίτερη κλίση προς την προβολή ευθυνών και την προσπάθεια να φορτώνουν κάθε αποτέλεσμα της δικής τους επιλογής σε κάποιο άλλο.
    "Εγώ δεν έφταιγα, εκείνος με ανάγκασε να κάνω αυτό, να πράξω το άλλο, εκείνος με έσπρωξε να πω εκείνο κ.ο.κ."
    Είναι παράδοξο πως η προσπάθεια τους αυτή συνδέεται άμεσα με την ενοχικότητα τους, ως τρόπος ξεπεράσματος της.
    Δηλαδή συμβαίνει το εξής παράλογο.

    Νιώθω ενοχές για κάτι, δεν μ αρέσει να νιώθω ενοχές, αλλά δεν μπορώ να ξεπεράσω την ορμή μου να νιώθω αυτές τις ενοχές, αλλά ίσως αν πάντα φταίει κάποιος άλλος, να μπορώ να τις μετριάσω, για να γίνουν υποφερτές.

    Στην πραγματικότητα αυτό δημιουργεί άλλο ένα φαύλο κύκλο ενοχοποίησης/μιζέριας και διαιωνίζει την ατομική ανωριμότητα πλέον του υποτακτικού, γιατί αν κάποιος δεν μάθει να στέκεται υπεύθυνα πίσω από τις προσωπικές του επιλογές και να μάθει να διαχωρίζει πως υπεύθυνος δεν σημαίνει φταίχτης και να μάθει αντί να ψάχνει λόγους κι αιτίες και να θυμώνει και να βρίζει οποιονδήποτε άλλο, να δει καταπρόσωπο ποιες δικές του επιλογές και αποφάσεις - ή έλλειψη επιλογών/αποφάσεων κι αυτό επιλογή είναι- οδήγησαν εκεί που οδήγησαν.
    Και να αποδεχτεί πως πιθανόν να μην έκανε τις καλύτερες δυνατές επιλογές, αλλά παρόλα αυτά δικαιούται να συγχωρέσει τον θνητό μη τέλειο εαυτό του και να προχωρήσει, χωρίς ενοχές, χωρίς θυμό και τοξικά συναισθήματα προς κανένα συμπεριλαμβανομένου του εαυτού του, προς κάποια άλλη κατεύθυνση, προσπαθώντας να μην επαναλάβει τις επιλογές εκείνες που -συνήθως πέραν της μία φοράς- τον οδήγησαν στην ίδια κατάληξη.

    Αλλά είναι τόσο "απολαυστικό" να βουλιάζεις μέσα στη δυστυχία, την κατάθλιψη και τη μιζέρια, είναι τόσο "απολαυστικό" να έχεις ένα αποδιοπομπαίο τράγο να του φορτώνεις όσα σε ενοχλούν, αλλά εσύ προσωπικά δεν κουνάς ούτε το μικρό σου δακτυλάκι να αλλάξεις, είναι τέλος τόσο "απολαυστικό" να παραμείνεις βολεμένος στη δυστυχία που έχεις συνηθίσει, που θέλει πραγματικά κότσια να ξεβολευτείς και να κάνεις ότι περνά από το χέρι σου, κι αν δεν είναι αρκετό το δικό σου χέρι να ζητήσεις βοήθεια απ΄τους φίλους, για να ξεριζώσεις μια και καλή την μιζέρια από τη ζωή σου.

    Το ίδιο ποσοστό ενέργειας που σπαταλά κάποιος για να παραμένει δέσμιος της μιζέριας, είναι ικανό να δώσει την αναγκαία ώθηση για να σπάσει τα δεσμά.

    Είναι και πάλι καθαρά θέμα ΕΠΙΛΟΓΗΣ.
     
  10. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    Ειναι πολυ βαρια η λεξη απολαμβανω, πρεπει να την συνοδευσω με ενα τσουβαλι εκλογικευσεις,ειναι τοσο το βαρος της που πρεπει να την περιορισω
    σε εισαγωγικα ενω γνωριζω πως στην ουσια εισαγωγικα εχω βαλλει στη ζωη μου. 

    [quote='lara[E-p]

    Αλλά είναι τόσο "απολαυστικό" να βουλιάζεις μέσα στη δυστυχία, την κατάθλιψη και τη μιζέρια, είναι τόσο "απολαυστικό" να έχεις ένα αποδιοπομπαίο τράγο να του φορτώνεις όσα σε ενοχλούν, αλλά εσύ προσωπικά δεν κουνάς ούτε το μικρό σου δακτυλάκι να αλλάξεις, είναι τέλος τόσο "απολαυστικό" να παραμείνεις βολεμένος στη δυστυχία που έχεις συνηθίσει, που θέλει πραγματικά κότσια να ξεβολευτείς και να κάνεις ότι περνά από το χέρι σου, κι αν δεν είναι αρκετό το δικό σου χέρι να ζητήσεις βοήθεια απ΄τους φίλους, για να ξεριζώσεις μια και καλή την μιζέρια από τη ζωή σου.
    [/quote]



    [quote='lara[E-p]
    Είναι και πάλι καθαρά θέμα ΕΠΙΛΟΓΗΣ.[/quote]


    Εδω συμφωνουμε  
     
  11. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    Σειρά μου για ρεπ:nod:
     
  12. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: Αν ραγίσει το γυαλί .. ξανακολλάει?

    Με βάση τα μηνύματα των Uther και Lara[e-p] παραθέτω κάτι που είχα διαβάσει παλιότερα.

    10 αρχές του Γκαντι - "Γίνε εσύ η αλλαγή που επιθυμείς

    1. «Πρέπει εσύ να αποτελείς την αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο

    Εάν αλλάξεις τον εαυτό σου, θα αλλάξεις τον κόσμο σου. Εάν αλλάξεις τον τρόπο σκέψης σου, τότε θα αλλάξουν οι ενέργειές σου, αλλά και το πώς αισθάνεσαι. Και με αυτόν τον τρόπο ο κόσμος γύρω σου θα αλλάξει. Όχι μόνο γιατί πλέον θα βλέπεις το περιβάλλον σου μέσω νέων «φακών» σκέψης και συναισθημάτων, αλλά και γιατί η αλλαγή μέσα σου μπορεί να σου επιτρέψει να αναλάβεις δράση με τρόπους που δεν είχες ποτέ φανταστεί.

    2. «Κανείς δεν μπορεί να με πειράξει χωρίς την άδειά μου»

    Το τι νιώθεις και το πώς αντιδράς σε κάτι, είναι πάντα δική σου επιλογή. Μπορεί να υπάρχει ένας «κανονικός» ή ένας κοινός τρόπος αντίδρασης σε διαφορετικά πράγματα. Το σίγουρο είναι ότι μπορείς να επιλέξεις τις δικές σου σκέψεις, αντιδράσεις και συναισθήματα σχεδόν στα πάντα. Δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι, να αντιδράς υπερβολικά ή αρνητικά. Τουλάχιστον όχι κάθε φορά και όχι άμεσα. Μερικές φορές, αντιδρούμε αντανακλαστικά και όχι συνειδητά.

    3. «Ο αδύναμος δεν μπορεί ποτέ να συγχωρήσει. Η συγχώρεση είναι το χαρακτηριστικό του ισχυρού»

    «Το 'οφθαλμόν αντί οφθαλμού' μπορεί να οδηγήσει μόνο στο να τυφλωθεί όλος ο κόσμος»
    Το να καταπολεμάς το κακό με κακό δε πρόκειται να σε βοηθήσει. Μπορείς πάντα να επιλέγεις τον τρόπο αντίδρασής σου στις καταστάσεις. Όταν ενσωματώσεις αυτόν τον τρόπο σκέψης στη ζωή σου, τότε θα μπορείς να αντιδράς με ένα τρόπο που θα είναι πιο χρήσιμος για εσένα και για τους άλλους. Έχεις συνειδητοποιήσει ότι με το να συγχωρείς και να ξεχνάς το παρελθόν, θα προσφέρεις σε εσένα και τους γύρω σου μία μεγάλη υπηρεσία; Το να σπαταλάς το χρόνο σου σε αρνητικές εμπειρίες, από τη στιγμή που έχεις πάρει όλα τα μαθήματα από αυτές, δεν θα σου προσφέρει τίποτα. Το πιο πιθανό θα είναι να προκαλέσεις στο εαυτό σου περισσότερο πόνο και να τον παραλύσεις καθιστώντας τον ανίκανο να αναλάβει δράση όταν θα πρέπει.

    4. «Δεν θέλω να προβλέπω το μέλλον. Είμαι αφοσιωμένος στην παρούσα στιγμή. Ο Θεός δεν μου έδωσε τον έλεγχο της επόμενης στιγμής, αλλά αυτής»

    Ο καλύτερος τρόπος για να ξεπεράσεις την εσωτερική αντίσταση που συχνά σε σταματά από την ανάληψη δράσης, είναι να μείνεις στο παρόν όσο το δυνατόν περισσότερο και να είσαι δεκτικός. Γιατί; Επειδή, όταν ζεις στο παρόν, δεν ανησυχείς για την επόμενη στιγμή που ούτως ή άλλως δεν μπορείς να ελέγξεις.

    6. «Είναι ανόητο να είσαι πολύ σίγουρος για την σοφία σου. Είναι υγιές να υπενθυμίζεις στον εαυτό σου ότι και οι ισχυρότεροι μπορεί να αποδυναμωθούν και οι σοφότεροι μπορεί να σφάλλουν»

    Όταν θεοποιείς ανθρώπους -ακόμη κι αν έχουν καταφέρει εκπληκτικά πράγματα- κινδυνεύεις να αποστασιοποιηθείς από αυτούς. Συχνά αρχίζεις να αισθάνεσαι ότι εσύ δεν θα μπορούσες ποτέ να πετύχεις παρόμοια κατορθώματα. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι κι αυτοί είναι ανθρώπινα πλάσματα όπως εσύ, άσχετα με το τι έχουν καταφέρει.

    7. «Πρώτα θα σε αγνοήσουν, μετά θα γελάσουν με σένα, μετά θα σε πολεμήσουν, και τότε κέρδισες»

    Να είσαι ανθεκτικός στα σαμποτάζ που σου στήνει ο ίδιος σου ο εαυτός. Μόνο τότε, η εσωτερική σου αντίσταση θα ασθενήσει και θα σε επισκέπτεται όλο και λιγότερο. Βρες αυτό που πραγματικά θέλεις να κάνεις και τότε θα βρεις και το εσωτερικό κίνητρο για να συνεχίσεις. Ένας λόγος που ο Γκάντι είχε τόσο μεγάλη επιτυχία με την μέθοδό της μη βίας, ήταν ότι ο ίδιος και οι οπαδοί του δεν παραιτήθηκαν ποτέ.

    8. «Βλέπω μόνο τις αρετές των ανθρώπων. Αφού δεν είμαι αλάθητος, δεν θα αναλύσω τα λάθη των άλλων»

    Όλοι έχουμε κάτι καλό μέσα μας. Αν στοχεύεις στη βελτίωση τότε είναι χρήσιμο να επικεντρώνεσαι στις καλές πλευρές των ανθρώπων. Όταν εστιάζεις στα θετικά στοιχεία των άλλων, έχεις ακόμα ένα κίνητρο για να τους βοηθήσεις. Με το να βοηθάς τους άλλους δεν κάνεις μόνο την δική τους ζωή καλύτερη. Με τον καιρό παίρνεις πίσω ότι έδωσες, ενώ οι άνθρωποι που βοήθησες τείνουν περισσότερο να βοηθήσουν άλλα άτομα. Έτσι, όλοι μαζί, δημιουργείτε μια θετική αλλαγή που δυναμώνει.

    9. «Ευτυχία είναι όταν αυτά που σκέπτεσαι, αυτά που λες και αυτά που κάνεις, βρίσκονται σε αρμονία μεταξύ τους»

    «Πάντα να στοχεύεις στην πλήρη αρμονία της σκέψης, των λόγων και των πράξεων. Πάντα να στοχεύεις στο να εξαγνίζεις τις σκέψεις σου και όλα θα είναι καλά».

    Μία από τις καλύτερες συμβουλές για την βελτίωση των κοινωνικών δεξιοτήτων είναι να συμπεριφέρεσαι με συνέπεια και να επικοινωνείς με αυθεντικό τρόπο. Στους ανθρώπους αρέσει αυτό και ο νους γαληνεύει όταν οι σκέψεις, τα λόγια και οι πράξεις είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένες. Όταν είσαι αληθινός δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα γιατί η γλώσσα του σώματός σου και ο τόνος της φωνής σου -τα οποία κάποιοι λένε ότι είναι το 90% της επικοινωνίας- είναι συντονισμένα με τις σκέψεις σου.

    10. «Η συνεχής ανάπτυξη είναι ο νόμος της ζωής. Αυτός που προσπαθεί να διατηρήσει τα δόγματά του για να φαίνεται συνεπής στους άλλους, οδηγεί τον εαυτό του σε λάθος δρόμο»

    Υπάρχουν φορές που είσαι ασυνεπής ή που δίνεις την εντύπωση πως δεν ξέρεις τι κάνεις. Αυτό είναι προτιμότερο από το να προσπαθείς να διατηρείς παλιές απόψεις που ξέρεις ότι είναι λανθασμένες από φόβο μην σε κρίνουν οι άλλοι. Μην το κάνεις. Επέλεξε να αναπτύξεις την σκέψη σου και να εξελιχθείς.

    ----------

    BTW, συγχαρητήρια και στις δύο για τις απαντήσεις σας.