Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αξιοπρέπεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 17 Νοεμβρίου 2005.

  1. rea..

    rea.. Contributor

    Δεν κατάλαβες τι λέω, όσο και να προσπαθήσεις να το εξατομικεύσεις, εξ ορισμού η αξιοπρέπεια αφορά κανόνες συνόλου και όχι προσωπικές αξίες. Το "για μένα" δεν το διαχωρίζει ούτε ακυρώνει την πράξη της ηθικολογίας.
    Το -πρέπεια στην όποια κοσμοθεωρία μας όχι μόνο στην δική σου, γενικά, δημιουργεί συνειδητά ή ασυνείδητα μια μορφή ηθικής γιατί ξεφεύγει από το εγώ και γίνεται κανόνας συνόλου.
    Άθελα σου, αναπόφευκτα, όπως εκφράστηκες έθεσες το "σέβεσαι εαυτόν" ως συλλογικό/ κοινωνικό κανόνα, μόνο και μόνο επειδή υπάρχει η λέξη αξιοπρέπεια στην πρόταση σου. Ακόμα και αν δεν ήταν αυτός ο σκοπός σου, έτσι ερμηνεύεται.

    Το "πως το βλέπουν οι υπόλοιποι" είναι και το νόημα του κάθε φόρουμ. Προφανώς δεν υποχρεώνω να δεις αυτά που βλέπω και τούμπαλιν.
     
  2. rea..

    rea.. Contributor

     
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ακριβώς.
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Δηλαδή αν προσβάλουν την γενετήσια αξιοπρέπεια κάποιου ατόμου, προσβάλουν το κοινωνικό σύνολο κι όχι το άτομο;
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    υπάρχει μεγάλη απόσταση ανάμεσα στην ηθική και την ηθικολογία. η ηθικολογία προϋποθέτει απόσπαση απ το περιεχόμενο, επιφανειακότητα, έλλειψη κατανόησης του περιεχομένου και απλή διακήρυξη των συμβόλων. σαν να διαβάζεις μαρξ και να μην καταλαβαίνεις ούτε τα βασικά. να εντοπίζεις μόνον λέξεις πιασάρικες προς αυτοεπιβεβαίωση.
    αυταναφορικά μ έναν τρόπο, σαν την μεταφορά από το κρεβάτι του ψυχοθεραπευτή στην καθημερινότητα, που ..

    δηλώνει σκέτο αμυντικό αυτοκεντρισμό. διακήρυξη αυτοθαυμασμού γιά διαχείριση ανικανοποίητου "υπερεγώ". η μεταφορά του διαμαντομούνη απ το κρεβάτι του ψυχοθεραπευτή στην καθημερινότητα.
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Νομίζω ότι πρόκειται για ποινικό αδίκημα, οπότε αυτό απαντά την ερώτηση σας.
     
  7. rea..

    rea.. Contributor

    Συμφωνώ.

    Εδώ διαφωνώ, δεν είμαστε ούτε θεοί ούτε τέρατα, είμαστε άνθρωποι και μπαλαντζάρουμε ανάμεσα σε αυτές τις "δυναμικές". Μπορεί να μην του φαίνεται πάντα αλλά τελικά νομίζω πως αυτό κάνει το ταξίδι απολαυστικό.

    Υπέροχα ζώα ως είδος, αγαπήστε μας λίγο.  
     
  8. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς... πάντως αυτό που ακολουθεί είναι έλλειψη αξιοπρέπειας... (όχι δεν ήμουν εγώ ο αποδέκτης του μηνύματος) 

     
     
  9. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    και αισθητικής, εν απουσία της οποίας η αξιοπρέπεια πάει περίπατο.
     
  10. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Το κεφάλαιο Κ στο κύριος, δεν αφορά μόνο και πάντα στους Κυρίαρχους..
    Όπως ακριβώς η αξιοπρέπεια και η αισθητική δεν αφορούν πάντα στο BDSM..
    Ένθεν κακείθεν.
     
    Last edited: 24 Μαρτίου 2022
  11. tithon

    tithon Contributor

    όλα τα ζωάκια είναι αξιαγάπητα, τα χνουδωτά και τα γλυστερά.
    αλλά πού χρόνος και διάθεση  

    σε ορισμένους, υπό ορισμένες συνθήκες, διακρίνονται καθαρότερα οι δυναμικές εντός του φάσματος.

    πράγμα που κάνει απολαυστική την μελέτη των φαινομένων.  
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Δεν το απαντάει καθόλου.
    Ειδικά η απάντηση σας δεν απαντάει τίποτε, είναι υπεκφυγή.
    Ακόμη και στο ποινικό αδίκημα ποιος αδικείται; Το άτομο ή το κοινωνικό σύνολο όπως εσείς αφήνετε να εννοηθεί.