Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αποβανιλοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος ἀστράρχη, στις 26 Μαρτίου 2015.

  1. Απλά κάποιοι τρολλάρουν λόγω της ημέρας
     
  2. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Φυσικα και μπορεί να ειναι.. ισως για μερικούς να ειναι και αυτο σκοπός.. σεβαστά..
     
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Και εγώ ..κλασσικά! πέφτω στην παγίδα!
    Μα να μην έχω χιούμορ, τι '' κατάρα'' και αυτή!
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Δεν είναι εργαλείο αποβανιλοποίησης η επικοινωνία, σε αυτό θα συμφωνήσω. Άλλωστε δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο. Αυτό που σε ρώτηξα είναι γιατί αντί να έχει ένας Κυρίαρχος συμπεριφορές που παραπέμπουν σε μια κακή σχέση δεν προτιμά να πει πέντε λόγια και σταράτα και να εξηγηθεί σε όρους κοινά κατανοητούς. Άλλως παρομοίως δεν θα έβαζα το άλλοθι της επικοινωνίας μπροστά σε κάθε κατάσταση.

    Σημείωσε ότι άλλο επικοινωνία και άλλο διάδραση και ότι η επικοινωνία γίνεται με απίστευτα πολλούς τρόπους εκτός από τους τυποποιημένους. Μια ματιά είναι επικοινωνία, η αποφυγή της ματιάς όμως δεν είναι η με κάποιο τρόπο γνωστοποίηση μιας απόστασης για τους χ, ψ, ω λόγους δηλ επειδή η υποτακτική είναι βανίλα. Η αποφυγή της ματιάς είναι ένα λιθαράκι στον τοίχο μιας κακής σχέσης που αρχίζει να κτίζεται.
     
  5. thanasis

    thanasis Contributor

    Δεν είμαι σίγουρος οτι διαφωνάγνομενε κάπου. Λέμε ακριβώς τα ίδια-ως προείπον και με τις ίδιες λέξεις:

     
  6. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Εχοντας διαβασει πλεον με περισσοτερη προσοχη τις απαντησεις που εχουν δοθει μεχρι τωρα, θα προσθεσω μονο τι θεωρω βανιλλα χαρακτηριστικα και δεν θα επεκταθω στα υπολοιπα ερωτηματα, καθως ορισμενοι συμφορουμιτες με εχουν καλυψει πληρως με τα γραπτα τους.

    Το λοιπον, ορισμενα βανιλλα χαρακτηριστικα:

    • Ανειλικρινεια και ασυνεπεια λογων και πραξεων.
    • Οτιδηποτε ξεφευγει απο τη προκαθορισμενη θεση του καθε εμπλεκομενου μεσα στο D/s πλαισιο. Π.χ. για υ ατομα να προσπαθουν να ελεγχουν τις καταστασεις απο τα κατω,ή για τα Κ να αφηνουν "ανεξελεκτα" τα υ με τη δικαιολογια οτι κανουν χαριτωμενιες και "ενταξει μωρε το υ μου απλα παιζει".
    • Συναισθηματικοι εκβιασμοι. Συνανταται κυριως στα Κ και συνηθως γινεται με πλαγιους τροπους. Για μενα ενα Κ φροντιζει να φερει το υ στα "νερα" του. Προσωπικα ως Κ θεωρω καποιο ατομο που διαχειριζεται και διαμορφωνει τη συμπεριφορα ενος υ και οχι καποιο που το χειραγωγει.
      Ως συνεχεια αυτης της λογικης, βανιλλα θεωρω οποιο υ απλα εκτελει, διχως να αρεσκεται ή να συμφωνει με κατι, απο φοβο μη χασει το συντροφο του. Τα ιδια ακριβως κανουν οι βανιλλα. Κ εδω προκυπτει το θεμα ανειλικρινειας που εθεσα πρωτο πρωτο. Αν τα 2 μελη δεν ταιριαζουν και δεν αλληλοκαλυπτονται, ο καθενας την ζωουλα του.
    • Αφορισμοι του τυπου "Δεν εισαι υ/Κ επειδη δεν καλυπτεις τις αναγκες μου". Παλι τιθεται θεμα συμβατοτητας κ οχι καθαρα θεμα ρολων. Αυτο το αναφερω γιατι θεωρω οτι οι βανιλλα χρησιμοποιουν φτηνες δικαιολογιες για να "κουκουλωσουν" τα πραγματα και να μην ερθουν αντιμετωποι με την ουσιαστικη ριζα του "κακου". Οι βδσμ-ερ το αναλυουν, το εντοπιζουν και το ξεριζωνουν. Το να αφοριζεις και να δραματοποιεις καταστασεις απλα και μονο επειδη δεν ταιριαζεις με τον αλλον ειναι βλακωδες και ανωριμο.
    • Κρυφες ατζεντες.
    Τα παραπανω αφορουν ολα τα στατους και δεν εξαιρουν κανενα. Ισως να ειναι και αλλα χαρακτηριστικα, αλλα προς το παρον μου διαφευγουν... Αν αργοτερα εχω κατι να προσθεσω, θα επανελθω.

    Θα συμφωνησω με τον MasterJp οτι η αποβανιλλοποιηση γινεται αμεσως μετα την συνειδητοποιηση του ενδιαφερομενου οτι θελει να ασχοληθει με τον εναλλακτικο ερωτισμο και αφηνει πισω του το βανιλλα σχετιζεσθαι και μετα τις πρωτες αναζητησεις του μεσα στο χωρο. Μολις καταλαβει ποια ειναι η θεση του, τα θελω του, τα ορια του, οι αναγκες του, οι επιθυμιες του, αφηνει πισω του οσα βανιλλα χαρακτηριστικα τον εμποδιζουν να ζησει οσα πραγματικα επιθυμει. Τοτε μονο μπορει να προχωρησει στο σταδιο της συνυπαρξης εντος πλαισιου και στην επιμερους εκπαιδευση του.
     
    Last edited: 12 Απριλίου 2015
  7. elfcat

    elfcat . Contributor

    Αφήνω τον οβολό μου σε αυτο εδώ το νήμα μετα απο πολυ καιρό.
    Διακρίνω οτι μπερδεύονται στη συζήτηση δυο διαφορετικά ζητήματα.
    Α. Η ικανότητα του σχετίζεσθαι.
    Β. Το vanilla και το bdsm ως δυο διαφορετικοί ερωτικόι τροπισμοι.
    Η ικανότητα του σχετίζεσθαι, εχει να κάνει με την ικανότητα μας να διαδρουμε επιτυχως με τον Αλλον,Άλλους σημαντικούς μας. Οποιος γνωρίζει να σχετίζεται, ξέρει να μην ειναι ανειλικρινης, να μην μανιπουλαρει, να μη επικρίνει, να μην παριστάνει κάτι άλλο απο τον εαυτό του κλπ κλπ όλα αυτα που λίγο πολυ αναφέρθηκαν. Έτσι θα σχετίζεται είτε ειναι βανιλα είτε βδσεμικως και θα βρίσκει ομοίους του να σχετίζεται και να περνάει μέγκλα. Αν δεν ειναι ικανός να σχετίζεται είτε γιατί δεν ξέρει πως είτε γιατί δεν ενδιαφέρεται, θα σπάει διαρκώς και αιωνίως τα μούτρα του, και θα περαςει μια ζωή να αναρωτιέται ποιος ειναι και που παει σε αυτή την έρημη τη ζωή, αν ειναι βανιλα, αν ειναι υ,ψ,ω.
    Ο ερωτικός τρόπισμος, αν ειναι δηλαδή βανιλα η βδσμ έχει νόημα να συζητείται ουσιαστικώς αν έχουμε κάπως το πρωτο.
    Αν δεν γίνει αυτός ο διαχωρισμός πολυ φοβούμαι οτι μπαίνουμε σε ηθικιστικα μονοπάτια θρησκευτικου περιεχομένου, οπου μπαινοντας στο βδςμ οφείλουμε να αφήσουμε πισω μας τα "κακά" της βανιλα κοινωνίας, δηλ, το ψέμα, την ανειλικρίνεια, την επίκριση, τις κρυφές ατζέντες, ισως και τη ζήλεια, και ημιαποκαθαρμενοι, θα εισέλθουμε σε τοπο ιερό για να αποκαθαρουμε και απο όλα τα αλλα, τις ανασφάλειες και ο,τι άλλο "κακο" μας εχει απομείνει μετα την είσοδο μας με τη βοήθεια των Κ και αυτοί με τη σειρά τους με τη βοήθεια παλιότερων Κ η υ.
    Η α ποβανιλοποιηση κατ εμε, αν δεχθουμε έναν τέτοιο όρο, ξεκινά με την κατ αρχήν συνειδητοποιηςη μου οτι η ερωτική απόλαυση μου δεν πληρούνται σε μια σχέση ισότιμη ερωτική σχέση αλλα πιθανότατα σε μια ασύμμετρη.

    Για το θέμα της μονογαμίας και πολυγαμίας, όπως έλεγε ευςτοχα ένα παλαιότερο μέλος, Κ, με "την πολυγαμία γνωρίζω κόσμο, με την μονογαμία συγκεντρωνομαι". Κατα τα λοιπά με βρίςκουν σύμφωνη οι τοποθετήσεις του MasterJP και της Janine.
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    @elfcat ευχαριστω για την απαντηση.
     
  9. Elune

    Elune Priceless

  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Να το κάνεις συχνότερα ,αν μπορείς.Σε πεθυμήσαμε