Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αποδεκτές BDSM πρακτικές

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Iwnas, στις 16 Ιανουαρίου 2009.

Tags:
  1. skia

    skia Contributor

    τί ακριβώς σημαίνει κακοποίηση?
    εκ λεξικού:
    κακοποίηση=(ουσ. θηλ.), η κακομεταχείριση, ο βασανισμός/ (μτφ) ο βιασμός.
    Πέραν του νομικού πλαισίου , που έχει βάση και μιλά για τα ανθρώπινα διακαιώματα , υπάρχει και το υποκειμενικό του θέματος.
    Οι υποτακτικοί που αρέσκονται στο να βιώνουν πόνο και αυτό που οι εκεί έξω ονομάζουν βασανισμό το θεωρούν φυσιολογίκό. Τρέφονται από αυτό και λειτουργούν καλύτερα. Οι σαδιστές Κυρίαρχοι επίσης . Γι αυτό το λόγο, ίσως, δεν βγάζουμε κήρυκα...
    Να πάρουμε το ακραίον του πράγματος... Τίς ανεπάνόρθωτες σωματικές ζημιές??
    Μα, όταν κάποιος άνθρωπος αποζητά τον πόνο ξέρει και ποιον θα εμπιστευτεί, έτσι δεν είναι? Δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα μπορούσε κάποιος να αφήσει τον εαυτό του ανήμπορο σε κάποιον που δεν ξέρει.... ή ότι θα πάει σε κάποιον που θα του κόψει το δάχτυλο-λολ
    Για μένα, κακοποίηση δεν είναι το να μου σβήσει ένα τσιγάρο στη γλώσσα (αν και τώρα που το σκέφτομαι... ανατρίχιασα   ) ή το να με μαστιγώσει μέχρι να ματώσω. Αυτά είναι πληγές που μόνο λύτρωση και ευχαρίστηση θα μου φέρουν και που τα σημάδια τους περνάνε με την κατάλληλη φροντίδα. Kαι είναι και με τη συναίνεση μου .
    Για μένα τί ισχύει:
    Κακοποίηση ανεπανόρθωτη είναι να προσβάλλεις την νοημοσύνη μου και να νομίσεις ότι με δούλεψες...
    Κακοποίηση ανεπανόρθωτη είναι να παίξεις με την ψυχή και το μυαλό του άλλου. Αν δεν έχεις τα κότσια να το επωμιστείς, μη το κάνεις....
    Κακοποίηση είναι να με βιάσεις πνευματικά, ψυχικά....
    Και αυτές είναι ζημιές που δεν διορθώνονται.....
     
    Last edited: 17 Ιανουαρίου 2009
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    To post της Σκιάς με καλύπτει όσον αφορά το safe and sane. Το consensual δεν είναι εφαρμόσιμο παρά μόνο σε παιχνίδια. Θεωρώ ότι πολλές φορές η συναίνεση δίνεται κατόπιν εορτής και εκφράζεται με την παραμονή του Υ στην σχέση.
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Aποδεκτές BDSM πρακτικές

    κάποτε ρώτησα τι είναι τέχνη... και ένας σοφός μου απάντησε πως τέχνη είναι οτιδήποτε φέρει τα 3Ε:
    Επαναστατική (πρωτοπόρα)
    Ερωτική (γοητευτική)
    Ερωτηματική (διεγείρει ερωτήματα)

    μια άλλη φορά αναζήτησα τι είναι bdsm... δεν κατάφερα να καταλήξω σε ακριβές συμπέρασμα πέραν του:
    Consensual
    Safe
    Sane

    επειδή όπως οι άνωθεν προσδιορισμοί ελοχεύουν εξαιρετική υποκειμενικότητα κατέληξα στο συμπέρασμα πως υπάρχουν τόσες απόψεις για το bdsm όσοι είναι και οι άνθρωποι που ασχολούνται μ' αυτό...και επειδή δεν υπάρχει η έννοια της "κοινής λογικής", θα αρκεστώ στο να μάθω να ακούω το ένστικτό μου... σας το προτείνω



    ΥΓ. δεν είναι αξιοθαύμαστο πως μπορεί να δοθεί ένας ορισμός για μια τόσο γενική έννοια όπως η τέχνη αλλά αυτό δεν είναι εφικτό για το bdsm; φαντάζομαι τι θα γίνει όταν αγγίξουμε το θέμα της τέχνης του bdsm...
     
  4. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Θεωρω οτι το SSC ειναι εντελως υποκειμενικο για τον καθενα μας.Για να το εξηγησω.

    Ενα medical play με νυστερια για εμενα μπορει να προκαλει καυλα απιστευτη.Σε αλλο Κυριαρχο να του φερνει απεχθεια.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν γινεται με ασφαλεια οταν ακολουθουνται κανονες υγιεινης και after care.Η λογικη κατα προσωπικη αποψη καλυπτει ελαχιστα πραγματα.Δεν μπορει να ειναι λογικη για ολους μας η ουρολαγνια π.χ.