Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Απόλυτη μοναξιά...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterPerris, στις 19 Ιανουαρίου 2010.

  1. nadu

    nadu Regular Member

    Απάντηση: Απόλυτη μοναξιά...

    ερωτηση ¨το οτι εισαι απειρος/η σημαινει οτι εισαι και ανοητος/η δεν νομιζω... αλλωστε υπαρχουν εδω νηματα που μπορει να διαβασει...
    ποσο συχνο φαινομενο ειναι να παει το απειρο κοριτσακι να πιει ενα ποτο και να βρεθει καποιος να της γαμησει τα ονειρα ?
    ιδιες πιθανοτητες εχει  
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Απόλυτη μοναξιά...




    Και ποιός θα κρίνει, Πέρρη, ποιός είναι αυτός που ξέρει και ποιός όχι, ποιός πιστεύει ότι εντάσσεται σε κάποιο στάτους ενώ στην πραγματικότητα δεν εντάσσεται, ποιός νομίζει ότι είναι κάτι ενώ δεν είναι και ποιός -προ πάντων- ψεύδεται και δη ηθελημένα όπως λες, γιά να παραπλανήσει; Ποιός θ' αποφασίσει εάν κάποιος δικαιολογημένα φέρει το στάτους που επέλεξε, ή όχι; Κι αν αποφασισθεί έστω, ότι κάποιος δεν φέρει δικαιολογημένα κάποιο στάτους, εσύ, τί προτείνεις; Να του επιβληθεί να το αλλάξει;

    Καλό θα ήταν, κάπου-κάπου, να έκανες μιάν επανάληψη σε πράγματα που εσύ ο ίδιος έχεις γράψει, λίγο καιρό νωρίτερα:

    Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος μπαίνει εδώ μέσα και μένει, δεν το κάνει απλά γιά να βρει μιάν οποιουδήποτε είδους σχέση. Πολύ δε περισσότερο επειδή πάσχει από "απόλυτη μοναξιά". Κάποια σχέση, κάποια κλίση, κάποιο "μαμούνι" σχετικό με το bdsm, με κάποιο κομμάτι του έστω, "τον τρώει". Μπορεί να μην ξέρει τί του γίνεται, μπορεί να είναι νέος, άπειρος, άσχετος, μπορεί να ψάχνεται ή να σκέφτεται ν' αποφασίσει να ψαχτεί, αλλά αυτό το ψάξιμο που κατ' εμέ το έχει ανάγκη, είναι σχετικό με το bdsm...

     
  3. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Απόλυτη μοναξιά...

    Απολυτημοναξια-ρ-χ-ι-α
     
  4. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απόλυτη μοναξιά...

    Το κοριτσάκι το ανάφερα γιατί αυτό συμβαίνει τις περισσότερες φορές. Το ίδιο όμως μπορεί να συμβεί και με ένα μάστερ που πάει να γνωρίσει μία υποτακτική και συναντάει μια άσχετη η οποία απλά ψάχνει να κάνει βανίλλα σεξ ή να βρει τον άντρα των παιδιών της...

    Και τέλος πάντων κάποια άλλα φόρουμ άλλων ερωτικών χώρων να έχουν στεγανά και εμείς να είμαστε ξέφραγο αμπέλι;...

    Δεν λέω να φύγουν αυτοί που δεν έχουν σχέση με το bdsm (δυστυχώς δεν είμαστε τόσοι πολλοί του χώρου για να έχουμε αυτήν την πολυτέλεια...), απλά λέω να είμαστε ειλικρινείς με το status μας.
     
    Last edited: 20 Ιανουαρίου 2010
  5. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Απόλυτη μοναξιά...

    Να τους κάνουμε ένα τεστ αλήθειας στην είσοδο του φόρουμ.
     
  6. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Απόλυτη μοναξιά...

    MasterPerris η απαντηση βρισκεται στην υπογραφη σου...
     
  7. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απόλυτη μοναξιά...

    Δε γνωρίζω τι κάνουν άλλα fora στο εξωτερικό και ουδόλως με απασχολεί. Και, για να είμαι ειλικρινής, δε μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να κριθεί η αυθεντικότητα κάποιου. Από το πόσες παρουσίες και απουσίες έχει σε διάφορες συναντήσεις; Από το τι δηλώνουν λοιπά μέλη για το άτομό του;


    Χμ... θα εκδίδεται και πιστοποιητικό bdsmικών φρονημάτων; Γιατί κάποιος θα πρέπει να δηλώνει πάση θυσία κάτι; Καλά δεν είμαστε έτσι; Προς τι αυτή η εμμονή σου με την "καθαρότητα" των status;

    Πάντως, για να είμαι ειλικρινής, θα μ' άρεσε να κάνεις εσύ την αρχή και να δηλώσεις τι πραγματικά θες και τι μπορείς να δώσεις. Αλλά πρόσεχε, δε θέλω να κρυφτείς πίσω από το δάχτυλό σου, όλα στη φόρα  
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Αγαπητέ MasterPerris, προσωπικά θα διαχώριζα το θέμα της μοναξιάς από το θέμα της παραπληροφόρησης των άλλων σχετικά με το status, ή της ύπαρξης ή μη πρόσφυσης στο BDSM.

    Σχετικά με το θέμα της μοναξιάς, πως αρκετοί άνθρωποι υποφέρουν από έλλειψη διαπροσωπικών σχέσεων ή από έλλειψη ποιοτικών σχέσεων καθίσταται μάλλον εύκολα εμφανές όταν ακόμη και παραμονές σημαντικών εορτών ή αργίες αρκετοί χρήστες παραμένουν συνδεδεμένοι ή τοποθετούνται σε οποιοδήποτε νήμα ή νυχθημερόν "ζουν εδώ", εδώ ερωτεύονται, από εδώ επικοινωνούν με τους εραστές ή τους φίλους τους, εδώ διαπληκτίζονται, εδώ εκτονώνουν τη γκρίνια τους κλπ. Δεν θεωρώ όμως ότι είναι ιδιάζον γνώρισμα του παρόντος forum. Μοναξιά υπάρχει παντού.

    Σχετικά με την παραπληροφόρηση του status, πέρα από το ότι αρκετοί δεν γνωρίζουν τις βασικές έννοιες και άλλοι τις αμφισβητούν ή δεν συμφωνούν σε έναν κοινώς αποδεκτό χονδρικό ορισμό, η χρήση ενός status δεν δηλώνει απαραίτητα και ύπαρξη ενδιαφέροντος για κάποιο "συμπληρωματικό" status. Ένας σαδιστής μπορεί εδώ να αναζητά μόνο επικοινωνία ή φιλία ή δικτύωση. Στο profile παρέχεται η δυνατότητα να ορίσει κανείς το status του συντρόφου που αναζητά, αλλά όχι η δυνατότητα να ορίσει το τί αναζητά από κάποιον που φέρει το status αυτό.

    Τέλος, σχετικά με την πρόσφυση στο BDSM, συμφωνόντας με τον MindMaster θα ήθελα να πω ότι φρονώ πως κάποιος που συμμετέχει στα fora δεν μπορεί να μην άπτεται στο BDSM κατ οποιονδήποτε τρόπο. Αν πραγματικά νιώθει μη συναφής με το χώρο, τότε αυτό είναι μάλλον ενδεικτικό κάποιου προβλήματος. Προβλήματος με την έννοια πως κάποιος οδηγείται σε έναν διαδικτυακό χώρο που δεν άπτεται του ενδιαφέροντός του και παραμένει εκεί, επί έτη, συμμετέχοντας συστηματικά σε συναντήσεις και συζητήσεις, αναρτώντας χιλιάδες παθιασμένα post, χωρίς να έχει για τον εαυτό του (και μόνο) μία καλή αιτιολόγηση "Γιατί το κάνω αυτό; Τί αποκομίζω από εδώ; Γιατί δαπανώ χρόνο, χρήμα και φαιά ουσία;". Όπως είχα γράψει παλαιότερα στη female, το ότι δεν διατηρώ ενδιαφέρον για τα αυτοκίνητα εξηγεί το ότι δεν συμμετέχω θερμά σε κάποιο σχετικό forum. Αν όμως συμμετείχα θα άρχιζα να σκέπτομαι, τί είναι αυτό που με κρατά εκεί, που ίσως δεν φαίνεται σε πρώτη ανάλυση, ή που δεν θέλω ή δεν είμαι έτοιμη να δω εντός και να αποδεχτώ και συν+χωρέσω.
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απόλυτη μοναξιά...

    Έλα ντε; Πώς να μη γίνουν μετά τα όνειρα του φουκαρά του Μάστερ, σμπαράλια;

    Τραγωδία...

    Ορθόν. Τουλάχιστον εντός ορίων Ευρωπαϊκής Ένωσης, πρέπει να ισχύει κοινή πολιτική, σε όλα τα φόρουμ. Μάλλον πρέπει ν' αναθεωρηθεί η ισχύουσα νομοθεσία, επί το αυστηρότερον...

    Πέρρη, θα ήθελα να μου εξηγήσεις τη λογική στις πιό πάνω φράσεις, γιατί μου διαφεύγει...

    Αν όντως είναι άσχετοι με το bdsm αυτοί γιά τους οποίους "δεν λες να φύγουν", γιατί να μη φύγουν; Γιατί είναι τελικά "πολυτέλεια" το να φύγουν, που δεν την έχουμε επειδή "δεν είμαστε και τόσοι πολλοί";

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον ειρμό σου σε σχέση μάλιστα με τα όσα γράφτηκαν πιό πάνω, ει μη μόνον αν εννοείς ότι μιά και είμαστε λίγοι καλό είναι να έχουμε γύρω μας κι άλλους, έστω και άσχετους, γιά να είμαστε όσο το δυνατόν πιό ασφαλείς ότι αν δεν μας προκύψει το bdsm, δεν θα μας λείψει τουλάχιστον το πήδημα...

     
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Απόλυτη μοναξιά...




    ΜΜ, έχεις δίκιο, είναι τέτοιος ο χώρος μας που όλοι χωράνε..., τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα. Όμως εγώ δεν έγραψα πουθενά ότι πρέπει να επιβληθεί κάτι σε κάποιους, είπα απλά ότι πρέπει να είμαστε ειλικρινείς και να γράφουμε αυτό που στην ουσία θέλουμε και αυτό που μπορούμε να δώσουμε. Δεν είναι σωστό να είσαι βανίλλας που θέλεις να γαμήσεις μόνο ή έστω θέλεις να μάθεις για το bdsm και να δηλώνεις με την μία μάστερ (πήρα το status μάστερ σαν παράδειγμα τα ίδια ισχύουν για όλα τα status του bdsm).

    Μάθε πρώτα ορισμένα πράγματα, ζήσε κάποιες αρχικές καταστάσεις, δες αν σε εκφράζει το status και, όταν νομίζεις ότι είσαι έτοιμος, τότε δήλωσε μάστερ. Αλλιώς μπορεί να γίνεις επικίδυνος άθελά σου, αν κάνεις πράγματα στην υποτακτική ή σκλάβα τα οποία δεν γνωρίζεις και δεν σε εκφράζουν.
    Και σε διαβεβαιώ ότι είναι πολλοί οι άσχετοι που θα κάνουν πράγματα τα οποία δεν γνωρίζουν απλά για να μην χάσουν το γαμήσι!

    Δεν μπορώ να δηλώνω καπετάνιος και να θέλω να κουμαντάρω το καράβι γιατί το γουστάρω αν πρώτα δεν έχω μάθει πράγματα.

    Άλλο θέλω να γίνω μάστερ αφού πρώτα μάθω πράγματα από το φόρουμ σας και άλλο είμαι μάστερ, δεν νομίζεις ότι έχει διαφορά το ένα με το άλλο;

    Και ναι, όπως έχω γράψει σε άλλο μου ποστ, το bdsm είναι πολυδιάστατο, για να να σε εκφράζει όμως πρέπει τουλάχιστον να ξέρεις μέχρι πού φτάνουν οι διαστάσεις...
     
    Last edited: 20 Ιανουαρίου 2010
  11. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απόλυτη μοναξιά...



    ΜΜ, αν αυτό κατάλαβες από όλα αυτά που έγραψα, καλώς. Λυπάμαι, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ.
     
    Last edited: 20 Ιανουαρίου 2010
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απόλυτη μοναξιά...

    Αυτό κατάλαβα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι σωστά κατάλαβα, γι' αυτό και ζήτησα διευκρίνιση. Εάν όμως εσύ αδυνατείς να μου τη δώσεις, τί να κάνουμε, I'll just have to live with it...