Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Από υ σε Κ και τούμπαλιν

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Sejanus, στις 30 Οκτωβρίου 2021.

?

Τι σας φαίνεται λογικότερο?

  1. Από Κ μεταστροφή σε υ

  2. Από υ μεταστροφή σε Κ

  3. Κανένα από τα δύο

Results are only viewable after voting.
  1. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    Απορία βρε παιδιά. Αρκετά συχνά γνωρίζω Κ που προηγουμένως ήταν υποτακτικός/ή, σκλάβος/α και αποφάσισε μία τέτοια στροφή 180 μοιρών ή και το αντίθετο.
    -Αναφέρομαι και στα δύο φύλα.
    -Από Κ σε υ και αντίστροφα.
    -Δεν αναφέρομαι σε switches, kinksters...

    Σας φαίνεται λογικό? Έχει κάποια εξήγηση πέρα του ότι σκέφτονται επιφανειακά?
    Κατά καιρούς έχω ακούσει και τις αρλούμπες τύπου "πρέπει να μάθεις να υποτάσσεσαι προτού κυριαρχήσεις"... Νταξ αστείο αλλά είναι κλασική δικαιολογία.

    Μπορούν αυτά τα άτομα να έχουν βιώσει πχ D/s ή και Μ/s χρόνια και μετά να αλλάξουν τόσο πολύ? Και να μπορούν να ξανακάνουν το ίδιο με άλλο ρόλο πλέον?

    Σας ακούω...
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ότι γίνεται, γίνεται, γεγονός και με τη βούλα...
    Και επί της ουσίας, υπό την έννοια πως δεν πήραν "μυρωδιά" από τη μια ή από την άλλη και είπαν να αλλάξουν τζούρα.
    Άτομα σε μακροχρόνιες σχέσεις, που αν μη τι άλλο, ακολουθούσαν το όποιο τυπικό και φαίνονταν να το καλοϋποστηρίζουν.

    Η οποιαδήποτε κρίση/κριτική και σχόλια/απόψεις/σπέκουλες και λοιπές παπαρολοζί στα τι και πώς της αλλαγής, παρεκτός από τα πολύ-πολύ κοντινά τους άτομα, είναι επιεικώς για φάπες.
    Πολλώ δε μάλλον να επιχειρηθεί μια προσέγγιση κάποιου μοτίβου στην μεταστροφή ή περιγραφής μιας "συμπτωματολογίας" που να τείνει έστω προς κάποιο "θέσφατο"/"ύποπτο"/"δεν πήγαινε" από "μαθητευόμενους μάγους" -έκφραση που παγίως συντάσσεται με το μπλαμπλάδες- κι ακόμα χειρότερα με χαριτωμένα "πιπεράτα κουτσομπολιά" από "τα μέσα", για προφανείς λόγους.
    Ακόμα και για άτομα που "κατοικοεδρεύουν" στις παρυφές του σουίτς, χωρίς νάναι σουίτς, με την καμία όμως.

    Παρ' όλα αυτά ευελπιστώ σε "ψαγμένες" καταθέσεις οπτικών/ερμηνειών ένεκα Σ/Κ...
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Επιφανειακή και κατινίστικη μου φαίνεται η ανάγκη να σχολιαστούν λοξά προσωπικές επιλογές τρίτων, με κερασάκι το "ανώτερο" ύφος.
     
  4. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

       
     
  5. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Δημιουργείς ένα νήμα στο οποίο προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς. Γιατί ρωτας εαν σου είναι ήδη κατασταλαγμένο και ξεκάθαρο μέσα σου;
    Οι άνθρωποι διαμορφώνουμε αντιλήψεις, χαρακτήρα πεποιθήσεις απο το περιβάλλον που περιτριγυριζόμαστε, τις συναναστροφές , τις εμπειριες μας. Δεν είμαστε στατικοί. Επίσης η αλληλεπίδραση με έναν άνθρωπο σε πιο στενή επαφη δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τη δυναμική θα έχει. Τι θα βγάλει στην επιφάνεια αυτος απο μέσα μας. Ενστικτα , επιθυμίες θαμμένο υλικό.
    Η πραγματικότητα είναι αυτό που ζούμε, όχι αυτό που δηλώνουμε.
     
  6. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Ναι είναι πιθανό. Είτε προσωρινά στα πλαίσια αλλαγών είτε μόνιμα, είτε από switch τυπακια που μπορούν να είναι χαρούμενα και στους δύο ρόλους.

    Η ανταλλαγη ελέγχου στα πλαίσια εξαρτησιακης σχέσης θα μπορούσε να αντιστραφεί, αρκεί να παραμεινει ο χαρακτήρας της σχέσης εξαρτησιακος.
     
  7. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    Όχι δεν είναι κατασταλαγμένη η άποψη μου για αυτό ρωτάω. Ειρωνικός ήμουν σε μια πιθανή εξήγηση που ανέφερα. Διάβασε το καλύτερα.

    Στα παραπάνω που γράφεις μάλλον αναφέρεσαι σε κάποια/ον που πρώτο ξεκινάει.. Δεν ρωτώ αυτό... Αλλά αν ήδη έχεις ζήσει ως ένα από τα δύο (που στα λόγια σου.. Έψαξες.. Έμαθες σου βγήκανε..κλπ κλπ) πως γίνεται να αλλάξεις άρδην (άρα ξανά έψαξες κλπ κλπ).
    Επίσης δε μιλάω για switches.. Είπα για D/s η Μ/s. (Switch και D/s η Μ/s είναι έννοιες παραταιρες κατά την άποψή μου και για αυτό το απέκλεισα)
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Έχω δει να γίνεται το εξής σε άτομο που ήταν switch: Να είναι σε D/s σχέση ως "υ" και μετά να κάνει sessions ως Top, όπως έχω δει και Top να κάνει sessions ως bottom. Στα 20+ χρόνια που είμαι στο χώρο, εγώ τουλάχιστον, δεν έχω δει μεταστροφή D σε bottom, πόσο μάλλον D σε s.

    Χωρίς να το αποκλείω ότι να μπορεί να συμβεί μεταστροφή από s σε M/D ή αντιστρόφως, προσωπικά δεν μπορώ να την κατανοήσω υπό την έννοια ότι μου είναι αδύνατο να "φέρω" τον εαυτό μου σε αυτή τη θέση
     
  9. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    Προσωπικά έχω δει πολλάκις να συμβαίνει από D σε υ.
    Για τα σουιτσακια αναφέρθηκα παραπάνω...
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν το αποκλείω κατηγορηματικά ότι μπορεί να συμβεί αλλά ακόμα και έτσι με κάνει να αναρωτιέμαι κατά πόσο ήταν πραγματικά D. Τουλάχιστον στους D που έχω γνωρίσει και αναγνωρίσει ως τέτοιους, δεν το έχω δει να συμβαίνει.
     
  11. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Ρε, @Sejanus , εσύ από υποτακτικός γίνεσαι vanilla και τούμπαλιν, αν δεν ξέρεις εσύ, τότε ποιος ξέρει;  
     
  12. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    Χαχαχαχα το περίμενα. Γίνομαι ένα από τα δύο ανάλογα το γκομενάκι. Ουπς λες να απάντησα και στο νήμα τώρα τυχαίως??