Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασθενειες (στο) και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Strong_Weakness, στις 4 Ιουνίου 2015.

  1. Strong_Weakness

    Strong_Weakness smile....it can kill your enemy

    Δεν γνωριζω αν υπαρχει αντιστοιχο νημα.
    Το θεμα που θα ηθελα να αναλυσω σε καποιο σημειο ειναι οι ασθενεις (σωματικες/ψυχικες) στο bdsm.
    Σας εχει τυχει ποτε να συναναστραφειτε με καποιον που νοσει?Ειχατε γνωση του θεματος?Δεν ειχατε την πληροφορια εξαρχης?Θα προειδοποιουσατε τους γυρω σας αν ειχατε μια τετοια πληροφορια?
    Προσωπικο απορρητο ή προφυλαξη δημοσιας υγειας?
    Πειτε μου οποια εμπειρια-συμβουλη σε αναλογη περιπτωση.
     
  2. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    α. ανοίγεις πόρτα
    β. έφυγες




    προσοχή, μην πας να τα κάνεις ανάποδα
     
  3. Strong_Weakness

    Strong_Weakness smile....it can kill your enemy

    μωρε ναι το ξερεις αυτο κανεις και μονο αυτο πρεπει να γινει σε ολες τις περιπτωσεις.το ερωτημα ειναι αλλο ομως....
    προειδοποιεις και τους υπολοιπους?ή ισχυει και καλα το προσωπικο απορρητο του ασθενη?
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ναι μου έχει τύχει να συναναστραφώ άτομο με ψυχική νόσο, χωρίς να το γνωρίζω.

    Νομίζω ότι πριν σκεφτούμε για το τι θα κάνουμε, πρέπει να αξιολογήσουμε πράγματα όπως:

    - Είναι μεταδοτική η ασθένεια αυτή; (ας πούμε αυτό αφορά μόνον τις σωματικές)

    - Μπορεί με κάποιο τρόπο να επηρεάσει σοβαρά τους γύρω; (π.χ. κάποιο ξέσπασμα σε περίπτωση ψυχικής ασθένειας)

    - Θεραπεύεται;

    - Πώς μπορεί να στιγματίσει το φορέα;

    - Ο φορέας απλά αδιαφορεί για την πάθηση του; Δεν κάνει κάτι για να τη θεραπεύσει; Γιατί; Από φόβο; Από άγνοια;

    Νομίζω πάντως πως καλό είναι πρώτα να συζητήσουμε με το άτομο που πάσχει...
     
  5. Strong_Weakness

    Strong_Weakness smile....it can kill your enemy

    Πολυ σωστες οι παρατηρησεις σου.
    Θα παρω την πιο σοβαρη εκδοχη,δλδ κατι που μεταδιδεται,κατι που απλα δεν εχει μπει ο φορεας στην διαδικασια να θεραπευσει.και κατι που μπορει να σου καταστρεψει ολη σου την ζωη.Αν ηταν ενημερος ο περιγυρος θα μποσουσε να λαβει τα μετρα του.το να εκθετουμε τους γυρω μας σε τετοιο κινδυνο δεν ειναι ανηθικο?Και θα παρουμε και την ψυχικη νοσου.η επικυνδινοτητα για τους γυρω δεν ειναι τεραστεια οταν συναναστρεφοντε ατομα επικινδυνα στο μυαλο?
     
  6. gazza

    gazza Regular Member

    προειδοποιεις χωρις δευτερη κουβεντα....σε τοσο σοβαρα ζητηματα
     
  7. Strong_Weakness

    Strong_Weakness smile....it can kill your enemy

    Λογικα σκεπτομενη δεν μπορω να παραλειψω και την νομικη παραμετρο.
    Μια τετοια αποκαλυψη,σε οποιονδηποτε χωρο,ισως και επαγγελαμτικο,επιφερει νομικες κυρωσεις επι του αποκαλυφθεντα?
    Δλδ...ο φορεας περα απο το να σε σπασει στο ξυλο μπορει να σε διωξει κ νομικα?
     
  8. υπάρχουν πάντα δυστυχώς και οι ασυμπτωματικοί φορείς.
     
  9. whisperer

    whisperer Regular Member

    νομιζω ομως οτι κι αυτος πραττει αδικημα αν εν γνωση του εκθετει κοσμο σε κινδυνο...οποτε αντιστοιχα μαλλον μπορεις να λαβεις νομικη δραση κι εσυ.(ας πει και καποιος απο τους χασοδικες του φορουμ)
     
  10. Strong_Weakness

    Strong_Weakness smile....it can kill your enemy

    Αυτοι ειναι οι πιο επικυνδινοι,οι ασυμπτωματικοι.
    Να ξεκαθαρισω πως δεν εχω κανεναν ρατσισμο σε οποιαδηποτε ασθενεια.μιας και ανηκω στον χωρο της υγειας.το νημα αυτο δεν το εκανα για να καταδικασω ουτε να περιθωριοποιησω καμια κατασταση και κανεναν ανθρωπο.ειναι καθαρη η απορια μου.
     
  11. Strong_Weakness

    Strong_Weakness smile....it can kill your enemy

    Ξερω πως υπαρχει λογικα καλυψη και απο τις δυο πλευρες σε τετοια θεμα..
     
  12. gaby

    gaby Guest

    … γνώμη μου είναι πως είτε κάποιος ζει με την αρχή να μην δίνει τα προσωπικά δεδομένα των άλλων και τα δικά του είτε όχι.

    Αν ισχύει το πρώτο, τότε αυτό που έχει να κάνει μεταξύ α. και β. ή μετά το β. είναι να δώσει στον άλλο να καταλάβει ότι αυτά πρέπει να τα λέει σε αυτούς που θα επηρεαστούν και ότι καλύτερα να το κάνει όμορφα παρά άκομψα. Στην ανάγκη δίνοντάς του και την - φάλτσα - εντύπωση ότι αν δεν το κάνει αυτός την επόμενη φορά θα συμβεί, πάντως, έτσι και αλλιώς, με τρόπο που δεν θα ελέγχει.

    Αν ισχύει το δεύτερο, τότε μιλάει, αλλά και αν ακόμα αυτό βοηθήσει άλλους που δεν είναι βέβαιο, ρισκάρει πολλά για τον ίδιο.

    ΥΓ. [Λίγο άσχετο] Κάποτε μια καλή κοπελίτσα υποτακτική εδώ είχε κάνει σχέση και έλεγε παντού και συνεχώς πόσο πολύ λάτρευε και τιμούσε έναν τύπο που δήλωνε κυρίαρχος και ήταν τελείως μα τελείως μα τελείως για τα μπάζα, από κάθε άποψη. Με έψηνε να της μιλήσω για τον Αφέντη της, όπως τον έλεγε. Της είχα πει καθαρά ότι καλό δεν έχω να πω αλλά δεν θα πω ούτε κακό, αν και θα μπορούσα, και οτι σε ζευγάρια δεν μπαίνω μα τον κθούλου και πως όταν θα είναι η ώρα να δει αυτά που δεν βλέπει θα τα δει. Μου είχε κάνει μούτρα. Έχασε λίγα σχετικά αλλά πήρε είδηση κάποια στιγμή και τότε μπόρεσε να καταλάβει τη στάση μου.