Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασυμμετρία - αιτήματα και αξιώσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος underherfeet, στις 17 Ιουνίου 2017.

  1. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @AuroraBorealis ναι,ήταν καλό,ακριβώς γιατί ήταν "ψεύτικο" όριο.

    @MasterJp
    Δεν είναι δικαστήριο εδώ.Έχω πει ξεκάθαρα ότι δεν είχα πρόθεση να θίξω τις προθέσεις σου.
    Ειρήσθω εν παρόδω,είθισται στο γραπτό λόγο να γίνεται χρήση ενικού για πολλούς και διάφορους λόγους.Ωστόσο αν κι αυτό ενόχλησε,θα προσπαθήσω να το αλλάξω,αν και η τυπολατρία δεν έχει καμία σχέση με την ευγένεια.

    Στο θέμα τώρα,
    η λέξη "χειραγώγηση" δε δείχνει άσχημες προθέσεις;δε χειραγωγείς κάποιον για το καλό του συνήθως.Οπότε δε μπορώ να πω ότι ταιριάζει τόσο στη περίπτωση.

    Θα πάρω κι εγώ το παράδειγμα με τις βελόνες.Γιατι να θέλει αυτός να ξεπεράσει η άλλη το όριό της με τις βελόνες;θα ενδιαφερόταν να γίνει αυτό αν σιχαινόταν τις βελόνες ο ίδιος;Όταν βρήκε ευχαρίστηση η άλλη με αυτό,δεν ευχαριστήθηκε που της έριξε το όριο;Δε το κάνει μόνο γι' αυτήν.Πίσω από αυτό φαίνεται ένα μεγάλο ποσοστό του θέλω του.Οπότε επιμένω ότι αυτό ταιριάζει με το "τη κανω να θέλει να με ευχαριστει".
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Γιατί έτσι.-

    Αν και οπότε γίνει κατανοητό γενικότερα ότι αυτού του είδους τα γιατί δεν έχουν θέση στις δυναμικές που συζητάμε τότε και μόνο τότε θα αρχίσουν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @vussinada : το μόνο που εισπράττω, δυστυχώς από την συζήτηση μας είναι απροθυμία κατανόησης των λεγομένων μου. Δεν πειράζει. Ευχομαι τα καλύτερα.
     
  4. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Θα το εισπράττετε συχνά αυτό μάλλον.Κι εγώ εύχομαι τα καλύτερα και μια περισσότερη διάθεση για διάλογο.
     
  5. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Αν δεν ήθελε και η ίδια να ξεπεράσει τη φοβία με τις βελόνες; αν είχε μόνο φόβο, υπήρχε πιθανότητα να ανταποκριθεί σε οτιδήποτε;;;;; Σε ότι με αφορά όταν φοβάμαι δεν καυλώνω, παγώνω.
     
  6. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Δεν είναι καθόλου σχετική η απάντηση και αποδεικνύει το πόσο λάθος εκλαμβάνονται τα όσα γράφω.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @vussinada : Αποτελείτε εξαίρεση, αλλά για όλα υπάρχει η πρώτη φορά. Διάλογος η εξαγωγή συμπερασμάτων με λογικά άλματα; Όταν ο συνομιλητής δεν γνωρίζει τη σημασία των λέξεων που ο ίδιος χρησιμοποιεί και που αρνείται να κατανοήσει έννοιες που του επεξηγείς εμμένοντας στην δική του ανύπαρκτη ερμηνεία δεν υπάρχουν πλέον περιθώρια διαλόγου.
     
  8. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Κι αν ειναι σχετικη;;;;; κι αν μας πει γιατι χωρις γιατι;;;; και πως καταφερνεις να μη σκεφτεσαι γιατι;;;;
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Για τον πληθυντικό διαφωνώ. Δεν μου αρέσει η χρήση του ενικού στον δημόσιο λόγο, αν δεν έχει εδραιωθεί κάποια οικειότητα, ή αν δεν υπάρχει ρητή συναίνεση για την χρήση του ενικού. Εγώ τουλάχιστον έτσι μεγάλωσα και οφείλω να ομολογήσω ότι μου αρέσει ο πληθυντικός ευγενείας και ότι ενοχλούμαι όταν κάποιος τον παραβιάζει μονομερώς.
     
  10. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Μιλώντας για τον Ισίδωρο, γιατί να πάει στην καπνίστρια Κ;
     
  11. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Τι να πω.Μπορεί να είμαι χαζή και να μη μπορώ να καταλάβω με τη πρώτη.Αυτό δε σημαίνει ότι δε θέλω να κατανοήσω αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει θέληση για εξήγηση από την άλλη πλευρά.
    Αλλά αφού βγήκε το συμπέρασμα ότι είμαι αυτό το είδος συνομιλητή που δεν υπάρχουν περιθώρια διαλόγου και αφού συμφώνησαν κι αρκετοί σ' αυτό,τότε τι να πω πάλι;Το δέχομαι και καλή συνέχεια στο νήμα.
     
  12. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Δεν θα μπορούσα να πω με σιγουριά ότι της ήταν θελκτικές οι βελόνες εκείνη την στιγμή και απέφυγα σκοπίμως την συζήτηση επ αυτού μετέπειτα.

    Τo dominance μπορεί είτε να περιέχει manipulation είτε όχι αλλά στην περίπτωση που το περιέχει αναγκαία θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο/περισσότερο αυτού. H συνθήκη manipulation πρέπει πάντα να είναι γνήσιο υποσύνολο της συνθήκης dominance .
     
    Last edited: 4 Ιουλίου 2017