Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασφάλεια και Εξευτελισμός.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 10 Οκτωβρίου 2008.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Re: Ασφάλεια και Εξευτελισμός.

    Εγώ, η συνείδηση του ανθρώπου για την ταυτότητα και την προσωπικότητα του. Χτυπώντας εκεί στην ουσία χτυπάς την αντίληψη που έχει για την ύπαρξη του. Καταβροχθίζεις την ψυχική του οντότητα. Είναι μία πράξη ψυχικού κανιβαλισμού. Ο Σαδιστής αντλεί ευχαρίστηση από την ικανοποίηση του ζωώδες ενστίκτου που τον ωθεί προς επικράτηση με βαθύτερο σκοπό την επιβίωση. Ενσωματωμένη γονιδιακή πληροφορία χρήσιμη για την επιβίωση του ανθρώπου, συνδεδεμένη με την ηδονή για να είναι πιο ευχάριστη η διαδικασία επιβίωσης.

    Πόσο λειτουργικό μπορεί να είναι για μία σχέση, η ολοκληρωτική ισοπέδωση για το έτερο που ονειρεύεται αυτό το ένστικτο; Είναι δύο, καταβροχθίζει ο ένας τον άλλο, μένει ένας. Για ποια σχέση θα μιλάμε ποια;

    Τις δευτερεύουσες αξίες που έχουν την δυνατότητα να ενδυναμωθούν ξανά, από την λογιστική άποψη.

    Αυτές που προσφέρουν συγκεκριμένα σύμφωνα με τις δικές μου γευστικές προτιμήσεις των αισθήσεων μου, από την αισθητική άποψη.

    Δεν είναι καθόλου κουραστικές οι απόψεις σου ψυχή μου. Νιώθω την διακριτική οσμή της αποπλάνησης που έχουν και νιώθω πιο ευχάριστα   Θέλεις να με παρασύρεις τον αθώο;
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Ασφάλεια και Εξευτελισμός.

    Κατάλαβα Ευγενή μου και ευχαριστώ για την διευκρίνηση  

    Θα σου έγραφα ποιήματα  
     
  3. cider

    cider Kitchen master

    Όταν η σχέση κυριαρχίας αποτελεί αποκορύφωμα ενός έρωτα τόσο τέλειου, ώστε κάνει ακόμα και τα σώματα να παίρνουν το σχήμα που πρέπει για να ταιριάζουν το ένα στο άλλο, τότε ο εξευτελισμός (ακόμα περισσότερο και από τον πόνο) γίνεται η πεμπτουσία του δοσίματος της Υ στον Κ, και αντιστρόφως, η απόλυτη πλήρωση του Κ.

    (Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να λειτουργήσω σκεπτόμενος ότι μειώνω το εγώ κάποιου άλλου)
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Επιτέλους κατάλαβα.

    Νομίζω πως δεν έχω διαβάσει κάτι πιο όμορφο στο φόρουμ ποτέ.
     
  5. female

    female Contributor




    Πώς όμως; Τι είναι αυτό που δίνει, τότε, η Υ στον Κ μέσω του εξευτελισμού της που γεμίζει τον Κ; Τι συμβολίζει, ίσως;


    (Ρωτώ για κάποια ερμηνευτική απάντηση, όχι περιγραφική. Και πάλι, αν η ερώτηση είναι ενοχλητική και προτιμάς να το ζεις χωρίς αναλύσεις, αγνόησέ την.)



     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Νομίζω πως αυτό που δίνει η Υ στον Κ μέσω του εξευτελισμού της δεν είναι συμβολικό. Είναι η χαρά του να ξέρει και να νιώθει κάποιος άνθρωπος ότι "αυτό είναι δικό μου".
     
  7. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Ασφάλεια και Εξευτελισμός.

    ασφαλές humiliation... χμ χμ χμ...

    δε θα σταθώ στο χρόνο και στην εμπιστοσύνη (που ούτως ή άλλως είναι απαραίτητα προαπαιτούμενα για μια D/s, M/s σχέση) αλλά στην πεποίθηση που πρέπει να καλλιεργήσει και να ριζώσει ο Κ στο υ πως ουδέποτε θα του έκανε κάτι κακό και πως ό,τι και να συμβεί δε θα αλλάξουν τα συναισθήματα του Κ... αφού έχει εγκαθιδρυθεί αυτή η πεποίθηση, τότε σιγά σιγά μπορούν να ξεκινήσουν μικρά humiliation tasks που με την πάροδο του χρόνου θα αυξάνεται η έντασή τους (ανάλογα πάντα με τις αντιδράσεις του υ)

    αναφορικά με την ερώτηση της female περί ερμηνείας του εξευτελισμού, θα συμφωνήσω με το cider και τη dora πως το humiliation είναι η πεμπτουσία του ανήκειν
     
  8. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Ασφάλεια και Εξευτελισμός.


    Κατά την γνώμη μου ίσως το πιο σημαντικό στο "μετά".
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ασφάλεια και Εξευτελισμός.

    Αρκεί αυτή η πεποίθηση να μην έχει καλλιεργηθεί επί τούτοις για να απορροφήσει τους καδρασμούς του μετά. Η δημιουργία αυτής της πεποίθησης είναι συχνά μια πολύ πετυχημένη τεχνική management του μετά....
     
  10. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ασφάλεια και Εξευτελισμός.

    Τι εννοείς με το παραπάνω;
     
  11. cider

    cider Kitchen master

    Η ερώτηση δεν είναι ενοχλητική, αλλά ναι, προτιμώ να το ζω χωρίς αναλύσεις.
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ασφάλεια και Εξευτελισμός.

    Εσύ, τι εννοείς με αυτό;