Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασφάλεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Hank_McCoy, στις 2 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ίδιον του "καθοδηγητού" ο πρασχηματικός λόγος πάντα σε ακροατήριο -ποτέ κατ' ιδίαν- γνώστης αφού, της μικρής/επιλεκτικής μνήμης του κοινού του, το αυθεντικόν τάλαντον δέον όπως αναγνωρίζεται...
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Κάνετε δίκην προθέσεων αγαπητέ, μπορεί να έχετε δίκιο, μπορεί και όχι, σε κάθε περίπτωση θα κρίνει ο εκάστοτε αναγνώστης
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    ουδόλως. έχει επιβεβαιωθεί ευθυνόφοβα και ρητά.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Πιο εντελώς δεν γίνεται... Συστηματικά και με χάρη...
     
  5. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    Ίσως κάποτε θα έπρεπε οι "έμπειροι" του χώρου που γράφουν αράδες να ξεκαθαρίσουν μέσα τους τι είναι υποτακτικό (ή/ος οτι θέλετε βάλετε). Με κουράζει αυτή η αεναή συζήτηση που παίρνει από τα υ το μεγαλύτερο τους προσόν, την υποταγή. Για να φτάσει κάποιο άτομο να είναι (και όχι να δηλώνει) υ θα πρέπει να έχει υποταχθεί/το Κ να έχει επικρατήσει κλπ κλπ. Το υ δεν είναι ρούχο, ούτε τίτλος, ούτε παστίτσιο. Το λέω πολύ πεζά, αλλά πραγματικά με κουράζει να βλέπω να μπλέκουμε την Μαιρούλα από τις Τζιτζιφιές και τον Μπάμπη από τις Κουκουβάουνες που μόλις γνωρίστηκαν και είναι σε φάση "ααα είσαι Κ; τέλεια είμαι υ τώρα που βγαίνουμε είμαστε D/s ζευγάρι!" επειδή έκαστος δήλωσε Κ και υ. Αν δεν καταλαβαίνουν/με την σημασία τους, ας μείνουμε στο οτι παίζουμε βιτζιόζικα...δεν είναι κακό.

    Αυτό που διαβάζω είναι σαν να βλέπω να λέει κάποιος "υ κυριαρχηθείτε όπως θέλετε εσείς". Αν κάποιος μπορεί να καταλάβει που είναι το πρόβλημα με την συγκεκριμένη πρόταση θα μπορούμε να συννενοηθούμε και μαζί.

    Θα σε απογοητεύσω κι εγώ @Hank_McCoy αλλά το κείμενο όντως μοιάζει με διαφήμιση προσωπική "καμ του μι αι αμ σειφ" και όχι τόσο με ενημέρωση. Πιο ενημερωτικό προσωπικά θα το έβρισκα αν έλεγε απλά λιτά και ξάστερα "κυκλοφορούν μαλάκες εκεί έξω, δεν είναι παιδική χαρά εδώ μέσα, και παίζουμε με edgy πρακτικές, οπότε ενημερωθείτε, αναζητήστε, μιλήστε και μάθετε" αλλά οκ, εγώ είμαι και απλοικό ον. Και επειδή αναφέρθηκε αρκετά πρόσφατα το aftercare, υπάρχουν πολλά άτομα που δεν το χρειάζονται και δεν το αποζητούν.
     
  6. Discerning

    Discerning Contributor

    Δεν παίζει μόνο αυτό. Παίζει και το ακόμα πιο τραγελαφικό. υ που υποστηρίζουν/θέλουν/επιθυμούν να κυριαρχηθούν όπως θέλουν αυτές. Σε όχι λίγες περιπτώσεις βρίσκουν και τα κάνουν. Φευ
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    "ευτυχής" συγκυρία κατέδειξε το ήδη γνωστό οτι η προσωπική διαφήμιση, είτε είναι σκοπούμενη, είτε αυτοπαραμύθιασμα, είτε προβάλλει οτι είμαι σοφτ, σεηφ ή σουπερ δάσκαλος χωρίς όρια, περιέχει πάντα (ή σχεδόν) και μιά "υφαρπαγή", μιά απατηλότητα.
    ο διαφημιζόμενος κατασκευάζει ένα "δικό του" βδσμ, μιά "δική του" κ/υ.
    υπόθεσή μου είναι οτι χρειάζεσαι ένα "δικό σου" βδσμ για να υποδυθείς τον κυριαρχικό αν είσαι σαδιστής, ή γιά να υποδυθείς τον κυριαρχικό αν είσαι υπηρέτης ή σκλάβος, αλλά γιά κάποιον ακατανόητο λόγο δεν θέλεις να εμφανιστείς με την δική σου ιδιότητα. πραγματικά δεν πάει ο νους μου γιατί.
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η ιστορία θα δείξει, ελπίζω πάντως πως ο νηματοθέτης έχει αντιληφθεί πως αν δεν αρχίσει να συζητά και συνεχίσει να αγορεύει με διδακτικό τόνο θα επιβεβαιώσει απλά τα όσα του καταλογίζουν.

    Ελπίζω επίσης πως, για όσους τουλάχιστον είχαν ή θα έχουν το κουράγιο να παρακολουθήσουν την αντιπαράθεση απόψεων των τελευταίων μηνών, να καταστεί σαφές, ή έστω να αναρωτηθούν, γιατί ο Stein είχε δηλώσει
     
  9. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Αυτό το νήμα μας βοηθάει να καταλαβαίνουμε λιγο περισσότερο όλα εκείνα τα υ με τα διαμαντένια μουνιά.

    Δεν έχουν πάντα οι ίδιες την ευθύνη.

    Να τα φροντίζουμε και να τα αγκαλιάζουμε τα διαμαντένια μουνιά, έχουν περάσει δύσκολα.
     
  10. Hank_McCoy

    Hank_McCoy Άρχεσθαι μαθών, άρχειν επιστήσει.

    @tithon απλώς συγκέντρωσα σε ένα κείμενο τις βασικές παγκοσμίως αποδεκτές γνώσεις περί Διαπραγμάτευσης, Ορίων, Safewords, Aftercare, κλπ. Δεν έγραψα τίποτε παραπάνω. Ίσως να ζηλεύετε που δεν τό γράψατε εσείς... Λογικό, αφού προτιμάτε να αναλώνεστε σε τσακωμούς κι εξυπνακισμούς...

    @MasterJp νομίζω πως απάντησα σε όλα τα σοβαρά σχόλια που αφορούσαν το νήμα, παρά τις ειρωνίες, τους εξυπνακισμούς και τα flames...

    Πιστεύω σ' αυτά που γράφω και τά υπερασπίζομαι.

    Απορώ που χρειάζεται να υπερασπιστώ βασική γνώση BDSM Θεωρίας που βρίσκεται σε κάθε ξενόγλωσσο site και βιβλίο!
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    μην ανησυχείτε, δεν θα σας ζητήσει κανείς ευθύνες. πράσινο.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η γνώμη που έχω σχηματίσει, η οποία φυσικά βασίζεται σε αυτά που έχεις γράψει καθώς δεν σε ξέρω προσωπικά, είναι ότι τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου. Δεν ξέρω τι εμπειρίες έχεις αλλά η όλη στάση σου μου θυμίζει εμένα στα πρώτα χρόνια μου στο χώρο.

    Πέρασα από σαράντα κύματα μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι το M/D/s του BDSM καλύπτει διαφορετικές ανάγκες από τις όποιες δικές μου και δεν κάνει ούτε αυτό σε εμένα ούτε εγώ σε αυτό.

    Δε θεωρώ per se κακές τις προθέσεις σου ωστόσο φρονώ πως αν είναι πραγματικά ειλικρινείς θα πρέπει να επανεξετάσεις το ύφος σου το οποίο, θα στο πω ωμά, θυμίζει τηλε-ευαγγελιστή.
     
    Last edited: 5 Σεπτεμβρίου 2020