Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ασφάλεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Hank_McCoy, στις 2 Σεπτεμβρίου 2020.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Hank_McCoy : αφ'ενός, είναι προφανές από την χρήση των λέξεων"σκλάβα"και "ιδιοκτησία" πως αναφέρομαι σε M/s και όχι σε D/s, αφ'ετέρου αυτά που αναφέρω αποτελούν προσωπικές απόψεις, βασισμένες σε εμπειρίες και λογική και όχι κανόνες που οι νέοι υποχρεούνται να ακολουθήσουν, ασχέτως αν η εμπειρία μου λέει πως δεν θα φτάσουν πολύ μακριά στο M/s αν δεν το κάνουν.

    Πέραν τούτου, δεν αποτελώ κάποια αναγνωρισμένη αρχή ώστε να δύναμαι να πιστοποίησώ, ούτε υφίσταται κάπου τέτοια αρχή αναφορικά με το BDSM.
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Πράσινο  
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    (θα της πεις και θα την σώσεις)
    "Πάνε και διάβασε τις παντοτινές αλήθειες στα κείμενα του"
    Πράσινο
     
    Last edited: 6 Σεπτεμβρίου 2020
  4. espimain

    espimain Contributor

    AVE
     
  5. Hank_McCoy

    Hank_McCoy Άρχεσθαι μαθών, άρχειν επιστήσει.

    Φυσικά. Γι' αυτό ακριβώς και τό χρησιμοποίησα.

    Καθώς αναφέρεται σε σκλάβα αποτελεί ακόμη πιό τρανταχτό παράδειγμα: εάν η σκλάβα που αποτελεί ιδιοκτησία, δεν έχει Όρια, κλπ, "αναγκάζει" τον Αφέντη σε τόση ευθύνη, πολλώ δε μάλλον η υποτακτική, αφ' ής στιγμής έχει Όρια, άποψη, κλπ.

    Επομένως, είτε Αφέντης, είτε Κύριος, ο άνθρωπος αυτός έχει την ευθύνη του σ/υ. Με την παράδοση ελέγχου και δύναμης έρχεται και η ευθύνη ορθής διαχείρισής των.


    Σύμφωνοι.

    Ο λόγος σας όμως μετράει κι η άποψή σας έχει βάρος.
     
  6. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Άποψη για το τι;
     
  7. Hank_McCoy

    Hank_McCoy Άρχεσθαι μαθών, άρχειν επιστήσει.

    Άποψη πάνω στο M/s.

    Εσύ, @Seras Victoria, γνωρίζεις την ιστορία κακοποίησης που μαζί με άλλες μέ όρισαν ώς Κ. Όπως γνωρίζεις και την αγωνία μου να προστατευθούν άλλοι από τέτοια συμβάντα. Μαζί τά λέγαμε τότε κι έχεις ξαναδιαβάσει αυτό το κείμενο.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί σχολίασες όπως σχολίασες.
     
  8. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Γιατί πέρασαν κάποια χρόνια από τότε και το πώς σκεφτόμουν όταν πρωτομπηκα στο χώρο έχει διαφορά από το τώρα.
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Κάτσε λίγο άνθρωπε μου. Διαβάζω μέρες και δεν μιλάω. Λέω θα έχει τους λόγους του, δεν κρίνω.
    Εδώ όμως έρχεσαι και μας λες τι;
    Ότι έγινες Κ εξαιτίας της κακοποίησης κάποιας;
    Θα μου επιτρέψεις να πω πως θολώνει η οπτική σου, κάτι δεν βλέπεις καλά απο την θέση που είσαι.
    Σε όρισαν, σε καθόρισαν; Γιατί; Ακόμη κι αν υπήρξε κακοποίηση, δεν είναι καθήκον του επόμενου να "φτιάξει" ο, τιδήποτε.
    Μήπως εχεις - γενικά -, το σύνδρομο του σωτήρα;
     
  10. Hank_McCoy

    Hank_McCoy Άρχεσθαι μαθών, άρχειν επιστήσει.

    Μπράβο, παιδιά!

    Είδατε;

    ΗΔΗ μάθατε κάτι!

    Είμαι πολύ περήφανος για 'σας!

    Εννοώ @brenda μου ότι οι ιστορίες κακοποίησης που έφτασαν σε 'μένα μέ δίδαξαν ακριβώς τί να ΜΗΝ κάνω, ότι τα Tasks χρειάζεται να είναι εφικτά και ασφαλή, ίσως και ωφέλιμα, ότι οι Τιμωρίες θέλουν προσοχή, ότι οι Επιβραβεύσεις δεν πρέπει να παραμελούνται, ότι η Διαπραγμάτευση, τα Όρια η Safeword το Aftercare υπάρχουν και για καλό λόγο.

    Η περαιτέρω μελέτη μου, ενασχόλησή μου, εμπειρία μου, μέ επιβεβαίωσαν.

    Προκειμένου λοιπόν να γίνω χρήσιμος, έγραψα τα κείμενα αυτά με την ελπίδα να βάλουν ένα λιθαράκι στην ενημέρωση για το BDSM.
     
    Last edited: 6 Σεπτεμβρίου 2020
  11. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Αυτή είναι η περίμετρος ενός είδους BDSM, η κακοποίηση είναι θέμα ανθρώπου. Το safeword, τα όρια κλπ δεν διασφαλίζουν τίποτα, αν υπάρχει έδαφος για την παράνοια της κακοποίησης στη σχέση. Μια σαδομαζοχιστική σχέση μπορεί να είναι άψογα λειτουργική χωρίς όρια, χωρίς safeword και προφανώς χωρίς διαπραγμάτευση. Είναι θέμα αντίληψης των πραγμάτων, θέμα αισθητικής, θέμα επιθυμιών ας πούμε και αναγκών το τι BDSM θέλει ο καθένας. Η κακοποίηση δεν χωράει σε κανένα BDSM και είναι παντελώς άσχετο το είδος της σχέσης με το αν θα γίνει κακοποιητική και απολύτως σχετικό με τα πρόσωπα που εμπλέκονται σε αυτήν. Κακοποιητικές σχέσεις μπορεί να κάνουν όλοι και δεν έχουμε στοιχεία ούτε λογική βάση να συνάγουμε ότι οι BDSM σχέσεις μπορεί πιο εύκολα από άλλες να γίνουν κακοποιητικές.

    Την ασφάλεια στη σχέση μας ή στη θέση μας για τους M/s σκλάβους μόνοι μας την φτιάχνουμε, με τις επιλογές σε πρόσωπα που κάνουμε και με την συμπεριφορά μας. Τελευταία λύση, αν ω μη γένοιτο, η έγκαιρη αποχώρηση. Δεν μας σιγουρεύει την ασφάλεια η προσκόλληση σε συγκεκριμένες λογικές BDSM, ο χαρακτήρας των ανθρώπων και η ποιότητα της συσχέτισης κάνουν την δουλειά. Τα όρια, η διαπραγμάτευση, η τιμωρία με το γράμμα του BDSM νόμου (!), η επιβράβευση - πού να ξέρατε πόσο καλά γνωρίζουν να χειρίζονται την επιβράβευση οι ανεξαρτήτως BDSM κακοποιητές - το safeword, το aftercare δεν υποκαθιστούν την συναισθηματική νοημοσύνη και την επιμέλεια εαυτού εντός της σχέσης.
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    @Hank_McCoy
    Από τα γραφόμενα σου
    συμπεραίνω κάποια πράγματα.
    Την ιστορία που ήρθε σε γνώση σου, είπες ότι την κοινοποίησες στο σιπόρτ του φόρουμ, σε διάφορα μέλη του φόρουμ, λες ότι είσαι πρόθυμος να την στείλεις και σε εμένα, για αν ενημερωθώ και να διδαχτώ. Άρα την ξέρουν από εσένα και μόνο, πολλά άτομα.
    Αν ο κάθε ένας που την έμαθε από εσένα, την μετέφερε και αυτός σε ένα δυο γνωστούς του, τότε η ιστορία είναι γνωστή σε πολύ κόσμο.
    Έχουν ενημερωθεί πολλά άτομα και έχουν βοηθηθεί όπως κι εσύ, να γίνουν καλοί Κ σαν κι εσένα.
    Η κολόνια αυτή από ότι φαίνεται καλά κρατεί μερικά χρόνια.
    Για ποιον λόγο την επαναφέρεις, σε ένα κοινό που πιθανότερο είναι να την έχει ακούσει (με τόση διασπορά που προκάλεσες κατά ομολογία σου) παρά να μην έχει ιδέα γι’ αυτήν;
     
    Last edited: 6 Σεπτεμβρίου 2020