Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αυτοκαταστροφή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 6 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. skia

    skia Contributor

    Re: Απάντηση: Αυτοκαταστροφή

    Θεωρώ ότι ο καθένας μας κουβαλάει τάσεις αυτοκαταστροφής , άλλος πολύ κι άλλος λίγος. Ανεξάρτητα στάτους που είπε κι η Μιρέλλα. Βάζεις ένα θέμα που χρειάζεται επεξεργασία και σκέψη. Θα επανέλθω με τους συλλογισμούς μου. 
     
  2. Yannis

    Yannis New Member

    Όσοι νομίζουν ότι η αυτοκαταστροφή,προυποθέτει πίστη σε κάποιου είδους επερχόμενη λύτρωση,κάνουν τεράστιο λάθος και προφανώς,δεν καταλαβαίνουν τί είναι η αυτοκαταστροφή.Αν πηγαίνεις γυρεύοντας για μπελάδες,πρέπει να έχεις θάρρος και να είσαι αποφασισμένος...Αντιθέτως,η ανάγκη για πίστη,σε κάποια επερχόμενη λύτρωση,είναι για τους ηλίθιους,που σπεύδουν να συμφωνήσουν,με οποιοδήποτε παραμύθι σερβίρεται από το σύστημα.
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    @Ηλίας

    Κάποιος που είναι αυτοκαταστροφικός δεν είναι απαραίτητα μαζωχιστής. Αλλά νομίζω ότι και ένας μαζωχιστής δεν είναι απαραίτητα αυτοκαταστροφικός. Αυτό που περιγράφεις είναι όταν το βίτσιο πια οδηγεί στην έκπτωση και καθορίζει τον άνθρωπο. Αλλά αυτό ισχύει για όλα τα βίτσια και τις εξαρτήσεις, δεν είναι? Εν τέλει την αυτοκαταστροφικότητα θα την δείς από τη ζωή κάποιου, από τα αποτελέσματα των επιλογών του, όχι μόνο μιας επιλογής ή δύο αλλά γενικά των επιλογών του και όχι αν του αρέσει να τρωει ξύλο στο σεξ. Νομίζω ότι ίσως η αυτοκαταστροφικότητα έχει να κάνει πολύ με την παρόρμηση και ίσως την έλλειψη δικλείδων ασφαλείας. Συνήθως ο μαζωχιστής έχει δικλείδες ασφαλείας, ακόμη και όταν αυτό δεν είναι πολύ φανερό.

    Φυσικά αν πια ο μαζωχισμός γίνει ανέλεγκτος, τότε ... έχεις δίκιο σε όσα έγραψες
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ελπίζω να μην έχω παρεξηγηθεί. Θα το τονίσω για άλλη μία φορά. Φυσικά και κάθε μαζοχιστής δεν είναι αυτοκαταστροφικός. Μιλάω για τους αυτοκαταστροφικούς που βρίσκουν διέξοδο στον μαζοχισμό ως σεξουαλική έκφραση.
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

  6. Firebrand

    Firebrand New Member

    Οπως έχει αναφερθεί πολλές πολλές φορές σε άπειρα νήματα, τα παιχνίδια εξουσίας απαιτούν μια ωριμότητα και από τις δυο πλευρές. Ισως αυτό να ισχύει μόνο στη δική μου διεστραμμένη λογική, αλλά υπάρχει το "υγιές" BDSM, μέσα από το οποίο προωθούνται αρκετά καλά στοιχεία της ανθρώπινης προσωπικότητας όπως ο (αυτο)έλεγχος, ο σεβασμός και η εμπιστοσύνη, και το "μη υγιες", που αφορά ακριβώς σε αυτά που αναφέρει ο αγαπητός Ηλίας. Ας ελπίσουμε πως είναι αρκετές οι περιπτώσεις στις οποίες το κυρίαρχο έταιρο ήμισι αντιλαμβάνεται πως υπάρχει κάτι σάπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκίας και βοηθάει το αυτοκαταστροφικό άτομο να μιλήσει με κάποιους ειδικούς, και ίσως να ακολουθήσει και κάποια αγωγή.

    Σε μια εντελώς προσωπική σημείωση σχετικά με την ζωή μετά, να πω πως η δική μου φιλοσοφία μου υπαγορεύει να ζω αγνοόντας την, καθώς θεωρώ οτι αν οι αποφάσεις σου επιρεάζονται απο την υπόσχεση ενός μεταθανάτιου παραδείσου, τότε κινδυνεύεις να γίνεις υποκριτής.

    Αυτά. Α, και καλώς σας ξαναβρήκα.  
     
  7. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Αυτοκαταστροφή

    Ναι. Το κυριαρχικο ημισυ το πρωτο πραγμα που κανει, ειναι να ασχοληθει με τους λογους που οδηγουν το εταιρο ημισυ στο "μη υγιες bdsm".

    Αχχχχχ , τι ωραια που τα λέμε!!! Τουλαχιστον μη τα πιστευουμε και μας πιστεψουν και οι αλλοι.
    Η ελπιδα παντως πεθαινει τελευταια.
    Το 99% των περιπτωσεων (αντε για ν΄ αφησουμε και καποια ελπιδα) βολευεται και εκμεταλλευεται το ¨μη υγειες".
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Αυτοκαταστροφή

    Ομορφια, γιατι να θελεις να λες παντα τις σκληρες αληθειες......? 

    Υ.Γ. Οχι ομως και το 99%, καπου νομιζω οτι υπερβαλλεις.......  
     
  9. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Αυτοκαταστροφή

    Καλα MasterPerri μας, αν και τελειωσαν οι εκπτωσεις θα σου κανω αλλο ενα 5% να το παμε στο 94%.
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2008
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Αυτοκαταστροφή

    Οκ καπου εκει συμφονω, γιατι με το 1% ενιωθα πολυ μονος........ 
     
  11. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: Αυτοκαταστροφή

    Ενιωθες μοναξιες ε?
    Ξυνεσαι στη γκλιτσα του τσοπανη .
     
    Last edited: 7 Σεπτεμβρίου 2008
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Αυτοκαταστροφή

    Μαλλον γκλιτσα τσοπανας.....(βλεπε βλαχοπουλας...)