Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αυτοκριτική

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 4 Φεβρουαρίου 2009.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Αυτοκριτική

    Μάλλον εμπάθεια λέγεται - έχω κι απ αυτό (αλλά μάλλον μόνο εγώ το έχω) 
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αυτοκριτική

    Δεν αμφισβητώ την ειλικρίνεια, πιθανόν να αμφισβητώ ενίοτε την επίγνωση. Άλλωστε, όπως δεν με ελκύει η κριτική προς τους άλλους, έται δε με ελκύει και η αυτοκριτική . Γι αυτό έγραψα αναφορικά με το ερώτημά σου σχετικά με τον εαυτό μου. "ότι είμαι μια χαρά παιδί" . Θεωρώ ότι η αυτοκριτική είναι ένα πρώιμο στάδιο αναζήτησης εαυτού, που σπάνια οδηγεί σε πιο εσώτερα μονοπάτια, διότι πάντα ο αναζητητής θα "τρακάρει" πάνω στους χαρακτηρισμούς που απέδωσε στον εαυτό του...  

    Προθέση μου, δεν είναι να εκτρέψω το νήμα από τον σκοπό του .
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Προτερηματα: - ευγενεια
    - ευθυτητα

    Μειονεκτηματα: - εκρηκτικα παρορμητικα ξεσπασματα
    - καχυποψια
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Προτερήματα:
    1.Αξιοπρέπεια -Φιλότιμο
    2.Ειλικρίνεια

    Μειονεκτήματα:
    1.Παρορμητισμός
    2.Υπεραναλυτικότητα
     
  5. cider

    cider Kitchen master

    E, όχι, αυτά δεν είναι μειονεκτήματα (και αυτή τη φορά δεν πρόκειται για χιούμορ)!
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Syrah, δεν είμαι διόλου βέβαιη ότι στην "παραδοχή των ελλατωμάτων όλοι κρίνουν πως το υποκείμενο είναι αξιοθαύμαστα ειλικρινές".

    Θυμάμαι μια ατάκα του Κωστή Παπαγιώργη "αν θέλετε να γελάσετε πολύ με κάποιον, για την επιείκια με την οποία αντιμετωπίζει τον εαυτό του, πείστε τον να σας μιλήσει ωμά για τα ελλατώματά του". Ομολογώ ότι μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο στη σκέψη να πέφτω θύμα της παπαγιώργειας λογικής.

    Λες δεν μπορεί να αυτοπροβληθεί κάποιος μιλώντας για τα ελλατώματά του;

    Το να αναφέρεται κάποιος στα προτερήματά του, δεν είναι έπαρση, ούτε και φαίνεται ως τέτοιο, δεν το βρίσκω κακό, απλά δεν ξέρω αν χρειάζεται. Θα τα δούνε οι άλλοι τα προτερήματα αν το επιθυμούν, στραβοί δεν είναι. Αλλά και να μην τα δουν οι άλλοι, τα προτερήματα είναι εκεί και κάνουν τη ζωή μας καλύτερη, έτσι και αλλιώς.

    Ένα κοπλιμέντο που άκουσα κάποτε και με είχε ευχαριστήσει ιδιαίτερα γιατί ήταν απροσδόκητο και γιατί μου έδειχνε ότι ο άλλος νοιαζόταν για άλλα πράγματα πάνω μου, πέρα από τα φανερά:
    "Είχα ξεχάσει ότι είσαι έξυπνη γυναίκα! Μπράβο που το σκέφτηκες αυτό!"
    Είχα φροντίσει να νοικιάσω ένα locker στον απομακρυσμένο σιδηροδρομικό σταθμό στη μέση του ευρωπαϊκού πουθενά όπου είχαμε ραντεβού και να βάλω μέσα τη βαλίτσα μου, κρατώντας ένα μικρό σακιδιάκι μόνο. Είχαμε ξεκλέψει ένα διήμερο, που θα περπατούσαμε πολύ και δεν θα μέναμε σε σταθερό μέρος. Επειδή τότε ακόμα ταξίδευα με πολλά μπαγκάζια και το γνώριζε only too well, οι αποσκευές μου του είχαν γίνει άγχος  

    Κι εγώ όπως εσύ θεωρώ ότι είμαστε συνάρτηση πρωτίστως των προτερημάτων μας, εκτός και αν μας έχει καταπιεί κάποιο από τα πάθη μας που δεν ελέγξαμε. Και επειδή το βλέπω έτσι, περισσότερο τείνω στο να βελτιώνω τα προτερήματά μου, παρά στο να παλεύω με τα ελλατώματά μου. Τα οποία έχουν τη χρησιμότητά τους και αυτά, γιατί η κάθε ιδιοσυγκρασία δομείται από πάρα πολλά στοιχεία, δεν μπορούμε να δούμε τα ελλατώματά μας απομονωμένα από το σύνολο.
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Ποια η χρησιμότητα των ελλατωμάτων μας;
     
  8. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Αυτοκριτική

    Μας βοηθάνε να αντέχουμε και να επιβιώνουμε μέχρι να φτάσουμε(εάν φτάσουμε) να μην τα έχομε ανάγκη(κάποια απ αυτά) 
     
  9. LordAini

    LordAini Regular Member

    +
    Ψυχούλα (μαλάκας λέγεται κανονικά, αλλα έχε χάρη)
    Έξυπνος (πείτε με ψώνιο, αλλα εγώ έτσι πιστεύω)

    -
    Αναβλητικός (σε σημείο αηδίας όμως.)
    Δε μαθαίνω απο τα λάθη μου. Ποτέ.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Αν δεν ήμουν αφηρημένη στα καθημερινά θα μπορούσα άραγε να συγκεντρώνω τη σκέψη μου εκεί που επιθυμώ να πάει;

    Αν δεν ήμουν εύθικτη, θα ήμουν το ίδιο ευαίσθητη ή απλά θα έχανα πράγματα και ομορφιά από τη ζωή μου, έστω κι έχοντας γλυτώσει από αρκετές αχρείαστες ψυχικές αμυχές;
     
  11. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Originally Posted by ae1969
    4. Είμαι σχετικά αντισυμβατικός: Δεν έχω κινητό (!), οδηγάω πολύ σπάνια (στην Ελλάδα), ψάχνω τις ειδήσεις σε περιθωριακές ή έστω μη πολιτικά ορθές πηγές και είμαι... ΑΕΚ (μεγάλος μπελάς αυτό).

    Posted by Cider
    E, όχι, αυτά δεν είναι μειονεκτήματα (και αυτή τη φορά δεν πρόκειται για χιούμορ)!


    Εντάξει, πολλοί γύρω μου τα βλέπουν ως μειονεκτήματα. Για το τελευταίο (ΑΕΚ) εκτός από όλα τα άλλα είναι και άκρως μαζοχιστικόν!
     
  12. Babylon

    Babylon Regular Member

    ΧΑ! Το ξερα πως θα καταφερω να το βρω αυτο το νημα, σημερα εχω ορεξη για αυτοκριτικη!

    Δεν πιστευω οτι αποτελουμαστε ακριβως απο προτερηματα και ελλατωματα, αλλα πως τα στοιχεια του χαρακτηρα μας, τα "οπλα" τα οποια διαλεγουμε για να αντιμετωπισουμε τη ζωη, οπως στα videogames, εχουν τα - και τα + τους.

    Δεν μπορω να διαλεξω δυο και δυο απο αυτα, καθως ειναι πολυ παραπανω και δεν θα μπορουσα να τα ιεραρχησω. Οποτε θα διαλεξω αυτα που βρισκω μπροστα μου διαρκως αυτη την περιοδο, και τα "δουλευω".

    1) Εχω μια εμμονη με την ανεξαρτησια μου. Παντα την ειχα, απο μικρη.

    + Δεν πρηζω τα παπαρια των φιλων μου και των εκαστοτε γκομενων μου. Επισης, νιωθω καλα. Τις περισσοτερες φορες.
    - Εχω τεραστιο προβλημα να δεχτω την εξαρτηση απο κατι η καποιον. Για παραδειγμα, το να ειχα μυωπια, οποτε να επρεπε να φοραω γυαλια η φακους, θα μου κοστιζε. Οσες φορες αναγκαστηκα να δεχτω, γιατι δεν γινοταν διαφορετικα, να εξαρτηθω απο κατι, μου γαμηθηκε παρα πολυ η ψυχολογια.

    2) Πασχω απο Peter Pan syndrome.

    + Δημιουργικοτητα, αθωοτητα, ρομαντισμος.
    - Αρνηση για ενηλικιωση, αρνηση ουσιαστικης δεσμευσης, καποια αδυναμια "to empathise" με τα συναισθηματα των αλλων.