Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αυτοσαδομαζοχισμός υπάρχει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 10 Μαϊου 2020.

  1. Queen87

    Queen87 Contributor

    Καλώς. Ας μιλήσουν οι ίδιοι κ οι ίδιοι.
    Καλή συνέχεια στο νήμα σου.
     
  2. D Q Juls

    D Q Juls Αρχή...Διαδρομή...Ηδονή...

    Να θέσω κάποιες αρκετά απλοϊκές ερωτήσεις που με μπερδεύουν.
    Ο σαδιστής θέλει να προκαλεί πόνο.
    Ο μαζοχιστής θέλει να του προκαλούν πόνο.
    Ο σαδομαζοχιστής και να προκαλεί και να του προκαλούν.
    Αν κάποιος είναι σαδιστής και όχι σαδομαζοχιστής για ποιο λόγο να αυτοσαδίζει τον εαυτό του;
    Αν κάποιος είναι μαζοχιστής και όχι σαδομαζοχιστής για ποιο λόγο να αυτομαζοχίζει τον εαυτό του;
    Αν πούμε ότι και στις δυο περιπτώσεις συμβαίνει γιατί ο σαδιστής δεν έχει βρει άτομο να σαδίζει και ο μαζοχιστής δεν έχει βρει άτομο να τον σαδίζει τότε καταλήγουν και οι δυο σαδομαζοχιστές;
    Αυτό που επικρατεί στο τέλος είναι μια αντιστροφή της αρχικής τους θέσης ή καταλήγουμε στο ότι και οι δυο εκδηλώνουν μαζοχισμό προς τον εαυτό τους;
    Αν μέσα σε όλο αυτό βάλουμε και τον "ψυχικό / ψυχολογικό" μαζοχισμό και όχι μόνο τον σωματικό τότε μιλάμε για "ενοχικά" άτομα που άσχετα με την αιτία ή την αφετηρία σκοπό έχουν να "κακοποιούν ψυχικά" τον εαυτό τους;

    Συγγνώμη για το χάος των ερωτήσεων αλλά χαοτικές είναι και στο κεφάλι μου από τη στιγμή που διάβασα το νήμα.
     
  3. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Θα ήθελα να συμπληρώσω πως το νήμα δεν αναφέρεται είτε στο σαδισμό είτε στον μαζοχισμό είτε στο πάντρεμα αυτών των δύο μόνο σαν μία ψυχολογική κατάσταση αλλά ένα τρόπο με το όποιο το άτομο διεγείρεται σεξουαλικά μέσο του σωματικού ή ψυχολογικού τρόπου.
    Εάν από όλη την απάντηση μου κράτησες μόνο αυτό, σε ευχαριστώ και καλή συνέχεια και σε σένα.
     
  4. Nick_MI

    Nick_MI New Member

    (συνεχίζω να δημοσιοποιώ κατ' εξαίρεση για λίγο, καθώς δε θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα σε μένα και στους άλλους ανθρώπους)

    Εγώ το βλέπω κάτι σαν αυνανισμό, το να αυτομαζοχίζει κάποιος τον εαυτό του. Όσον αφορά τα αίτια, νομίζω είναι τα ίδια, είτε το κάνει κάποιος μόνος του στον εαυτό του, είτε το δέχεται.

    Για τον αυτοσαδισμό δεν ξέρω τι γίνεται.
     
  5. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Κατατοπιστηκές οι απαντήσεις και των τριών, ευχαριστώ!
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @D Q Juls : τα ίδια ερωτήματα βασάνιζαν και τον Freud <×>

    Το ποστ σας αναφέρεται σε αρνητική / θετική αλγολαγνεία, ο μαζοχισμός είναι κάτι πιο περίπλοκο.

    Η βιωματική μου εμπειρία λέει πως ο μαζοχιστής αδιαφορεί για το ποιος ικανοποιεί τον μαζοχισμό του. Οι αιτίες που συνδέει την ικανοποίηση του με πρόσωπο είναι άλλες και όχι ο ίδιος ο μαζοχισμός.

    Ίσως το βρείτε ενδιαφέρον: Μικρή θεωρία για τον μαζοχισμό
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Νομίζω ότι ο @cadpmpc έχει πέσει διάνα:
    Είναι feedback loop, διοχετεύεις την αυτοκαταστροφικότητά σου για να μη τη στρέψεις πάνω σου και μετά νιώθεις τύψεις και ενοχές και ο κύκλος επαναλαμβάνεται.
     
  8. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Ευσταθεί ο όρος αυτομαζοχισμος,από τη στιγμή που ένα άτομο χρησιμοποιεί πρακτικές σαδισμού στον ίδιο του τον εαυτό,για να πονέσει;
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @dina: αδόκιμος μεν, εκφραστικός δε. Το ίδιο ερώτημα έθεσε άτυπα και η @D Q Juls , γι αυτό αναφέρθηκα στον Freud που θεωρούσε τον μαζοχισμό σαδισμό προς τα μέσα, ο μαζοχιστης όμως δεν αντλεί ικανοποίηση από τον σαδισμό του εαυτού του αλλά από το αποτέλεσμα του,το γεγονός ότι υποφέρει ανεξαρτήτως της αιτίας.

    @Arioch : κατ εμέ μόνον στην περίπτωση που ανέφερα. Αυτό που διαφοροποιεί τον καθ' ημάς σαδιστή / μαζοχιστη από την γενικότητα την οποία αφορά το ποστ του @cadpmpc είναι, ή θα έπρεπε να είναι, η συνειδητότητα σε συνδιασμό με την αποδοχή.
     
  10. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Εχω ακούσει/διαβάσει πολλές φορές για μαζοχιστές που αυτομαζοχίζονται ,για σαδιστές που σαδιζουν τον εαυτό τους ,πρώτη φορά διάβασα μόλις πριν λίγο εδώ.
    Ενδιαφέρον νήμα .
    Μια ερώτηση .Γιατί γράφετε ότι ο σαδιστής αυτοσαδίζεται? Στην πραγματικότητα προκαλώντας πόνο στον εαυτό του ,δεν μαζοχίζεται ?
     
  11. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    Εξαρταται απο που παιρνει απολαυση
     
  12. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Κάποιος που προκαλεί πόνο στον εαυτό του, από που αλλού μπορεί να παίρνει απόλαυση αν όχι από τον πόνο?