Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 1 Μαρτίου 2007.

  1. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Τον πραγματικό χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου σε δύο καταστάσεις θα τον δεις.
    Στην μέθη και στο παιχνίδι.
     
  2. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Και σε δύο ακόμα. Αν του δανείσεις χρήματα ή του δώσεις εξουσία πάνω σου
     
  3. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    «Το "Graeculus", υποκοριστικό του Graecus με σημασία ραπίσματος, εδήλωνε τους έλληνες σκλάβους που έκθεταν τους λαμπρούς προγόνους, για να σκεπάσουν τη μιζέρια των απογόνων.
    Στόχος της λέξης ήταν κυρίως η κοιλιά, που για να γεμίσει κατασταίνοταν μήτρα της αηδιαστικότερης κολακείας. Ένα δοχείο εντροπής και ατίμωσης.
    Οι ρωμαίοι συγγραφείς πολλές φορές θα απορήσουν και θα αναρωτηθούν. Πώς από μια φυλή αξανακατάκτητων αρετών γεννήθηκαν τέτοια ασπόνδυλα ανθρωπίδια; Όλοι τους είναι άπιστοι, υποκριτές, λαίμαργοι, πονηροί, αργυρώνητοι, αργοκηφήνες και παράσιτα που δεν έχουν αίσθηση και αισθήματα. Στο όνομα γραικύλος ο Ιουβενάλης θα προσθέσει ένα προσδιοριστικό που διαφωτίζει:
    esuriens graeculus.*
    Μεταφράζοντας κατά λέξη γίνεται κανείς καίριος, αν πει: ο γραικολιγούρης».

    * Ιουβενάλη, Σατυρ. ΙΙΙ, 68-80.
    _________________________________________
    Δημήτρης Λιαντίνης - "Πολυχρόνιο - Στοά και Ρώμη"
     
  4. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    "Ακολουθώ το νόμο της εξέλιξης. Οι ηλίθιοι μένουν πίσω και οι τρελλοί τρέχουν πολύ μπροστά..." -Α. ΦΡΑΝΣ
     
  5. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    "Κανείς πιο δούλος από τον αφέντη"
     
  6. libra

    libra Regular Member

    Αν του δωσεις εξουσια γενικως, επιτρεψε μου να συμπληρωσω  
     
  7. Ερώτηση (Μαθητής): Πρέπει να σχηματίζουμε κάποια γνώμη για τους άλ-
    λους ή όχι;
    Κ: Πρέπει να σχηματίζετε μια γνώμη για κάποιον, να τον κρίνετε;
    Όταν πιστεύετε κάτι συγκεκριμένο για το δάσκαλό σας, τι είναι πιο σημαντικό για εσάς; Όχι ο δάσκαλός σας, αλλά η γνώμη σας γι’ αυτόν. Κι αυτό συμβαίνει και στη ζωή, έτσι δεν είναι;
    Όλοι έχουμε μια γνώμη για τους άλλους, λέμε «είναι καλός» «είναι ματαιόδοξος», «είναι προληπτικός», «είναι ετούτο», «είναι εκείνο». Σηκώνουμε έναν τοίχο από γνώμες ανάμεσα σε εμάς και σε έναν άλλο άνθρωπο, κι έτσι δεν ερχόμαστε ποτέ πραγματικά σ’επαφή μαζί του. Bλέπουμε κάποιον να κάνει κάτι και λέμε «έχει κάνει το τάδε…», δηλαδή έχει γίνει σημαντικό το να καταγράφουμε γεγονότα.
    Καταλαβαίνετε;
    Όταν δείτε κάποιον να κάνει κάτι που εσείς θεωρείτε καλό ή κακό, τότε σχηματίζετε μια γνώμη γι’ αυτόν, η οποία παγιώνεται, κι όταν συναντήσετε αυτό το άτομο μετά από δέκα μέρες ή μετά από ένα χρόνο, εξακολουθείτε να τον αντιμετωπίζετε με βάση τη γνώμη σας. Αλλά όλο αυτό τον καιρό εκείνος μπορεί να έχει αλλάξει.
    Έτσι, είναι πολύ σημαντικό να μη λέτε «αυτός είναι ετούτο ή εκείνο», αλλά να πείτε «το Φεβρουάριο ήταν έτσι…», γιατί μέχρι το τέλος του χρόνου μπορεί να έγινε τελείως διαφορετικός. Αν πείτε για κάποιον «τον ξέρω καλά αυτό τον άνθρωπο», μπορεί να κάνετε πολύ μεγάλο λάθος, επειδή τον ξέρετε μόνο έως ένα βαθμό ή σύμφωνα με τα γεγονότα που έγιναν κάποια συγκεκριμένη μέρα, και πέρα από αυτά δεν τον ξέρετε.

    Εκείνο, λοιπόν, που είναι σημαντικό είναι να αντιμετωπίζετε τους ανθρώπους πάντα με φρέσκο νου και όχι σύμφωνα με τις προκαταλήψεις σας, με τις έμμονες ιδέες σας, με τις γνώμες που μπορεί να έχετε γι’ αυτούς.
    K.




    Mια ουσια υπηρχε εκει μεσα φιλε μου πολυ παλια που δεν υπαρχαν λογια για να περιγραφει. Τα χρονια περασαν και η ουσια βρωμιστηκε. Τα τελευταια χρονια και τον τελευταιο καιρο ποτε καθαριζει, γινεται κρυσταλλινη και ποτε ξαναβρωμιζει παλι. Ευτυχως που χαρη σ εσενα διαποτιστηκε με λογια, εγινε πιο ξεκαθαρη και κατανοητη. Οι αναλαμπες της ειναι καθαριες και φωτεινες. Αλλα γιατι δεν κρατανε για πολυ....; Δεν ειναι ευκολο φιλε μου. Οχι δεν θα το παλεψω. Καθολου. Ας ερχεται ετσι φυσικα και ας το παρατηρω οπως και παρατηρω τοσα χρονια πια. Ξερεις...κατι εχω καταφερει. Ειμαι βιαιος αλλα δεν ειμαι η βια, ειμαι οργισμενος αλλα δεν ειμαι η οργη. Εχω ευαισθητο νου και καμια φορα πεντακαθαρο και αδειο απο λεξεις. Εναν δραστηριο νου και ζωντανο περα απο καθε περιγραφη. Λοιπον φιλε μου....   
     
    Last edited: 20 Μαρτίου 2015
  8. libra

    libra Regular Member

    Φαινομενο του "φωτοστεφανου". Ισχυει!
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    • Αμνησία είναι να μην ξέρεις ποιος είσαι και να θέλεις απελπισμένα να το ανακαλύψεις...
    • Ευφορία είναι να μην ξέρεις ποιος είσαι και να μη σε νοιάζει...
    • Έκσταση είναι να ξέρεις πολύ καλά ποιος είσαι, αλλά και πάλι να μη σε νοιάζει...
    • Τομ Ρόμπινς- "Αμάντα, το κορίτσι της γης/Another Roadside Attraction"
     
  10. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    "Η παιδεία είναι ο δεύτερος ήλιος για τους ανθρώπους." -ΠΛΑΤΩΝ
     
  11. - And what's your talent, then, Bess?
    - I can believe.

    Breaking the waves, Lars Von Trier
     
  12. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    "Κανένας δεν ξέρει τι μπορεί να βρει τον άνθρωπο σε μία νύχτα ή σε μία ημέρα." -ΘΕΟΓΝΙΣ