Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 1 Μαρτίου 2007.

  1. Rocco

    Rocco Regular Member

    Οι ουρανοί δεν έχουν γνωρίσει μεγαλύτερη μανία από την αγάπη που μετατράπηκε σε μίσος, ούτε η κόλαση οργή παρόμοια μ’ αυτή της περιφρονημένης γυναίκας.
    William Congreve, 1670-1729, Άγγλος συγγραφέας
     
  2. MasternSlave

    MasternSlave The Leveller

    Ο μοναδικός που μπορείς να εμπιστευτείς σ'αυτόν τον πλανήτη είναι ο Θάνατος. Μόνο δύο απογοήτευσε: Τον Λάζαρο και τον Ιησού Χριστό.

    Εγώ.
     
  3. Soraya

    Soraya Guest

    Το να κερδίσεις ένα άντρα είναι τέχνη. Το να τον κρατήσεις είναι επάγγελμα.
    Simone De Beauvoir, 1908-1986, Γαλλίδα Συγγραφέας
     
  4. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Εάν θυμάμαι καλά πολλά από αυτά τα αποφθέγματα τα έχει δημοσιεύσει ο @thief
     
  5. Soraya

    Soraya Guest

  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δύο γνωμικά περί "εναλλακτικά έξυπνου" ανθρώπου :

    Ι.

    Είναι πιο πιθανό, να δεις κάποτ' ένα σκύλο να κατουράει στη μέση του δρόμου και όχι σε κάποια γωνία. Παρά έναν ηλίθιο άνθρωπο ν' αλλάζει τροπάρι.

    ΙΙ.

    Ο πιο βαθύς λάκκος στον οποίο θα μπορούσες ποτέ σου να πέσεις. Είν' εκείνος που εσύ έσκαψες, για να ρίξεις μέσα κάποιον άλλο.

    ( Απ' το ξεφτισμένο πουγκί με τις "Σκοταδοσοφίες" )
     
    Last edited: 19 Δεκεμβρίου 2015
  7. brenda

    brenda FU very much

    ''Σε αποφάσεις δευτερευούσης σημασίας, είναι χρήσιμο να εξετάζουμε τα υπέρ και τα κατά. Σε κρίσιμα ζητήματα όμως, η απόφαση πρέπει να προέρχεται από την καρδιά.''
    Αλήτη Φρόϋντ, μας πήρες στο λαιμό σου με δαύτο!!!      
     
  8. Dapom

    Dapom Contributor

  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

  10. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    10 αποφθέγματα του φιλόσοφου Frank Zappa


    Μουσικός, συνθέτης, στοχαστής, ακτιβιστής, παραγωγός, ηθοποιός και συγγραφέας, μια σημαίνουσα προσωπικότητα του περασμένου αιώνα για την ανθρωπότητα. Ο Frank Zappa, γεννήθηκε σαν σήμερα, στις 21 Δεκέμβρη του 1940, στη Βαλτιμόρη του Μέριλαντ, δημιουργώντας πάνω από εξήντα άλμπουμ, που κυμαίνονται από rock, jazz και ηλεκτρονική μέχρι ορχηστρική μουσική, αλλά και αποφθέγματα σοφίας που γέννησε το πρωτοποριακό του μυαλό.

    Ας θυμηθούμε, λοιπόν, δέκα από τα πιο γνωστά αποφθέγματά του:

    1. Οι επιστήμονες υποστηρίζουν, ότι λόγω της αφθονίας του στη φύση, το υδρογόνο είναι ο θεμέλιος λίθος του σύμπαντος. Διαφωνώ με αυτό. Εγώ λέω πως η ηλιθιότητα βρίσκεται σε μεγαλύτερη ποσότητα στη φύση και αυτή είναι ο θεμέλιος λίθος του σύμπαντος…

    2. Αν θες να τεμπελιάσεις, πήγαινε στο κολλέγιο. Αν θες να μορφωθείς, πήγαινε σε μια βιβλιοθήκη!

    3. Οι περισσότεροι δημοσιογράφοι της rock είναι άνθρωποι που δεν μπορούν να γράψουν, που παίρνουν συνεντεύξεις από ανθρώπους που δεν μπορούν να μιλήσουν, για ανθρώπους που δεν μπορούν να διαβάσουν.

    4. Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο. Δεν μπορεί να λειτουργήσει, αν δεν είναι ανοιχτό…

    5. Χωρίς παρέκκλιση από τα συνηθισμένα, η πρόοδος είναι αδύνατη.

    6. Ένα από τα αγαπημένα μου φιλοσοφικά δόγματα είναι ότι οι άνθρωποι θα συμφωνήσουν μαζί σου αν έχουν ήδη αποφασίσει ότι θα το κάνουν. Δεν αλλάζεις τη γνώμη των ανθρώπων…

    7. Ποτέ δεν αυτοπροσδιορίστηκα ως παράξενος. Είναι πάντα οι άλλοι που με αποκαλούσαν παράξενο.

    8. Η πολιτική είναι το παρακλάδι της ψυχαγωγίας της βιομηχανίας.

    9. Τα περισσότερα τραγούδια είναι τραγούδια αγάπης. Οπότε, αν τα τραγούδια ήταν ικανά από μόνα τους να κάνουν κάτι, τότε θα αγαπούσαμε ο ένας τον άλλον…

    10. Η πληροφορία δεν είναι γνώση. Η γνώση δεν είναι είναι σοφία. Η σοφία δεν είναι η αλήθεια. Η αλήθεια δεν είναι η ομορφιά. Η ομορφιά δεν είναι αγάπη. Η αγάπη δεν είναι η μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη όλων…

     
  11. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Ένας από τους γνησιότερους εκπροσώπους του σκληρού ήχου, ο Lemmy Kilmister των Motörhead, μας άφησε χθες βράδυ“baddest motherfucker” της rock, όπως τον είχε χαρακτηρίσει ο καλός του φίλος, Dave Grohl.

    Πάμε λοιπόν να θυμηθούμε δέκα ατάκες του θείου Lemmy, που έμειναν στην ιστορία:

    1. Αν νομίζεις ότι είσαι αρκετά γέρος για να ακολουθήσεις το rock ‘n’ roll, τότε πραγματικά είσαι…

    2. Ένα παιδί μια φορά με ρώτησε αν έχω hangovers και του απάντησα ότι για να έχει κάποιος hangovers πρέπει πρώτα να σταματήσει να πίνει…

    3. Στη ζωή μου μέχρι τώρα έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν δυο τύποι ανθρώπων, αυτοί που είναι μαζί σου και αυτοί που είναι εναντίον σου… Μάθε να τους αναγνωρίζεις, γιατί συχνά και πολύ εύκολα μπερδεύεις το ένα είδος ανθρώπων με το άλλο…

    4. Γεννήθηκα να χάνω, έζησα για να νικάω…

    5. Μου φαίνεται πως ο κόσμος μας έχει γίνει λιγότερο ανεκτικός, πνευματώδης και καλλιεργημένος από τότε που ήμουν εγώ νέος.

    6. Υπάρχουν ένα σωρό υπέροχα βιβλία γύρω σου. Οι άνθρωποι δεν διαβάζουν πια… Είναι ένα λυπηρό γεγονός αυτό… Το διάβασμα είναι η μόνη δραστηριότητα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη φαντασία σου, όταν παρακολουθείς μια ταινία βλέπεις απλά τη σκοπιά κάποιου άλλου, έτσι δεν είναι;

    7. Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…

    8. Δεν λυπάμαι για τίποτα. Το να μετανιώνεις είναι ανούσιο! Είναι πάντα αργά για δάκρυα, έκανες κάτι, έζησες τη ζωή σου, δεν υπάρχει νόημα στο να εύχεσαι να άλλαζε κάτι…

    9. Μην απευθυνθείς σε μένα, μην ζητήσεις για βοήθεια! Μην μου ζητήσεις τίποτα που να μπορείς να κάνεις από μόνος σου!

    10. Aν θέλεις να γίνεις ποτέ ένας rock star, τότε βγες έξω και γίνε! Ο κόσμος όμως δεν θέλει να δεί πάνω στη σκηνή τον άνθρωπο της διπλανής πόρτας, αλλά κάποιον που να είναι από έναν άλλον πλανήτη… Θέλουν να δουν κάποιον που δεν θα έχουν συναντήσει στην καθημερινή τους ζωή…