Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 1 Μαρτίου 2007.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    To be happy, we must not be too concerned with others.

    Albert Camus
     
  2. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

  3. brenda

    brenda FU very much

  4. lotus

    lotus Silence

    Όσο πιο πολύ εμμένει ο άνθρωπος στο θυμό του και στο μίσος του
    τόσο περισσότερα προβλήματα θα υπάρχουν στη ζωή του.

    Σεργκέυ Νικολάγεβιτς Λαζάρεφ
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    Βρήκα επιτέλους που συμφωνώ απόλυτα με τον Μαρκήσιο...

    Υπάρχει κάτι πιο ανήθικο από τον πόλεμο;
    Μαρκήσιος Ντε Σαντ
     
  6. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Εντύπωση μου κάνει που ενώ φέρεται να είπε αυτά για τον πόλεμο, από την άλλη -κι αυτά είναι καταγεγραμμένα- κλείδωσε στο διαμέρισμά του κάποιες γυναίκες και τις κακοποίησε!
    Μήπως εννοούσε ότι ο πόλεμος είναι κάτι ανόητο από τη στιγμή που καλείσαι να πολεμήσεις για τα συμφέροντα τρίτων, αλλά από την άλλα μεριά η άσκηση βίας, σαν πάθος και ιδιωτικά, είναι κάτι θεμιτό;
    Σύμφωνα με την αστυνομική κατάθεση της Ζαν Τεστάρ, νεαρής πόρνης, θύματος και κατηγόρου του Ντε Σαντ, αυτός, με τη βοήθεια στην αρχή του υπηρέτη του, την πήγε στην ιδιωτική κατοικία του της οδού Μουφτάρ, και όταν η κοπέλα τού δήλωσε ότι είναι έγκυος, χριστιανή και φοβισμένη, ο Ντε Σαντ την καθησύχασε και την οδήγησε στην κρεβατοκάμαρα. Το δωμάτιο, σύμφωνα με τα λεγόμενα της Ζαν, είναι διακοσμημένο με εσταυρωμένους από ελεφαντόδοντο, εικόνες της Θεοτόκου και σκηνές από τον Γολγοθά, κρεμασμένες στον τοίχο ανάμεσα σε άσεμνες γκραβούρες και μια σειρά μαστίγια, ραβδιά και φραγγέλια από σχοινί και μέταλλο. Ενώ της δείχνει πώς να τον μαστιγώσει με πυρωμένες σιδερένιες μπάλες, ο Ντονασιέν Αλφόνς Φρανσουά ζητάει από την κοπέλα να διαλέξει το μαστίγιο με το οποίο εκείνος θα την τιμωρήσει. Η Ζαν αρνείται, ο Ντε Σαντ εξοργίζεται, βγάζει το πιστόλι και την απειλεί με ένα στιλέτο ενώ, εκστασιασμένος από τον τρόμο της κοπέλας, εκσπερματίζει πάνω σε δύο εσταυρωμένους από ελεφαντόδοντο. Αφού υπέκυψε στις επόμενες επιθυμίες του Μαρκήσιου, που περιλαμβάνουν και τον σοδομισμό του ίδιου με χρήση «βοηθημάτων» καθώς και με καθαγιασμένες όστιες που τις βεβηλώνουν, πηγαίνουν στο κρεβάτι, όπου για να τη νανουρίσει ο Ντονασιέν Αλφόνς Φρανσουά διαπράττει το ανοσιούργημα να της διαβάσει στίχους «βλάσφημους και εντελώς αντίθετους προς τη θρησκεία». Εκείνος αποκοιμιέται, αλλά αυτή όχι, κατορθώνει να δραπετεύσει από το σπίτι και να καταφύγει σε ένα αστυνομικό τμήμα.
    Ο Μαρκήσιος έμεινε μόνο δεκαπέντε ημέρες στη φυλακή: η Ζαν ήταν μια κοπέλα του δρόμου, ο Ντε Σαντ ένας ευγενής που είχε ακόμη επιρροές στην Αυλή, και η «προεπαναστατική» εποχή ήταν πολύ ανοιχτή σε όλες τις ερωτικές παρεκκλίσεις. Επειτα από αυτό το συμβάν και τη σύντομη φυλάκιση στη Βενσέν θα μπορούσαμε να πούμε ότι η ζωή του Μαρκήσιου ντε Σαντ μπαίνει σε μια φάση γεμάτη συνεχείς επιθέσεις, βιασμούς ανηλίκων, καταγγελίες, φυλακές, υπεκφυγές, διώξεις, υποσχέσεις συζυγικής αναμόρφωσης, μοιχείες, οικονομική στενότητα, λογοτεχνικό πάθος. Δεν έχει έρθει ακόμη ο καιρός να γίνει γνωστός για τα έργα του, όχι λιγότερο ακόλαστα από τις πράξεις του, αλλά ήδη ο Ντονασιέν αρχίζει να ονειρεύεται να γίνει συγγραφέας.
    Το επόμενο αντικείμενο του πόθου του υπήρξε μια εξαπατημένη ζητιάνα, την οποία ο Ντε Σαντ τραυματίζει μανιωδώς με χαρτοκόπτη, ρίχνοντας μετά στις ανοιχτές πληγές λιωμένο κερί: Επτά μήνες φυλάκισης σε ένα μικρό φρούριο.
     
  7. goodevil

    goodevil arcade

    Αφορισμοι...
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Όλο αυτό το κατεβατό με θρησκευτικό παραλήρημα γιατί είπε ότι ο πόλεμος είναι ανήθικος;
    Κάπου το χάσάμε Ίωνα παιδί μου!
    Εκτός αν ήθελες έτσι κι αλλιώς να τα πεις, άσχετα με τα συμφραζόμενα.
     
  9. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Ήθελα να εκφράσω την απορία μου σε κάποιον που ξέρει, πώς εξηγείται αυτή η αντίφαση;
    Και δεν έχει να κάνει με θρησκευτικό παραλήρημα.. Τα παραπάνω τα γράφει ο Μισέλ Ονφρέ -αθεϊστής φιλόσοφος- στο βιβλίο του: " De Sade, Το πάθος του κακού και η ιδεολογία του εικοστού αιώνα".....
     
  10. entelweis

    entelweis Regular Member

    Αν ψάχνεις για ένα θαύμα στη ζωή σου...κοίταξε τον καθρέφτη σου...
     
  11. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    " Όταν θες κάτι πολύ, το Συμπαν συνομωτει για να σε γαμησει."

    Raul Coelho (estranged brother of Paolo)
     
  12. lotus

    lotus Silence

    «Η ζωή δεν είναι για μένα ένα κερί που φωτίζει για μια
    στιγμή κι έπειτα σβήνει. Είναι μάλλον ένα είδος αναμ-
    μένου δαυλού, ενός ολόλαμπρου δαυλού που μου πέφτει
    να κρατήσω για όσο χρόνο μου δοθεί, και που θέλω να
    τον κάνω να λάμψει όσο το δυνατόν πιο φωτεινά προτού
    κι εγώ με τη σειρά μου τον παραδώσω στις μελλοντικές
    γενιές».
    George Bernard Shaw