Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Dolmance, στις 1 Μαρτίου 2007.

  1. Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

     
     
  2. Lady_No

    Lady_No Regular Member

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Το χειροκροτημα δεν ειναι παρα δυο χαστουκια που συναντιουνται στον αερα..
     
  3. mona

    mona mea_maxima_culpa

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    "There is shadow under this red rock,
    [Come in under the shadow of this red rock]
    Your shadow at morning striding behind you
    Or your shadow at evening rising to meet you;
    I will show you fear in a handful of dust."

    T.S.Eliot, The Waste Land
     
  4. Asimenios_Drakos

    Asimenios_Drakos Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Ενώ εσύ βλέπεις εδώ πέρα ψώνια και τσιράκια,πράγμα προσβλητικό για τους συνομιλητές σου,εγώ βλέπω ανθρώπους που προσπαθούν κάτι να πουν και σίγουρα είναι εντός πνεύματος του νήματος.Αναρωτιέμαι από πού πηγάζει όλη αυτή η κακεντρέχειά σου να τα βάζεις με τον κόσμο και θα σου απαντήσω με ένα γνωμικό-ρήση που αμφιβάλλω αν θα το καταλάβεις αλλά είμαι υποχρεωμένος να στο πω.
    Σε μια κουβέντα όλοι έχουν κάτι να πουν.Μόνο ο ηλίθιος προσπαθεί να τους πει τι να κάνουν.
    (Gorean Lord)
     
  5. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Καμία κακεντρέχεια, αγαπητέ. Απλά, έχω μπουχτήσει με την απύθμενη βλακεία, σε σημείο, ίσως, να γίνομαι γραφικός. Δεν πειράζει  

    Υ.Γ. Μόνος σου το έγραψες; Ελπίζω να μου επιτρέπεις να διατηρώ τις αμφιβολίες μου  
     
  6. Asimenios_Drakos

    Asimenios_Drakos Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Αφού λοιπόν δεν υπάρχει κακεντρέχεια θα χαρώ πολύ να είσαι προσεκτικότερος.Γιατί όντως η βλακεία μπουχτίζει,όταν περισσεύει.Σε κατανοώ λοιπόν.


    Μπορείς να διατηρήσεις όσες αμφιβολίες θέλεις.Η αμφιβολία είναι το πρώτο βήμα προς τη γνώση.


    Υ.Γ:Αφού δεν έχεις καμία κακεντρέχεια προσπάθησε να μην ξαναπροσβάλλεις τους συνομιλητές σου αν θέλεις για να μην γίνεσαι κουραστικός και γραφικός.Έχεις τόσα πολλά να μας πεις για σένα.Εγώ προσωπικά θα τα διαβάσω νε περίσσια υπομονή και χαρά.
     
  7. “Η ενστικτώδης επιθυμία να προκαλέσεις ανταποδοτικό πόνο είναι αυτό που δίνει στην ηθική αγανάκτηση το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό της…. Ο λόγος που εκδίδονται ηθικές κρίσεις για όντα με βούληση η τις πράξεις τους , δεν είναι απλώς το γεγονός ότι αυτά έχουν βούληση , αλλά το ότι είναι και ευαίσθητα επίσης.
    Όσο και αν προσπαθούμε να επικεντρώσουμε την αγανάκτηση μας στην [προσβλητική] πράξη , αυτή [η ηθική κρίση] οφείλει τον ιδιαίτερο χαρακτήρα της στο γεγονός ότι κατευθύνεται ενάντια σε κάποιον ευαίσθητο παράγοντα.”


    Edward Westermarck
     
  8. Sofia

    Sofia Regular Member

    H γνώμη και η γνώση μοιάζουν τόσο ώστε να μπερδεύεις τον ηλίθιο με το σοφό.Η διαφορά είναι ότι ενώ ο πρώτος λέει συνέχεια τη γνώμη του ο δεύτερος μιλά σπάνια για τη γνώση του.

    (Gorean Lord)
     
  9. Kassandra

    Kassandra Regular Member

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    ΜΕΡΙΚΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΕΝΑ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥΣ , ΝΑ ΥΠΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΥΠΟΤΑΣΣΟΥΝ

    (Αριστοτέλης)
     
  10. thanasis

    thanasis Contributor

    "Σεμνά και ταπεινά"
    Κώστας Καραμανλής ο Β'
     
  11. Animator

    Animator Regular Member

    "H ζωη ειναι μια ντοματα, αλλος την τρωει στην σαλατα και αλλος την τρωει στην μαπα." απο εδω:

     
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. Kitty

    Kitty Regular Member

    Απάντηση: Αφορισμοί, ρήσεις, γνωμικά, σατιρικά, αποφθέγματα...

    Only those who will risk going too far can possibly find out how far one can go.
    —T. S. Eliot