Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Βιασμός - Κακοποίηση...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Seduction, στις 14 Αυγούστου 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Βιασμός - Κακοποίηση...

    Ως εδώ καλά.


    Εδώ όμως γιατί έδωσες εσύ κάρτες χωρίς να σου ζητηθεί, για να τις κάνεις εσύ φίλες σου στο Facebook... ή για να τις κάνεις πελατίσσες;

    Δεν είναι κακό τίποτα από όλα αυτά, φίλτατε, για όποιο σκοπό και αν το έκανες όταν έδωσες κάρτες παντού επαγγελματίας είσαι και καλά κάνεις, απλά πρέπει πάντα να λέμε την αλήθεια στα ίσια και όχι να την αποφεύγουμε με πλάγιους τρόπους.

    Και για να έρθουμε στο ζουμί των γραπτών μου, φίλτατε, θα σε ρωτήσω το εξής: Πως θα μας εμπιστευτεί κάποια υποτακτική την ψυχή της, το κορμί της και την ίδια της την ζωή όταν εμείς κρύβουμε απλές αλήθειες και δεν παραδεχόμαστε τα λάθη μας;

    Δεν κάνουν κάποιον κυρίαρχο και αρσενικό μόνο αυτά που έχει μέσα στο παντελόνι του αλλά κυρίως η ντομπροσύνη του, και η σοβαρότητά του.

    Ο κυριαρχικός άντρας πρέπει να είναι μια ήρεμη δύναμη που θα νιώθει η υποτακτική πάντα σίγουρη δίπλα του, όσα και όρια να της σπάει, όπου και να την οδηγεί. Αυτά φυσικά κατά την δική μου πάντα άποψη.

    Αυτά στα γράφω εντελώς φιλικά και το κλείνω εδώ, αν θέλεις τα λαμβάνεις υπ΄ όψιν σου αν όχι, κανένα πρόβλημα.
     
    Last edited: 19 Αυγούστου 2010
  2. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Βιασμός - Κακοποίηση...

    !!! Perri δεν το κατάλαβες. Να βοηθήσω.

    Τις υποστηρικτικές δομές για τα θύματα βιασμού και κακοποίησης, τις πλαισιώνουν επαγγελματίες. Κάποιοι από αυτούς είναι έμμισθοι (1η κατηγορία) και κάποιοι προσφέρουν τις υπηρεσίες τους αφιλοκερδώς (2η κατηγορία).

    Οι άνθρωποι της 2ης κατηγορίας, παραμένουν επαγγελματίες στην ειδικότητά τους, πλην όμως, ΔΕΝ πληρώνονται στις συγκεκριμένες περιπτώσεις. Δλδ στις συγκεκριμένες περιπτώσεις εκτελούν εθελοντική εργασία. Δλδ αμισθί.

    Δε θα διαφωνήσω στο γεγονός ότι υπάρχει ύφεση, και μάλιστα εκτεταμένη, στα περισσότερα επαγγέλματα και επιχειρήσεις. Εντούτοις ο εθελοντισμός καταγράφει ανοδική πορεία. Σε κάθε περίπτωση αυτό που πιστεύω πως οφείλω να κάνω, προσπαθώ να το πράξω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

    ???!!!
     
  3. Kamra

    Kamra Regular Member

    Απάντηση: Re: Βιασμός - Κακοποίηση...

    Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα...
    Και προσωπικά λαμβάνει τέλος όλο αυτό που γίνεται εδώ και είναι τελείως άσχετο του νήματος.
    Απλά οι αλήθειες πρέπει να λέγονται και ας καταλήξει σε αντίλογο...
     
  4. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Έχει γίνει θρίλερ το ζήτημα χωρίς να υπάρχει λόγος.

    Ως εξωτερικός παρατηρητής, νομίζω ότι το να κατηγορηθεί ο Seduction για αυτοπροβολή μέσω της παρούσας ανάρτησης ήταν λιγάκι βεβιασμένο. Τώρα βέβαια, μετά από όλη αυτή τη συζήτηση, προβλήθηκε ο άνθρωπος. C-:=

    Πρέπει να το προσπαθήσει κανείς πολύ για να βρει αυτοπροβολή στην ανάρτηση, τόσο, που μου θυμίζει το ανέκδοτο με τη μυξοπαρθένα που φώναξε την αστυνομία για να καταγγείλει ότι ο γείτονας περιφέρεται στο διαμέρισμά του γυμνός, και στην απορία του αστυνομικού «μα, πως τον είδατε γυμνό αφού το διαμέρισμά του δεν φαίνεται από εδώ;» εκείνη απάντησε «ναι, αλλά αν σύρετε τη ντουλάπα έξω στο μπαλκόνι και σκαρφαλώσετε πάνω της, φαίνεται!»

    Εν πάση περιπτώσει, είμαι βέβαιος ότι ο Seduction μπορεί να τα βγάλει πέρα μόνος του, χωρίς συνηγόρους, απλά είπα να γράψω κι εγώ μια κουβέντα για να δείξω ότι από τους κάμποσους που ίσως να παρακολουθούν τη συζήτηση χωρίς να συμμετέχουν, δεν είναι αναγκαστικά όλοι της γνώμης «άρον άρον, σταύρωσον αυτόν!»
     
  5. Kassandra

    Kassandra Regular Member

    Απάντηση: Βιασμός - Κακοποίηση...

    Αγαπητέ Seduction θα ήθελα να μου διευκρινίσεις κάποια πράγματα αν έχεις την ευγενή καλοσύνη:

    Ερώτηση πρώτη: Τα σεμινάρια είναι αυτά που διοργανώνονται από την Ε.Ε. τα οποία είναι επιτοδούμενα και καλούν τον κόσμο να συμμετάσχει δωρεάν?

    Ερώτηση δεύτερη: Τα σεμινάρια αυτά διοργανώνονται από τους εκάστοτε δήμους οι οποίοι καλύπτουν τα έξοδα του ανθρώπου ο οποίος θα διδάξει?

    Αν λοιπόν ισχύουν τα παραπάνω δεν είναι ουτε αφιλοκερδώς ούτε δωρεάν και συνεπώς θα συμφωνήσω με τον αγαπητό MasterPerri.Το ότι ο κόσμος που συμμετείχε δεν πλήρωνε εκείνη την ώρα δεν σημαίνει ότι στην ουσία δεν έδωσε χρήματα (είτε στο Δήμο είτε στην Ε.Ε).Τώρα αν δεν σου κάλυψαν κανένα έξοδο και πήγες να δώσεις το σεμινάριο τότε από εμένα θα έχεις τη μεγαλύτερη υποστήριξη κι ένα μεγάλο χειροκρότημα..Αν όμως έστω σου κάλυψαν τα εισητήρια και τη διαμονή με συγχωρείς αλλά κι εγώ θα άρπαζα την ευκαιρία για ένα 2μεράκι στην Κύπρο κ φυσικά την ευκαιρία της πιθανής διαφήμισης.
    Συγχώρεσέ μου το άρωμα καχυποψίας αλλά όπως πολύ καλά γνωρίζεις η υποψία και η καχυποψια είναι ελατήρια έναρξης και πιθανά σενάρια αυτοπροστασίας.

    Σταμάτα,λοιπόν,να μιλάς σαν να κάνεις κάποια παρουσίαση γιατί είχα μπλεχτεί κι εγώ σε μια κουβέντα με κάποιον που τον ρωτούσα για bdsm και μου απαντούσε κάτι άσχετα περί αυτοπροστασίας και πάλι εγώ ρωτούσα για bdsm και πάλι για αυτοπροστασία μιλούσε!!!ΕΛΕΟΣ!!!


    Και στο θέμα μας.Βιασμός και κακοποίηση υφίσταται όχι μόνο το κορμί αλλά και το μυαλό και η ψυχή ενός ανθρώπου.Το ότι δεν είναι ποινικό αδίκημα δεν σημαίνει πως δεν είναι σοβαρό. Ξέρω μερικούς ανθρώπους εδώ που κάνουν αμάν να πιάσουν γκόμενα,υπόσχονται,τάζουν κ μετά δείχνουν τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Και μερικοί ακουσον άκουσον έχουν το θράσσος να προσθέτουν φράσεις όπως "τον ευχαριστώ ακόμα κι αν δεν τον ξαναδώ ποτέ" στα νήματα άλλων. Ευχαριστούν τον εαυτό τους!!!!!! Σακατεμένη ψυχή το λέω εγώ αυτό. Μορφή κακοποίησης.Πάρε θέση για τους εν λόγω "εγκληματίες".Θεωρώ αυτοπροστασία να τους αποφεύγει κάποιος,να μην μπαίνει καν στη διαδικασία να τους γνωρίσει.Συμφωνείς ή διαφωνείς?
     
    Last edited: 19 Αυγούστου 2010
  6. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Βιασμός - Κακοποίηση...

    ...οχι "ιεραποστολος"!
    ...μονο που δεν του αρεσει το "ιεραποστολικο" και ψαχνεται ποικοιλοτροπως εδω μεσα! 
    ΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒββββββββββ ....εχει βουηξει ο τοπος ... βββββββββββΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒΒ

    Γι:boobeyes:ργος


    ΥΓ ελπιζω να μην υποβιβαζω τη σοβαροτητα του νηματος  

    ...σε αντιθετη περιπτωση δεχομαι υποδειξεις "αυτοδιορθωσης".

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



    * ...εχω γραψει κατ "επαναληψιν" πως εδω μεσα ο καθενας μπορει να γραφει οτι του κατεβει (ή του "ανεβει" κατα περιπτωση) αρκει να μην παραβαινει τους κανονες του φορουμ.
    Εδω, στην περιπτωση σου, μια και εισαι πολυ πολυ καινουριος και εχεις "χασει τευχη", μπορεις να εχεις την εικονα που σου δινει η αντιληψη σου και δικαιως το κανει. Ο ενθουσιασμος σου ή η βιασυνη σου για προβολη (δεν μπορω να ξερω γιατι εισαι πολυ νεος και δεν εχεις γραψει ακομα ιστορια εδω μεσα, ουτε σε εχω γνωρισει δια ζωσης), σε ωθουν να κανεις δηλωσεις ή να γενικευεις καταστασεις και να τις κρινεις ή να διατυπωνεις αποφθεγματα, χωρις πρωτα να εχεις τις πληροφοριες που δυναμει θα μπορουσαν να σου δωσουν ολη ή μεγαλο μερος της εικονας.
    Κατι, που στους κοινωνους των γεγονοτων που διαδραματιζονται χρονια τωρα εδω μεσα (που ασφαλως κανενα αλλο αξιωμα πλην της γνωσης και της πληροφορησης δεν μας διακρινει εναντι σου), μας εχει κανει "καρτερικους" και υπομονετικους, καθως και αυστηρα αμεροληπτους (...αρκετα λιγοτερους ομολογουμενως, να παραδεχθω !!! ) . Να φανταστεις πως τους περισσοτερους απο μας αν μας ρωτησεις, (οσοι σεβομαστε και φυλαττουμε την αξιοπρεπεια μας), θα σου απαντησουμε πως: "ακομα δεν ξερουμε να σου απαντησουμε." "Ακομα περιμενουμε να δειξει."


    ** ...αυτο κανει την παραπανω διαφορα! Χρειαζεται πρωτα να "μπεις μεσα" . Δεν εννοω πως η αντιληψη σου και η επεξεργασια των "δεδομενων" σου σε εβγαλε σε λαθος συμπερασματα. Οχι δεν εχεις κανει εσυ λαθος εκτιμηση των δεδομενων σου. Δικαιως βγηκες στα συμπερασματα που βγηκες!
    Τα δεδομενα ομως λανθανουν της αντιληψης σου. Ερημην σου, προφανως. Αν σε ηξερα θα μπορουσα ή οχι να σε δικαιολογησω. Που τωρα δεν μπορω να τα κανω .
    Αυτο που μπορω (και κανω με αυτο το ποστ μου), ειναι να σε υποψιασω, να κεντρισω την προφανη συμμετοχικη σου διαθεση, για πλατυτερους οριζοντες. Να σου δωσω επι πλεον ενδιαφερον. Δειχνεις ευφορος, δημιουργικος και με περισσια φαντασια.


    ***... ολοι οχι!
    Κατ αρχας σε αυτο το νημα ειναι μεσα οσοι "πουλανε" τις υπηρεσιες τους ή της παρεας τους, οσοι τις αγοραζουν, οσοι τις αγορασαν και ειδαν πως δεν τους εκαναν, οσοι τις αγορασαν και τις λατρεψαν, οσοι ζημειωθηκαν , οσοι καρπωθηκαν, οσοι εχουν ενα "αγωνιστικο" ("μαη ας") πολιτικο κολλημα που προθυμα προβαλλονται μεσα απο τις (φαινομενικα) "αναδεικτικες του ιδιοτητες" ως προσκολλημενοι αυλικοι του, οσοι εχουν να "βγαλουν" τα ψυχολογικα τους (χωραει και η αφεντομουτσουναρα μου εν μερει εδω), οσοι καταλαθος βρεθηκαν εδω κατα τον περιπατο τους και (ευτυχως) οσοι που με τη σοφη ακριβεια της «ακριβης» της σκεψης τους , της φειδους και του λακωνισμου τους δινουν (σε λιγους απο μας) κινητρα να ειμαστε διδαξιμοι και τρεφουν τη σκεψη μας αξιοποιοντας τη φαια ουσια μας.

    Ολοι αυτοι συναντηθηκαμε εδω και σε πολλους ακομα τοπους.
    Εχεις δικιο να νοιωθεις πως εκρεμει μια «αποφαση».
    Αυτο ειναι το λαθος!
    Κατι τετοιο ασφαλως και μπορει να αναζητηθει στον καιρο του, αλλα οχι σε αυτον τον χωρο γιατι δεν ειναι γι αυτη τη δουλεια.
    Αργα ή γρηγορα θα απαντηθει η απορια οσων την εχουν. Σιγουρα ομως υπαρχει θεμα!

    Γι:glasses:ργος
     
    Last edited: 19 Αυγούστου 2010
  7. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Αυτό το θέμα εχει παει στο διαολο...
    Βιασμο-roleplay του κανουμε με τα οφτοπικ...
     
  8. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Βιασμός - Κακοποίηση...

    Εχω ξαναγράψει πως δεν βλέπω σαν κακία εκείνο που εξηγείται πλήρως από τη βλακεία.

    ................................................................................................................................................................

    Για να επιστρέψουμε, απευθυνόμενος μόνο σε όσους και όσες μέσα στο κεφάλι τους κατοικεί μυαλό.

    1. Το παρόν νήμα, έχει σχέση με επαγγελματική διαφήμιση, εμπορικό event κάι άλλες παρόμοιες σαχλαμάρες, όση σχέση έχει η παρακάτω πρόταση με τη λογική:

    "To μπουζούκι είναι όργανο, ο αστυνομικός είναι όργανο, άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι"

    2. Ποιά λογική αναιρεί το γεγονός, ότι όλοι οι επαγγελματίες που έχουμε εμπλοκή, με το θέμα του νήματος, Α. σε ένα ποσοστό πληρωνόμαστε για τη δουλειά μας και Β. σε ένα άλλο ποσοστό παρέχουμε τις γνώσεις μας ανιδιοτελώς;

    Επειδή το mirsninaki ήταν παρών στο Α και όχι στο Β; Δλδ το Β υφίσταται μόνο αν υπάρξει μαρτυρία άλλου μέλους; Μα τόση χαζομάρα πια;

    3. Ακόμα ένα νήμα, που κάποιοι-ες το γαμήσανε. Παρ' όλα αυτά, πιστεύω πως το φόρουμ έχει δυναμική, την οποία μπορεί αρκετές φορές να τη σαμποτάρουν η μαλακία, η χαζομάρα, η μικρότητα, η κακοήθεια, η κατινίστικη νοοτροπία και συμπεριφορά, το ψέμα... κάποιων, αλλά δεν την ανακόπτουν. Υπάρχουν εδώ μέσα μέλη που χαίρεσαι είτε να τα διαβάζεις, είτε να τα γνωρίσεις. Προσωπικά έχω αντλήσει και αντλώ τέτοια χαρά και από τα δύο.

    Η διαφορετικότητα μας, σε χαρακτήρα, ιδέες, προτιμήσεις, γνώσεις, εμπειρίες κλπ προσφέρει μια ποικιλομορφία που είναι απαραίτητη στην επιτυχή πορεία του φόρουμ. Σε ότι με αφορά, προσπερνώ το γεγονός πως το κάθε καράβι μαζί με το φορτίο του μεταφέρει και αρουραίους...
     
  9. Kassandra

    Kassandra Regular Member

    Απάντηση: Βιασμός - Κακοποίηση...


    Έχεις απόλυτο δίκιο αν και οι ερωτήσεις μου δεν απαντήθηκαν. Αυτό που σου επισημάνθηκε είναι ότι δεν είναι όλα αφιλοκερδώς. Σαφώς και οι επαγγελματίες πληρώνονται. Βέβαια πόσοι σχετίζουν τον επαγγελματικό τομέα με το forum είναι το θέμα μας αλλά τέλος πάντων. Και αφού λοιπόν χαίρομαι που γνωρίζω έναν τόσο σπάνιο άνθρωπο με αφιλοκερδείς διαθέσεις, που θέτει εαυτόν στην προστασία του πολίτη, πράγμα που το βρίσκω υπέροχο πέρα από κάθε κακία και αστε'ι'σμό που μπορεί να το εκλάβεις, θα σε συμβούλευα-προκαλούσα να δημιουργήσεις ένα bdsm event με θέμα την αυτοπροστασία, την αυτοάμυνα κλπ κλπ. Απ'το να μας τα λες στον καθένα ξεχωριστά καλό θα ήταν να μας δείξεις τα λεγόμενά σου. Όπως ο MasterPerris διοργανώνει το θεματικό party, κάποιοι άλλοι προθεματικά party έτσι κι εσύ μπορείς να διοργανώσεις κάτι αντίστοιχο.

    Και μιας και σ'αρέσουν τα αρχαία "Αυτού γαρ και Ρόδος και πήδημα" ή αν προτιμάς στα λατινικά "hic Rhodus, hic saltus" και αν θες στην καθαρεύουσα «Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα» ή στη δημοτική "Να η Ρόδος,να και το πήδημα" .Αίσωπος.
     
  10. sw

    sw

    Re: Απάντηση: Βιασμός - Κακοποίηση...

    ...εισαι μεγαλη καρδια! (χωριο που φαινεται, θα μου πεις, κολαουζο δεν θελει...)
    ...χαιρομαι που παραμενω με "κοσμιοτατη"!
    Παντως...ειμαι ανοικτος σε μαθηματα "αυτοδιορθωσης"*
    ... αν δεν εισαι ειδικος, μηπως καποιος απο τους συναδελφους σου, αλλα το ξεκαθαριζω: λογω κρισης (και εδω χρειαζεται ακομα μεγαλυτερη καρδια) να εχει προσωπικο ζηλο και να αποποιειται την οποιαδηποτε αμοιβη διοτι δεν δυναμαι οικονομικως!

    Γι:innocent:ργος

    ΥΓ * ειχα "οσμιστει" την πιθανοτητα να χρειαστω και ειχα δηλωσει τις προθεσεις μου, αλλα βλεπω δεν με διαβαζεις προσεκτικα! ...εσυ χανεις!
     
Thread Status:
Not open for further replies.