Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γιατί οι lifestyle Dommes δεν κάνουν sex με τους υποτακτικούς τους;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 9 Ιουλίου 2006.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Συμφωνώ με τα πιο πάνω, αν και εγώ εκείνο που εξέλαβα διαβάζοντας το θέμα του ρόλος από τον ανορθωγραφος_πιητης, είναι πως γενικά η ζωή είναι ένα θέατρο και όλοι εμείς ηθοποιοί που συνειδητά ή ασυνείδητα παίζουμε κάποιους "ρόλους". Θυμάμαι καλά ο Shakespeare το είχε πει?
    Τώρα το έχω πει ξανά, πως για μένα το ότι είμαι σκλάβα, είναι το ίδιο ρόλος όσο είναι το ότι είμαι μια λευκή γυναίκα, μια και πιστεύω πως πολλά από τα χαρακτηριστικά μας τα φέρνουμε μαζί μας. Αλλά αυτή είναι απλά η δική μου άποψη, κάποιος άλλος μπορεί να έχει την άποψη πως όλα αυτά είναι επίκτητα και δεν μπορεί κανείς από τους δυο μας να ανατρέψει τον άλλο, μια και οι δυο απόψεις δεν είναι αποδεδειγμένες επιστημονικά.

    Η αντίδραση του ανορθόγραφου ποιητή δεν είδα να βρίσκεται ούτε απέναντι στην επιθυμία μιας γυναίκας να μην έχει σεξουαλική επαφή με κάποιον, ούτε σ΄ αυτόν τον κάποιο που επιλέγει - ναι επιλέγει- να το αποδεχτεί είτε επειδή του αρέσει ή/και το έχει ανάγκη, ή απλά υποχωρεί στο συγκεκριμένο σημείο για να μπορεί να καλύπτει κάποιες άλλες ανάγκες του κ.ο.κ.

    Η αντίδραση του ήταν όπως και πολλών άλλων, όπως το τόνισε και Ο Κύριος Γ. ,όχι στο ότι μια Αφέντρα μπορεί ή/και έχει κάθε δικαίωμα να μην κάνει σεξ με τον σκλάβο της, δεν υπάρχει κανείς να της το απαγορέψει εξάλλου, αλλά στο δογματικό τρόπο που τέθηκε το ζήτημα, λες και η προσωπική άποψη της Sm_Art_Lady είναι η μοναδική ορθή και ένδειξη Lifestyle ή πραγματικής Mistress, ή όπως αναφέρει ο ανορθόγραφος ποιητής "σαν απόλυτη αλήθεια ή όπως ανέφερε η zinnia "σερβιρίστηκε σαν θεσφατο" και όλοι κατανοούμε πως όσο και να βλέπει ο σκλάβος σαν Θεό τον Αφέντη και όσο και να έχει φτάσει και ο ίδιος να το πιστέψει, όλοι οι υπόλοιποι αντιλαμβάνονται πως Θεός δεν είναι και τέτοιου είδους "θέσφατα σερβιρίσματα" από ανθρώπους που απλά εκφράζουν μια προσωπική άποψη δημιουργούν διάφορες αντιδράσεις.

    Όπως ανέφερε και η adelina
    Ξανατονίζω, πως θεωρώ πως μια Αφέντρα, έχει κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιεί (ή να μην) το σκλάβο της όπως και με όποιους τρόπους γουστάρει και δεν είδα να εκφράζονται διαφορετικές απόψεις επί του θέματος και αυτό είναι το θέμα του νήματος, άσχετο με το πως δόθηκε και τι αντιδράσεις δημιούργησε, οφείλουμε να το σεβαστούμε και να μην ξεφεύγουμε από το βασικό του θέμα.

    Μέσα δε από αυτό το νήμα, σίγουρα βγαίνουν άλλα θέματα όπως ρόλοι-μη ρόλοι, κι εγώ προσωπικά είδα ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, για το πώς αντιμετωπίζουν και αντιλαμβάνονται οι Αφέντες τις σκλάβες τους και αντίστοιχα οι γυναίκες κυρίαρχοι τους σκλάβους τους. Αλλά αυτή είναι μια συζήτηση που αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε σε άλλο νήμα, μια και το νήμα εδώ αφορά κάτι άλλο.
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2006
  2. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member


    ανορθωγραφε_πιητη, θα σχολιάσω τα εξής:

    Νομίζω δίνεις πολλές φιλοσοφικές προεκτάσεις στο θέμα, που στην ουσία δεν υπάρχουν. Εξηγώ:

    Για το πρώτο, που αναφέρεις πως καμία αφέντρα δεν μπορεί να καθοδηγήσει τις πρωτογενείς ορμές και τα σεξουαλικά ένστικτα ενός αντρα, έχεις μεγάλο λάθος.

    Αυτός είναι και ο σκοπός του BDSM, να ξεπεράσει τα ζωώδη ένστικτα και μπει στο επίπεδο του φαντασιακού, του ερωτισμού πέρα από το επίπεδο του ζώου, στο επίπεδο του βίτσιου.

    Το αν μπορεί μια Domme να χαλιναγωγίσει τα σεξουαλικά ένστικτα ενός άντρα υποτακτικού Της, αυτό το μπορεί. Αρκεί βέβαια να ξέρει τον τρόπο. (Το ίδιο μπορεί να κάνει φυσικά και ένας Dom στην υποτακτική Του). Τα καθημερινά παραδείγματα είναι άπειρα.

    Για να μιλάμε πρακτικά και όχι θεωρητικά, η εκπαίδευση με ζώνες αγνώτητας είναι ένα συχνό φαινόμενο στο BDSM, μέσω της οποίας, κάποιος Κυριαρχικός ή κάποια Κυριαρχική ελέγχουν τις ορμές και τον οργασμό του υποτακτικού τους. Αυτό γίνεται για πολλούς λόγους, που έχουν αναλυθεί πολλές φορές στην κοινότητα αυτή και θα σε παραπέμψω σε άλλα threads. Δεν τίθεται όμως θέμα αν υπάρχει, ή αν θα πρέπει να εφαρμόζεται, γιατί και υπάρχει και εφαρμόζεται.

    Επιπλέον, θα σχολιάσω κάτι που δεν κατανόησαν πολλοί στον thread αυτό. Το κείμενο προφανώς δεν λέει πως απαγορεύεται ο ερωτισμός. Το κείμενο αναφέρει, και εμπεριστατωμένα, πως σε lifestyle σχέσεις D/s, μεταξύ Mistress - slave ή sub, δεν θα πρέπει να υπάρχει διείδηση. Τελεία.

    Αυτό γίνεται για καθαρά πρακτικούς λόγους και όχι για λόγους ψυχρότητας. Γίνεται για να μην χαθεί η Εξουσία που ασκεί η Κυριαρχική στον υποτακτικό, γίνεται για να μην αντιστραφούν οι όροι εξουσίας (η διείσδηση είναι πράξη Κυριαρχίας). Φυσικά, άν ποτέ υπάρξει διείσδηση, γίνεται με τρόπο εξευτελιστικό για τον υποτακτικό. Αυτό που υπάρχει στην θέση της διείσδησης, είναι η χρησιμοποίηση του υποτακτικού από τον Κυριαρχική, για την απόλαυσή Της, με όποιον τρόπο επιλέξει Εκείνη. Αυτό είναι το παιχνίδι του D/s, και ειδικότερα του FemDom/sub, και αυτοί είναι οι όροι του.

    Όσο για το δεύτερο που λές, έχεις και εδώ λάθος. Το τι κάνει ένας υποτακτικός αφορά άμεσα τον Κυριαρχικό του. Ο οργασμός και η εκτόνωσή του, σε μια σχέση D/s, είτε 24/7 είναι, είτε όχι, δεν ανήκει στον υποτακτικό, αλλά ανήκει στον Κύριο ή στην Κυρία του/της. Χρειάζεται πάντα άδεια για αυτόν. Δεν μιλάμε για σχέση vanilla, ούτε για μια καθαρά σχέση S/M, Top/bottom, αλλά για σχέση Domination/submission, μην το ξεχνάμε αυτό.

    Γιατί, αυτό που αναφέρεις εσύ στο post αυτό, αφορά Top και bottom και όχι Dom-Κυριαρχικό και sub-υποτακτικό. Η διαφορά είναι μεγάλη και μπορείς να την διαπιστώσεις εδώ:

    What is a Top in BDSM

    What is a bottom in BDSM

    BDSM topics

    Τα περί φασιστικών και λοιπά δεν τα σχολιάζω. Αυτά τα λόγια έχουν ειπωθεί πολλές φορές στην κοινότητα αυτή και στο 100% των περιπτώσεων λέγονται όταν κάποιος δεν καταλαβαίνει τι θέλει να πει ο άλλος. Στην προκειμένη περίπτωση είναι άτοπο να λες πως μια σχέση D/s στην οποία υπάρχει συνεναιση είναι φασιστική, επειδή ο Κυριαρχικός επιβάλει την εξουσία του στον υποτακτικό. Προφανώς το σχόλιο αυτό γίνεται γιατί δεν έχεις κατανοήσει τι είναι το D/s και δεν έχεις βιώματα τέτοιων σχέσεων. Σε διαβεβαιώνω, δεν έχουν καμία σχέση με φασισμό και είναι απόλυτα απελευθερωτικές. Το κείμενο αυτό δεν έχει να κάνει με δογματισμό, αλλά μας δίνει το στίγμα για μια πετυχημένη σχέση D/s.

    Τέλος, θα σε παρακαλέσω να απέχεις στο μέλλον από χαρακτηρισμούς τύπου "μ@λακίες" όταν σχολιάζεις ένα κείμενο, από τον οποιοδήποτε, και ειδικότερα από ένα μέλος που ο λόγος του έχει μια βαρύτητα εδώ μέσα. Θα παρακαλέσω τους mods να αφαιρέσουν την λέξη αυτή, γιατί είναι προσβλητική για το άτομο στο οποίο απευθύνεται και κακόγουστη.
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2006
  3. Kits

    Kits Contributor


    ''must'' ειναι να κοιματε ο ανθρωπος 8 ωρες το 24ωρο... αλλα δεν ειναι κανονας!!
     
  4. Guest05

    Guest05 Guest

    Γιατί μου κάθονται όλα και δεν μου κάθεται το Τζόκερ δεν μπορώ να καταλάβω .
     
  5. Astarty

    Astarty Contributor

    Όλα σου κάθονται ε; Κάτσε να αρχίσω να μην σου κάθομαι. Που ξέρεις! Τότε μπορεί να κερδίσεις και το Τζόκερ! <γελάει>

    Αστάρτη
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Κυρία Αστάρτη,
    την επόμενη Κυριακή θα κερδίσω το Τζόκερ.
    Μπορεί αυτό να σας οδηγήσει σε αναθεώρηση των σχέσεων σας με τον απαγωγέα της Ασημούλας;
     
  7. Astarty

    Astarty Contributor

    Κύριε Ντολμανσέ δεν θα γίνω Ασημούλα εγώ στην θέση της Ασημούλας!
    Ντροπή σας να σκεφτείτε ότι μια Κυρία σαν και μένα υποπέφτει σε τέτοια σφάλματα όπως αυτό της παραδοπιστίας. Υποσχεθείτε μου τίποτε άλλο...κάτι ρομαντικό, κάτι ευτελές να νιώσω μια ψυχική ανάταση η Κυρία και τα λέμε.

    Φιλικά
    Αστάρτη
     
  8. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Το νήμα αυτό ξεκίνησε με μια ενδιαφέρουσα δήλωση της SM_Art_Lady για το τί συνιστά σεξ με τους υποτακτικούς άνδρες. Τους υποτακτικούς Της. Ας παραβλέψουμε την "καθολική" της διατύπωση - δεν με αγριεύει περισσότερο από άλλους γενικούς αφορισμούς / στερεότυπα που τρύπωσαν στην κουβέντα ("φόβος του πέους" και τα τοιαύτα).

    Κοίταξα το θέμα μόνο από την γυναικεία πλευρά, και αναρωτήθηκα φωναχτά, αν, με τον πληθωρισμό των Κυριαρχικών γυναικών ΚΑΙ την απόσυρση των υποτακτικών γυναικών στην κλειτορίδα, οδηγούμαστε σε ένα άλλο είδος "θηλυκότητας", μια θηλυκότητα στην οποία ο κόλπος θα είναι ελάσσον στοιχείο, περιορισμένο στη σεξουαλική διέγερση, τη γέννα και την ούρηση - εξαιρώντας δηλ. την τέταρτη και πιο μαγική λειτουργία του, την ηδονή, που θα την "σηκώσει" εξ ολοκλήρου η κλειτορίδα. Δεν θα αναλύσω το γιατί δεν θα ΄θελα κάτι τέτοιο εγώ, ως θηρευτής της δικής μου απόλαυσης, για να μην ξεστρατίσω την κουβέντα.

    Δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω, πάει καιρός που έχω ξεκολλήσει τις συγκεκριμένες σεξουαλικές πρακτικές (πρωκτικό, κολπικό, στοματικό, ισπανικό, "μασχαλάτο", κλπ.) από τον συμβολισμό Κυριαρχίας και υποταγής. Θυμάμαι δε ακόμη την πρώτη φορά που χρησιμοποίησα την άρνηση πρωκτικού με κάποια κυρία ως μοχλό υποταγής (!) με ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

    Τον θίγει και η SM_Art_Lady αυτόν τον συμβολισμό, λέγοντας ότι το κολπικό σεξ θα σήμαινε ανάκτηση Κυριαρχίας από τον υποτακτικό άνδρα. Νομίζω πως αξίζει ένα νήμα από μόνος του ο συμβολισμός αυτός, γιατί επίσης πάει καιρός που δεν πιστεύω ότι όσοι διαφωνούν μαζί μου είναι "σωστοί" ή "λάθος", καλύτεροι ή χειρότεροι!

    Θα πρότεινα επίσης να μείνουμε και στο άλλο ενδιαφέρον σημείο στη δευτερολογία της SM_Art_Lady, πέρα από το αν συνιστά Κυριαρχία η κολπική διείσδυση: Στο ότι υπάρχει ένα είδος "απαξίωσης" αν καταλαβαίνω καλά του υποτακτικού ατόμου από το Κυρίαρχο, εκεί που αναρωτιέται πώς θα δεχτεί μέσα της αυτόν που έχει "μηδενίσει" ως άνδρα. Συμβαίνει αυτή η απαξίωση στις BDSM σχέσεις από την πλευρά των Κυρίαρχων ατόμων; Μήπως αυτό εξηγεί και μια απορία που πηγαινοέρχεται σε διάφορα νήματα, του "γιατί οι πιο πολλές BDSM σχέσεις είναι πολύ έντονες και κρατάνε λίγο";

    Δεν είναι τόσο απλή η απάντηση, γιατί ποιός είναι αυτός που θα ισχυριστεί αλαφρά τη καρδία ότι αμέσως μόλις έχει "υλοποιήσει" την ποταπότερη και πιο εξευτελιστική φαντασίωσή του με τον άλλον-αντικείμενο θα ξεπλύνει τα μάτια του για να τον δει ως άλλον-υποκείμενο;

    Δεν την κακίζω την "απαξίωση". Ομως αν κάποιος μένει (μην πω έρχεται...) στο BDSM για την συγκίνηση που του προσφέρει αυτό το δίπολο "αξία-απαξία" καλό είναι να το ξέρει.. Και καλύτερο, να το ξέρουν και οι γύρω του...

    Dream

    ΥΓ. Astarty, το θέμα που βάζεις, "ποιός παίρνει ποιόν", νομίζω το έχει απαντήσει άριστα, με αντρική φωνή, η Αφροδίτη Μάνου - εκεί ψάξτε και ποιός είναι ο πραγματικός φθόνος του πέους, τί δεν μπορεί να κάνει μια γυναίκα με το strapon και τί αναπληρώνει η γυναικεία ανάγκη για κούρνιασμα σε αγκαλιά.
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Τοποθετήθηκα στο αρχικό post της SM Art Lady διαφωνώντας με τη γενίκευση, αλλά καλύφθηκα από τη δευτερολογία της. Και καλύφθηκα γιατί απλούστατα ξέρω μερικές (και μια να είναι μου φτάνει) γυναίκες, αφέντρες, vanilla, κ.α. «που δεν γουστάρουν τη διείσδυση».

    Το γιατί δε θέλουν είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, και μιας και δεν κάνουμε ατομική ψυχοθεραπεία (εδώ κολλάει) , δέχομαι ως απλό γεγονός αυτή την προτίμηση Εχω σε εκτίμηση όσες διοχετεύουν τη σεξουαλικότητα τους σε δρόμους που αυτές επιλέγουν. Λυπάμαι μόνο όσες και όσους από ντροπή ή από ευπείθεια προς στο «φυσιολογικό» βιάζουν την φύση τους.

    Στους τελευταίους δύο "αφορισμούς" έχω τις εξής παρατηρήσεις - αφορισμούς:

    Πρωτόγονος, πραγματικός σκλάβος των ενστίκτων του είναι αυτός που δεν έχει καλή σχέση μ’ αυτά, που θάθελε κάτι άλλο ή που έχει ενστερνιστεί ιδεολογήματα περί του φυσιολογικού ή κανονικού και θεωρεί τον εαυτό του αποκλίνοντα. Εγώ την ωριμότητα τη βλέπω στην αποδοχή των ενστίκτων και ορμών του ατόμου παράλληλα με την κατανόηση των ενστίκτων και ορμών των άλλων, πράγμα που του εξασφαλίζει αρκετά καλή ατομική και κοινωνική ζωή. Αντιθέτως είμαι πολύ επιφυλακτικός στις ανωθεν κανονικοποιήσεις των ορμών.

    Τέλος, δε βλέπω σε αυτο φορουμ μόνο "φοβισμενους" ανθρωπους που προσπαθουν να καταλαβουν τα "πως" και τα "γιατι" των σεξουαλικων τους αναγκων. Αντίθετα βλέπω πολλούς που θα τους χαρακτήριζα «καθόλου φοβισμένους» με αληθινή διάθεση έρευνας των "πως" και των "γιατί" των σεξουαλικών τους αναγκών και όχι μόνο.

    Υ.Γ Σε σχέση με το conflict μεταξύ μας θα απαντησω εκεί.
     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2006
  10. Εισαι εκτος θεματος,

    καμια φιλοσοφικη προεκταση δεν εδωσα στο θεμα,η προεκταση που εδωσα ηταν καθαρα και μονο επιστημονικη,

    και επιμενω καμια απολυτως αφεντρα δεν μπορει να παρεμβει στο ασυνειδητο κανενος αντρα και να του υπαγορευσει το πως θα γινουν πραξη οι πρωτογενεις του ορμες,

    ξερεις εσυ κανα τροπο ? γιατι αυτα που ανεφερες ειναι πολυ απλα το εξης,

    οπως λες τα παραδειγματα ειναι απειρα διοτι οι πρωταρχικες ορμες αυτων των υποτακτικων εχουν ακολουθησει παρεκλινουσες οδους εδω και πολυ καιρο,και αυτο εγινε μεσα στο ασυνειδητο τους και οχι γιατι τους πατησε το μαγικο κουμπι καποια αφεντρα,

    βαθιες ενεργειες και μηχανισμοι του ψυχικου οργανου που αγνοεις,

    Περι φασιστικων και βιωματων και παλι εισαι εκτος θεματος,τα βιωματα μου ουτε μπορεις να τα ξερεις αλλα ουτε και να τα μαντεψεις,

    Τελος το αν εχει βαρυτητα η γνωμη καποιου η καποιας εδω μεσα μου ειναι παντελως αδιαφορο,η γνωμη της κυριας μπορει να εχει ειδικο βαρος για σενα,για εμενα ομως δε παυει να ειναι σαχλη στο συγκεκριμενο ποστ,

    το να καλεις τους μοντς να σβησουν τη λεξη ειναι απλα pathetic,εχω δικαιωμα να εκφραζομαι οπως θελω και δεν μπορεις να μου το στερησεις εσυ,

    τωρα αν θες να γλυψεις τις μποτες της κυριας ειναι αλλο θεμα,αλλα να το παιζεις προσβεβλημενος απο μια λεξη που λες και ακους τοσες φορες καθε μερα δεν ειναι και το καλυτερο υποκαταστατο,

    την λεξη θα την αλλαξω εγω και θα διαλεξω μια που δε σε προσβαλει.
     
  11. KyriosG,

    χαιρομαι πολυ που συμετεχεις στο αλλο ποστ,και βοηθας στο να βρεθουν καποιες ακρες.
     
  12. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Εξακολουθείς να είσαι προκλητικός και εριστικός... Προφανώς είναι ένα παιχνίδι που σε βολεύει και σε εξιτάρει. Ειδικά κρυμμένος πίσω από την ανωνυμία που σου επιτρέπει η δημοσίευση πίσω από ένα άβαταρ μιας μαϊμούς με γυαλιά, πιστεύεις πως μπορείς να λες ότι θες...

    Και κάτι άλλο ανορθωγραφε_πιητη . Το τι θα κάνω εγώ με τον οποιοδήποτε είναι δική μου υπόθεση και ΔΕΝ σε αφορά, ούτε έχεις το δικαίωμα να το σχολιάζεις, ειδικά με χλευαστικό και υποτιμητικό τρόπο! Είναι προσβολή για μένα και για οποιονδήποτε άλλο έχει δηλώσει υποτακτικός σε αυτό το forum. Έχεις ξεπεράσει πολλά όρια και είναι καιρός να πέσει safeword, αν όχι από σένα, τουλάχιστον από τους moderators...

    Δημόσια πια, ζητάω να εμφανιστεί επιτέλους κάποιος modrator και να επέμβει σε αυτό το αίσχος.

    Προφανώς ο ανορθωγραφος_πιητης δεν γνωρίζει τους κανόνες λειτουργίας του forum αυτού και συνεχίζει τις προσωπικές του επιθέσεις, τους χαρακτηρισμους, καθώς επίσης και αυτή την προκλητική πορεία επιθέσεων που έχει επιλέξει, για τους δικούς του λόγους, η οποία είναι τουλάχιστον ενοχλητική για άλλα μέλη.

    ...

    Όσο για τα υπόλοιπα, δεν έχω ανάγκη να σου απαντήσω, αγαπητέ μου. Εσύ είσαι εκτός θέματος και κλίματος του forum αυτού.