Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γιορτινη διαθεση!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thelma, στις 19 Δεκεμβρίου 2008.

  1. female

    female Contributor







    Myrrh is mine, its bitter perfume
    Breathes of life of gathering gloom
    Sorrowing, sighing, bleeding, dying
    Sealed in the stone-cold tomb


    Glorious now behold Him arise
    King and God and Sacrifice
    Alleluia, Alleluia
    Earth to heav'n replies


    Ο συμβολισμός της γέννησης και της ελπίδας μέσα στο θάνατο της βαρυχειμωνιάς

    Η μαγεία των παιδικών ονείρων

    Η χαρά του να δίνεις και να παίρνεις


     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Χριστούγεννα είναι το βλέμμα ενός παιδιού που σκίζει το περιτύλιγμα. Χριστούγεννα είναι το βλέμμα ενός μεγάλου που λίγο νωρίτερα και καθώς τυλίγει το δώρο φαντάζεται το παιδί και χαμογελάει...
     
  3. Eri

    Eri

    Νιωθω τελειως διαφορετικα απο τη θελμα...........

    Μου τη δινει ολη αυτη η φτιαχτη χαρα λογω Χριστουγεννων......
    Με εκνευριζει αφανταστα που ολοι φερονται σαν προβατα (ψωνια, εξοδοι σε συγκεκριμενες μερες κ ωρες, συζητησεις, δωρα).............
    Μου σπανε τα νευρα που καθε χρονο τα εκνευριστικα και κακογουστα λαμπακια σε καθε μπαλκονι πληθαινουν.......
    Για τα καλαντα να μην μιλησω καν........
    Δεντρο δεν στολιζουμε εδω και κατι χρονια στο σπιτι.........
    Οικογενειακα τραπεζωματα επισης στα μειον........
    Ετσι μου ρχεται να σηκωθω να παω καπου μονη μου........
    Ουφφφφφ.......

    Το μονο καλο τελικα ειναι τα μελομακαρονα κ οι κουραμπιεδες........


    ΥΓ Φυσικα θα καταλαβατε το ποσο χαρηκα το καμμενο δεντρο στο Συνταγμα.......
     
  4. Archon

    Archon sometimes sickness has fun


    α και για τον Αγιο...
    "Η σημερινή μορφή του Άϊ-Βασίλη με την κόκκινη στολή και την άσπρη γενιάδα άρχισε να γίνεται δημοφιλής το 1931 όταν η γνωστή αμερικάνικη εταιρεία αναψυκτικών Coca-Cola παρουσίασε τον Αϊ-Βασίλη με πρωτοχρονιάτικα δώρα τα προϊόντα της εταιρείας στα χρώματα βεβαίως εκείνης. Η διαφήμιση δε αυτή υπήρξε εμπορικά τόσο επιτυχής που έμελλε να γίνει σήμα δημοτικότητάς της ανά τον κόσμο. Η μορφή όμως του Αϊ-Βασίλη όπως περίπου είναι σήμερα ήταν γνωστή μερικά χρόνια νωρίτερα από το 1931."
    Άγιος Βασίλης - ΒικιπαίδΡια
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    δηλαδή,θέλεις να μου πεις...οτι δεν υπάρχει Άγιος-Βασίλης?
     
     
  6. Felicia

    Felicia Regular Member

    Μια χρονιά πέρασα Χριστούγεννα μόνη, με τον τότε αγαπημένο μου στους Δελφούς. Λίγα στολίδια, υπέροχη ατμόσφαιρα.
    Αυτό ναι, ήταν "γιορτή".
     
  7. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Και ιδού τρανή απόδειξη ότι η τηλεόραση μας λέει πάντα ψέματα: στο παιδικό πρόγραμμα του Alter, ένα μάτσο μπόμπιρες με πληροφορούν ότι "τα πιο καλά Χριστούγεννα είναι στην Ολλανδία". "Δεν αποκλείεται", σκέφτομαι κι εγώ η εύπιστη, "sex 'n' drugs 'n' rock'n' roll, μια χαρά εορταστικό κλίμα". Εκεί λοιπόν που πακετάρω για Άμστερνταμ, διαπιστώνω ότι στην Αθήνα μες το κέντρο φούντωσε μεγάλο δέντρο!!! Κι όμως, είναι αλήθεια κυρίες και κύριοι: εκεί που απέτυχε ο Αβραμό, θριάμβευσε ο Κακλαμάν. Είναι γεγονός, έχουμε το λαμπρότερο χριστουγεννιάτικο δέντρο σε όλον τον κόσμο!!!

    Δεν πάω πουθενά το λοιπόν. Εδώ θα μείνω, στο απέραντο εορταστικό καρουσέλ: με κουκουλοφόρους άι βασίληδες φτυστούς Τσε Γκεβάρα με σήμα κατατεθέν το αστέρι, με φανταστικές υπερπροσφορές - τα καταστήματα σπάσανε και μας περιμένουνε, με φοβερά υπερθεάματα βεγγαλικών κρότου-λάμψης. Αυτά είναι Χριστούγεννα, όχι τα ψόφια κέφια που ξέραμε ως τώρα.

    Όμως προσοχή σύντροφοι: η μέρα γεννάται σήμερον μέσα απ' την καρδιά του σκότους. Η μεγαλύτερη νύχτα του χρόνου μας υπόσχεται λαμπρά θεάματα, μα η μέρα όπου να 'ναι θ' αρχίσει να κλέβει τους λεπτοδείκτες της γλυκειάς μας νύστας.
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: Γιορτινη διαθεση!!!


    ΦΥΣΙΚΑ και υπάρχει Άγιος Βασίλης!!!
     
  9. Her0ica

    Her0ica Regular Member

    Eγω παντως τα περιμενω απο τον Αυγουστο τα φετινα χριστουγεννα για να φαω παλι φαγητο απο τη μανα μου:lol:
     
  10. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Γιορτινη διαθεση!!!

     
     
  11. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Σαφώς και αλλάζει η διάθεσή μου και έτσι πρέπει. Γι΄αυτό έχουν θεσπιστεί οι γιορτές
    (και μάλιστα καταχείμωνο) για να ξεφεύγουμε από τη ρουτίνα, να συναντιόμαστε σε σπίτια, να μιλάμε, να συντρώγουμε, να πίνουμε, να βρισκόμαστε. Βέβαια, όπως όλα, τις έχουμε αλλοτριώσει και τις γιορτές. Τις έχουμε μετατρέψει σε ανόητο καταναλωτικό όργιο, σε καταναγκαστικές οικογενειακές επισκέψεις, σε αγχώδες τρέξιμο να τα προλάβουμε όλα. Δώρα, γλυκά, επισκέψεις, βόλτες...
    Ας ζήσουμε τις γιορτές όπως πραγματικά θέλει ο καθένας. Να δείτε τι ωραία που είναι.
     
  12. Eri

    Eri


    Δηλαδη συγγνωμη.....

    Εσυ τις γιορτες περιμενεις για να τα κανεις αυτα?????