Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γρίφοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Fun & Games' που ξεκίνησε από το μέλος soutzoukakia, στις 9 Απριλίου 2008.

  1. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Η φαντασία σας οργιάζει, αγαπητή μου  
    Πού θα πάει, κάποια στιγμή θα μάθουμε την απάντηση.
     
  2. tristan

    tristan Guest

    Απάντηση: Re: Γρίφοι



    Κali Crow.. να το πάρει το ποτάμι?
     
  3. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: Re: Γρίφοι

    Λύση :

    Το ρώτησε "η απάντηση που θα μου δώσεις θα είναι όχι;". Αν το μέντιουμ απαντήσει "όχι", τότε θα έχει κάνει λάθος γιατί η απάντησή του ήταν πράγματι "όχι". Αν απαντήσει "ναι", τότε πάλι θα έχει κάνει λάθος γιατί προέβλεψε πως η απάντησή του θα ήταν όχι, ενώ απάντησε "ναι".
     
  4. tristan

    tristan Guest

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Γρίφοι


    Σωστό.. δύσκολο αλλά σωστό. 
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Γρίφοι

     

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Γρίφοι

    Είναι 100 κρατούμενοι σε σειρά ο ένας πίσω από τον άλλο. Οι κρατούμενοι φορούν καπέλα τριών διαφορετικών ειδών -ας πούμε πράσινο, κόκκινο, μπλε-. Κάθε ένας μπορεί να δει μόνο τι καπέλα φοράνε οι μπροστινοί του και δεν επιτρέπεται να επικοινωνήσει με τους υπόλοιπους κρατουμένους. Πρέπει να βρει τι καπέλο φοράει ο καθένας. Αν απαντήσουν λάθος πεθαίνουν. Οι απαντήσεις τους θα πρέπει να είναι μονολεκτικές.

    Αφού τους εξήγησαν τους κανόνες τους βάζουν σε ένα δωμάτιο για να καταστρώσουν τη στρατηγική τους.

    Πόσοι μπορούν να γλιτώσουν και πως;
     
  7. snow_white

    snow_white New Member

    Απάντηση: Γρίφοι

    Τα χρώματα των καπέλων είναι του ίδιου αριθμού, δηλαδή όσα κόκκινα καπέλα υπάρχουν, υπάρχουν τόσα μπλέ και τόσα πράσινα?
     
  8. Απάντηση: Γρίφοι

    να απανταει ο απο πισω για τον μπροστινο, τι χρωμα καπελο βλεπει, όταν ερωτηθεί ο μπροστινος.
    ο τελευταίος, βεβαια, ο κακομοίρης... τον έφαγε η μαρμαγκα  
    (αφού δεν είναι κυκλικά διατεταγμενοι)
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Γρίφοι


    δεν είναι απαραίτητο, θα περισσευε ενας 100/3= 33 + 33 + 33 +1

    λουλού δούλεψε το λιγάκι!!
     
  10. Divina

    Divina Regular Member

    Απάντηση: Γρίφοι

    Έστω ότι το κόκκινο =1 , το μπλε = 0 και το πράσινο = -1,

    Ο τελευταίος κρατούμενος θα αθροίσει όλα τα καπέλα , κατόπιν θα τα διαιρέσει με το ν=3 , όπου ν θα θεωρήσουμε τον αριθμό των διαφορετικών χρωμάτων.
    Ανάλογα με το υπόλοιπο της διαίρεσης θα πει ένα χρώμα όμως αυτό του δίνει μόνο 1/3 πιθανότητα να ζήσει μιας και δεν γνωρίζει τη χρώμα καπέλο φοράει ο ίδιος.
    Ο επόμενος κρατούμενος θα κάνει το ίδιο μαζί με τον αριθμό που άκουσε από τον πρώτο όπως και ο κάθε επόμενος κρατούμενος και θα σωθούν.

    Συμπέρασμα η σωστή απάντηση είναι το λιγότερο 99 κρατούμενοι.

    Και εγώ Σ’ αγαπάω μικρό μου Αξίωμα
     
  11. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Απάντηση: Γρίφοι

    Οτι εμεις οι δυο ειμαστε ζευγαρι κ σε βδσμ φορουμ λυνεις γριφο μου
    Ειναι ανωμαλια? Ειτε δεν παμε καθολου καλα!
     
  12. Divina

    Divina Regular Member

    Απάντηση: Γρίφοι

    Απλά αλληλοσυμπληρωνόμαστε Μικρό μου Αξίωμα…σαν φυσική ροή…
    Ομολογώ όμως ότι ο γρίφος ήταν έξυπνος …με έκανε να ξεσκονίσω τα μαθηματικά μου