Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Γυναικείος Οργασμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος jimboy, στις 17 Ιανουαρίου 2009.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Είναι σχεδόν λυπηρό το να εξαρτάσαι μόνο από το σύντροφό σου για το αν θα έχεις οργασμό ή όχι κατά τη διάρκεια του sex  

    Στο θέμα αυτό μερικές γυναίκες υστερούν κατά πολύ από τους άντρες.

    Προφανώς δεν είναι θέμα μη ικανότητας των ανδρών να ικανοποιήσουν τις συντρόφους τους (πλην ακραίων περιπτώσεων), αλλά το πρόβλημα αφορά τις ίδιες τις γυναίκες μιας και είτε δε γνωρίζουν το σώμα τους, είτε δε γνωρίζουν (ή δεν επιθυμούν) να διεκδικήσουν οι ίδιες τον οργασμό τους.
     
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Γυναικείος Οργασμός

    Πολύ χονδρικά φρονώ πως οποιοσδήποτε νοήμων είναι σε θέση να αναγνωρίσει σημάδια ευχαρίστησης ή δυσαρέσκειας -αν ο σύντροφός του δεν προσποιείται εξαιρετικά καλά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν πιστεύω ότι ένας άνδρας δύναται να προβλέψει το πώς ακριβώς μία γυναίκα θα έρθει σε οργασμό - με τί ρυθμό, τί πίεση, ποιες κινήσεις.

    Χρειάζεται επικοινωνία. Το αν θα είναι λεκτική ή μη λεκτική εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του καθενός. Εδώ όμως ας σημειωθεί ότι η γλώσσα του σώματος δεν είναι τύποις "γλώσσα" διότι δε συνιστά τυποποιημένο κώδικα επικοινωνίας. Δεν υπάρχει δηλαδή κοινή αντιστοίχιση εννοιών - όρων σε όλα τα σώματα. Κάθε ένα, μιλά τη δική του "γλώσσα", ως εκ τούτου θα πρέπει να διδάξουμε σε κάποιον τη δική μας γλώσσα, πριν αξιώσουμε από αυτόν να καταλαβαίνει τί του λέμε.

    DRD, αν ο ρόλος του σκεύους, είναι λειτουργικός και μακροπρόθεσμα βιώσιμος, δεν υφίσταται καν ζήτημα προς πραγμάτευση. Το μόνο που θα άξιζε να συζητηθεί ίσως, είναι το κατά πόσο είναι δέον να γίνεται σχετική διευκρίνιση προς τον έτερο, πως ο οργασμός δεν είναι ενδεικτικό της είσπραξης ευχαρίστησης, συνεπώς ούτε και απαραίτητος.

     
     
  3. Georgia

    Georgia Owned Contributor



    Δεν θα συμφωνήσω στο θέμα της εξάρτησης. Ο άνδρας έχει ανάγκη το μουνί (ή ότι άλλο) της γυναίκας για να χύσει, όσο εκείνη τον πούτσο του (ή ότι άλλο). Δούναι και λαβείν.

    Όσο για το ακραίο των περιπτώσεων της ανικανότητας των αντρών να ικανοποιήσουν τις συντρόφους τους, στην θέση σου δεν θα έβαζα και το χέρι μου στην φωτιά.
    Θα συμφωνήσω όμως στο τελευταίο μέρος της τελευταίας παραγράφου(οχι βέβαια στον σχεδόν απόλυτο βαθμό στον οποίο παρουσιάζεται),καθώς είναι συχνό φαινόμενο η γυναίκα να μην μπορεί(για χ λόγους) να διεκδικήσει τον οργασμό της ή να μην ξέρει(ακόμα)τι είναι αυτό που θα τον προκαλέσει.
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Γυναικείος Οργασμός

    Μιλούμε για μακρόχρονες σχέσεις. Είναι ηλίθιος όποιος μετά από λίγους μήνες δεν καταλαβαίνει. Μιλώ για σχέση 10 ετών, συγκεκριμένα. Ο καλός μου ήξερε τί μου αρέσει μετά από λίγο καιρό. Τον δέκατο χρόνο, παράτησα έναν εξπέρ της απόλαυσής Μου. 

    Αυτός που αναδόμησε, ξέρει τί έφτιαξε. Και γιατί. Ή μάλλον, για τι.
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Γυναικείος Οργασμός

    Με σκοτώνεις.
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    Aπαντάς μόνη σου με το παρακάτω:

    * Keyword: σύντροφο. Στο σύντροφό μου θα πω τί και πώς. Σε ένα φόρουμ όχι. Οι λόγοι ευνόητοι πιστεύω.
    ** see bold in *
     
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Γυναικείος Οργασμός


    Καλά κάνει και μαγκιά της αλλά αν έχει σκουριάσει η κλυδαριά και δεντόχει πάρει χαμπάρι?

    Ολοι μας χρειαζόμαστε να ακούσουμε!!!


    Συμφωνώ αλλά στην πράξη δεν είναι τόσο απλό



    Εχω τις επιφυλάξεις μου. Το τελευταίο παίζει πολύ τοχω συναντήσει αρκετές φορές

    Εχω άδικο που το ψάχνω?

    Κρίμα δεν είναι?άδικο για όλους μας 



    Φρονώ ότι το ποσοστό που καταλαβαίνει κάτι τέτοιο είναι μικρό.
    (ένας από τους λόγους που σε εκτιμώ ιδιαίτερα)


    Ε ένα πρόβλημα στην επικοινωνία το έχουμε! Και τελικά γιατί να αναρωτιόμαστε αν φταίνε οι άντρες ή γυναίκες γι αυτό? Δε παίζει να φταίμε όλοι ... εμείς οι ίδιοι?
    Δε περίμενα να πάω 38χ να μπω στο φόρουμ για να μάθω πως και τι να κάνω πάνω στο κρεββάτι μου. Ωστόσο δε τραβάω κανένα ζόρι να σας πω ότι έχω πολλά για να μάθω
    Δε τραβάω κανένα ζόρι να προσπαθώ να μάθω με όποιον τρόπο ανακαλύπτω.



     
    Last edited by a moderator: 19 Ιανουαρίου 2009
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    δεν ξέρω εγώ απλά γλύφω ...

    εννίοτε βάζω και το χέρι μου και "ψάχνω" ...
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Γυναικείος Οργασμός

    Είχα σχηματίσει την εντύπωση πως μιλούσες εν γένει για τις γυναίκες και τους άνδρες, όχι για εσένα και το jimboy συγκεκριμένα.

    Δεν κατάλαβα τί εννοείς.
     
  10. Emma

    Emma Contributor

    Δεν μιλάς σοβαρά, έτσι;
    Πώς ακριβώς συνδέεις το:
    να μη θέλει κάποιος να εκφράσει δημόσια κάτι
    με το
    αν ξέρει τί θέλει και πώς να το διεκδικεί;

    Μιλούσα για την προσδοκία κατανόησης του ζητούμενου μέσα από περιγραφές/συμβουλές random γυναικών.
     
  11. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Γυναικείος Οργασμός

    Μμμμ κρίμα και μου φάνηκε ότι ήταν πολύ έξυπνο αυτό που είπα. Απλά λέω ότι είναι επικίνδυνο να τα περιμένουμε όλα απ τον άλλο(δεν είπα ότι εννοείς κάτι τέτοιο). Ο οποίος άλλος σίγουρα έχει ευθύνη για συντελεστεί κάτι όμορφο αλλά όλοι οφείλουμε να αναζητούμε το τι χρειάζεται εμείς να κάνουμε - να αναζητάμε κάθε φορά την δική μας ευθύνη και όχι του άλλου. Για να εμπνεύσουμε τον άλλον να μας ξεκλειδώσει(αν και εφ όσον αυτός είναι ικανός να πετύχει ξεκλειδώματα). Η αλλιώς (ελπίζω να γίνομαι κατανοητός) αν η κλειδαριά είναι κλειδαμπαρωμένη μπορεί να καταντάει και κουραστικό.
    Σε καμία περίπτωση δεν μιλώ για σένα απλά πήρα αφορμή απ αυτό που διάβασα-και να ξέρεις ότι η συγκεκριμένη φράση αποτελεί αγαπημένη ατάκα πολλών γυναικών-το έχω ακούσει πολλάκις! 
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Διαφωνώ στο ότι είναι απίθανο να εξάγει κάποια συμπεράσματα, και να βοηθηθεί από τη μελέτη ενός στατιστικού δείγματος. Ούτως ή αλλιώς όλοι οι άνδρες χρησιμοποιούν τις γνώσεις τους αναφορικά με το πώς οργάζουν οι πρώην φιλενάδες τους, για να κατανοήσουν τις νύν. Η γνώση είναι πάντα εργαλείο.

    Συμφωνώ στο ότι σε μία συνάθροιση ανθρώπων -που μπορεί να είναι διαδικτυακή, πλην όμως καταλήγει να αναδεικνύει τα προφίλ τους- δεν προτίθενται όλοι να δώσουν πληροφόρηση αναφορικά με τόσο προσωπικά θέματα, όπως θα προτίθονταν ενδεχομένως αν επρόκειτω για μία εντελώς απρόσωπη και ανώνυμη στατιστική έρευνα.