Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος magda37, στις 1 Απριλίου 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Eri

    Eri

    Μπορεις να στειλεις καμια καρτουλα....Πασχα ερχεται εχει κατι ωραιοτατες......


    ΥΓ Ε τι να κανω κρατηθηκα κρατηθηκα αλλα επρεπε να πεταξω κατι......
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @lara: ο σαφής και ακριβής προσδιορισμός δεδομένης δραστηριότητος προδιαθέτει αλλά και θέτει όρια στους ενίοτε παρευρισκομένους σε τι καλούνται να συμμετάσχουν.

    Το δικαίωμα εκφρασης επιθυμίας με τρόπο συμβατό με την αισθητική του εκφέροντα αυτήν δεν αφαιρείται, θεωρητικά ούτε περιορίζεται αρκεί ο εκφέρων να είναι σε θέση να αντιμετωπίσει (ή να αδιαφορίσει για) τις τυχόν αντιδράσεις που ο τρόπος εκφοράς της επιθυμίας του θα προκαλέσει.

    Με άλλα λόγια τα δικαιώματα δεν παραχωρούνται "ελέω" αλλά διεκδικούνται.
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ας ξεκαθαρισουμε μερικα πραγματα ...
    1) δεν ειμαστε σε χωρο αγγελιων αλλα σε χωρο ανταλαγης αποψεων αρα ο σχολιασμος της επιθυμιας δανεισμου ειναι δεδομενος ....
    2) Lara ... ο λογος για τον οποιο ενας Κυριος θα προχωρησει στον δανεισμο , εκτος και αν προκειται για επιστημονικη ερευνα , ειναι ψυχαγωγικος .. θα μπορουσε να ειναι βιοποριστικος εαν την δανειζε κατοπιν χρηματων , θα μπορουσε να ηταν κοινωνικος εαν επρεπε να μεινει κρυφη η σχεση για καποιο λογο ....
    εδω ομως , και θα το πω λαικιστη , προκειται για την καβλα τους , εσυ πες το οπως θες (επιθυμια , αναγκη , κτλ) .. γιατι αν αναλυσουμε την επιθυμια και την αναγκη , παλι στην καβλα θα καταληξουμε ...
    3)Δικαιωματα και υποχρωσεις μελων σε μια BDSM κοινοτητα ...
    Αν με καλεσει σπιτι του ο .. isnogood ... και δεν μιλαω για τον δημοσιο χωρο του φορουμ , παω ακομα ποιο μακρια , μπαινω στο σπιτι του ... πιστευτε οτι εχει δικαιωμα να προβει σε οποιαδηποτε πρακτικη του BDSM υπο την παρουσια μου διχως να εχει προηγηθει ενημερωση μου ή ακομα διχως να εχει ζητηθει η συμφωνη γνωμη μου εστω και την τελευταια στιγμη ?????
    ΟΧΙ φιλοι μου . Η παρουσια μας εδω δεν σημαινει απαραιτητα συναινεση σε κανενος την καβλα ...
    το σωστο ειναι ο οικοδεσποτης isnogood να πει : "ελα το βραδυ απο το σπιτι μας .. και αν εχεις διαθεση ... μπορει να παιχτει και κατι.."
    Στην συγκεκριμενη περιπτωση , καποιοι υλοποιουν την επιθυμια τους / αναγκη τους / καβλα τους , να μιλησουν και να προσφερουν δανεισμο , οχι ομως μεσω αγγελιας οπου στον αγγελιοχωρο συνειδητα θα μπει καποιος που ψαχνει για προσφορες , αλλα σε χωρο ανοικτο προς συζητηση .
    Ανοιγοντας εγω το νημα , γινομαι αμεσως μερος στην υλοποιηση της επιθυμιας αυτης , διατηρω λοιπον το δικαιωμα να τοποθετηθω κατα την δικη μου κριση και αντιληψη ...
    Οι κανονες και κωδικες συμπεριφορας του BDSM οριζουν κυριως τα σενσιονς ενω στην κοινωνια του χωρου , περιοριζονται στον σεβασμο των στατους και τον γενικοτερο αλληλοσεβασμο ...
    Το οτι ειμαι Περβ μεσα σε μια παρεα με αλλους Περβ , δεν σημαινει πως μπορω να βγαλω το πουλι μου και να το παιζω μπροστα στους αλλους διοτι εχω το φετιχ να με περνουν ματι ....
    ηδη εξασκουμε το φετιχ του ομιλητη εδω μεσα (κατι σαν το speaker's corner στο Hyde Park του Λονδινου)   .....
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αν και σκεφτόμουν να μην απαντήσω καθόλου μια και ως επι το πλείστο είσαι εντελώς εκτός θέματος και απλά δημαγωγείς μια ερώτηση.
    Αν Ο Κύριος μου πρέπει να κάνει μια εγχείρηση, να απουσιάσει για μεγάλο χρονικό διάστημα, έχει κάποια άλλα προσωπικά προβλήματα κ.ο.κ. και κρίνει πως δεν είναι σε θέση να ασκήσει εξουσία και να με καθοδηγεί και επιθυμει να εχω στο διαστημα της απουσιας του Κάποιον το κάνει για την.. ψυχαγωγία του και καλα?
    Αν μια σκλάβα δεν επιθυμεί καν να εχει καποιο αλλο αλλα ειναι υποχρεωμενη να υπακουσει το κανει για την ...ψυχαγωγία της?
    Συγνώμη αλλά είμαι υπερβολικά ευγενής για να απαντήσω στα υπόλοιπα.

    LordDragonal δεν το βλέπω ακριβώς έτσι αλλά σίγουρα προσωπικά δεν θεωρώ και εαυτό αλάνθαστο-απλά εκφέρω την άποψη μου. (Αν και ειλικρινά το θέμα αξιολόγησης μου θυμίζει τις αντιρρήσεις κάποιων αναφορικά με το inner circle που έλεγαν, από που κι ωσπου να θέσω τον εαυτό μου προς αξιολόγηση του οποιουδήποτε για να γίνω μέλος.)

    Αν είμαι κάποιος που επιθυμώ να δανείσω, είτε προς χρήση είτε για κάποιο χρονικό διάστημα τη σκλάβα μου έχω δικαίωμα να το εκφράσω με όποιο τρόπο επιθυμώ?

    Όποιος για τους όποιους λόγους δεν ενδιαφέρεται, είτε γιατί δεν συμφωνεί είτε γιατί θεωρεί πως με αυτό τον τρόπο θέτει εαυτόν προς αξιολόγηση, μπορεί απλά να μην ασχοληθεί? Το να χλευάζω όμως το αντικείμενο μιας αγγελίας επειδή διαφωνώ είναι μικροπρεπές κατά την άποψη μου.
    Αυτός ήταν και ο λόγος που στον χώρο των αγγελιών δεν δικαιούμαστε καν να κάνουμε ποστ γιατί έμπαινε ο καθένας και σχολίαζε και χλευαζε και λιθοβολούσε όποια αγγελία δεν γούσταρε. (πιστεύω πως η αγγελία μπήκε σε λάθος κατηγορία).

    Υποθετικά τώρα μιλώντας θα μπορούσε κάποιος που δεν γνωρίζει άλλους Αφέντες ή πιστεύει πως μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που να μην εκφράζονται γραπτώς στο φόρουμ που πιθανόν να είναι πραγματικοί και αξιόλογοι, να θεωρήσει πως αντί να αρχίσει να ενοχλεί με pm τον καθένα που μπορει και να μην εχει το οποιοδήποτε ενδιαφέρον, είναι ευκολότερο να γράψει μια αγγελία μεσα απο την οποια να εμφανιστει σε pm πλεον ποιος εχει ενα αρχικο ενδιαφερον για κατι αναλογο?

    Με τον ιδιο τροπο που ο προσφερων γνωριζει τον ενδιαφερομενο και αποφασιζει αν πληρεί ή οχι τις προδιαγραφες, δεν αξιολογει και ο ενδιαφερομενος μεσα πλεον απο την μεταξυ τους συζητηση τον ιδιο αλλα και την σκλαβα του για να αποφασισει αν εκεινοι τηρουν τις προδιαγραφες τις δικες του κι αν επιθυμει να την δανειστει?

    Δεν συμβαίνει πάνω κάτω το ίδιο που θα συνέβαινε αν από την αρχή προσέγγιζε ο προσφέρων κάποιο Κ. ρωτώντας τον αν ενδιαφέρεται κι αν ναι να συνεχίσουν να συζητάνε για τους όρους?

    Τι μας ενοχλεί που αυτό έγινε με αγγελία? Επιμένω μια αγγελία που αν δεν μας ενδιαφέρει μπορούμε εύκολα να την αγνοήσουμε και να την προσπεράσουμε.
    (Αντιλαμβάνομαι πως κάποιους ενόχλησε τον καθωσπρεπισμό τους, ή το ίδιο το γεγονός της ύπαρξης της συγκεκριμένης πρακτικής γενικότερα στο χώρο, αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτούς.)
    Ενοχλεί το γεγονός πως αν ενδιαφερόμαστε, εκφράζοντας το μειώνεται σε κάτι η αξία μας, πέφτουμε από τον θρόνο μας επειδή δεν επέλεξαν από την αρχή εμάς και έδωσαν το δικαίωμα στον καθένα?
    Με την ίδια λογική δεν θα μπορούσε ο κάθε Κ. που επιθυμεί να δώσει τη σκλάβα του να σκεφτεί, αν απευθυνθώ σε αυτόν και με απορριψει, απορρίπτει ουσιαστικά εμένα και είναι μειωτικό?
    Ειλικρινά μοιάζει με φαύλο κύκλο αν αρχίσει ο καθένας να θέτει τον εγωισμό του πάνω απ΄όλα και κολλάνε όλοι σ΄ αυτό και θα παραμείνουμε ο καθένας στα δικά του, χωρίς δανεισμούς, πληστηριασμούς ή οτιδήποτε άλλο.
    Αυτές είναι πάνω κάτω οι σκέψεις μου και τα ερωτήματα μου.
    Σ΄ευχαριστώ  
     
  5. τασος0

    τασος0 Regular Member

    Απάντηση: ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ

    κ πως μπορει να ξερει κανεις ποιος ποια εχει τις προυποθεσεις αλλα κ την προθεση για κατι τετοιο...κεκλεισμενων των θυρων ? εγω τουλαχιστον δεν διαθετω μαντικες ικανοτητες. ειναι σιγουρο οτι αν τ εκανα ετσι, δηλαδη με αποστολη πμ τοτε ηταν που θα υπηρχε μεγαλυτερη αντιδραση κ θα μου ελεγαν οτι μπαινω απροσκλητος. δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αυτη η αντιμετωπιση γι αυτο...λες γραφτηκε σε τοπικη εφημεριδα κ οχι σε bdsm forum.
    κ κατι αλλο ...δεν ηξερα οτι πριν γραψω κατι θα πρεπει πρωτα να το υποβαλλω για εγκριση στην επιτροπη σοφολογιοτατων αυτοκλητων τοποτηρητων , μην τυχον δεν ειναι εντεχνο, μην τυχον ειναι αντιθετο με την αισθητικη τους??σε οποιον αρεσει κ σε οποιον δεν αρεσει ας κοιταζει σε αλλα θεματα.
    οσο για το αν προσβαλλει τους κυριαρχους που θετουν εαυτον στην λιστα, σας πληροφορω οτι δεν τους ενοχλησε κ τοσο οποτε η δεν το θεωρουν προσβολη ειτε τους αρεσει η προσβολη.
    επιτελους ειναι δυνατον, οτι ,γραφουν εκατονταδες μελη εδω μεσα να ειναι συμφωνο με την γνωμη κ την αισθητικη ελαχιστων?
    γιατι οταν θελω να κανω κατι θα πρεπει να ζητησω την συνταγη καποιων..απο εδω μεσα οταν αυτο που κανω αρεσει σε μενα κ σε οποιον εμπλεκεται?
    κ τελικα γιατι να γραφει καποιος εδω μεσα αν προκειτε πριν γραψει να ζητησει την εγκριση για το τι κ πως θα το γραψει ..κ αφου το γραψει μετα να πρεπει να απολογηθει ως κατηγορουμενος γιατι δυσαρεστησε ελαχιστους, που οπως παντα αποπροσανατολιζουν τη συζητηση σε καθε θεμα.
    ποιος προσφερει τελικα κ ποιος στηριζει την κοινοτητα?αυτος που γραφει? αυτος που δεν γραφει? η αυτος που γραφει για να γραφει χωρις νοημα κ ουσια?
    οσο για τα περι πληκτρολογιου καλως η κακως η επικοινωνια εδω γινετε με αυτο τον τροπο.
    το κακο ειναι οταν καποιοι ζουν μονο μπροστα στο πληκτρολογιο κ τα ενδιαφεροντα τους περνουν μεσα απο το πληκτρολογιο κ εκει εξω εχουν μια ανουσια κ ανιαρη ζωη.
    παρακαλω να κλεισει το θεμα εδω γιατι ηδη εδω κ πολλα ποστ ειναι εκτος θεματος.αν αυτο ηθελαν καποιοι το καταφεραν οπως εγινε κ σε αρκετα αλλα θεματα οποτε δεν εχει νοημα να συνεχισει
     
  6. Guest05

    Guest05 Guest

    Μια γενική τοποθέτηση.
    Οι αντιθέσεις μου δεν έχουν στόχο το πρόσωπο, μα την θέση ( την άποψη ) του καθενός που την εκθέτει δημόσια εδώ. Συνεπώς η θυματοποίηση δεν θα απαλλάξει κανέναν από αυτές.
    Θα έλεγα λοιπόν πως το να το παίζει κάποιος θύμα και να παραπονιέται κατά των κακών που σκοπό έχουν να βλάψουν, να κάνουν, και να ράνουν, είναι τόσο παλιά τεχνική όσο και τα βαθιά πιάτα. Δεν είχε ούτε θα έχει κανένα αποτέλεσμα επ αγαθώ του bdsm.
    Αποτέλεσμα έχει μόνο στα φόρα που ασχολούνται με τον Ρουβά την Βίσση άντε και τον μίστερ εθνικά μπούτια.
    Την καλημέρα μου.
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Re: Απάντηση: ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ

    Έγινε λόγος περί 'λίστας'. Αυτό είναι καινοφανές, άρα οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι το αγνοούν. Χρήζει, συνεπώς, διευκρινήσεων και οδηγιών, προκειμένου να θεωρηθεί η προσφορά αξιόπιστη.
    Δεν συμφωνώ με την ιδέα πως ο υπό κρίση Κ θίγεται από τη διαδικασία. Απλώς, μοιάζει σαν να περπατάς σε μια πλατεία, να σε πλησιάζει ένας άγνωστος και να σε παρακαλεί να του δώσεις ορισμένες πληροφορίες για το πρόσωπο σου, αν επιθυμείς να σου παραχωρήσει για ένα διάστημα τη γυναίκα του - η οποία στέκεται στο πλευρό του και είναι ευειδής έως πολύ χαριτωμένη.
    Μπορεί να συγχυστείς, να υποθέσεις πως σε δουλεύει, να εικάσεις ότι πρόκειται περί προαγωγού ή απατεώνος. Στο κάτω κάτω μπορεί να έχεις και εσύ συμβία υποτακτική ή μιστρεσούλα, η αντίδραση της οποίας θα ήταν απρόβλεπτη αν εμφανιζόσουν με έτερον θήλυ κραυγάζοντας: 'μωρό μου, ιδού το νέο μας απόκτημα, σκλαβα σε αρίστη κατάσταση, πηδηχτείτε δίχως χρονοτριβή και προσέχω εγώ τους κεφτέδες μην καούν'.
    Προσωπικώς, όλα αυτά τα θεωρώ άκρως διασκεδαστικά και θα αποδεχόμουν να διαπραγματευτώ χωρίς να πολυσκοτίζομαι για θέματα κύρους.
    Και τί με ενδιαφέρει αν με τον τρόπο αυτό το ζεύγος ερεθιζόταν ή βασανιζόταν, χρησιμοποιώντας με ως χρηστικό αντικείμενο; Εγώ θα τους αξιοποιούσα, τάχα, με μεγαλύτερο σέβας για την αναμεταξύ τους ηδονή ή δοκιμασία προδιαγραφών υποταγής;
     
  8. Guest05

    Guest05 Guest

    Re: Απάντηση: ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ

    Μου φτιαξες τη μέρα ρε κιρατά...χαχαχα
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Το νήμα κλείνει, ύστερα από αίτημα.
     
Thread Status:
Not open for further replies.