Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δεν με εκφράζει η πολυγαμία.Είμαι εκτός BDSM ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 29 Νοεμβρίου 2010.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Πολύ κρυγιότι αδερφέ, μακάρι να ζεσταθεί το πωπούδι  
     
  2. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    εισαι καψουρα μεγαλη!
     
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Χωρίς να θέλω να ερμηνεύσω τα λόγια του @tithon , συμφωνώ απόλυτα μαζί του τη απαξιώσει αυτού του είδους υποτακτικών ατόμων.

    Για μένα δεν αφορά αυτό το στηλιτεύειν στον ορισμό του σωστού και καθαγιασμένου βδσμ, αλλά έχει να κάνει με το να κρατηθούν αποστάσεις από τον μονογαμισμό και δη τον σουμποεπιβληθέντα. Πιο συγκεκριμένα, σέβομαι όλες τις επιλογές που υπάρχουν, από μονογαμία, μέχρι ενήλικα μοντέλα μη-μονογαμίας. Δεν σέβομαι καθόλου, όμως, τον μοναγαμισμό, ήτοι τη θεώρηση οτι "σοβαρό" σχετίζεσθαι, "ευτυχία",κλπ, υπάρχουν μόνο σε ένα μονογαμικό πλαίσιο.
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Για να έχει μία ροή το πράμα γιάντα εγίνηκε ολίγον κορδελιό.
    Ετουτονέ είναι το νημάτιον που άνοιξα κατόπιν με το περιεχόμενο που 'χα στην κούτρα:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Αντιστάσεις-στη-μονογαμία-του-υ.64986/
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    Ε ναι, έλεος δηλαδή, που ο καθένας εδώ μέσα ότι θυμάται χαίρεται.
    Ποιος προσπαθεί να αποδείξει τι και σε ποιον τελικά?
    Το μόνο που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι βρίσκουμε ευκαιρία να πούμε αυτά που θεμε, αγνοώντας τα πλαίσια της συζήτησης των κουοταρισμένων μνμ, κάτι που έκανε και ο αξιότιμος @thanasis , γιατί άραγε, δεν γνωρίζω, άμα θέλει θα μάς το πει γιατί έκανε αυτό το πίσω-μπρος στις τοποθετήσεις.
    Ξέρω, γράφτηκαν πολλά, έγραψα πολλά, αλλά δεν γίνεται να επανερχόμαστε στο προθύστερο, κάπου χάνεται το μνμ (και το νόημα, σε ότι με αφορά).
     
  6. thanasis

    thanasis Contributor

    @brenda @Dark_Explorer

    Διάβασα και το άλλο νήματο, μήπως κατανοήσω το παράπονό σας και μετακομίσω την ανάρτησή μου. Πέρα από το οτι το αρχικό μπρέντειο ποστ ήταν σε άλλο νήμα, δεν βλέπω κάποιο άλλο σημείο που χάνεται ο ρους της συζήτησης. Βρίσκω οτι μια χαρά και οντόπικ είμαστε εδώ και κακώς δημιουργείτε/δημιουργείται θέματον.

    Επί της ουσίας;
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Επί τής ουσίας έχω απαντήσει μία ιερά σινδόνη ναααααα, στον @tithon τι να κάνω, να τα ξαναπώ?
    To σουμποεπιβληθέν εστί κουραδοκυριαρχείν, τα'παμε αυτά.

    Αλλά άμα είχες διαβάσει αυτά, δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε ακριβώς:

    Anyway, δεν έπεσε και ζάχαρη στο νερό.
    So be it!
    Καλημέρα και καλή μας εβδομάδα, άπαντες...
     
  8. thanasis

    thanasis Contributor

    Ερχμφμ, λείπει η παράμετρος του μονογαμισμού. Το οποίο δεν έρχεται, φυσικά, σε σύγκρουση με όσα λες/λέει ο @tithon , αλλά συμπληρώνει μια -εξέχως σημαντική κατ'εμέ- παράμετρο που διέφυγε της σινδόνης.
     
  9. brenda

    brenda FU very much

    Ο μονογαμισμός δεν δύναται να επιβληθεί, ούτε η πολυγαμία, αυτό νομίζω ότι το κατέστησα πέρα από σαφές, στις αλλεπάλληλες τοποθετήσεις μου. Επίσης, το κάθε Κ, γνωρίζει πως θα διαχειριστεί την προσπάθεια καπελώματος από το υ.
    Μίλησα για την ανθρώπινη φύση και το να πηγαίνεις κόντρα σ΄αυτήν.
    Έβαλα μέχρι και (μονο-poly)γαμημένο προσωπικό παράδειγμα.
    Τι άλλο να πω επ΄αυτού για να αποσαφηνίσω?
    Εντόπισέ μου σε παρακαλώ το σημείο της διαφωνίας μας, μπας και συμφωνήσουμε τελικά ότι διαφωνούμε.
    Γιατί εγώ διαφωνώ ότι διαφωνούμε και υποστηρίζω ότι συμφωνούμε.
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Δεν εξέφρασα κάποιο παράπονο. Γενικά δεν με εκφράζει η έννοια του παραπόνου.
    Μην μπλέκεις τα μπούτια και μην δημιουργείς βολιδοκροτίδες.
    Η ροή που ανάφερα έχει να κάνει με την δική μου αναφορά νέου νήματος το οποίο κοινοποίησα κι επαέ για να ξεκαθαρίσω ήντα είχα στην κεφαλή μου.
    Κι αυτού του είδους το πιπιλοκουβεντολόι να σταματήξει κάπου εδώ και προσοχή ποιο νικ αναφέρομε και πού απευθυνόμαστε για να πούμενε τον καημό.
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    γιά τεχνικούς λόγους δεν μπορώ πιά να αποσύρω την ανάρτηση. δεν πειράζει.

    στη συζήτηση του παρόντος νήματος δεν έχω να εισφέρω κάτι, σχεδόν δεν κατανοώ τα ερωτήματα. στο διάλογο με την @brenda που μεταφέρθηκε εδώ νομίζω έχουμε ενα κοινό συμπέρασμα:

    --

    αν απομένει προς διευκρίνιση κάτι απ' το δεύτερο σκέλος:

    στο οποίο μόνον "γενικόλογα" συμπέσαμε:
    θα υπενθυμίσω πως την κριτική μου την έκανα συγκεκριμένα και σε συγκεκριμένες συμπεριφορές και αναρτήσεις, η αόριστη επίκληση "κατηγορητηρίου προς κάθε κατεύθυνση" δεν "στοιχειοθετεί σωφροσύνη".

    θα παραμείνω διαθέσιμος.
     
  12. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Επιχειρωντας ν' απαντησω στο ερωτημα της νηματοθετριας να πω αρχικα οτι με καλυπτει αρκετα το εισαγωγικο ποστ. Δε θελω να προσβληθει καποιος καθως η γνωμη μου αφορα εμενα και μονο και πως λειτουργει για 'μενα ολο αυτο.
    Ετυχε στη δικη μου την περιπτωση αυτος που με μυησε σε αυτον τον χωρο να ειναι ενας πολυερωτικος/πολυγαμικος Κ. Αυτο του το γνωρισμα βεβαια μου εγινε γνωστο στην πορεια της σχεσης, οχι εξ αρχης, οχι οτι θ' αλλαζε κατι απαραιτητα. Ετυχε επισης μαζι του να δαγκωσω "λαμαρινα" πολυ πολυ ασχημα και πολυ γρηγορα. Σαν "αντικειμενο" εκπαιδευσης εγω τοτε υπο αυτες τις συνθηκες θα μπορουσα να ειμαι "προσφορο εδαφος" για τ' οτιδηποτε, γιατι ημουν σαν αυτους που τους χτυπαει ο ερωτας κατακουτελα και απο τα ματια τους ξεπεταγονται καρδουλες που σκανε. Ελεγα σε ολα ναι αφιλτραριστα, ωσπου φτανουν κατι ωραια ξημερωματα που με θυμηθηκε αφου ειχε γαμησει δυο πριν κατι ωρες (το οποιο μου "πεταξε" μετα απο μερικα μηνυματα) και πιανω τον εαυτο μου να "πεφτω". Απο τα συννεφα? Ας πουμε απ' αυτα. Ξεπερνωντας το πρωτο σοκ της αποκαλυψης πιανω τον εαυτο μου ν' αηδιαζει. Ν' αποσυρεται για περισυλλογη και επανασυγκροτηση. Σκεψη: "Tι περιμενες κουκλιτσα μου? Αυτος ο Θεος να λιωνει μονο για 'σενα?? Εισαι ηλιθια!!! Καλα να παθεις!!"
    Ναι, μαλλον κατι τετοιο περιμενα γιατι ειχα την ψευδαισθηση οτι καπου βαθια μεσα του ισως να με ειχε ερωτευτει κι αυτος. Σκατουλες..
    Παρ' ολα αυτα η σχεση προχωρησε με 'μενα πιο κολλημενη απο ποτε να γνωριζω πια και επισημα οτι αυτος "αλωνιζει"..χαχα
    Μαλιστα για να μου γαμησει ακομη περισσοτερο την ψυχολογια μου τα εστελνε και σε βιντεο..
    Το "μπαμ" απο μερους μου εγινε αργοτερα οταν μου "πεταξε" τα περι δανεισμου οπως εχω γραψει στο αντιστοιχο νημα..

    Οπως ανεφερε η νηματοθετρια, ετσι και 'γω δε λειτουργω χωρις συναισθημα. Εχω μια ισχυρη προσωπικοτητα. Για να μπορεσει καποιος να μου επιβληθει, εν γνωση μου να σκυψω το κεφαλι ενωπιον του και να μπορεσω να τον αναγνωρισω ως ανώτερό μου, ο μονος δρομος ειναι μεσω της καρδιας.

    Δεν μου λεει κατι "το παιχνιδι" πλεον ουτε και τα sessions. Δεν τα υποβαθμιζω, τα εκανα και 'γω στην αρχη, απλα τωρα λειτουργω κατα βαση "all in". Ή ολα ή τιποτα για 'μενα πια. Θελω να ανηκω και πραγματικα να ανηκω. Να ειμαι δικη του 1000%. Αλλα αυτο επιθυμω και απο την πλευρα του Κ. Εγωιστικο? Ισως.. Βανιλλα? Χμμ, δε θα το 'λεγα αν σκεφτω ποσοι βανιλλα απιστουν..Ρομαντικο? Σιγουρα.
    Κι αν με πουν ρομαντικη? Τιμη μου και καμαρι μου  
     
    Last edited: 12 Δεκεμβρίου 2016