Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δημόσιο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος phoenixxx, στις 23 Μαϊου 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    αν μου επιτρέπεις phoenixxx νομίζω πως με το παραπάνω ερώτημα ξεφεύγεις λίγο από το θέμα που έθεσες... επειδή δε λαμβάνω ενεργό μέρος σε δημόσια events, δε σημαίνει πως το bdsm είναι taboo για μένα, ούτε πως δεν το έχω μεταφέρει στην πραγματική μου ζωή... ο δημόσιος βίος είναι μέρος της πραγματικής ζωής όχι αποκλειστικά η πραγματική ζωή... νομίζω πως είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να ορίζει όπως επιθυμεί τη ζωή του (προσωπική και δημόσια)... κάνω λάθος;
     
  2. Astarty

    Astarty Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Δημόσιο BDSM

    Αχ αχ μην τα λες σε μένα Έρη. Χάινριιιιιχχχχ για να σένα χτυπά η κουδούνα. Την επομένη φορά θα ανακατέψεις εσύ.


    Σιγά μην εμπιστευτώ την μπεσαμέλ μου σε άλλον...
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό; Ποια η φύση του BDSM που το καθιστά κατά βάση εξωστρεφές και polyamorous;

    Το μη δημοσίο, δηλαδή το ιδιωτικό δεν είναι ένα και το αυτό με το αποκλειστικώς διαδικτυακό. Μέσα από αυτό το νήμα θέλεις να θίξεις τη μετάβαση από το ιδιωτικό στο δημόσιο, ή να καυτηριάσεις το γεγονός πως η BDSMική δραστηριότητα κάποιων περιορίζεται στο φαντασιακό επίπεδο;
     
  4. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Δημόσιο BDSM

    σωστή παρατήρηση, ήθελα και γω να το ρωτήσω, αλλά ξεχάστηκα (οὐ γάρ ἔρχεται μόνον)
     
  5. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    Aπό τις πιο σωστές και νηφάλιες απόψεις που έχουν διατυπωθεί..

    +1




    .
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    Syrah,
    όλοι οι ψυχαναλυτικοί (με κλινικές προεκτάσεις) ορισμοί της σαδιστικής προσωπικότητας περιλαμβάνουν την πολυγαμική ροπή στα απολύτως ουσιώδη χαρακτηριστικά της, από τη στιγμή που θεμελιώδης πτυχή της είναι η αντικειμενοποίηση του Άλλου (και η χρήση του ως απλού οργάνου για την είσπραξη ηδονής).
     
  7. Prema

    Prema Guest

    Re: Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Phoenixxx, αν και σε ενα σημείο θα έδινα ακόμα μεγαλύτερη έκταση. Στο θέμα του σεξ.

    Διακρίνω άλλο ένα ταμπού εδώ, (όχι του Phoenixxx σαφώς, αυτός εκφράζει μία πολυειπωθείσα γνώμη) πως το δημόσιο BDSM δεν πρέπει να έχει να κάνει με το σεξ. Έχει κάποια λογική συνέπεια αυτό γιατί το σεξ άλλωστε είναι το αιώνιο ταμπού της δυτικής κοινωνίας, και ώντας τέτοιο, η καταπίεση που προκαλεί δημιουργεί την αντίστοιχη απελπισία ικανοποίησης του. Έτσι από μία πλευρά είναι καλό να προστατεύονται τα δημόσια BDSM γεγονότα από διψασμένους που απλά "ψάχνουν να γαμήσουν".

    Αλλά πέρα από αυτό ποιος άλλος λόγος υπάρχει να μην έχει το σεξ να κάνει με το δημόσιο BDSM; Στη πραγματικότητα ο περισσότερος κόσμος αρέσκεται στη σεξουαλική πράξη (χωρίς να σχολιάσω επί του παρόντως εκείνους που δεν αρέσκονται σε αυτή) και αυτό συμπεριλαμβάνει το να την παρακολουθούν. Εφόσον λοιπόν το σεξ γίνεται πάντα σε πλάισια συναίνεσης και προστασίας και με τα επιθυμητά άτομα, όπως και κάθε άλλη φετιχιστική δραστηριότητα, ποιός ο λόγος να αντιμετωπίζεται διαφορετικά από οποιαδήποτε άλλη φετιχιστική δραστηριότητα (σε πλαίσιο δημόσιου χώρου BDSM λέω πάντα, μην αρχίσετε να μου πετάτε σχόλια πως το σέξ δεν είναι ίδιο με άλλα πράγματα, το ξέρω πως δεν είναι);;;

    Το να προσβάλλεται κάποιος από μία πίπα, ενώ δεν προσβάλλεται από ένα πχ μαστίγωμα, βελόνες, ή βαρύδια στα γεννητικά όργανα είναι για μένα είτε υποκριτικό, είτε ψυχολογικό θέμα. Δηλαδή από τη στιγμή που εγώ θέλω και πηδιέμαι υποτακτικά με τον Αφέντη μου (για παράδειγμα) και θέλει και αυτός, και μεταξύ μας όλα καλά και προστατευμένα, σε ένα περιβάλλον που έχουμε έρθει εκ των πραγμάτων να εκφράσουμε την φετιχιστική ερωτική μας ταυτότητα, αν κάποιος μας κοιτάει και έχει πρόβλημα, ε, τότε είναι ΔΙΚΟ του το πρόβλημα και όχι δικό μας. Από τη στιγμή που δεν εισβάλουμε στον προσωπικό του χώρο, είναι θέμα προτίμησης του και αν δε του αρέσει, να μη κοιτάει! Είναι πλέον καθαρά θέμα ταμπού και συντηρητισμού και πώς (και ΑΝ) έχει επεξεργαστεί ο καθένας τα θέματα του με το σεξ.

    Να το πώ λιανά; Λύστε τα θέματα σας με το σεξ!  

    Έλεος! Είμαστε στον 21ο αιώνα. Θέματα περί δημοσίας αιδούς όσον αφορά το σώμα και τη σεξουαλικότητα αρχίζουν να γίνονται σοβαρά αναχρονιστικά. Για να μη πω και υποκρισία. Όπου λίγο πολύ όλοι θέλουν και γουστάρουν αλλά, μη! δεν κάνει, τι θα πει ο κόσμος...  

    Και τέλος πάντων αυτά τα λέω για τα μάτια σας κυρίως, γιατί στο "πολυπόθητο εξωτερικό" (αμάν πια με αυτό το εξωτερικό) ΣΕΞ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ BDSM CLUBS, και δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν κολλήσει μερικοί με τη τσίχλα περί αυστηρών κανόνων κλπ και λοιπές μπούρδες. Μία χώρα δε σημαίνει όλο το εξωτερικό, και αν στην Αγγλία πχ στην πλειοψηφία τους τα club δεν το επιτρέπουν, Ε, σας έχω νεα!!! Σε άλλες χώρες επιτρέπεται!   ΕΧΩ ΠΑΕΙ σε πολλά clubs τέτοια, δεν τα λέω θεωρητικά, και χάρηκε το μάτι μου να βλέπω και βίτσια και γαμησάκι του θεού. Και να δείτε με τι χαρά το κάνανε οι συμμετέχοντες και με τι χαρά το παρακολουθούσαν οι παρεβρισκόμενοι! Να το ξαναπώ: ΕΧΩ ΠΑΕΙ σε τέτοια μέρη, δεν το λέω θεωρητικά.

    Κοινώς οι άνθρωποι έχουν αρχίσει να βρίσκουν την άκρη: Μέρη που δεν επιτρέπεται και μέρη που επιτρέπεται. Διάλεξε και πάρε αυτό που προτιμάς και σταμάτα να ζαλίζεις το μυαλό των υπολοίπων.

    Οι λεπτομέριες μετά έχουν να κάνουν με τους εκάστοτε νόμους, και ας μη μπούμε σε αυτή τη συζήτηση για την εγκυρότητα τους (όταν στην Iowa απαγορεύεται τα φιλιά να κρατάνε πάνω απο 5 λεπτά, στην Φλώριδα απαγορεύεται να τραγουδάς σε δημόσιο χώρο αν φοράς μαγιώ και στην Αγγλία απαγορεύεται να πεθάνεις μέσα στα κτήρια της Βουλής...).

    ------------------------------------------

    Πέρα από το θέμα του σεξ, δεν έχω κανένα πρόβλημα με πλάκες και αστεία, αλλα το να λες
    δεν είναι αστείο, είναι ειρωνία και κακοπροέρετη μάλιστα, σε ένα θέμα το οποίο είναι κριτικής σημασίας στην ασφάλεια στο BDSM.

    Υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που έχει έλειψη, σοβαρή πολλές φορές, βασικών κανόνων ασφαλείας σε BDSM θέματα και ΚΑΘΟΛΟΥ κακό δεν είναι να βλέπεις ή να ρωτάς και να μαθαίνεις! Ωριμότητα δείχνει, ενώ η υπεροψία του "εγώ δε χρειάζομαι να μάθω παραπάνω" δείχνει το αντίθετο. Η κοινή συνεύρεση κόσμου είναι μία πολύ καλή ευκαιρία για ανταλλαγή τέτοιων πληροφοριών.

    (Ενδεικτικά αναφέρω βαρύ μαστίγωμα στα νεφρά [ΤΙ δεν το ξέρατε ότι ΔΕΝ ΜΑΣΤΙΓΩΝΟΥΜΕ πάνω στα νεφρά γιατί μπορεί να πάθουν αποκόλληση;;;], flogging στη μούρη, λειψή τήρηση κανόνων ασφαλείας σε θέματα σκισίματος του δέρματος πχ από νυχιές, δέσιμο σαλάμι κάποιου χωρίς στήριγμα ώστε αν έχανε την ισορροπία του θα έσκαγε με τη μούρη στο πάτωμα, κλπ κλπ κλπ)

    Ακόμα και χωρίς το θέμα της ασφάλειας, έχει πολλά να μάθει κάποιος απλά και μόνο βλέποντας άλλους επί το έργο, και δημιουργικά ή σαν έμπνευση εν τέλει. Τι μπορεί να κάνει που δεν το είχε σκεφτεί - ή να μην κάνει αν είναι στραβό.

    Οπότε πάρτε τις μπεσαμέλ σας, και βάλτε τες σε κανένα forum για νοικοκυρές. Άιντε.

    ------------------------------------------

    Όλοι εσείς που αντιτείθεστε με οποιονδήποτε τρόπο και σε οποιονδήποτε βαθμό στην "δημοσιοποίηση του BDSM" (λες και θα μπορούσατε να την εμποδίσετε αν είναι και θέλει να συμβεί), τελικά τι ακριβώς πρόβλημα έχετε;

    Και στην ουσία δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση αν η φύση του BDSM το καθιστά εξωστρεφές και πόλυ και δε ξέρω γω τι άλλο. Αυτό είναι για να ψάχνουμε λόγους και επιχειρήματα να πούμε το δικό μας.

    Λέτε ότι μπορεί ο καθένας να εφαρμόζει αυτά που θέλει με τον τρόπο που τα θέλει στην ιδιωτική του ζωή, αλλά το ταμπού μπαίνει στον δημόσιο βίο; Εδώ είναι άλλη μία περίπτωση του "το βίτσιο μου είναι καλό, το δικό σου όχι". Φωνάζετε ένσταση σε όποιον θέλει να περιορίσει τις εμπειρίες σας και με ποιό τρόπο θα επιλέγετε να τις βιώνετε, αλλά και εσείς φωνάζετε ένσταση σε αυτούς που θέλουν να βιώσουν το BDSM ΚΑΙ με αυτόν τον τρόπο. Από τη στιγμή που αυτό ΔΕΝ ΕΙΣΒΑΛΕΙ στον προσωπικό σας χώρο (και μην λέτε μπούρδες περί προστασίας της ταυτότητας, ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ FORUM ΕΙΣΤΕ, αν δεν θελετε μην γράφεστε! Μία συνάντηση ή μία έκθεση BDSM δεν σας εκθέτει περισσότερο από ότι είστε ήδη εκτεθειμένοι!) και ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να παρεβρίσκεστε, τι ζόρι τραβάτε με το πως εκφράζονται οι άλλοι; Μήπως έχετε και εσείς μερικά θέματα ταμπού (ή δε ξέρω τι άλλο) να λύσετε;

    Βέβαια, ξέχασα, είμαστε στην Ελλάδα όπου δεν μπορεί κάποιος να βγει στο δρόμο με λίγο παραπάνω extreme look, ή κανένα μπλε μαλάκι, γιατί θα τον κοιτάνε τα 3/4 του κόσμο ως φρικιό. Διότι αείμνηστο το Εγώ των Ελλήνων που για να νοιώθουν σπουδαίοι θέλουν να πιστεύουν πως έχουν λόγο και δύναμη στη ζωή των γύρω τους. Α, και να μιλάνε πολύ. Όχι πως άλλοι λαοί δεν το έχουν αλλά εμείς κρατάμε γερά τα υνία. Πόσο μάλλον λοιπόν όταν μερικοί δε θέλουν μόνο να πάνε στο κομμωτήριο, αλλά θέλουν να δημοσιοποιήσουν κατιτίς παραπάνω.

    Πολύ απλά. Η δημοσιοποίηση δεν επηρεάζει την προσωπική σας ζωή και είναι ανάγκη έκφρασης πολλών άλλων ανθρώπων.

    Εσείς τι ζόρι τραβάτε;;;  
     
  8. Guest05

    Guest05 Guest

    Ρε πουλάκι μου θα μας πεις τι είναι το δημόσιο bdsm; Αν δεν μπορείς άσε μας να μιλάμε για μπεσαμέλ.
     
  9. Οταν μαστιγωθεις στο παρκο. Καλυμμένος Χαινριχ?
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Δημόσιο BDSM

    Σε σταυροδρόμι είπε ο Φοίνικας. Μη μας μπερδεύεις τώρα.
     
  11. Prema

    Prema Guest

    Βλέπω έπιασες την ΟΥΣΙΑ του θέματος άλλωστε, βεβαίως βεβαίως, και το τι είναι το πιο σημαντικό για να μιλάμε και ξοδεύουμε φαιά ουσία...  
     
  12. Guest05

    Guest05 Guest

    Σε καταλαβαίνω κοκόνα μου. Κάνεις οικονομία στα ...έξοδα. Αν ζορίζεσαι πάντως με μεγάλη μου χαρά να σου δανείσω ώστε να ξοδεύεις άφοβα.

    Δεν το είχα καταλάβει με συγχωρείς.
     
Thread Status:
Not open for further replies.