Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δημόσιο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος phoenixxx, στις 23 Μαϊου 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    Και βαυκαλίζονται πως αναφέρονται στο σύνολο των σαδιστών; Αν ναι, τότε απομένει να ανατρέξουμε και στους ορισμών των λοιπών τυποποιημένων σεξουαλικών προσανατολισμών, για να ολοκληρώσουμε την απάντηση στην μία εκ των δύο ερωτήσεών μου.
     
  2. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Bravo Prima! Τα ειπες θαυμασια. Δεν νομιζω κανεις αλλος να μπορεσει να τα εξηγησει πιο καθαρα.

    Για το θεμα της ασφαλειας, που ανεφερε και ο phoenixxx αν δεν κανω λαθος, δεν καταλαβαινω γιατι να μην θελει καποιος να μαθει κανα δυο πραγματα που ειναι τοσο σημαντικα για την ασφαλεια του/της και την ασφαλεια του/της συντροφου.

    Εκτος και αν δεν παιζουμε s/m παιχνιδια καθολου, οποτε και δεν υπαρχει λογος να μαθαινουμε περι ασφαλειας. Η και να τα ξερουμε ολα, ασχετα αν εχουμε ποτε παει καπου να μαθουμε πως να κανουμε τις φαντασιωσεις μας πραγματικοτητα χωρις να προκαλεσουμε τραυματισμους. Η και ακομη αν απλα δεν μας νοιαζει.

    Και αν δεν παιζουμε s/m παιχνιδια, και αν δεν μας ενδιαφερει το D/s, και περιφρονουμε το lifestyle, τοτε απορω τι κανουμε σ'αυτο το φορουμ. Σκετο χαβαλε με τα βιτσια των αλλων?
     
  3. Guest05

    Guest05 Guest

    Τροπικαλ Στορμ άκουσέ με. Πόσο σοβαρά να πάρει ένας άνθρωπος με στοιχειώδη λογική και παίδευση την συζήτηση πάνω σε ένα θέμα με προμετωπίδα «δημόσιο bdsm»; Είναι ανοησία από μόνο του. Πόσο μάλλον όταν προσπαθεί κάποιος να το υπερασπιστεί. Σκέψου το.
     
  4. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Καλε μου Χαινριχ, οταν πρωτοαρχισα να σε διαβαζω, καταλαβα οτι εχεις πολυ χιουμορ, και οτι μου αρεσει ο τροπος που εκφραζεσαι. (Αν και δεν πιανω ολα οσα λες, χρεισιμοποιεις λεξεις που δεν γνωριζω) Τι να κανω? Σε συμπαθησα, εσενα και την Ασταρτη σου.
    Αλλα παλι, δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορουμε να συνενοηθουμε. Γιατι ειναι ανοησια το θεμα? Ισως γιατι δεν εχουμε ξεκαθαρισει τι ενοουμε με την λεξη "δημοσιο?" Οντως, δεν το εχουμε ξεκαθαρισει.
    Π.χ., για μενα, το δημοσιο, ιδανικα, ειναι μια συγκεντρωση με ανθρωπους που λιγο πολυ εχουμε τις ιδιες προτιμησεις, και πανω κατω τα ιδια ενδιαφεροντα (bdsm), με τους οποιους μπορω να μιλησω, να αποκτησω εμπειριες (και δεν εννοω sex καθολου, αυτο για εμενα ειναι πολυ προσωπικο θεμα) και να μαθω μερικα πραγματα. Τοσο απλα.
    Δεν εννοω να τρεχουμε στους δρομους με μαστιγια, με κολαρα και αλησιδες. Το να επιβαλουμε την σεξουαλικοτητα μας σε ανθρωπους που δεν μας φταινε σε τιποτα και δεν εχουν καμια ορεξη να τα βλεπουν αυτα, μου ειναι αποκρουστικο.
    Οταν λεω δημοσιο, μιλω για μια συναντηση μεταξυ μας, για μας, και για να περασουμε καλα, εκφραζομενοι ελευθερα.
    Το εχω σκεφτει, πιστεψε με. Και οσα εχω μαθει σε μερικες συναντησεις οπου εχω παει, θα μου ειχαν παρει χρονια να τα μαθω μονη μου, αν τα ειχα μαθει ποτε.
    Αυτοι ειναι οι δικοι μου λογοι. Αλλοι ισως πανε για αλλους λογους. Ομως ολοι μας κατι μαθαινουμε, κατι μοιραζομαστε, και σιγουρα περναμε καλα.
    Μπορει να φαινεται αστειο οτι θελω να μαθαινω απο πιο εμπειρα ατομα. Ομως, δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα οτι κατι που κανω μπορει να βλαψει καποιον.
    Χρειαστηκα καθοδηγηση για να μαθω πως να ποδοπατησω καποιον χωρις να του καταστρεψω σπονδυλους. Η καρδια μου χτυπουσε σαν τρελλη απο το φοβο μπας και σκοτωσω τον ανθρωπο.
    Και χρειαστηκε να μου δειξει καποιος πως να βαζω σωστο στοχο και να μην μαστιγωνω λαιμο και νεφρα. Να μαθω πως να χειρηστω το μαστιγιο ωστε να ποναει μονο οσο αντεχει ο αλλος και οχι παραπανω. Και επισεις πως να μαστιγωσω οστε να ποναει κιολας, για αυτους που τους αρεσει ο πονος.
    Εχω και αλλα παραδειγματα, αλλα δεν θελω να το παρατραβηξω το πραγμα.
    Αυτα ειναι για εμενα τα σημαντικα, και ο λογος που δεν θελω να χασω ευκαιρια να βρισκομαι με ανθρωπους του χωρου, οπου μπορουμε να παιξουμε με ασφαλεια και γνωση.
    Εξ αλλου, το να παιξεις με καποιον η να τον βλεπεις να παιζει με αλλους, ειναι και ενας παρα πολυ καλος τροπος να μαθεις πραγματικα με ποιον εχεις να κανεις, ποιος αερολογει, και ποιος πραγματικα αξιζει.
    Αυτα
     
  5. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Δημόσιο BDSM


    Δεν θελω να σε στεναχωρησω.. εγραψες κ πολλα.. αλλα η απαντηση ειναι εκτος θεματος..

    Διαβασε προσεκτικότερα..
     
  6. trampledgr

    trampledgr Regular Member

    Πέραν της συνταγής για τη μπεσαμέλ την οποία δημοσίευσα στο συγκεκριμένο νήμα (και διαβεβαιώ ότι δεν ήταν ο σκοπός μου η αποσταθεροποίηση του νήματος, απλώς εξερράγην ως άνθρωπος με τον εκβιασμό της Astarty   ), επιτρέψτε μου να καταθέσω μερικές απόψεις.

    Να ξεκινήσω με το βασικό, που το έχω γράψει και αλλού: Κάνω public play. Μου αρέσει. Περνάω καλά. Και περνάω καλά μοιραζόμενος γνώσεις, εμπειρίες και κάβλα με άλλους ανθρώπους οι οποίοι έχουν τις ίδιες επιθυμίες με εμένα. Με σεβασμό των ορίων, αλληλοκατανόηση και σεβασμό των κανόνων που διέπουν την κατά περίπτωση εκδήλωση. Αν τώρα ως "δημόσιο bdsm" εννοούμε τη μύηση στον χώρο ανθρώπων άσχετων με τον χώρο και τις δραστριότητες του, τότε συγγνώμη αλλά αυτό δεν με αφορά. Ο λόγος είναι απλούστατος. Δεν θεωρώ ότι θα τους φέρω σε επαφή με κάτι που δεν γνωρίζουν (όλοι έχουν ακούσει κάτι περι σαδομαζοχισμου). Και ούτε αποδέχομαι την άποψη ότι "αν δεν το δοκιμάσεις, πώς θα ξέρεις αν θα σου αρέσει..."

    Όταν ακούω λοιπόν το "να γνωρίσουμε και να αναδείξουμε τη γοητεία του BDSM στους vanilla...." συγχωρέστε με αλλά κλωτσάω. Και είμαι πολύ επιφυλακτικός ως προς τα πραγματικά κίνητρα τέτοιου είδους κινήσεων.

    Αγαπητή μου Tropical Storm: Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις. Φοβάμαι όμως ότι αυτό που εσύ και εγώ έχουμε στο μυαλό μας, δεν είναι αυτό που έχουν στο μυαλό τους άλλα μέλη που συμμερίζονται τις ίδιες ιδέες επί του θέματος. Και εκεί βρίσκεται η βασική μου αντίρρηση.

    Αγαπητή Prema: Φυσικά και το BDSM έχει να κάνει με το σεξ. Και φυσικά αν επιτρέπεται είναι θεμιτό και λογικό και τσιμπούκια να υπάρχουν και διείσδυση και από όλα. Το ερώτημα είναι αν κάποιοι έχουν τη δυνατότητα να σεβαστούν τους κανόνες που -καλώς ή κακώς- μπαίνουν κατά περίπτωση στις εκδηλώσεις που διοργανώνονται. Καθώς και το τι θα συνέβαινε αν παραβίαζαν τους ίδιους κανόνες στο εξωτερικό. Μήπως θα έπρεπε να λένε και "ευχαριστώ" που κάποιοι στην Ελλαδίτσα τους ανέχτηκαν, ενώ "στο προχωρημένο εξωτερικό" θα είχαν φάει δύο κλωτσιές και θα είχαν φύγει τρέχοντας; Λέω τώρα εγώ....

    Αγαπητέ phoenixxx: Θα ήθελες να μου εξηγήσεις ποια είναι αυτή η "νέα πορεία" του χώρου; Και τι κομίζει διαφορετικό σε σχέση με όσα έχουν γίνει τα τρία τελευταία χρόνια με parties λιγότερο ή περισσότερο πριβε, meetings σε όλη την Ελλάδα κλπ κλπ;
     
  7. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    Τσιρκο ξετσιρκο εκει ησουν επι 3 μερες συνεχως και ποζαρες και πανηγυριζες πριν και μετα την παρασταση. Εξαλλου αυτο το τσιρκο , οπως αποκαλεις, μην ξεχνας οτι εσυ το εστησες με τα κονε σου, οπως μας ειπες.
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Δημόσιο BDSM

    Αν και η ερωτηση απευθυνετε στην prema θα μου επιτρεψεις φιλτατε trampledgr να σου δοσω μερικες πληροφοριες για το τι γινετε εξω τουλαχιστον εκει που ξερω εγω (Ολλανδια, Βελγιο, Γερμανια, Γαλλια), για Αγγλια δεν ξερω γιατι εχω παει μονο μια φορα, λοιπον φιλε εχουμε και λεμε, πρωτον και εξω βαζουν κανονες αλλα τους κανονες που γραφεις και ξαναγραφεις στα ποστ σου τους αποφασιζουν ολα μαζι τα μελη και οχι 2-3 μελη οπως γινετε εδω και τρεχουμε σαν (προβατα) απο πισω τα υπολοιπα μελη αλαλαζοντας μπραβο ζητω Κυρια ταδε...κ.λ.π.κ.λ.π., (ισως γινετε αυτο εδω λογο πολυ δημοκρατιας που εχουμε σε ολα..... ), και αυτο το κανουν για να αφησουν να εκφραστουν ολοι ελευθερα, φυσικα τηρωντας καποιους κανονες ασφαλειας, που κυριως ειναι να μην εισελθει κανενας υπο την επηρεια ουσιων, ποτου και καποιος που δεν εχει σωας τας φρενας, αυτα τα τρια ειναι τα κυριως απαγορευτικα για να μπεις, και σε πιο κλειστα παρτυ δεν μπαινεις αν δεν σε γνωριζουν η δεν πας μαζι με καποιον γνωστο τους, κατα τ' αλλα ολα επιτρεποντε πιστεψε με κυριολεκτικα ολα, φτανει φυσικα να συναινει και ο "δεκτης" με οτι προκειτε να του κανουν και δεν πεφτει λογος σε κανεναν αλλον αν του αρεσει η δεν του αρεσει αυτο που θα δει, (εχω δει μεχρι ραψιμο σκλαβας απο κατω, και μετα εικονικο ξεπαρθενιασμα με σιδερενιο στραπον...), σκληρο ε... και ακραιο....?

    Αυτοι ομως τα ζουν ολα, και τα σοφτ και τα ακραια φιλε, τον Σαδισμο και τον μαζοχισμο εκει τον κανουν πραξη, και δεν μενουν στην θεωρια των γραπτων τους μεσα σε ενα φορουμ, και οσο για τις κλωτσιες που γραφεις αυτος που θα ετρωγε κλωτσιες εκει, θα ηταν αυτος που θα προσπαθουσε να επιβαλει τα δικα του "πρεπει" στους αλλους, κανεις εκει δεν επιβαλει σε κανεναν πως θελει να εκφραστει δημοσια αν π.χ καποιος Αφεντης θελει να κανει σεξ με την σκλαβα του, η την σκλαβα που γνωρισε εκει και συναινει και εκεινη θα κανει σεξ μαζι της με ολα τα αλλα που θα τις κανει, και κανεις δεν θα του φερει αντιρηση.
    Αυτα τα γραφω ετσι εγκυκλοπαιδικα για να μαθουν μερικα μελη τι γινετε εξω τουλαχιστον εκει που ξερω εγω, και αν καποιος/α αμφισβητει αυτα που γραφω δεν εχει παρα να ερθει μαζι μου στις 13-6-08 στην Ολλανδια σε ενα παρτυ που ειμαι καλεσμενος για να τα δει με τα ιδια του τα ματια.
     
    Last edited: 24 Μαϊου 2008
  9. Eri

    Eri

    Βαρεθηκα να τα διαβασω ολα......

    Απλα ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος το που θα μαστιγωθει η θα γαμηθει κ δυστυχως η ευτυχως κανεις δεν μπορει να τον πεισει να αλλαξει την επιλογη του.........
     
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Δημόσιο BDSM

    Ετσι ακριβως μικρη μου καρντασινα.......αλλα δυστυχως εδω προσπαθουν να του αλλαξουν την επιλογη του...... 
     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    Prema,
    δικαίως ίσως με εγκάλεσες ότι μιλάω πολύ, αλλά αν κρίνω από τις σημερινές σου επιδόσεις κι εσύ δεν είσαι λιγομίλητη.
    Από τη συζήτηση, πάντως, έχει προκύψει ένα αδιαμφισβήτητο στοιχείο πανδήμου συμφωνίας, ως προς τον κάτωθι ορισμό:
    Δημόσιο είναι ό,τι τελείται δημοσία.
    Αυτό το 'δημοσία', πάντως δυσκολευόμαστε να το προσδιορίσουμε και η εξαίσια σύλληψη του παρατεθέντος ορισμού κινδυνεύει να παραμείνει ανεκμετάλλευτη.

    Για το σεξ δεν θα μου πάρετε κουβέντα. Αφήστε με να λησμονήσω.
     
    Last edited: 24 Μαϊου 2008
  12. trampledgr

    trampledgr Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Δημόσιο BDSM

    Αγαπητέ MasterPerris, από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησε αυτή η ιστορία σου είπα ότι εσύ δεν φέρεις κάποια ευθύνη για ό,τι έγινε, αλλά οι άνθρωποι που είχαν αναλάβει την ευθύνη ελέγχου τήρησης των κανόνων που είχαν τεθεί στην εκδήλωση. Γνωρίζοντας πλέον πώς ό,τι έκανες το έκανες για λόγους κοινωνικής αντίστασης και διάβρωσης του καταπιεστικού και οπισθοδρομικού συστήματος εκ των έσω, σε χειρκροτώ. Άλλωστε εδώ μέσα, το μόνο που δεν έχει οριστεί είναι η ημερομηνία και η ώρα του συλλαλητηρίου.....

    Υ.Γ. Μόλις είδα τις φωτογραφίες του "εγκλήματος". Είναι ομολογουμένως ερεθιστικές, ρε μπαγάσα....
     
    Last edited: 24 Μαϊου 2008
Thread Status:
Not open for further replies.