Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δημόσιο BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος phoenixxx, στις 23 Μαϊου 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Σας ευχαριστώ επίσης και για την συνταγή για την κρέμα Μπεσαμέλ.
    Ήξερα την συνταγή λίγο διαφορετικά.

    Παρόλα αυτά, επειδή θεωρώ πως πρόκειται για σοβαρό και αρκετά ενδιαφέρον θέμα για το βασικό θέμα του forum (το BDSM) και επειδή δημιουργήθηκε σοβαρότατο "μπούκωμα" (βλέπε clutter) από δημοσιεύσεις εντελώς άσχετες από το προκείμενο (συνταγή της Μπεσαμέλ), θα παρακαλέσω τους mods, ως νηματοθέτης, τον διαχωρισμό όλων των αμειγώς άσχετων δημοσιεύσεων, καθώς δεν προσθέτουν κάτι στην συζήτηση.

    Οι απαντήσεις που δώθηκαν είναι κατά βάση αρκετά μακροσκελείς και νομίζω πως χρειαζόμαστε ένα ξεκαθάρισμα για να βγάλουμε άκρη. Τέλος, επειδή είχα έναν μεγάλο αριθμό ερωτήσεων που απευθύνονται σε εμένα, παρακαλώ δώστε μου λίγο χρόνο να τις επεξεργαστώ.
    Ευχαριστώ.
     
  2. hermis

    hermis Regular Member

    Η δημόσια προβολή του bdsm σε άλλους κάνει και σε άλλους δεν κάνει.
    Από εμένα σεβαστό και το ένα σεβαστό και το άλλο.
    Προσωπικά θεωρώ πως η δημόσια προβολή bdsm sessions, έχει λόγους ύπαρξης κατά καιρούς.

    Λόγους όμως να διαιωνίζουμε ένα θέμα που έχει λήξει, για προσωπική μας προβολή έχει καταντήσει κουραστικό.
     
  3. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    Εχεις δικιο thelma, αλλα θα πρεπει να ξερεις οτι οταν ξεκινας να πας ενα ταξιδι δεν ξερεις τι θα συναντησεις κατα την διαδρομη, η οταν φτασεις στον προορισμο του ταξιδιου σου, οταν επιστρεψεις απο το ταξιδι κανεις απολογισμο για τα καλα και τα ασχημα που αποκομισες κατα την διαρκεια του ταξιδιου σου, αυτο εκανα και εγω με την "erotika", και κατι ακομα, δεν το εστησα εγω, αλλωστε καποιοι το βροντοφωναζουν.... οτι το εστησαν και παιρνουν και τα ευσημα απο τα υπολοιπα μελη...., εγω απλα γνωριζα τα ατομα που το εστησαν, η βοηθησαν για το στησιμο του, εχει διαφορα νομιζω.....
    Τις καλησπερες μου κουκλα.
     
  4. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Εδω αναφερθηκε μη Γαλλος οτι ανακαλυψε την γαλλικη σκηνη bdsm στην Γαλλια.Ειναι λιγο πιο δυσκολο απο το να γινεις Μασονος στην Αμερικη.0 απλα
     
  5. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Με τον όρο Δημόσιο BDSM αναφέρομαι στο δημόσιο παιχνίδι BDSM.
    Όχι στο να μεταφερθεί ένα session στην πλατεία Κοτζιά. Σε άλλο μου post (δείτε εδώ) έχω δώσει έναν προσωπικό ορισμό για το τι είναι το δημόσιο παιχνίδι.

    Υπάρχει και αυτή η διάσταση του BDSM, που λόγω της ιστορικής εξέλιξης του στην Ελλάδα (κατά βάση μέσω του ίντερνετ), όχι μόνο δεν υπάρχει πέρα από ιδιωτικά πάρτυ, αλλά με έκπληξη ανακαλύπτω πως είναι και άγνωστο ως ορισμός σε αρκετούς...

    Θα επιχειρήσω εδώ να θέσω κάποιες σκέψεις, για να τις χρησιμοποιήσουμε σαν βάση για την όποια συζήτηση έχουμε, για να μην συμπεραίνει ο καθένας τα δικά του.

    Αν δείτε γκραβούρες του 19ου αιώνα, βασισμένες πάνω στα έργα του Ντε Σαντ, θα διαπιστώσετε πως δεν απεικονίζουν μόνο μονογαμικές ερωτικές πράξεις, αλλά δημόσιο παιχνίδι BDSM, όργια, παρτούζες, πείτε το όπως θέλετε, με χρήση μαστιγίων, δεσμών και άλλων εργαλείων. Αυτού του είδους παιχνίδι το αποκαλούμε σήμερα ‘BDSM’.

    Αν ανατρέξετε πιο παλιά, ακόμα και οι Ρωμαίοι, στα περίφημα όργια που διοργάνωναν, έπαιζαν πολύ έντονα παιχνίδια SM, και bondage, παρουσία όλης της καλής κοινωνίας της εκάστοτε πόλης. Επίσης, διάφορες τελετές στην Αρχαία Ελλάδα, κυρίως Διονυσιακές, είχαν έντονα στοιχεία BDSM και ήταν και αυτές δημόσιες.

    Συνεπώς, αν δούμε το θέμα αυτό ιστορικά, θα διαπιστώσουμε πως το BDSM ούτε είναι κάτι που ανακαλύψαμε πρόσφατα, ούτε κάτι που συναντάμε μόνο στην μεταμοντέρνα Ελλάδα μας, αλλά είναι κάτι που συντροφεύει την ανθρωπότητα από τα πρώτα της βήματα, σε όλα τα μήκη και πλάτη και είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένο σε διάφορες περιοχές της Γης. (Η εξουσία είναι όντως αφροδισιακό βλέπετε...)

    Επίσης, είναι εμφανές πως από την πρώτη του στιγμή το BDSM είναι κατά βάση δημόσιο, εντόνως βιτσιόζικο και polyamorous από την φύση του. Το αν έχει εφαρμογή και σε μονογαμικές σχέσεις, αυτό είναι μια από τις εφαρμογές του, αλλά κατά βάση όλοι τείνουν να κάνουν session με όλους (Ελπίζω ως προς αυτό να μην υπάρχουν πολλές αντιρρήσεις, γιατί είναι μια βασική αλήθεια για τον χώρο αυτό).

    Επίσης υπάρχει και ένα άλλο στοιχείο το οποίο καλό είναι να περιλάβουμε, αν προσπαθούμε να καταλάβουμε το Δημόσιο παιχνίδι BDSM. Αναφέρομαι στο εγγενές τελετουργικό στοιχείο που έχει το ίδιο το BDSM, κάτι που ίσως τελικά να είναι και αυτό που το καθιστά τόσο ερωτικό.

    Ας πάμε στο τώρα. Το δημόσιο παιχνίδι BDSM μπορεί να έχει αρκετές εκφράσεις. Δύο βασικές κατηγορίες που μπορώ να θέσω σαν παράδειγμα είναι οι εξής:
    Η πρώτη είναι ένα ιδιωτικό πάρτυ (με 4 και πάνω άτομα) στο οποίο οι παραβρισκόμενοι συμμετέχουν σε διάφορα session που εξελίσσονται παράλληλα μέσα στον ίδιο χώρο. Κάποιοι μπορεί να συμμετέχουν, κάποιοι μπορεί απλά να βλέπουν. Στο ιδιωτικό πάρτυ μπορεί να υπάρχει σεξ, μπορεί και όχι. Αρκετοί από εμάς έχουν λάβει μέρος σε κάτι τέτοιο και θα ήθελα να πιστεύω πως για τους περισσότερους ήταν μια έντονα ερωτική και απελευθερωτική εμπειρία και κάτι με το οποίο είναι γνώριμοι.

    Η δεύτερη είναι σε έναν μεγάλο, εξειδικευμένο και ειδικά διαμορφωμένο χώρο, γνωστό και ως "δημόσιο dungeon". Σε αυτόν μπορεί να προσέλθουν αρκετά άτομα, είτε για να συμμετέχουν μόνο, όπως σε ένα εξειδικευμένο BDSM club, είτε για να συμμετέχουν και να πάρουν μάτι, όπως σε BDSM πάρτυ σε μεγάλα club ή σε άλλους ειδικά διαμορφωμένους χώρους, π.χ. μέσα σε μια έκθεση με θέμα το σεξ.

    Στην μοντέρνα ελληνική κοινωνία, το δημόσιο σεξ απαγορεύεται, γιατί υποτίθεται πως προσβάλει τα χρηστά ήθη. Για τον λόγο αυτό, το δημόσιο παιχνίδι BDSM μπορεί να έχει κανόνες τους οποίους προσυπογράφουν όλοι οι συμμετέχοντες, με έναν από τους βασικότερους όρους να είναι η απαγόρευση της δημόσιας διείσδυσης. (Λόγω της περίεργης νομοθεσίας στην Ελλάδα, με τους Μεταξικούς νόμους ακόμα σε ισχύ, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια κίνησης και παράκαμψης αυτού του κανόνα, δυστυχώς. Αυτό θα εξέθετε όλους τους συμμετέχοντες και δεν γίνεται τόσο για λόγους "συντηρητισμού", αλλά αυτοπροστασίας του συνόλου των παρευρισκομένων.)

    Συνεπώς, το δημόσιο παιχνίδι BDSM, όπως μπορεί να γίνει στην Ελλάδα, δεν είναι όργιο. Είναι ένα έντονο ερωτικό παιχνίδι με σκοπό όχι την εκτόνωση, αλλά τον αισθησιασμό. Έναν δικό μου ορισμό για το τι είναι μπορείτε να δείτε εδώ:

    Πέρα από αυτά, η απαντήσεις την Tropical_Storm σε αυτό το νήμα με καλύπτουν απόλυτα και συγκλίνουν με τις απόψεις μου για το θέμα.
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Αυτό προσωπικά δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή το δημόσιο παιχνίδι γίνεται για να καυλώνει κάποιος αλλά να μη χύνει;
     
  7. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Δημόσιο BDSM

    Χα χα χα....παρτο σαν δημοσια τιμωρια ολων των συμμετεχοντων........  (πλακα κανω)
     
  8. Γράφεις, γράφεις, γράφεις και δε βαριέσαι.
    Δηλαδή, μόνος σου δεν μπορούσες να την δεις την αντίφαση των όσων λές;

    Έπρεπε να βάλουμε και bold και italic και underlined;

    Ειλικρινά στο σχολειό, τί φτιάχνατε; Ταΐζατε τις κότες του δασκάλου;

    Αδερφέ μου, όσο και να προσπαθήσεις εμπίπτεις στον οντολογικό διαχωρισμό μεταξύ "οίκου" και "δήμου".

    Υ.Γ.: Όποιος πατάει σε δύο βάρκες, πρέπει να ξέρει καλό σπαγγάτο
     
  9. Liveloula

    Liveloula New Member

    Re: Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    πιθανόν επειδή δεν υπάρχει ανάγκη για μιμητές στο ρούφηγμα του τραχανά τους ή του δεσίματος των κορδονιών.

    Το πιο πάνω ήταν απάντηση στο #5 post του συγκεκριμένου thread
     
    Last edited: 27 Μαϊου 2008
  10. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    Για να καταλαβαινόμαστε:

    1) Άλλο η παρτούζα – ιδιωτική και παρεϊστικη

    2) Άλλο η επιδειξιμανία και το public– καθ’ όλα υπεροχα βίτσια ιδιαίτερα αν η επιδειξιμανής είναι μουνάρα

    3) Άλλο το BDSΜ που σημαίνει ότι «εγώ» (το άτομο) καυλώνω μ’ αυτό (που μπορει να εμπεριέχει το 1 η/και το 2).

    4) Άλλα τα: θέαμα, επίδειξη, δημοσιότητα, προβολή, ενημερωση.

    Εσυ σε τι αναφέρεσαι;
     
    Last edited: 27 Μαϊου 2008
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Δημόσιο BDSM

    Αν καταφέρετε να συμφωνήστε σε ένα ορισμό του 'δημοσία', που είναι πολύ απλούστερο του να επεξεργαστείς μια θεωρία του 'δημόσιου', εγώ θα βγώ στην Πλατεία Συντάγματος ντυμένος γοργόνα (τσίτσιδος, με μια ρέγγα στον πισινό).
    Αναπόφευκτα θα καταλήγει, κάθε πραγμάτευση, στην περιγραφή των ισχυουσών νομικών συμβάσεων. Θα διαπιστωθεί τοιουτοτρόπως ότι στα περισσότερα δικαιικά συστήματα, για όσα μας αφορούν, δημόσια λογίζεται κάθε συνεύρεση ή προπαρασκευαστική ερωτοπραξία μεταξύ δύο προσώπων, η οποία ενδέχεται να υποπέσει στην αντίληψη ενός τρίτου. Υπό την έννοια αυτή μπορεί να θεωρηθεί 'δημόσιο' και το σεξ ενός παντρεμένου ζευγαριού στην κρεβατοκάμαρα του, αν το παράθυρο είναι ανοικτό και κάποιος περίοικος κινδυνεύει να δει τα τεκταινόμενα. Τίποτα δεν τον εμποδίζει να προχωρήσει σε έγκληση για προσβολή της δημοσίας αιδούς, επιχειρώντας να δείξει ότι το παράθυρο έμεινε διάπλατο όχι από αμέλεια, αλλά από δόλο, με πρόθεση δηλαδή να γίνουν αντιληπτοί από εκτός της οικίας πρόσωπα όσα ελάμβαναν χώρα εντός της.
    Σε ορισμένες χώρες, όμως, δεν θεωρείται 'δημόσιο' το σεξ επί σκηνής, ακόμα και αν το παρακολουθούν δεκάδες άτομα, εφόσον αυτά έχουν πληρώσει εισιτήριο προς τούτο, άρα το έχουν 'αναδεχθεί' ως θέαμα με ρητά προσδιορισμένο περιεχόμενο.
     
  12. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Δημόσιο BDSM

     

    Συμφωνώ με όλους.. τους προλαλήσαντες..
    Παρακαλώ να συμφωνήσετε κ οι υπόλοιποι μεταξύ σας..
    (έστω κ προσωρινά..)





    υγ: αυτο με την ρέγγα είναι πλεονασμός καθώς οι γοργόνες δεν έχουν πισινό..
     
Thread Status:
Not open for further replies.