Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διάκριση ορίων..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 28 Μαϊου 2008.

  1. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Διάκριση ορίων..

    μπορείς pls να εμβαθύνεις τον προβληματισμό σου;
     
  2. Markisios_Nte_Sant

    Markisios_Nte_Sant Regular Member

    απίστευτη ξενέρα....η λεκτική οριοθέτηση και των ψυχολογικών ορίων..άντε, και συμβαιογραφική πράξη
     
    Last edited: 31 Μαϊου 2008
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor


    Χαίρομαι που το βλέπεις κι εσύ ως ξενέρα. Φαντάζομαι ότι εφόσον η λεκτική οριοθέτηση των ψυχολογικών ορίων δεν υφίσταται, πολύ σύντομα ο Κύριός μου θα αναθεωρήσει την λεκτική οριοθέτηση των δικών του ορίων, τα οποία έθεσε ασυζητητί στην πρώτη μας συνεύρεση. Με ξενερώνουν κι εμένα αυτές οι λεκτικές οριοθετήσεις. Μου προξενεί δε μεγάλη εντύπωση το ότι δεν μου ζήτησε να αναφέρω τα δικά μου όρια (φαντάζομαι πως είχε ψυχανεμιστεί εκ των προτέρων τί κουμάσι είμαι).
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Διάκριση ορίων..

    Πολύ ευχαρίστως..

    Ανεξάρτητα αν μπορεί ο Κυρίαρχος να τα σεβαστεί ή όχι,σε ποιο βαθμό πρέπει να τα σεβαστεί όμως;Μήπως και η διεύρυνση τους αποτελεί δείγμα σεβασμού;

    Βάσει της δικής μου αντίληψης και πράξης,ο Κυρίαρχος σέβεται τα όρια του υποτακτικού και σκλάβου του..Όμως αυτό πρέπει να γίνεται σε αρχικό στάδιο γιατί το ζητούμενο Του πρέπει να είναι να φτάσει το σκλάβο στα επίπεδα του επιθυμεί.Οπότε -με κάποια συχνότητα μικρή ή μεγάλη- ξεκινά να διευρύνει τα όρια του σκλάβου ,πράξη που αποτελεί και δική του επιθυμία για δυο λόγους:αφενός γιατί επιθυμεί και ο ίδιος να διευρύνει τα όρια του σε κάποιο βαθμό και αφετέρου γιατί εφόσον επιθυμία του σκλάβου είναι να ικανοποιήσει τον Κυρίαρχο του,Εκείνος τον δρομολογεί στην κατεύθυνση αυτή ..Άρα τα σταδιακά ή μη διευρυμένα όρια δείχνουν το σεβασμό εκείνου που θέλει να ικανοποιήσει τον Αφέντη του..

    Κατάλαβες ή να πάρω το βαπόρι και να στα πω από κοντά..(δεν τολμάω α διαβάσω το έγραψα για να μη μπερδευτώ  )



    Το να διευρύνεις ""πολιτισμικά'" όρια μέσα από μία σειρά αλυσιδωτών διευρύνσεων δεν επιδράς θετικά στον ψυχισμό και όχι μόνο;

    Για σκέψου τον Αφέντη που έχει έναν καταπιεσμένο Αθηναίο,επαρχιώτη και κυρίως ένα μουσουλμάνο ή μάρτυρα του Ιεχωβά ή φαβοριτά εβραίο ή ταλιμπάν κοκ σκλάβο..Όταν μέσα από την εκπαίδευση και την όλη σχέση τον βοηθάς να ξεπεράσει πολιτισμικά και ότι δη ταμπού(εφόσον BDSM υποταγή και συντηρητικές αρχές δε μπορούν να συνυπάρξουν),δεν τον απελευθερώνεις από τα όποια πολιτισμικά δεσμά του;Αυτό δε σημαίνει πως μέσα από την υποταγή του έγινε ελεύθερος;
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Διάκριση ορίων..

    ok, το 'χω  
    συμφωνώ με τα παραπάνω, απλά νομίζω πως ξεφεύγεις λίγο από το θέμα σου