Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος dom2012, στις 30 Ιουλίου 2012.

  1. Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    @lara,

    Γιατί θυμώνεις; εσύ απολαμβάνεις αυτό που ζεις σε όλο του το μεγαλείο; Εισαι ικανοποιημένη από αυτό; Γιατι ασχολείσαι με αντιθετες απο τις δικές σου απόψεις; και δεν αναφέρομαι στη χάρη του διαλόγου που είναι πάντα ενδιαφέρουσα ακόμη και υπάρχουν διαφωνίες αλλά εκει που δεν χωράει διάλογος. Τι σε νοιάζει αν κάποιος γίνεται μικρός και προσβάλλει η γελοιοποιεί πράγματα που εκ των πραγματων δεν μπορεί να δει τελικά; Κατι που και εσύ μπορεί να κάνεις χωρις να το καταλαβαίνεις για πράγματα που δεν μπορείς να κατανοήσεις με τον δικό σου πάντα τρόπο.
    Προς τι τόσο μένος για τις μουφα σκλάβες η αφενταρους; Στο σπίτι σου τους βάζεις; Όλοι το δρόμο τους ψάχνουν με ότι μέσα διαθέτει ο καθενας. Η μήπως γνωρίζουμε σε βάθος τα πάντα και τους πάντες για να μπορούμε να τους κρίνουμε;
     
  2. kcostas

    kcostas New Member

    Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    Αγάπη άδολη.Να δίνεις χωρίς να περιμένεις να πάρεις!!
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    Εμένα με νοιάζει γιατί ζω του καθενός την αρνητική διάθεση και με βαραίνει.

    Γιατί πρέπει κάποιος να γελοιοποιεί πράγματα που δεν τον αφορούν ή απορρίπτει για λόγους αρχής; Γιατί νομίζει πως οι άλλοι που τα θέλουν το κάνουν για λόγους ανταγωνιστικούς ή τον κοροϊδεύουν, κάτι που δεν ισχύει.

    Δεν έχω δει τη λάρα να το κάνει αυτό, έχω δει να απέχει συστηματικά από το να κριτικάρει αυτό που της είναι ξένο, την έχω δει να βάζει τις φωνές αλλά όχι να κλωτσάει το γνήσιο που συμβαίνει να μην είναι στο δικό της πλαίσιο αναφοράς.

    Μόνον όταν προκαλούν  

    Όχι, έρχονται μόνοι τους. Και δεν τους κρίνω, απλά εκφράζω, όταν το κάνω, τη διάθεση που μου δημιουργούν.

    Αυτό π.χ. σε κάποιους θα μπορούσε να φανεί ως πομφόλυξ, αλλά και πάλι δεν σε αμφισβητώ, δικαίωμά σου ό,τι και νάναι και με τις υγιές σου  
     
  4. Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    @gaby,
    Αν και δεν καταννοώ την παρέμβασή σου. Με "μαλώνεις" τώρα για όσα πιστεύω και αισθάνομαι;
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    Όχι, σου λέω ότι τα πάντα έχουν δύο όψεις  
     
  6. Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    Αυτό νομίζω πως έθιξα και εγώ μεσες άκρες. Έχω δει και διαβασει από κακόγουστα αστειάκια , συστηματικές εριστικότητες, ειρωνικά σχόλια, πικρόχολα, κακίες και χίλια δυο.. Πραγματα που όταν πέφτουμε σε αυτά όλοι μας γινόμαστε μικροί. Δεν είναι κακό να προσπαθούμε να μην γινόμαστε, ούτε το να καταννοούμε περισσοτερο τους άλλους. Και δεν κάνω μάθημα αλλά τα λέω και στον εαυτό μου πρωτίστως.. Δεν είπα κάτι κακό. Όπως όμως δεν μου αρέσουν οι ειρωνιες και οι κακιούλες στις οποίες υποπέφτω και εγώ ενίοτε έτσι δεν μου αρέσουν τα πικρόχολα σχόλια και οι αγενέστατες επάρσεις του τύπου "σε όποιον αρέσει" "όποιος γουστάρει...".
     
  7. dom2012

    dom2012 Regular Member

    Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    Δεν βρίσκω λόγια για να σε ευχαριστήσω για την σοβαρότητά σου με όπια αντιμετώπισες το θέμα.
    Σ’ευχαριστώ.
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    Καλά, ωραία, δεν μένεις καλύτερα στα του εαυτού σου, αντί να κάνεις επιθέσεις σε αυτούς που γράφουν έτσι όπως δεν σου αρέσει και λένε πράγματα που ενδεχομένως δεν σου αρέσουν;

    Για σένα και κάθε μέλος υπάρχει και το ignore...

    Ούτε γίνονται όλοι μίζεροι, μερικοί μάλιστα το καταφέρνουν χωρίς προσπάθεια.

    Αλλά και πάλι, σε καλώ να μου εξηγήσεις ένα πράγμα, γιατί δεν είμαι βέβαιη ότι το καταλαβαίνω.

    Σε μια γενική συζήτηση περί αγάπης, γιατί ορισμένοι νομίζουν πως αυτά που γράφει κάποιο άλλο μέλος για το πώς αγαπάει ή πώς νομίζει ότι αγαπάει ή πώς θα ήθελε να αγαπάει ή πώς του έχει τύχει να αγαπήσει τους αφορά ώστε να νιώθουν την ανάγκη να αντιδρούν υποτιμώντας και προσπαθώντας "να βάλουν στη θέση του" αυτό το μέλος;
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    Καλοί μου συνάνθρωποι, από την στιγμή που κάποιος/α κάποια αποφασίζει αυτοβούλως να εκθέσει απόψεις, σκέψεις συναισθήματα του σε ένα δημόσιο συζητητήριο να ξέρει τί πράττει και να είναι έτοιμος να διαβάσει τα καλύτερα μέχρι τα χειρότερα για αυτά που γράφει, αλλιώς να πάει να τα γράψει στο ημερολόγιό του και το πολύ πολύ να τα δείχνει στον/ην κολλητή του ή στο προκείμενο εκεί που ίσως να όφειλε, στον ΚΥΡΙΟ/Α του/της για το πόσο πολύ και βαθιά και πολύτιμα ΤΟΝ/ΗΝ αγαπά ή στονην υ του Αφερίμ. Δεν τολμάμε να χαράξει το αχείλι μας από αυτά που ενιότε διαβάζουμε και αρχίζει η γκρινια και η επίθεση. Έλεος. Επαναλαμβάνω λοιπόν, το κείμενο της Β;μβουνάκη είναι μια ξενερωσιά λογοτεχνική. Και για να σας προλάβω, έχω νιώσει πολύ βαθύτερα δυνατότερα και ουσιαστικότερα συναισθήματα από αυτά που περιγράφει αλλά τέτοια προσευχή, μα το θεό, δεν έχω κάνει. Αναφαίρετο δικαίωμά μου να γελώ και να κλαίω κατά το δοκούν με ό,τι διαβάζω. Αυτό δεν σημαίνει ότι γελάω με όποιον ασπάζεται αυτό με το οποίο γελάω. Το πολύ πολύ να μην κάνουμε παρέα και να μην τα λέμε. Σιγά τα ωά.

    Ο νηματοθέτης ανέβασε ένα απόσπασμα και ζήτησε τις γνώμη μας. Άλλοι συγκινήθηκαν και τους άγγιξε άλλοι το βρήκανε αστείο, κακή λογοτεχνία και κάποιοι μέχρι και γελοίο. Τί να κάνουμε αυτά έχει η ζωή. Ας μην το ανέβαζε, αν δεν ήθελε να ακούσει διαφορετικές απόψεις. Επίσης, κανείς δεν μπορεί να επιβάλει στον άλλον τον τρόπο που θα γράψει την αποψή του αρκεί να μην αναφέρεται στο πρόσωπό του προσβλητικά. Αυτά τα ολίγα.
     
  10. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    Καθεμια βιωνει διαφορετικα μια κατασταση, μια σχεση, μια επαφη.
    Κανενος η αποψη δεν νοειται θεσφατο για τον αλλο.
    Εξαλλου ενα λογοτεχνικο κειμενο ή ενα ποιημα πολλες φορες διακατεχεται απο μια υπερβολη.
    Λογικο ο καθενας να το κρινει με τα δικα του ματια και συμφωνα με αυτο που ζει ή εζησε καποια χρονικη στιγμη.
    Σαν κειμενο μου αρεσε.....σχεδον σαν παραμυθι μου εμοιαζε.
    Καποιες φορες που η ενταση των συναισθηματων μου ηταν στο Ζενιθ ισως καποιες προτασεις να με εξεφραζαν.
    Αλλα καπου ειναι και ουτοπικο, γιατι ο ανθρωπινος εγωισμος αποτρεπει την τοση ανιδιοτελεια.
    Παρα ταυτα, καθενας μας οταν διαβαζει ενα κειμενο εχει δικαιωμα να το κρινει.
    Αυτο δεν σημαινει οτι κρινονται και ολοι αυτοι που το απολαμβανουν ή το αποδοκιμαζουν οταν το διαβαζουν.
     
  11. Re: Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    Φυσικά δικός σου ο χαρακτηρισμός δικό σου και το συμπέρασμα. Το πιο ωραίο βεβαία είναι που αναρωτιέσαι γιατί κάποιοι δεν μπορούν να δεχτούν ότι υπάρχει η «άλλη άποψη» χωρίς να χαρακτηρίζουν. Ούτε εσύ την δέχεσαι όμως και επιπλέον δεν λες μόνο τη γνώμη σου για το κειμενο αλλα χαρακτηρίζεις όσους δεν συμφωνουν με σενα και. Το κείμενο σου βρίθει απαξιωτικων και σκαιότατων χαρακτηρισμών , καθώς κουνάς το δάκτυλο στους "κακούς".
    Ότι έγραψες για τους άλλους , σχετικά με τις γνώμες και τον τρόπο που εκφράζονται , ισχύει και για σένα. Έτσι δεν είναι;
    Τι κακεντρεχή passive aggressive σχόλια εννοείς; Όπως αυτά που έκανες παραπάνω η μηπως εννοεις πως οποιος ξεφευγει «απ τους κυρτούς σου καθρέφτες» τον λιθοβολεις με «κακής ποιότητας αμπελοφιλοσοφίες» ;
    Τάξε μου και σου έβγαλα «λαγό» πάλι. Συμφωνώ λοιπόν μ αυτά που λες. Υποθέτω ασφαλώς πως τα ίδια ισχύουν και για την lara όταν γράφει…
    …η μήπως η lara δεν πρέπει να "κοιτάζει τη δουλειά της" αγαπητη gaby;
    Νομίζω η αιτία είναι ότι κάνουν ακριβώς αυτό που κατακρίνουν.
    Αν με κάποιο τρόπο δεν έχεις την ίδια γνώμη αλίμονο σου.
    Άλλοτε η κατάκριση πέφτει στην ίδια τη γνώμη αλλά συνηθέστερα
    Επειδή είναι θέματα άποψης ,η κατάκριση πέφτει στο τρόπο που την εξέφρασες.
    Θεωρητικά όλοι «δέχονται» την άλλη άποψη , πρακτικά αυτό ισχύει μόνο όταν η άποψη αυτή ταυτίζεται με την δική τους.
     
    Last edited: 8 Αυγούστου 2012
  12. dom2012

    dom2012 Regular Member

    Απάντηση: Διάλογος με τις σκλάβες του φόρουμ.

    Και βέβαια ήθελα να «ακούσω» απόψεις… διάφορες… Δεν καταλαβαίνω γιατί λες «διαφορετικές». Αφού δεν έχω εκφράσει την δική μου. Δεν την έχω, εδώ που τα λέμε.
    Μου είναι «λίγο» δύσκολο να έρθω σε θέση μιας σκλάβας (πιστεύω καταλαβαίνεις τι εννοώ) ιδικά στο σημείο της προσευχής. Από δω και το ενδιαφέρον.
    Σ’ευχαριστώ και σένα. Και η δική σου άποψη, όπως και όλων των κοριτσιών, έχει μεγάλη σημασία για την «φώτισή» μου … για όσο είναι δυνατή