Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διαδικασίες ασφαλείας στη BDSM συνεδρία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Mr. Hyde, στις 22 Ιουνίου 2016.

  1. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Συγνώμη, αλλα το ψαλιδακι με στρογγυλεμενες άκρες γιατί το αναφέρεις συνέχεια;

    Θα τις κόψεις τα νύχια ή τις τρίχες από τη μύτη;
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Είναι απαραίτητο όταν πραγματοποιείται δέσιμο με σχοινιά.
     
  3. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Μήπως εννοεί ψαλίδι μεγάλο κανονικό και όχι ψαλιδάκι;
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Το ιδανικό είναι το ιατρικό ψαλίδι που χρησιμοιποιείται για την αφαίρεση γάζας και όχι με μυτερές άκρες.
    Το ψαλίδι θα χρησιμοποιηθεί σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, θα υπάρχει πανικός, οι μύτες του ψαλιδιού ενδέχεται να προκαλέσουν σοβαρές σωματικές βλάβες.
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Αυτό το έχω καταλάβει, άλλα εάν κρίνω από τα σχοινιά οπου έχω δεθει, αμφιβάλλω κατά πολύ πως ένα τέτοιο ψαλίδι θα μπορέσει να τα κόψει.

    Θα το δοκιμάσω.
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Τα κόβει.
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Εκτός βέβαια αν ομιλούμε για καραβόσκοινα όπου εκεί προφανώς έχουμε λαθεμένη επιλογή σχοινιού εξαρχής.
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    χρήσιμος είναι κι ένας κόφτης ηλεκτρολόγου εκεί γύρω.
     
  9. Mr. Hyde

    Mr. Hyde S.S.C., R.A.C.K.

    Καλές οι εξυπνάδες, αλλά πρέπει να ξέρεις ότι εάν κάτι πάει στραβά, τα σχοινιά θα πρέπει να κοπούν ΑΜΕΣΩΣ. Αυτό σημαίνει, ότι εκείνη τη στιγμή θα υπάρχει πολύ stress και άγχος. Αυτό με τη σειρά του μπορεί να οδηγήσει σε άγαρμπες, μή ασφαλείς κινήσεις, οι οποίες, σε χέρια που κρατάει μυτερό ψαλίδι, μπορεί να τραυματίσουν πολύ σοβαρά...

    Αυτή σου απάντηση αποδεικνύει την ανάγκη ύπαρξης του νήματός μου.

    Σ' ευχαριστώ.
     
  10. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση, δεν έχω εμπειρία σε kinbaku shibari,ουτε suspension bondage.

    Ευχομαι εάν ποτέ έρθει η ώρα αυτή που αναφέρεις να εφαρμόσεις όλα αυτά που λες με τόση άνεση και ψυχραιμία ΑΜΕΣΩΣ και σωστά.

    Εάν σου πέσει του υ σε subspace θέλω να σε δω τι θα κάνεις.
     
  11. Mr. Hyde

    Mr. Hyde S.S.C., R.A.C.K.

    Suspension δεν κάνω, δεν έχω τα προσόντα... Και από shibari μέχρι εκεί που φτάνει η μαγκιά μου και ο έλεγχός μου...

    ΑΥΤΟ είναι υπευθυνότητα...

    Μακάρι αυτό το νήμα να βελτιώσει την αντίληψη που έχουμε για την ασφάλεια στο BDSM (και, γιατί όχι, την ασφάλεια γενικώς) και να μάς οδηγήσει σε ασφαλείς, καυλωτικές sessions!
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Dark_Explorer : Έχετε κόψει σχοινί από κάνναβη (d > 1cm) με ψαλίδι για γάζες σε λογικό χρόνο; Αν ναι θα με ενδιέφερε το πως.