Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διαδικασίες ασφαλείας στη BDSM συνεδρία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Mr. Hyde, στις 22 Ιουνίου 2016.

  1. Soraya

    Soraya Guest

    το κανναβόσχοινο χρησιμοποιείται για να δενουν καΐκια μέχρι πλοία αν δεν κάνω λάθος θεωρείται από τα πιο γερά σχοινιά;
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Soraya : ισχύει. Το καραβόσκοινο είναι πάντα από κάνναβη, μπορεί λόγω πάχους να μην ενδείκνυται για bondage, αντικαθιστά όμως περίφημα την βοϊδόπουτσα.

    Η ερώτησή μου όμως αφορά το "κλασικό" σχοινί από κάνναβη 1 - 1.5cm.
     
  3. Soraya

    Soraya Guest

    όντως έχετε δίκιο. Τσούζει σαν διάολος. Έχω ένα στα 2εκατοστα πάχος. Υπέροχο.
    Λυπάμαι μα την ερώτηση δεν μπορώ να την απαντήσω.
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ευτυχώς δεν χρειάστηκε.
    Έχει ενδιαφέρον, όμως, να προσδιορίσετε την έννοια του "λογικού" χρόνου.
    Πάντως, δεν προτιμώ το καννάβικο σχοινί για δέσιμο αλλά jute ή βαμβακερό.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Dark_Explorer : Λογικό = όχι περισσότερο από 15 δεύτερα, preferably less than 5 ανά "πέρασμα". Υπέθεσα ότι αναφέρεστε σε βαμβακερό κυρίως. Εύχομαι να μην χρειαστεί ποτέ.

    Ο κόφτης ηλεκτρολόγου που ανέφερε ο @tithon ενδείκνυται περισσότερο για τις "σκληρές" περιπτώσεις και είναι εξ ίσου ασφαλής.
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ευχαριστώ για την ευχή.
    Φρονώ ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα με το ψαλίδι με στρογγυλεμένες άκρες. Η επιλογή του σχοινιού είναι μία πρώτη πρόληψη. Το ψαλίδι είναι απευκταία έκτακτη ανάγκη.
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ξέρεις να δένεις? Ξέρεις και να κόψεις αν χρειαστεί...
    Θές να δέσεις..? Μαθαίνεις να δένεις...
    Να δένεις, όχι να κάνεις κόμπους...
    Αν όλα αυτά, τα υπόλοιπα είναι για αυτούς που δεν...
    Γι' αυτούς που δεν, ό,τι και να.., ας ,ιλήσουμε για ποδόσφαιρο καλύτερα...
     
  9. Mr. Hyde

    Mr. Hyde S.S.C., R.A.C.K.

    Έτσι ακριβώς!

     
     
  10. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    όταν δένετε το υ σας να το μαθαίνετε και πώς μπορεί να λυθεί από μόνο του!

    υπάρχουν και courses.
     
  11. Πάντως το να κρατάς την αναπνοή σου όση ώρα σε δένουν δεν πιάνει.
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μια ίσως αφελής ερώτηση, μιλάμε για την ασφάλεια στα sessions γενικότερα ή μόνο σε κείνα που θα περιελάμβαναν δεσίματα?
    Ξέρετε, μάλλον δεν αρέσουν σε όλους/ες τους/τις Κ ανεξαιρέτως τα "παίγνια" με σχοινιά ( ή δεν τους/τις αρέσουν πέρα από κείνο που χρειάζεται, για ν' ακινητοποιήσουν τα χέρια ή τα πόδια ). De gustibus που λένε.

    Από κει και πέρα, και το ζήτημα των όποιων feedback είναι κάτι το υποκειμενικό. Εμένα σε "απλά" sessions ( λέγε με βουδουσουμικές - κατ' εμέ - ξεπέτες ), το μόνο που μ' ενδιέφερε, ήταν η ικανοποίηση μου και η ασφάλεια τόσο η δική μου, όσο και της όποιας "συμπαίκτριας" μου. Αν και τι απ' όσα της έκανα, της άρεσαν ή όχι, ειλικρινά δεν έδινα δεκάρα τσακιστή.
    Αν δεν της άρεσαν, απλά μου το έλεγε και αν δεν μου το έλεγε, αλλά συνέχιζε να τα "λούζεται" ( αφού τα sessions θα μπορούσαν, να επαναληφθούν με κάποια ), ήταν δικό της πρόβλημα κι όχι δικό μου. Οι όποιες εκτενέστερες συζητήσεις γίνονταν, όταν με κάποια είχαμε σχέση, που πήγαινε πέρα απ' τ' όποιο μεμονωμένο ή επαναλαμβανόμενο session.
    Και στις δυο όμως περιπτώσεις ( "ξερό" session ή κάτι παραπάνω ) ήθελα να ξέρω τις κόκκινες γραμμές του άλλου μέρους και βάσει εκείνων πορευόμουν.
    Όχι για να κάνω ή να μην κάνω πράγματα, αλλά για ν' αξιολογήσω αν κάποια με κάλυπτε ή όχι ( ή αν κάποια πράγματα που ίσως να ήθελα, άξιζε να τα παραμερίσω ή όχι ).

    Λίγη σύνεση δεν νομίζω, ότι θα χρειαζόταν "μαθημάτων", ούτε ότι θα έχρηζε κάποιας συμφωνίας. Εννοείται ότι την μεγαλύτερη ευθύνη για την ασφάλεια την έχει ο "πομπός" και όχι ο "δέκτης" - αν και αυτός ο τελευταίος δεν θα ήταν τελείως άμοιρος ευθυνών -. Σε κάθε περίπτωση μάλλον είναι εποικοδομητικό, να μην απλώνουμε πολύ τα πόδια μας έξω απ' την όποια "κουβέρτα". Αν κάτι δεν το γνωρίζουμε, προσπαθούμε να το μάθουμε με μικρά βήματα, όχι άλματα. Κι αν δεν είμαστε σίγουροι, ότι μια πιθανή στραβή θα είχαμε αρκετές πιθανότητες να την αντιμετωπίσουμε ψύχραιμα - και δίχως " χοντρές παρενέργειες " -, μάλλον θα ήταν προτιμότερο κάποιες πρακτικές να τις αποφεύγαμε.  
     
    Last edited: 22 Ιουνίου 2016