Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Διατροφή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 12 Μαρτίου 2008.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Μελισσόχορτο

    Melissa officinalis της οικογένειας Χειλανθή (Labiatae)
    Αλλες ονομασίες: μέλισσα, μελισσάκι, αγριομέλισσα, μελισσοβότανο

    Πίνεται όπως το τσάι. Είναι ιδαίτερα εύγεστο και πολύ χαλαρωτικό. Εξαιρετικό για τα νεύρα, το άγχος, τις αυπνίες. Προκαλεί ευεξία σχεδόν άμεσα. Κάνει καλό στον μεταβολισμό και κόβει την όρεξη. Λέγεται ότι βοηθά ιδιαίτερα στην μακροζωία (άτομα που έπιναν μελισσόχορτο έζησαν πάνω από 100 χρόνια). Θα το βρείτε σε κάποια σούπερ μάρκετ αλλά κυρίως σε καταστήματα με βιολογικά προϊόντα.

    Ιστορικά:

    Το μελισσόχορτο ήταν αφιερωμένο στη θέα Αρτεμη.
    Οι αρχαίοι Έλληνες το χρησιμοποιούσαν στην ιατρική 2000 χρόνια πριν. Ο Διοσκουρίδης το είχε ως φάρμακο για το δάγκωμα σκορπιού και ως εμμηναγωγό.
    Στην Ευρώπη του μεσαίωνα, το χρησιμοποιούσαν ενάντια στην υπέρταση, τις πληγές, τον πονόδοντο, τα δαγκώματα λυσσασμένων σκύλων, τους δερματικούς ερεθισμούς, τους πιασμένους λαιμούς, τις ζαλάδες της εγκυμοσύνης, ακόμα και την τριχόπτωση.
    Οι Ευρωπαίες του μεσαίωνα γέμιζαν λινά ή μεταξωτά φυλαχτά με μελισσόχορτο και τα κουβαλούσαν επάνω τους ως ερωτικά γούρια.
    Κάποιοι διάσημοι λάτρεις του ξεπέρασαν τα 100 χρόνια ζωής.
    Χρήσεις σήμερα: Το άρωμά του καθιστά έναν χώρο οικείο για τις μέλισσες. Σε πολλές περιοχές, οι μελισσοκόμοι τρίβουν τα τοιχώματα μιας καινούριας κυψέλης με μελισσόχορτο.

    Στην λαϊκή ιατρική:

    Είναι εχθρός της υπέρτασης, της αϋπνίας, της ανορεξίας, των νεύρων, της πίεσης και του πονοκεφάλου.
    Καταπραϋνει τα δεινά της εμμηνόπαυσης, εξάψεις, μελαγχολία, άγχος, αρρυθμία.
    Μαλακώνει τον πόνο της εμμηνόροιας κι εξομαλύνει τον αντικανονικό κύκλο.
    Εξυγιαίνει το κυκλοφορικό και το καρδιακό σύστημα.
    Αντιμετωπίζει δερματολογικά προβλήματα κι ερεθισμούς.
    Είναι σπασμολυτικό, αφιδρωτικό, αντιφυσιτικό, κατάλληλο για πυρετούς και γρίπη.
    Πολεμά τους κολικούς, το χρόνιο βήχα και το άσθμα.
    Οι αντισταμινικές του ιδιότητες βοηθούν στη μείωση αλλεργικών αντιδράσεων.
    Επιβάλλεται η προσεκτική χρήση από εκείνους που παίρνουν χάπια για την αϋπνία ή για το θυροειδή.

    Πηγή: http://www.servitoros.gr/dirfi/view.php/31/478/
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Νομίζω ότι όσο η τροφή που καταναλώνουμε είναι κοντύτερα στην ακατέργαστη μορφή της τόσο πιο υγειινή είναι. Η λεγόμενη prime diet, (όχι διάιτα) ως τρόπος διατροφής, είναι πολύ κοντά στις ανάγκες του οργανισμού και έτσι δίαιτες δεν χρειάζονται. Θα έλεγα όμως ότι ο συνδυασμός καλής δατροφής και ελαφριάς τακτικής άσκησης είναι ό,τι καλύτερο.

    Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι έχουν συνδυάσει την άσκηση (ακόμη και την ελαφριά) ως κούραση και αγγαρεία και όχι ως διασκέδαση στο μυαλό τους.
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Θα ήθελα να επισημάνω τα εξής, για να παραμείνουμε στα λογικά πλαίσια της ζωής μας, όπως αυτή συχνά διαμορφώνεται:

    Συμφωνώ ότι η ελαφριά τακτική άσκηση είναι διασκέδαση, ιδίως εν συγκρίσει με το να ζεις σε ένα διαμέρισμα 160 τετραγωνικών, το οποίο πρέπει να καθαρίζεις ολομόναχη, να μαγειρεύεις για τρία "αχάριστα κωλόπαιδα" (τα χρυσά μου) τις αηδίες που καταδέχονται να φάνε οι νέοι, αντί του αρακά που συχνά αρέσει σε μας, το να κουβαλάς τα βουνά των βρωμερών ρούχων τριών παιδιών ως το πλυσταριό, να τα απλώνεις έξω ένα ένα, στην ευχάριστη θερμοκρασία των 35 βαθμών υπό σκιάν, και άλλα πολλά, επί χρόνια.

    Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο χαλαρωτικό από την ελαφριά τακτική άσκηση, αυτή που απολαμβάνουν συχνά οι Καριόληδες άντρες που θέλουν να καμαρώνουν την κορμάρα τους μπροστά σε έναν καθρέπτη. Παρεμπιπτόντως, ο πρώην άντρας μου, που τυχαίνει να είναι Άγγλος, και ξαναπαντρεύτηκε και απέκτησε ακόμα δύο υπέροχα παιδάκια, διδυμάκια, δεν πηγαίνει ποτέ στο γυμναστήριο. Τον ρώτησα μια μέρα, γιατί άφησε τον εαυτό του και χλαμπούτιασε. Μου είπε (πράγμα το οποίο απαντά εν μέρει πρόσφατη ερώτηση κάποιου γιατί τον παντρεύτηκα, πέραν της ασύγκριτης εξυπνάδας και γοητείας του), ότι πρέπει να βοηθάει στο μεγάλωμα των παιδιών, γιατί είναι μικρά ακόμα, και δεν έχει τον απαιτούμενο χρόνο. Αν το έκανε, θα έπρεπε να κλέψει τον χρόνο από τον χρόνο της γυναίκας του. Πράγμα το οποίο ανατράφηκε να μην κάνει.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνώ με την ελαφριά τακτική άσκηση, στην οποία επιδίδομαι όσο πιο συχνά μπορώ. Πράγμα που με βοηθάει τελικά να είμαι σε καλύτερη φόρμα για τα καθημερινά μου καθήκοντα, να είμαι αρκετά γοητευτική ώστε να μην ντρέπονται τα παιδιά μου για μένα, και να χαλαρώνω ψυχικά αρκετά ώστε να μπορώ να ανταπεξέλθω στις υπόλοιπες υποχρεώσεις της ζωής μου.

    Αν όμως ζούσα μόνο για την πάρτη μου, θα άραζα στην κρεβατάρα μου όλη μέρα, τρώγοντας χαβιάρι και πίνοντας σαμπάνια, θα είχα καναδυό όμορφους σκλάβους να με περιποιούνται, να μου φέρνουν ότι προστάζω και να μου κάνουν μασσάζ, ή έναν πλούσιο γέρο που να μη μου πρήζει τα ούμπαλα, σε αντάλλαγμα για λίγα ψίχουλα, και θα πήγαινα συχνά σε σπα και ινστιτούτα, για να διατηρώ το σώμα μου στο επίπεδο που θα μου έφερνε τους επιβήτορες που θέλω εγώ, αν ήθελα απλά να πηδιέμαι.

    Τελικά, ο τρόπος ζωής που επιλέγουμε συνεπάγεται και το απαιτούμενο κόστος. Προτιμώ να είμαι κουρασμένη στο τέλος της μέρας, χωρίς σκλάβους και επιβήτορες και γέρους συζύγους, χαβιάρια και σαμπάνιες (θα μπορούσα να τα έχω όλα αυτά, από μικρή), και να ξεκλέβω - αναγκαστικά - λίγο χρόνο από τα παιδιά μου κι από τον ύπνο μου για να γυμναστώ, αλλά ο τελικός αποδέκτης - κακά τα ψέματα - όσο και να θέλω να τα κάνω εγωιστικά τα κίνητρα - είναι οί άλλοι.

    Αναρωτιέμαι αν μπορώ να συνδέσω αυτό το ποστ με την ιδιοσυγκρασία μιας σκλάβας. Ίσως ναι.
     
  4. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    Απάντηση: Διατροφή

    Καμια συνταγη για τα αντιθετα αποτελεσματα;;; 
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    ...καλά...

    ΥΓ. Υπάρχουν και άλλα σενάρια... 
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Μάτια μου, είναι άδικο αυτό. Αν δεν έχω στοιχεία, δεν μπορώ να τα γράψω. Μπορείς να ρολλάρεις όσο θέλεις τα μάτια σου, δεν ωφελεί. Πες απλά τί έχεις στο νου σου.
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ..λειπει η Συρα,χορευουν τα ποντικια...
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Αυτό ακριβώς που έγραψα. Ό,τι ο συνδυασμός σωστής διατροφής και ελαφράς άσκησης είναι ό,τι καλύτερο και ότι συχνά οι άνθρωποι συνδυάζουν την άσκηση με την αγγαρεία και όχι με τη διασκέδαση. Πιο απλό δε γίνεται. Τώρα πώς συσχετίστηκε το παραπάνω με ένα διαμέρισμα 160 τμ, με έναν πρώην άγγλο σύζυγο, με ένα πλούσιο γέρο και δύο σκλάβους με ξεπερνάει. Προφανώς κάτι μου διέφυγε.  

    Επίσης θα ήθελα να σε πληροφορήσω, ότι το να ρολάρεις τα μάτια σου είναι μια πολύ καλή άσκηση για το οπτικό νεύρο και για τους μύες γύρω από αυτά. Εντάσσεται και αυτή στήν ελαφρά άσκηση:uhh:
     
  9. thomaspolygono

    thomaspolygono Regular Member

    Απάντηση: Re: Διατροφή

    Είναι απλά κουρασμένη. 
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    αυτό με το μελισσόχορτο αρκετά ενδιαφέρον θα έλεγα ..
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Τριχόπτωση και ψευδάργυρος

    Ακολουθούν πληροφορίες αναφορικά με τη συσχέτιση τριχόπτωσης και ανεπάρκειας ψευδαργύρου, καθώς η πρώτη συχνά οφείλεται στη δεύτερη.

    Η ανεπάρκεια ψευδαργύρου οφείλεται είτε σε μειωμένη λήψη ψευδάργυρου είτε σε μειωμένη ικανότητα απορρόφησή της από τον οργανισμό. Η αμεσότερη ένδειξη είναι η απώλεια μαλλιών (πέρα από αυτή όμως μπορούν να προκύψουν και πολλά άλλα προβλήματα, από απλή διάρροια μέχρι θάνατος).

    Ο ψευδάργυρος υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες στα οστρακοειδή (κυρίως τα στρείδια), και σε μικρότερες ποσότητες στο κόκκινο κρέας, τα πουλερικά, φασόλια, τα καρύδια, το τζίντζερ, τα δημητριακά ολικής αλέσεως, το συκώτι, το αρνί, τα αυγά, οι σαρδέλες κ.α.. Επίσης οι φυτικές ίνες βοηθούν στην απορρόφησή του από το σώμα.

    Όμως η λήψη ψευδαργύρου προς αντιμετώπιση της τριχόπτωσης (αν διαγνωστεί ότι αυτή οφείλεται σε έλλειψη ψευδάργυρου) ή προς πρόληψη ενάντια μίας επικείμενης φαλάκρας δεν θα πρέπει να γίνεται με πρωτοβουλία του πάσχοντος, αλλά κατόπιν ιατρικής παρακολούθησης. Η μέση συνιστώμενη ημερήσια πρόσληψη που καθορίζεται από την Ευρωπαϊκή Ένωση είναι 15 mg /μέρα και μη ελεγχόμενη υπεροδοσολογία ενδέχεται να προκαλέσει μείωση της σιδηροδεσμευτικής ικανότητας αλλά και άλλες επιπλοκές. Διάβασα το εξής ενδιαφέρον: "Το να καταπιεί κάποιος ένα αμερικανικό νόμισμα του ενός cent (98% ψευδάργυρος) μπορεί επίσης να προκαλέσει βλάβη στη γράμμωση του στομαχιού λόγω της υψηλής διαλυτότητας του ψευδαργύρου στο όξινο γαστρικο υγρό (Bothwell and Mair, PEDIATRICS 2003)." Οι δερματολόγοι ενίοτε συνιστούν και φαρμακευτικές αγωγές με χρήση ταμπλετών ψευδαργύρου.

    Για τους ήδη φαλακρούς κυρίους που αρέσκονται να αναγνωρίζουν τη φαλάκρα ως ένδειξη προνομιακού μήκους πέους, θα ήθελα επίσης να συμπληρώσω ότι σε ανεπάρκεια ψευδαργύρου, αποδίδονται επίσης η ανδρική υπογονιμότητα και το μικρό πλήθος σπερματοζωαρίων.

    Οι πληροφορίες αντλήθηκαν από τις παρακάτω πηγές:
    http://el.wikipedia.org/
    http://www.food-info.net/
    http://www.iatronet.gr/
     
  12. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Τριχόπτωση και ψευδάργυρος

    υπαρχει και το capilarine!