Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δικαίωμα στη γνώση ή γιατί να παραδώσω τον έλεγχο αν δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιηθεί

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος sklavina, στις 21 Ιουνίου 2010.

  1. thanasis

    thanasis Contributor

     
     
    Last edited: 22 Ιουνίου 2010
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Δικαίωμα στη γνώση ή γιατί να παραδώσω τον έλεγχο αν δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιηθεί

    @ lais
    Η διαρκής επίκριση προς τους άλλους (συγκεκριμένα προς τους κυριαρχικούς), πού σε βοηθάει?
     
  3. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Δικαίωμα στη γνώση ή γιατί να παραδώσω τον έλεγχο αν δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιηθεί

    ισως πολλοι να ελεγαν : "βοηθαει στο να την προσεξουν"
    εγω πιστευω σε αυτο που λεω bdsm and the city .. δηλαδη στην ουσια που κρυβουν το "πως" και το "γιατι" ...
    ειναι η απαντηση και η εξηγηση που δινει την ομορφια στην πρακτικη και αν εχω καταλαβει σωστα , αυτη την εξηγηση αναζηταει και η lais ..
    πχ ο παρακατω διαλογος :
    "- να σε δεσω με τις χειροπεδες την ωρα που σε πηδαω ? "
    "- ... κουφο , αλλα αμα το θες ..."
    "- γιατι κουφο ? "
    "- γιατι γουσταρω να σου κατσω ειτε λυτη ειτε δεμενη .....ισως αν μου εξηγουσες τι ειναι αυτο που σε εξιταρει , να το εβρισκα και εγω καβλωτικο να με δεσεις ..."

    μεσα εδω ... το 95% των οσων περιγραφονται , θα μπορουσε να ειναι κατι πολυ συνηθισμενο για οποιοδηποτε vanilla ζευγαρι ... σορυ αμα χαλαω την φαντασιωση αλλα περα απο το αστειο λεξιλογιο και το υφος , τα περισσοτερα τα καναμε και εγω και οι φιλοι μου απο τα 18 μας ....
    στην κατα καιρους ερωτηση μου που εχω υποβαλει : "Που ειναι η διαφορα ? " , μια μονο φορα πηρα μια σωστη απαντηση , θαρρω ηταν απο την Lara ή την Dora , σιγουρα ομως ηταν καποια που ανηκει στο 5% ...... μου ειπε λοιπον οτι η διαφορα ειναι , πως μετα το χαστουκι , θα παρει το χερι σου θα το φιλησει και θα σου πει : "Σας ευχαριστω πολυ Κυριε" ......
    Οταν λοιπον ποτε καταλαβω , γιατι να θελει να το κανει αυτο ... ειμαι βεβαιος οτι θα θελω πολυ να γινω Μαστερ ....
     
  4. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: The Gift Theory / Η θεωρία του Δώρου


    Σε ευχαριστω που τοποθετηθηκες με περισσοτερες διευκρινισεις.
    Καταρχήν δεν μπορουμε να μιλαμε για εκπαιδευση με το καλημερα σας, παρα μονο για γνωριμια. Η εκπαιδευση γινεται στα πλαισια σχέσης. Εκει που ο Κ αρχιζει να αντιλαμβανεται τον τρόπο με τον οποιο μια υποτακτικη λαμβάνει το κάθε ερεθισμα και τον τροπο που το επεξεργαζεται και στη συνεχεια το εξωτερικευει. Αρα οποιεσδηποτε πρακτικες λαμβανουν χωρα κατά τη γνωριμια κατατασσονται στο παιχνιδι.
    Και για να μην κοροϊδευομαστε , όταν αποφασιζουμε να συναντησουμε καποιον για πρωτη φορα δεν παμε ουτε για εκπαιδευση , ουτε για να καταλαβουμε τον εαυτο μας και να παρουμε αποφασεις. Παμε γιατι μας εκανε να καυλωσουμε με χ ή ψ τροπο. Απλα τα πραγματα. Τωρα οσων αφορουν στις εντολες:
    Τι το κακο εχει το ‘’γιατι όχι’’ ή όλα τα υπολοιπα που ανεφερες? Ναι γιατι όχι?
    Επειδη ετσι γουσταρει, και ενδομυχα ετσι γουσταρει και η υποτακτικη, αν δε γουσταρε δεν θα ανοιγε καν το μσν, δεν θα εμπαινε καν στη διαδικασια να τον συναντησει  Κι εδώ επισης είναι απλα τα πραγματα. Επίσης, το θεμα εκπαιδευση μεσω διαδικτυου δεν θα το σχολιασω καν διοτι πιστευω κατηγορηματικα πως δεν μπορει να υφισταται!
    Ένα ακομα κομματι που θελω να σταθω είναι το να μιλαει η υποτακτικη για πραγματα που κρατα μεσα της. Πως προεξοφλεις το λογο που σε ρωτα? Και ας πουμε ότι εισαι διορατικη και καταλαβαινεις τι ανθρωπο εχεις απεναντι σου. Εχεις πολύ απλα την επιλογη να μην το κανεις
    Φοβος. Αυτόν τον γλυκο φοβο που ανεφερα, που σε κανει να υγρενεσαι μη ξεροντας που και πως θα σε αγγιξει, αυτός ο φοβος δεν χριαζεται συνολο εμπειριων παρα μονο ενστικτο και συμμετοχη στη στιγμη. Τι θα πει ‘’μου λεει αυτά που θελω να ακουσω’’ !
    Πολύ εγωιστικο αυτό…σου λεει αυτά που τον καυλωνουν εκεινη τη στιγμη. Κι αν σταματουσες για λιγο να υπεραναλυεις και να ζητας απαντησεις για τα παντα, ισως και να ενιωθες αυτή τη μαγεια. Λυπαμαι που δεν μπορω να στη μεταφερω, όμως όταν το νιωσεις θα καταλαβεις πολλα
    Τελος την ασφαλεια και την οικειοτητα δεν τα παιρνω σαν δεδομενα με την πρωτη φορα που θα συναντησω καποιον. Θα τον δω και 100 φορες αν χρειαστει αρκει να το νιωσω. Όταν το νιωσω όμως θα ειμαι ελευθερη , θα ειμαι εκει!!! Καπου επισης αναφερεις με καυστικο τροπο ‘’εχεις σηκωσει ένα τοιχος γεματο αναστολες και φοβους ηδονης αλλα εδώ μαζι θα τα γκρεμισουμε όλα’’. Μα αυτο δεν είναι το ζητουμενο? Συνοδοιπορο και οδηγο ψαχνουμε για να ζησουμε πραγματα που μεχρι τωρα ειχαμε στη φαντασια μας. Αλλοι το καταφερνουν και άλλοι όχι. Αλλοι το εχουν κι αλλοι όχι. Δεν καταλαβαινω όμως γιατι περιγελας και χλευαζεις κατι τετοιο, κατι τοσο ομορφο.
    Και σαφως από τα γραφομενα σου αντιλαμβανομαι πως τα πραγματα με καποιους Κυριαρχους δεν πηγαν όπως τα περιμενες. Αυτό δε σημαινει πως όταν εκφερεις την αποψη σου για τους Κ θα πρεπει να ξεκινας με τη φραση: ‘’Οι περισσοτεροι Κυριαρχοι…’’ Εξαλλου στην αρχη του ποστ σου εσυ η ιδια αναφερεις πως δεν εχεις εμπειρια από bdsm σχεσεις. Θα ηταν φρονημο και συνετο λοιπον να εισαι πιο διαλλακτικη και να μην παρουσιαζεις την αποψη σου ως αποτελεσμα στατιστικων ερευνων.
    Και ειλικρινα πολύ καλοπροαιρετα θα σου πω το εξης: Σταματα να σκεφτεσαι και να αναλυεις το κάθετι, χανεις στιγμες….
    Ακομα κι αν χαλασει κατι που γουσταρεις κρατα τα καλα και προχωρα παραπερα, σε κανουν πιο δυνατη -πιο ετοιμη να ζησεις αυτα που θες, μη φοβασαι να τολμησεις  Ετσι δεν θα γυρισεις ποτε πισω να αναρωτηθεις γιατι δεν εκανες κατι 

    Φιλικά ζουζου.
     
  5. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Δικαίωμα στη γνώση ή γιατί να παραδώσω τον έλεγχο αν δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιηθεί

    Ζουζου μου δε σε ξερω αλλα στην απαντηση σου δεν σε αναγνωριζω... 
    Το υφος βρε μανουλα μου..πολυ διαφορετικο...
     
  6. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Αν συγκρινεις παλαιοτερα ποστ μου με τα τωρινα ειναι λογικο να βρισκεις διαφορες .
    Ειναι απολυτα φυσικο απο το 2006 εως σημερα να εχουν αλλαξει πολλα σε σχεση με το πως βλεπω και πως εξωτερικευω καποια πραγματα,
    γιατι bdsm δεν ειναι γραφω και αναλωνομαι σε αναλύσεις επι των αναλυσεων, το bdsm ειναι βιωνω και εξελισσομαι από αυτο.
    ...Αν αυτο εννοεις.
     
  7. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Re: Δικαίωμα στη γνώση ή γιατί να παραδώσω τον έλεγχο αν δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιηθεί


    Οχι δεν εννοω αυτο..εννοω δυο ποστ παραπανω στο ιδιο νημα...δεν συνεχιζω.
     
  8. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Δικαίωμα στη γνώση ή γιατί να παραδώσω τον έλεγχο αν δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιηθεί

    καλησπέρα

    "Δικαίωμα στη γνώση ή γιατί να παραδώσω τον έλεγχο αν δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιηθεί"

    οσες φορες κ αν το διαβάσω, αυτο που καταλαβαινω ειναι πως αναφερεται σε σεσιονς και οχι σε σχεση (κυριαρχιας υποταγης)..

    αν λοιπόν έχουμε καποιον/α που θελει να μπει σε σεσιον με άτομο που δεν γνωριζει, περα απο μια επιπολαιη -ιντερνετικη συνηθως- επαφή, αυτος/η καλα θα κάνει να ρωτησει κ να μάθει οτι τον προβληματιζει.
    Δεν πας ως προβατο στην σφαγη..

    Θέλεις να παιξουμε? οκ. θα σου πω τι μ αρεσει πες τι σ αρεσει.. καταληγουμε στα κοινα παιχνιδια και πάμε.. ή α σορυ εγω δεν κάνω τετοια ειναι περα απο τα ορια μου και εκτός των θέλω μου..


    Αν όμως καποιος/α ενδιαφέρεται για σχέση (κυριαρχίας-υποταγής).

    Πρώτα γνωριζει τον άλλο, όπως γινεται και σε κάθε άλλη σχεση..
    Γνωριζω τον άλλον δεν σημαίνει μαθαινω το ονομα του και του λέω το δικό μου..
    Γνωριζω σημαινει, προσπαθώ να καταλαβω τι ανθρωπος ειναι
    τι του αρεσει? πως συμπεριφέρεται? ταιριάζουμε? ειμαστε συμβατοι στο πως αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο γυρω μας?
    έχουμε την ίδια αίσθηση humor? μας εμπνέει εμπιστοσυνη?

    όλα τα παραπάνω ονομάζονται ΓΝΩΡΙΜΙΑ..
    Για να ειναι οσο το δυνατο πιο σωστές οι απαντησεις στα παραπάνω, χρειαζομαστε χρόνο..
    Όσο μεγαλυτερο και ουσιαστικότερο το σταδιο της γνωριμίας, όσο περισσότερο χρόνο διαθεσουμε, τόσο περισσότερο θα χτιζεται η εμπιστοσυνη.. (καλώς εχόντων τω πραγμάτων)
    Οταν φτασουμε πια να εμπιστευόμαστε, (απο πραξεις οχι απο λόγια) τότε δεν θα εχουν θεση ερωτηματα όπως τα αρχικά.. (το εχω ξαναγραψει νομιζω καπου αυτο)


    λαις
    αναφέρεις παραδειγματα απο το τι σου ζητησαν η πως σε προσφώνησαν καποιοι μεσω ιντερνετ οι οποιοι αυτοπροσδιοριζόταν ως κυριαρχοι..

    Πρεπει να αποφασισεις τι ψάχνεις.. αν ψάχνεις γκουρμε γευση, δεν θα την βρεις ποτε σε φαστ φουντ..
    και πιστεψε με οι πρακτικες μεσω καμ και οι προσταγες μεσω ιντερνετ ειναι ποιοτητα μακ ντοναλτς..

    Κατανοω τις ανησυχίες σου, ομως, κανεις δεν μπορει να σου δωσει την φορμουλα της αλανθαστης τακτικης στην αναγνωριση του τελειου ανθρωπου που δεν θα σε προδωσει ποτε.. ή της τέλειας σχέσης, γιατι απλως δεν υπάρχει τετοια φορμουλα..
    Τα συμβολαια γινονται για να υποχρεώσουν και να αναγκάσουν τα 2 μερη να μεινουν πιστα στα οσο συμφωνησαν αλλα.. στον ερωτα και ειδικα στο βδσμ.. ο εξαναγκασμός ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ  

    Η μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω, ειναι προστατευσε οσο μπορεις τον εαυτο σου απο επιπολαιες κρισεις.
    Αφιέρωσε χρονο στο να γνωρισεις πρωτα καλα τους ανθρωπους που αποφασιζεις να σχετιστεις..
    Απογοητευσεις θα έχεις ναι, πονο θα εχεις ναι, δεν ειναι κακο.. μη τα φοβασαι..
    αυτα οδηγουν στην γνωση στην ωριμοτητα, στις σωστοτερες κρισεις και αποφασεις..
     
  9. Απάντηση: Δικαίωμα στη γνώση ή γιατί να παραδώσω τον έλεγχο αν δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιηθεί

    Ο έλεγχος κατά την άποψη μου είναι κάτι που παραδίδεται σπάνια συνειδητά και αυτό επειδή είναι απίστευτα δύσκολο να βρεθεί ο άνθρωπος που έχει και τη λογική και τη δύναμη και την θέληση και την υπομονή για να τον "πάρει"...
    ΑΝ βρεθεί, θα τον πάρει έτσι απλά...
    Το θέμα μας πάλι είναι αν υπάρχουν άξιοι Κ που να το αξίζουν?
    Ε, δεν υπάρχουν αυτοί οι μικροί Θεοί που λέτε όλοι...έλεος δηλαδή!!!
    Το ζήτημα είναι να βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος που μπορεί να μας "ξεκλειδώσει" και πάνω από όλα να γνωρίζουμε τι ζητάμε, τι χρειαζόμαστε, ποιες είναι οι ανάγκες μας...
    Αν δεν γνωρίζω τι θέλω και που πηγαίνω τότε όσες πληροφορίες και να μου δώσει κάποιος, δεν θα είμαι σε θέση να τις δω όπως πραγματικά είναι.
    Πάντα θα υπάρχουν παρερμηνείες.
    Είναι ζητούμενο για μένα ο Κ που έχω απέναντι μου να παίρνει τις αποφάσεις που θα έπαιρνα και εγώ σαν μονάδα...αυτόματα μετατοπίζεται το βάρος των αποφάσεων σε Εκείνον.Βολικό? ίσως? όμορφο? υπέροχο... στην ουσία μιλάμε για μια κοινή απόφαση!!!
    Και φυσικά κάτι τέτοιο δεν φαίνεται από την πρώτη στιγμή...
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Δικαίωμα στη γνώση ή γιατί να παραδώσω τον έλεγχο αν δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιηθεί

    Οι απόψεις μου αφορούν μια υπάρχουσα σχέση για την οποία όπως γράφει και η Mikra_Psemata έχει προηγηθεί ΓΝΩΡΙΜΙΑ.
    Κι βέβαια δεν αναφέρομαι σε συναντήσεις για συνεδρίες, σε σχέσεις Ds περιορισμένου ελέγχου, αλλά αναφέρομαι σε Ms σχέσεις.
    Όπως κάπου είχε γράψει Ο DreamMaster:
    Οπότε για μένα, το να λαμβάνει Ο Κύριος μου, εκείνες τις αποφάσεις τις οποίες θα έπαιρνα ως μονάδα είναι κάτι που δεν θα ήταν θεμιτό, όχι πάντα τουλάχιστο και επεξηγώ.
    Το να Έχει ως άνθρωπος ανάλογες αρχές και αξίες με μένα είναι κάτι που έχω αναφέρει ξανά.
    Αλλά προς Θεού, δεν θα ήθελα με τίποτα να παίρνει τις ίδιες αποφάσεις που θα έπαιρνα ως μονάδα εγώ σε πάρα πολλά θέματα. Γιατί ως σκλάβα/μαζοχίστρια/με αυτουπονομευτικές τάσεις/αυθόρμητη κ.τ.λ. (και γνωρίζω με βεβαιότητα πως δεν είναι μοναδικά δικά μου χαρακτηριστικά αυτά, δεν είμαι δηλαδή η εξαίρεση ανάμεσα στις σκλάβες) πολλές φορές μπορεί οι αποφάσεις μου να μην είναι οι καλύτερες δυνατές για μένα. Εκείνος μπορεί ως Παρατηρητής, ως Γνώστης καλός του ποια είμαι και ποιες είναι οι ανάγκες μου και ποια τα ελαττώματα μου, ως αμερόληπτος και όχι συναισθηματικά εμπλεκόμενος, πολλές φορές είναι σε θέση να Πάρει μια απόφαση πολύ ορθότερη και καλύτερη για μένα, από μένα.

    Αυτό βέβαια δεν είναι κάτι που συμβαίνει από τη μια μέρα στην άλλη.
    Κι αυτό δεν είναι κάτι που χαρίζεται στον πρώτο τυχόντα που δηλώνει ότι δηλώνει, μόνο και μόνο επειδή το δηλώνει.

    {Θα ήθελα να κάνω μια παρένθεση. Πολλές φορές - τουλάχιστο εγώ το έχω δει να συμβαίνει πολλές φορές- η επιθυμία να δοκιμάσουμε κάτι μας τυφλώνει, με επιπολαιότητα πέφτουμε με τα μούτρα (όλοι έχουμε δει άτομα να δηλώνουν τη μία μέρα άπειρα και καινούρια και την επομένη να δηλώνουν βαθιά υποταγμένες και απόλυτα δοσμένες), τρώμε την κατραπακιά και μετά ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει.
    Κι αν είμαστε αρκετά ώριμοι τότε αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεων μας, αν όχι προβάλλουμε όλες τις ευθύνες σε όσους απλά εκμεταλλεύτηκαν αυτό που απλόχερα προσφέραμε.

    Ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος και τα θύματα φέρουν κι εκείνα ευθύνη για την θυματοποίηση τους. Σταματάς να είσαι θύμα όταν αναλάβεις τις ευθύνες που σου αναλογούν και προχωράς έχοντας εμπεδώσει τα χρήσιμα και πολύτιμα μαθήματα που μας προσφέρουν οι όχι καλύτερες μας επιλογές.  )
     
  11. ariadni

    ariadni Regular Member

    Κατά τη γνώμη μου η παράδοση του ελέγχου απαιτεί χρόνο και γίνεται πάντοτε συνειδητά - όσο περισσότερο συνειδητή είναι η παράδοση του ελέγχου τόσο το καλύτερο για όλους.
    Για τον λόγο αυτό και θεωρώ πως λογική, η υπομονή και η θέληση δεν αποτελούν απλά και μόνο προαπαιτούμενα για τους Κ αλλά και για τα υ.

    Οι Κ δεν είναι παντογνώστες, ούτε και θεωρώ πως θα πρέπει να έχουν κάποιες special ικανότητες για να αξίζουν αυτό το τόσο θεσπέσιο δώρο της υποταγής μας.
    Άλλωστε αφενός η υποταγή σε έναν μικρό θεο δεν θα ήταν δα και κανένα δύσκολο πράγμα, αφετέρου οι πραγματικοί θεοί συνηθίζουν να επιθυμούν την υποταγή όχι για να κυριαρχήσουν αλλά από καθαρή διαστροφή.

    Από κει και πέρα, το ζητούμενο είναι να υπάρχει η επιθυμία της υποταγής σε κάποιον που έχει τις δικές του μικρές ή μεγάλες αδυναμίες.
    Είναι αυτονόητο πως πρέπει να ξέρουμε που πηγαίνουμε και τι θέλουμε, είναι αυτονόητο πως θα πρέπει να υπάρχουν κάποια βασικά κοινά σημεία, αλλά θα πρέπει πάντα να μένει και χώρος, πολύς χώρος, για όλα αυτά τα οποία μπορούμε να ανακαλύψουμε. Το ερώτημα λοιπόν είναι το εαν νομίζουμε πως θα μπορούσαμε να πάμε λίγο πιο πέρα με τον άνθρωπο που έχουμε απεναντί μας. Και αυτό το λίγο πιο πέρα , οτιδήποτε κι αν είναι αυτό, δεν είναι απαραίτητως κάτι που θα επιλεγαμε από μόνες μας.

    Θέμα γνώσης και ανάλυσης από πριν πολλές φορές δεν μπορεί να τεθεί οχι επειδή χαλάει την μαγεία ή δεν είναι πρακτικό, αλλά κυρίως επειδή συχνά η γνώση προϋποθέτει την εμπειρία, η οποία σημειωτέον αφού αποκτηθεί δεν είναι απαραίτητο να είναι πάντοτε θετική. Μπορεί κάλλιστα να είναι και αρνητική καθώς δεν θεωρώ πως οι Κυρίαρχοι παίρνουν πάντα τις καλύτερες για εμας αποφάσεις (η δε ορθότητα τους επαληθεύεται μόνο εκ των υστέρων). Πάντα μπορεί να συμβούν και λάθη, γιατί όχι;

    Η εικόνα του Κ που ξέρει καλύτερα, και του οποίου οι αποφάσεις είναι προς όφελός μας μπορεί να είναι όμορφη και ανακουφιστική , αλλά γνώμη μου είναι πως στη γενική περίπτωση δεν μπορεί να ισχύει πάντα. Γι'αυτό και νομίζω πως η αποδοχή των όποιων σφαλμάτων του Κ, οφείλει να περιλαμβάνεται στο “πακέτο” της υποταγής. Τουλάχιστον αυτής που προκύπτει συνειδητά.
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Δικαίωμα στη γνώση ή γιατί να παραδώσω τον έλεγχο αν δεν ξέρω πως θα χρησιμοποιηθεί

    Πολύ καλό το ποστ σου, ariadni. Θα ήθελα να σχολιάσω ελάχιστα πραγματάκια, εάν μου επιτρέπεις.

    Ανακάλυψα ότι δεν μπορείς να παραδώσεις τον έλεγχο, αν κάποιος δεν σου τον πάρει.

    Ανακάλυψα ότι δεν είναι δώρο. Προσπάθησα πάρα πολύ να το βγάλω από την τσέπη μου και να το δώσω. Μα δεν το είχα. Παραμένω αδέσποτη.

    Θα μου επιτρέψεις να αμφισβητήσω τα premises, εφόσον δεν έχουν λογική βάση.

    Θα συμφωνήσω πολύ με αυτό, εφόσον η αδυναμία να διεγερθεί (ικανοποιητικά) κάποιο Υ άνευ της Κυριαρχίας, αποτελεί αδυναμία του Υ. Μικρή αδυναμία, στην περίπτωσή μου. 

    Πιστεύω πως ο μηχανισμός της ύπνωσης και της υποβολής μας καλύπτει: ποτέ δεν κάνουμε κάτι που δεν θέλουμε πραγματικά. Ο Κ που επιχειρεί να επιβάλλει πράγματα που δεν συνάδουν με το υλικό του, ματαιοπονεί. Το κάνει από απειρία ή έλλειψη ικανοτήτων ως Κ.