Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δικαιώματα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος DOMant, στις 25 Νοεμβρίου 2007.

  1. Miss_Kirlian

    Miss_Kirlian Regular Member

    Απάντηση: Δικαιώματα

    Η σχέση μου και Κύριός μου, είναι τα πάντα για εμένα.Από εκεί κ πέρα, λειτουργώ κανονικά στην σχέση με τα πλήρη δικαιώματά μου γιατί δεν πρόκεται για ένα σέσσιον αλλά για μια κανονική σχέση.Τον σέβομαι σε όλες τις στιγμές,αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν έχω την γνώμη μου και δεν θα λειτουργήσω όπως θα λειτουργούσα κανονικά σε μία σχέση.Πάντα Τον έχω από πάνω μου, πάντα υπολογίζω και βάζω σε πρώτη θέση την άποψή του όταν έχει δίκιο.Στις πολύ προσωπικές μας στιγμές μετατρέπομαι σε σκλάβα που δεν έχει δικαιώματα.Πιστέψτε με, αυτή η μεταμόρφωση είναι που κάνει την σχέση ακόμα πιο μαγική.
     
  2. Master

    Master Regular Member

    Απάντηση: Δικαιώματα

    Miss Kirlian

    Οταν δεν εχει, κατα την αποψη σου, δικιο τι την κανεις την αποψη του;
    Στις οχι προσωπικες σας στιγμες γινεσαι σκλαβα με δικαιωματα;
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Δικαιώματα

    Αναμεσα σ αυτά μπορεί να είναι και το δικαίωμα να έχει γνωμη master και να διαφωνεί.
    Το πως κάνει τη διαφορά.
     
  4. Zondag

    Zondag Regular Member

    Υπάρχουν δυο βασικά και πρωταρχικής σημασίας δικαιώματα.Πρώτον να συναινέσει ελευθερα για τη δημιουργία μιας σχέσης, και δευτερον να φύγει όταν πιστεψει ότι η σχέση δεν την καλύπτει πια.

    Αυτα καλύπτουν τα πάντα...τα υπόλοιπα ειναι θεωρίες.

    Οσο για το αν πληγωθεί ο Master απο μια πιθανη φυγη της σκλαβας. Θα το αντέξει, αν δεν το άντεχε δεν θα ήταν Master άλλωστε...
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Zondag: προσυπογράφω
     
  6. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Δικαιώματα

    Το "πως" είναι πρόβλημα δικό της.
    Τα όποια περιθώρια της αφήνω,αν δεν ξέρει αυτή πως να τα διαχειριστή όπως πρέπει, τότε θα της κοπούν και αυτά.
    Αντιθέτως, αν τα διαχειριστή σωστά, θα της δοθούν και άλλα.

    Δεν μπορεί ένας υποταχτικός, από την μια μεριά, να υποστηρίζει πως δεν είναι ένα άβουλο και άμυαλο ον και από την άλλη να μην μπορεί (από την θέση του) να διαχειριστεί σωστά (έστω και μερικά από) τα προνόμια που του δίνονται από τον Κυρίαρχο Του.

    Μια D/s σχέση, πάνω από όλα, είναι ένα "εγκεφαλικό παιχνίδι".
    Μαζί με την συναισθηματική, ψυχική και σωματική ικανοποίηση, "ακονίζει" και το μυαλό, την σκέψη και την δημιουργική έκφραση.
     
  7. johnny

    johnny Regular Member

    Απάντηση: Δικαιώματα

    οτι δικαιωματα δωσει ο κυριαρχος.αν της δωσει!
     
  8. Master

    Master Regular Member

    Απάντηση: Δικαιώματα

    Zondaq

    Συμφωνω απολυτα μαζι σου και εγω
     
  9. female

    female Contributor




    "κλεμμένη" άποψη από άλλο νήμα μου γέννησε την απορία...

    Μια και η / ο υπό δεν είναι μόνο υπό αλλά και άνθρωπος... Έχει απόψεις... (συνήθως, τουλάχιστον)

    Δεν θα μπορούσα λοιπόν να φανταστώ πως δεν εκφράζει απόψεις, και μάλιστα για εξωτερικά θέματα, γενικής συζήτησης, πολιτικά, κοινωνικά, μουσικά, γαστρονομικά, ό,τι φανατστεί ο νους μας. Διαφωνεί λοιπόν με τον / την κυρίαρχο σε πολλά, σε λίγα παρόμοια θέματα, δεν έχει σημασία. Μήπως δεν έχει και δικαίωμα διαφωνίας; Δεν έχει δικαίωμα να το λέει; (Οκ, καταλαβαίνω, να το λέει με κάποιο τρόπο και όχι άλλον.) Δεν κάθεται ποτέ ο/ η υπό να συζητήσει και να διαφωνήσει σε κάποια θέματα και να μην δεχτεί την άποψη της/ του Κ; Να είναι σθεναρά οπαδός άλλης ποδοσφαιρικής ομάδας, τέλος πάντων;

    (Ή μήπως να μην τις εκφράζει μια ζωή για να μην δυσαρεστήσει τον εγωισμό της / του Κ που δεν αντέχει αντιρρήσεις και να λέει σα δήθεν χάπατο μονίμως "Μάλιστα, ναι, έχετε δίκιο"; Ο / Η Κ είναι πανεπιστήμων και έχει πάντα δίκιο επί παντός επιστητού; Χμμμ, ξέρω κάποια τέτοια βανίλλα ζευγάρια...)


    Πιθανώς να μιλάει η βανίλλα επαναστάτης μέσα μου -- όμως η θεωρία εδώ μου φαίνεται υπερβολική εξιδανίκευση, ευχετική κατάσταση ιδεατών προτύπων. Νοιώθω πως χρειάζονται λίγες περισσότερες ανάσες...


     
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Σημασία δεν έχει μόνο το τι είναι κάποιος αλλά και πως τον βλέπει ο άλλος.
    Και δεν ξέρω αν όλοι οι Masters βλέπουν σαν άνθρωπο τον/την σκλάβο/α τους, αλλά ακριβώς ως σκλάβο/α.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Δικαιώματα

    Αυτό ακριβώς εννοούσα.
    Πως αν της Δώσει το δικαίωμα για οτιδήποτε, η σκλάβα οφείλει να γνωρίζει το πως να τα διαχειριστεί, γιατί αλλιώς π.χ. θα διαφωνήσει μια μη σκλάβα και αλλιώς μια σκλάβα.
     
  12. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Δικαιώματα

    Δεν είναι ξεκάθαρες οι δυο απόψεις.
    Να οφείλει να γνωρίζει το ΠΩΣ?
    Μετά από πόσο καιρό?
    Μετά από εκπαίδευση ή έτσι απλά να γνωρίζει?
    Με καθοδήγηση ή χωρίς?

    Ιδια σημασία - έννοια - νόημα ή δυναμική έχει το κάθε περιθώριο (είτε σε αυτόν που το δίνει "τροφοδότης" είτε σε αυτή που το εισπράτει "παραλήπτης") σε κάθε άνθρωπο?

    Ιδια διαχείρηση μπορεί να κάνει η κάθε "παραλήπτης"? Σε δυο διαφορετικούς τρόπους διαχείρισης, από δυο διαφορετικά άτομα, με ανόμοια και ξεχωριστή εμπειρία, σκέψη, προσωπικότητα κλπ, είναι απριόρι λάθος ο ένας εκ των δύο?!!!

    Κατά τη γνώμη μου, οφείλει να γνωρίζει το πως επιθυμώ να διαχειριστεί το κάθε δικαίωμα που της παραχωρώ, αφού πρώτα την έχω διδάξει - δείξει - εκπαιδεύσει το τι με ικανοποιεί, το τι θέλω και πως το θέλω από αυτή.

    Και ΔΕΝ είναι καθόλου απαραίτητο ή κανόνας (γραπτός ή άγραφος). αυτός ο τρόπος ή η επιθυμία να είναι ίδια σε κάθε και προς κάθε "παραλήπτη". Οποιος ακολουθεί text book χάνει πολλά από τη ζωή. Ισως την ίδια τη ζωή.