Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 12 Ιανουαρίου 2009.

  1. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Η υποταγή,προσφέρεται με αξιοπρέπεια,όταν βρεθεί ο κατάλληλος κυρίαρχος και "εξυπηρετεί" τα γούστα και του υποτακτικού αλλά και του κυριαρχου.

    Η δουλοπρέπεια,προσφέρεται χωρίς να υπάρχει ζήτηση και κάνει το άτομο να χάνει παντελώς την αξιοπρέπειά του,στην προσπάθειά του να προσελκύσει τον κυρίαρχο.

    Ο Kits μίλησε για δουλοπρεπείς κυριάρχους.. υπάρχει και αυτό,μην το περνάμε στα ψιλά ..


     
     
    Last edited: 30 Μαϊου 2009
  2. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Πλακα εχει οταν καμια κατινα αυτοπαρουσιαζετε στο φορουμ ως Mistress και αρχιζουν οι υποτακτηκοι τους χερετισμους. 
     
  3. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    whipmarks οι δημόσιες σχέσεις δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν...
     
  4. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Ουτε και η αξιοπρεπια..........
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..


    REP!


     
  6. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Όταν αυτό που αναζητάς είναι απλά να χαιρετήσεις κάποιον-κάποια που καλώς ή κακώς έχει ενδιαφέρον για σένα δεν χάνεις καμία αξιοπρέπεια.Τώρα αν γίνεσαι πιεστικός αλλάζει το πράγμα...\
     
  7. llazouli

    llazouli Contributor

    Αξιοπρεπής υποταγή, κατ' εμέ, δεν υπάρχει. Υποταγή σημαίνει τάσσομαι υπό, θέση ταπεινωτική εξ ορισμού και δουλοπρεπής στην ερωτική της έκφραση.
    Όσο κι αν επιζητούμε να την εξωραϊσουμε, υπό το πρίσμα της προσφοράς, δεν παύει να σηματοδοτεί μιαν ανάγκη αποδοχής όρων που δεν τίθενται υπό διαπραγμάτευση.
    Τώρα, αν κλονίζουν συθέμελα το προσωπικό μου σύστημα αξιών, απλά δεν τάσσομαι υπό.
     
  8. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..


    Πόσες φορές θα πρέπει να επαναλάβουμε πως το αξιακό σύστημα των εντός bdsm (και σε ότι βεβαίως αφορά άμεσα στην ερωτική τους έκφραση), είναι τελείως διαφορετικό από των εκτός bdsm, και δεν μπορούν να μπαίνουν στην ίδια ζυγαριά;



     
  9. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..

    μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις περαιτέρω αυτό που έχω υπογραμμίσει;
    όσο για την υπόλοιπη τοποθέτησή σου με κάλυψε ο MindMaster με το παρακάτω:

     
  10. gaby

    gaby Guest

    Συμφωνώ με τη llazouli και τη μη σκλαβοκεντρική της οπτική, ακριβώς επειδή φαίνεται ότι δεν δίνει αξιακό χρώμα στις έννοιες "αξιοπρέπεια" και "δουλοπρέπεια", ενδεχομένως επειδή έχει εντοπίσει αυτό

    Αν όλοι αντιλαμβάνονταν την αξιοπρέπεια ή τη δουλοπρέπεια σε κάποιο αξιακό πλαίσιο διαμορφωμένο ειδικά από αυτούς και γι αυτούς που κάνουν BDSM, αγαπητέ MindMaster, τότε η δουλοπρέπεια θα είχε τελείως άλλη έννοια στα μάτια τους και δεν θα ζητούσαν διευκρινίσεις από τον Incomplete_, ο οποίος άνοιξε το νήμα ζητώντας και αυτός διευκρινήσεις από μας για το πώς βλέπουμε το θέμα  

    Στο τρέχον αξιακό πλαίσιο που όλοι ζούμε, η - αξιακά φορτισμένη - δουλοπρέπεια μπορεί να ορίζεται ως η επιφανειακή και έντονα τονισμένη πρόθεση υποταγής κάποιων υποτακτικών. Ένας τρόπος να βγει προς τα έξω η πιθανά δικαιολογημένη neediness κάποιου υποτακτικού. Ανθρώπινο μου φαίνεται και μπορεί να συμβαίνει σε πολλούς και πολλές φορές. Μπορεί να είναι και σταθερό γνώρισμα ενός χαρακτήρα. Ποιός τη χάρη του του ανθρώπου, την άκουσε για τα καλά σε αυτό το νήμα...

    Σε ένα αξιακό πλαίσιο BDSM, η - αξιακά αποφορτισμένη - δουλοπρέπεια θα μπορούσε να ναι η ανόρεχτη, προσώρας, αλλά άψογη τεχνικά υποταγή. Η πειθαρχία χωρίς εσωτερική διάθεση υπακοής.

    Και στις δύο περιπτώσεις, μάλλον τιμωρητέα ή επώδυνα διορθωτέα κατάσταση / ιδιότητα.

     
     
    Last edited by a moderator: 30 Μαϊου 2009
  11. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..


    Ξέρω πολύ καλά, αγαπητή μου tender, πως δεν αντιλαμβάνονται όλοι την αξιοπρέπεια ή τη δουλοπρέπεια, σε κάποιο αξιακό πλαίσιο διαμορφωμένο ειδικά από αυτούς και γι αυτούς που κάνουν BDSM. Το ζήτημα είναι εάν αντιλαμβανόμαστε εντός ή εκτός ποιού ακριβώς αξιακού πλαισίου κινούμαστε, και από ποιά θέση κρίνουμε πρακτικές, ψυχοσυνθέσεις και συμπεριφορές. Αν δεν ξέρουμε δηλαδή εάν κοιτάμε από έξω προς τα μέσα ή από μέσα προς τα έξω, οι συγχύσεις είναι αναπόφευκτες. Καλό θα ήταν λοιπόν κατά τη γνώμη μου, πριν προβούμε σε κρίσεις, να ρίχνουμε μιά ματιά πρώτα γύρω γιά να είμαστε σίγουροι αν είμαστε μέσα, ή έξω...


    Ανθρώπινο μπορεί να είναι, και πιθανώς "σταθερό γνώρισμα ενός χαρακτήρα". Γιά μένα όμως, αυτά δεν αποτελούν δικαιολογίες γιά να παρεισφρύει η δουλοπρέπεια που είναι μιά συμπεριφορά που απαντάται "έξω", "μέσα" στο BDSM.


    Αυτό, ομολογώ πως δεν το κατάλαβα.





    Πιστεύω πάντως, πως έχουν απαντήσει άριστα και επαρκώς στα ερωτήματα του νήματος, ο Agitator στο ποστ #10 και η Lady_Dementia στο ποστ #13.




     
  12. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Δουλοπρέπεια Vs υποταγή..

    με αφορμή το post της tender και έχοντας καταλάβει τη βάση των επιχειρημάτων της, όσο και της llazouli (αν και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το σημείο για το οποίο ζήτησα διευκρινήσεις), έχω να προσθέσω τη δική μου οπτική:
    στη δική μου συνείδηση -καλώς ή κακώς- η δουλοπρέπεια είναι συσχετισμένη με τη χαμέρπεια... εντούτοις η χαμέρπεια ουδεμία σχέση έχει με την υποτακτικότητα που έχω στο μυαλό μου και στην ψυχή μου... μπορεί η σκλάβα ή ο σκλάβος να κάνει τα πιο ταπεινωτικά/δύσκολα/επώδυνα tasks αλλά τα κάνει με αίσθηση περηφάνιας, αξιοπρέπειας και πληρότητας γιατί έτσι ικανοποιεί την επιθυμία Του/Της

    και για την αποφυγή παρεξηγήσεων όταν λέω περηφάνια σε καμμία περίπτωση δεν εννοώ έπαρση, υπεροψία ή αλαζονεία



    ολοκληρώνοντας να πω πως δεν υπάρχει σωστό ή λάθος αλλά αυτό που μας ταιριάζει ή όχι
     
    Last edited: 30 Μαϊου 2009